Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πάντως σωστά αναφέρθηκε για όριο, μιας και η Ζενιθ στο power home max έχει όριο 6000Κw ετησίως . Μετά ανεβαίνει η ταρίφα

Λογικα καποια ορια μπορει να υπαρχουν σε ολους οποτε καλυτερα να ρωτησει.

Ετσι κι αλλιως τα ορια αυτα δεν ειναι φυσιολογικα σε καμια περιπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Λογικα καποια ορια μπορει να υπαρχουν σε ολους οποτε καλυτερα να ρωτησει.

Ετσι κι αλλιως τα ορια αυτα δεν ειναι φυσιολογικα σε καμια περιπτωση. 

Λογικά ναι , νόμιμα όμως όχι απο τη στιγμή που δεν αναφέρεται κάτι στο συμβόλαιο .
Ας ρωτήσει , έτσι κι αλλιώς θα δούνε την κατανάλωση απο pdf τελευταίου λογαριασμού που θα δώσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά ναι , νόμιμα όμως όχι απο τη στιγμή που δεν αναφέρεται κάτι στο συμβόλαιο .
Ας ρωτήσει , έτσι κι αλλιώς θα δούνε την κατανάλωση απο pdf τελευταίου λογαριασμού που θα δώσει

Ναι αν δεν υπαρχει στο συμβολαιο τοτε δεν εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Λογικα καποια ορια μπορει να υπαρχουν σε ολους οποτε καλυτερα να ρωτησει.

Ετσι κι αλλιως τα ορια αυτα δεν ειναι φυσιολογικα σε καμια περιπτωση. 

 

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάντως σωστά αναφέρθηκε για όριο, μιας και η Ζενιθ στο power home max έχει όριο 6000Κw ετησίως . Μετά ανεβαίνει η ταρίφα

 

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά ναι , νόμιμα όμως όχι απο τη στιγμή που δεν αναφέρεται κάτι στο συμβόλαιο .
Ας ρωτήσει , έτσι κι αλλιώς θα δούνε την κατανάλωση απο pdf τελευταίου λογαριασμού που θα δώσει

Είδα το σχετικό περιορισμό της ζενίθ και εξαρτάται απο το συμβόλαιο(s,m,l κτλ) https://www.zenith.gr/electriki-energeia/sto-spiti/power-home-pack/

 

Δηλαδή έχει και πιο μικρά όρια!!! 

 

Αλλά δεν συμβαίνει κάτι πχ να αρνηθούν να σου παρέχουν ρεύμα κτλ απλά σε χρεώνουν 19 λεπτά την κάθε έξτρα κιλβατώρα...

 

Εγώ πιστεύω ειναι απλά μπινιά της ζενίθ αυτό μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι στην nrg αλλά θα ρωτήσω αύριο.

 

Γιατί πραγματικά 3000 watt ανα ώρα ναι ειναι πολλά αλλά όχι εξωπραγματικά ρε παιδιά σκεφτείτε ένα σχετικά μεγάλο σπίτι (όχι βίλα κάτι νορμάλ αλλά μεγάλο) 

 

Παιδια κουζίνα θερμοσίφωνας πλυντήρια υπολογιστές ηλεκτρικές σόμπες aircondition αν δεν έχουν στριμωγμένα τα οικονομικά τους και τα καίνε ελεύθερα κτλ μπορούν να φτάσουν τέτοιες καταναλώσεις (ένα μπιστολάκι για τα μαλλιά μπορεί να έχει έχει 2000 watt οκ το καις για λίγα λεπτά ανα άτομα απλά το αναφέρω γιατί μαζεύονται μπιστολάκι σκούπα θερμοφόρα κτλ κτλ κτλ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Είδα το σχετικό περιορισμό της ζενίθ και εξαρτάται απο το συμβόλαιο(s,m,l κτλ) https://www.zenith.gr/electriki-energeia/sto-spiti/power-home-pack/

Δηλαδή έχει και πιο μικρά όρια!!!

Αλλά δεν συμβαίνει κάτι πχ να αρνηθούν να σου παρέχουν ρεύμα κτλ απλά σε χρεώνουν 19 λεπτά την κάθε έξτρα κιλβατώρα...

Εγώ πιστεύω ειναι απλά μπινιά της ζενίθ αυτό μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι στην nrg αλλά θα ρωτήσω αύριο.

άλλο είναι αυτό και βασίζεται σε όρια όπως και αυτό

https://www.protergia.gr/el/genius-paketa-hlektrikou-reumatos

σε αυτά τα προγράμματα κερδίζεις μόνο αν ξέρεις ακριβώς τι καις και είσαι λίγο κάτω απο το ανώτερο όριο ,αλλιώς δε λένε καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άλλο είναι αυτό και βασίζεται σε όρια όπως και αυτό

https://www.protergia.gr/el/genius-paketa-hlektrikou-reumatos

σε αυτά τα προγράμματα κερδίζεις μόνο αν ξέρεις ακριβώς τι καις και είσαι λίγο κάτω απο το ανώτερο όριο ,αλλιώς δε λένε καθόλου

Ε ναι εγώ νομίζω σε αυτό αναφερόταν ο φίλος που ειπε έχει όριο 6000 kwh γιατί πολύ απλά και στο link που είδα έχει και όρια μεγαλύτερα απο 6000 πχ το xxl έχει όριο 15000 kwh 

 

Άρα έως 15000kwh σε χρεώνουν την "φθηνή" κιλοβατώρα στα 9 λεπτά δηλαδή και μετά αν τα ξεπεράσεις 19 λεπτά 

 

Αρα δεν γίνεται να έχουν ένα όριο κατανάλωσης (6000) αν προσφέρουν προγράμματα που μπορείς να καταναλώσεις παραπάνω χωρίς έξτρα χρέωση με αυτή την λογική το ειπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Γιατί πραγματικά 3000 watt ανα ώρα ναι ειναι πολλά αλλά όχι εξωπραγματικά ρε παιδιά σκεφτείτε ένα σχετικά μεγάλο σπίτι (όχι βίλα κάτι νορμάλ αλλά μεγάλο) 

Παιδια κουζίνα θερμοσίφωνας πλυντήρια υπολογιστές ηλεκτρικές σόμπες aircondition αν δεν έχουν στριμωγμένα τα οικονομικά τους και τα καίνε ελεύθερα κτλ μπορούν να φτάσουν τέτοιες καταναλώσεις (ένα μπιστολάκι για τα μαλλιά μπορεί να έχει έχει 2000 watt οκ το καις για λίγα λεπτά ανα άτομα απλά το αναφέρω γιατί μαζεύονται μπιστολάκι σκούπα θερμοφόρα κτλ κτλ κτλ) 

Οχι ειναι απιστευτα μεγαλα αυτα τα νουμερα και δεν ειναι απο φυσιολογικη χρηση.

Αν δεν κανεις κατι περα απο το φυσιολογικο τοτε εχει προβλημα ο μετρητης σου.

Δεν εχει ομως νοημα να το συζηταμε αλλο και να χαλαμε το θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

 

Είδα το σχετικό περιορισμό της ζενίθ και εξαρτάται απο το συμβόλαιο(s,m,l κτλ) https://www.zenith.gr/electriki-energeia/sto-spiti/power-home-pack/

 

Δηλαδή έχει και πιο μικρά όρια!!! 

 

Αλλά δεν συμβαίνει κάτι πχ να αρνηθούν να σου παρέχουν ρεύμα κτλ απλά σε χρεώνουν 19 λεπτά την κάθε έξτρα κιλβατώρα...

 

Εγώ πιστεύω ειναι απλά μπινιά της ζενίθ αυτό μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι στην nrg αλλά θα ρωτήσω αύριο.

 

Γιατί πραγματικά 3000 watt ανα ώρα ναι ειναι πολλά αλλά όχι εξωπραγματικά ρε παιδιά σκεφτείτε ένα σχετικά μεγάλο σπίτι (όχι βίλα κάτι νορμάλ αλλά μεγάλο) 

 

Παιδια κουζίνα θερμοσίφωνας πλυντήρια υπολογιστές ηλεκτρικές σόμπες aircondition αν δεν έχουν στριμωγμένα τα οικονομικά τους και τα καίνε ελεύθερα κτλ μπορούν να φτάσουν τέτοιες καταναλώσεις (ένα μπιστολάκι για τα μαλλιά μπορεί να έχει έχει 2000 watt οκ το καις για λίγα λεπτά ανα άτομα απλά το αναφέρω γιατί μαζεύονται μπιστολάκι σκούπα θερμοφόρα κτλ κτλ κτλ) 

Καλά το σκεφτεσαι υπαρχουν πολλες συσκευες που καινε οντως πολυ απλα συνθως χρησιμοποιουνται λιγο ή εχουν θερμοστατες κλπ με αποτελεσμα να βγαινει μικρη η καταναλωση . Απλα η δικη σου ειναι  24/7 και ανεβαινει κατακορυφα.

Θα μπορουσε να βαλει επαγγελματικο; Σε περιπτωση που ειχε θεμα με τα ορια;

 

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι ειναι απιστευτα μεγαλα αυτα τα νουμερα και δεν ειναι απο φυσιολογικη χρηση.

Αν δεν κανεις κατι περα απο το φυσιολογικο τοτε εχει προβλημα ο μετρητης σου.

Δεν εχει ομως νοημα να το συζηταμε αλλο και να χαλαμε το θεμα.

Οκ δεν θα το τραβήξω άλλο το θέμα απλά επειδή όντως έχω την απορία. 

 

Θεωρείς δηλαδή απίθανο  κάποιος αντί για πετρέλαιο θέρμανσης να καίει όλη μέρα μια κουμτελ (3000 watt) για να θερμάνει το σπίτι του; 

με τιμές ΔΕΗ θα πληρώνει 8 ευρώ περίπου την ημέρα δηλαδή 240  ευρώ τον μήνα..  Η γιαγιά μου καίει 300 με 400 ευρώ κάθε μήνα σε πετρέλαιο ας πούμε (το βάζω για να σου δείξω ότι δεν ειναι και παράλογο σαν σκέψη με την έννοια ότι δεν χρειάζεται έναν αδιάφορο για τα οικονομικά γιάπη για να το κάνει αυτό) 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ε ναι εγώ νομίζω σε αυτό αναφερόταν ο φίλος που ειπε έχει όριο 6000 kwh γιατί πολύ απλά και στο link που είδα έχει και όρια μεγαλύτερα απο 6000 πχ το xxl έχει όριο 15000 kwh 

αυτό έλεγα για τις 6000kw όριο

https://www.zenith.gr/power-home-max/

αν πάντως θεωρείς οτι καις φυσιολογικά , θα πρότεινα να δεις αντίστοιχα θέματα κλιματιστικών και αντλίας θερμότητας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Οκ δεν θα το τραβήξω άλλο το θέμα απλά επειδή όντως έχω την απορία. 

 

Θεωρείς δηλαδή απίθανο  κάποιος αντί για πετρέλαιο θέρμανσης να καίει όλη μέρα μια κουμτελ (3000 watt) για να θερμάνει το σπίτι του; 

με τιμές ΔΕΗ θα πληρώνει 8 ευρώ περίπου την ημέρα δηλαδή 240  ευρώ τον μήνα..  Η γιαγιά μου καίει 300 με 400 ευρώ κάθε μήνα σε πετρέλαιο ας πούμε (το βάζω για να σου δείξω ότι δεν ειναι και παράλογο σαν σκέψη με την έννοια ότι δεν χρειάζεται έναν αδιάφορο για τα οικονομικά γιάπη για να το κάνει αυτό) 

 

Οχι απλα το θεωρω απιθανο το θεωρω ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ.

Δεν υπαρχει αυτο το νουμερο με 3000 κιλοβατωρες τον μηνα.

 

10 λεπτά πριν, Incepted είπε

Θα μπορουσε να βαλει επαγγελματικο; Σε περιπτωση που ειχε θεμα με τα ορια;

Οχι δεν γινεται αυτο απ'οσο ξερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αυτό έλεγα για τις 6000kw όριο

https://www.zenith.gr/power-home-max/

αν πάντως θεωρείς οτι καις φυσιολογικά , θα πρότεινα να δεις αντίστοιχα θέματα κλιματιστικών και αντλίας θερμότητας .

όχι δεν θεωρώ ότι καίω φυσιολογικά τα μηχανήματα ειναι ενεργοβόρα 

 

Αυτό που λέω ειναι ότι δεν ειναι βιομηχανικά/επαγγελματικά επίπεδα ή γενικά παράλογα για να κάψει ένα σπίτι (που δεν θα αντιπροσωπεύει τον μέσο όρο των σπιτιών) 

 

Νομίζω το παράδειγμα με τις ηλεκτρικές σόμπες φτάνει για να δείξει πως αν υπήρχε τέτοιος περιορισμός κάποια (σίγουρα η μειοψηφία αλλά πάραυτα κάποια σπίτια με μή επαγγελματική χρήση εξοπλισμού) θα είχαν θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν πάντως θεωρείς οτι καις φυσιολογικά , θα πρότεινα να δεις αντίστοιχα θέματα κλιματιστικών και αντλίας θερμότητας .

Αν θεωρουσε οτι εκαιγε φυσιολογικα θα ειχε την καλυτερη αντλια της αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...