Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι απλα το θεωρω απιθανο το θεωρω ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ.

Δεν υπαρχει αυτο το νουμερο με 3000 κιλοβατωρες τον μηνα.

είναι ασύλληπτο να πάρεις κάτι τέτοιο (που το πουλάνε και στα τηλεμάρκετινγ)  

 

https://www.skroutz.gr/s/3850085/Kumtel-KS-2710-Σόμπα-Χαλαζία-2800W.html?from=catspan

 

και να το καις όλη μέρα αντι για πετρέλαιο μιας και θα σου έρθει φθηνότερα; εγώ θα το έκανα 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

είναι ασύλληπτο να πάρεις κάτι τέτοιο (που το πουλάνε και στα τηλεμάρκετινγ)  

 

https://www.skroutz.gr/s/3850085/Kumtel-KS-2710-Σόμπα-Χαλαζία-2800W.html?from=catspan

 

και να το καις όλη μέρα αντι για πετρέλαιο μιας και θα σου έρθει φθηνότερα; εγώ θα το έκανα 

Επειδη αρχιζουμε και ξεφευγουμε τωρα καλυτερα θα ειναι να το σταματησουμε κι αν θες απαντηση σε αυτο τοτε αν το εκανε καποιος αυτο θα επροκειτο πολυ ευγενικα για χαζομαρα.

Αλλα και παλι το θεωρω εξωπραγματικο το νουμερο οπως ξαναειπα.Ισως να εισαι απο τους λιγους στην Ελλαδα κιολας με τετοιο νουμερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επειδη αρχιζουμε και ξεφευγουμε τωρα καλυτερα θα ειναι να το σταματησουμε κι αν θες απαντηση σε αυτο τοτε αν το εκανε καποιος αυτο θα επροκειτο πολυ ευγενικα για χαζομαρα.

Αλλα και παλι το θεωρω εξωπραγματικο το νουμερο οπως ξαναειπα.Ισως να εισαι απο τους λιγους στην Ελλαδα κιολας με τετοιο νουμερο.

Οκ εφόσον κρίνετε ότι χαλάει η συνέχεια της συζήτησης το θέμα θα το σταματήσω εδώ (κάνοντας αυτό το επιπλέον αλλά και τελευταίο ποστ σχετικά με αυτό απλά και μόνο επειδή δεν μου φαίνεται τόσο χαζομάρα όσο μου λες) 

 

https://popaganda.gr/newstrack/spiti-pos-na-ipologisete-to-kostos-tis-thermansis/

 

Βλέπουμε ότι υπάρχουν σπίτια που για να τα θερμάνεις συμφέρει να χρησιμοποιείς ρεύμα αντί για πετρέλαιο και επίσης πως χρειάζεσαι σχεδόν 6-7kw κατανάλωση για να το κάνεις αυτό ενώ θα πληρώνεις σημαντικά λιγότερα απο πετρέλαιο. 

 

Η σελίδα δεν αποδεικνύει βέβαια ότι το κάνει κανείς αυτό αλλά η ύπαρξη της και μόνο υποδεικνύει πως υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον και πιστεύω δηλαδή εξ αυτού ότι υπάρχουν άτομα που θερμένουν τα σπίτια τους (άσχετα τον εξαπλασιασμό της επιλογής τους) με κατανάλωση ρεύματος. 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα ? πχ για θερμοπομπούς

ή καλύτερα

έχει και για αντλία θερμότητας , κλιματιστικά κτλ
ή φτιάξε ένα νέο vs

και το λινκ που έδωσες μιλάει για όλο το χειμώνα , όχι την ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα ? πχ για θερμοπομπούς

ή καλύτερα

έχει και για αντλία θερμότητας , κλιματιστικά κτλ
ή φτιάξε ένα νέο vs

και το λινκ που έδωσες μιλάει για όλο το χειμώνα , όχι την ημέρα

Ακριβώς αυτό ένα σωρό άνθρωποι και όλα τα μηχανήματα που αναφέρουν ειναι άνετα μεταξύ 1000-2000w και πολύ παραπάνω (άλλος εκει μέσα ανέφερε ότι έχει 2 κλιματιστικά των 2000w και ένα των 1500w ή κάτι τέτοιο). Το θέμα ειναι δηλαδή ότι μπορείς να βρεις σπίτια με οικιακά τιμολόγια (δεν έχουν τόρνους και εγώ δεν ξέρω τι) που μπορεί να κάψουν αρκετά παραπάνω απο 6000kwh το έτος, επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για την πλειοψηφία φυσικά αλλά υπάρχουν. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕΝ συνεχίζω το off-topic ,ότι είχα να πω το είπα , φιλικά πάντα :)

edit: και σαν καλός που είμαι , θα αρχίζω αναφορές 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ακριβώς αυτό ένα σωρό άνθρωποι και όλα τα μηχανήματα που αναφέρουν ειναι άνετα μεταξύ 1000-2000w και πολύ παραπάνω (άλλος εκει μέσα ανέφερε ότι έχει 2 κλιματιστικά των 2000w και ένα των 1500w ή κάτι τέτοιο). Το θέμα ειναι δηλαδή ότι μπορείς να βρεις σπίτια με οικιακά τιμολόγια (δεν έχουν τόρνους και εγώ δεν ξέρω τι) που μπορεί να κάψουν αρκετά παραπάνω απο 6000kwh το έτος, επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για την πλειοψηφία φυσικά αλλά υπάρχουν. 

καλα χαλαρωσε κι εσυ, κανεις δε καιει 24/7 σομπα Ιουλιο μηνα δε πα να ζει στο νευροκοπι. Κανεις Mining, δικαιωμα σου, αλλα παροχο να σου επιδοτει το mining δυσκολα θα βρεις.Μεσα στο p&l σου πρεπει απλα να υπολογισεις και το κοστος του ρευματος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ισως να εισαι απο τους λιγους στην Ελλαδα κιολας με τετοιο νουμερο.

Με τις τιμές των crypto, μην είσαι τόσο σίγουρος. Εξάλλου αυτή είναι η τρέχουσα κατανάλωση του. Μπορεί σε έναν μήνα να δει ότι δεν βγάζει κέρδος και να σταματήσει να σκάβει. Ή μπορεί να επενδύσει σε διπλάσιο εξοπλισμό. Νομίζω ότι κακώς έχεις κολλήσει. Αριθμοί είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με τις τιμές των crypto, μην είσαι τόσο σίγουρος. Εξάλλου αυτή είναι η τρέχουσα κατανάλωση του. Μπορεί σε έναν μήνα να δει ότι δεν βγάζει κέρδος και να σταματήσει να σκάβει. Ή μπορεί να επενδύσει σε διπλάσιο εξοπλισμό. Νομίζω ότι κακώς έχεις κολλήσει. Αριθμοί είναι.

Δεν μιλησε ουτε ο Pepper για crypto ουτε εγω για crypto σε κανενα μηνυμα.

Μιλησα και μιλησε για φυσιολογικη καταναλωση ενος νοικοκοιριου με σομπες,ψυγεια,(μ)πιστολακια κλπ.Οτι εχει ενα νοικοκυριο δηλαδη.

Για ολα τα παραπανω οι 36000 κιλοβατωρες δεν ειναι φυσιολογικες.Ειναι ενα νουμερο που και να θελει να το πιασει καποιος φυσιολογικα ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως απιθανο.

Το μεγαλυτερο φυσιολογικο αν μπορουμε να το πουμε ετσι το εχω δει απο εναν γνωστο μου με 16800 κιλοβατωρες τον χρονο.Εχει 5-6 θερμοπομπους για ζεστη και τιποτε αλλο.Παλιες συσκευες στο σπιτι με 2 ψυγεια και καταψυκτη και 5 ατομα να μενουν στο σπιτι.Δεν εχω δει μεγαλυτερο αλλα σιγουρα θα υπαρχει ομως.

Αλλα 36000 κιλοβατωρες......😱

Αν ειναι για crypto παει αλλου η κουβεντα.

4 λεπτά πριν, skaros1 είπε

παιδιά εχει κάποιος elpedison να μας πει την εμπειρία του , αξίζει να πάει κάποιος εαν τον συμφέρει κάποιο πρόγραμμα ή θα μπλέξει ? 

Δες το sticky πανω φιλε μου και θα σε βοηθησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν μιλησε ουτε ο Pepper για crypto ουτε εγω για crypto σε κανενα μηνυμα.

Μιλησα και μιλησε για φυσιολογικη καταναλωση ενος νοικοκοιριου με σομπες,ψυγεια,(μ)πιστολακια κλπ.Οτι εχει ενα νοικοκυριο δηλαδη.

Για ολα τα παραπανω οι 36000 κιλοβατωρες δεν ειναι φυσιολογικες.Ειναι ενα νουμερο που και να θελει να το πιασει καποιος φυσιολογικα ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως απιθανο.

Το μεγαλυτερο φυσιολογικο αν μπορουμε να το πουμε ετσι το εχω δει απο εναν γνωστο μου με 16800 κιλοβατωρες τον χρονο.Εχει 5-6 θερμοπομπους για ζεστη και τιποτε αλλο.Παλιες συσκευες στο σπιτι με 2 ψυγεια και καταψυκτη και 5 ατομα να μενουν στο σπιτι.Δεν εχω δει μεγαλυτερο αλλα σιγουρα θα υπαρχει ομως.

Αλλα 36000 κιλοβατωρες......😱

Αν ειναι για crypto παει αλλου η κουβεντα.

Δες το sticky πανω φιλε μου και θα σε βοηθησει.

δυστυχώς το sticky αναφέρεται κυρίως σε οικιακά προγράμματα και γω ενδιαφέρομαι για επαγγελματικο κοιτούσα για elpedison και ήθελα μια γνώμη για την εταιρεία ? (εαν ειναι εντάξει σχετικά με τους λογαριασμούς έναντι και εκκαθαριστικούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

O Pepper.😜

1 ώρα πριν, skaros1 είπε

δυστυχώς το sticky αναφέρεται κυρίως σε οικιακά προγράμματα και γω ενδιαφέρομαι για επαγγελματικο κοιτούσα για elpedison και ήθελα μια γνώμη για την εταιρεία ? (εαν ειναι εντάξει σχετικά με τους λογαριασμούς έναντι και εκκαθαριστικούς)

Για επαγγελματικο δεν γνωριζω να σου απαντησω.

Εγω στο επαγγελματικο πηγα στην Volterra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...