Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά έκανε ο άνθρωπος και σας έβαλε , συνήθως στο πάγιο έχει μια μικρή διαφορά σε κάποιους πάροχους, δες τα excel

ναι σε μερικούς όμως απ ότι είδα ειναι πιο ακριβό αλλά ίσως είναι ένα τίποτα....

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

ναι σε μερικούς όμως απ ότι είδα ειναι πολύ ακριβό

~10 ευρώ το χρόνο και να έχεις την άνεση να μη σκέφτεσαι πόσες συσκευές θα καίνε ταυτόχρονα είναι τίποτα για μένα . Υποκειμενικά πάντα

Spoiler

κάνε και edit το

κάτι έγινε και αντιγράφτηκε αρκετές φορές :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

~10 ευρώ το χρόνο και να έχεις την άνεση να μη σκέφτεσαι πόσες συσκευές θα καίνε ταυτόχρονα είναι τίποτα για μένα . Υποκειμενικά πάντα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κάνε και edit το

κάτι έγινε και αντιγράφτηκε αρκετές φορές :)

 

ναι μωρέ μπερδεύτηκα με κάτι άλλο.... δίκιο έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

Τριφασικό βάζει κάποιος για να μοιράσει το φορτίο. (τριφασικό έχω) Δε μπορείς να έχεις 8Kw ταυτόχρονα για αρκετή ώρα.

 

Δεν το ήξερα αυτό ειναι κοινή πρακτική; και αν κάποιος που έχει/νοικιάζει διαμέρισμα σε μια τέτοια πολυκατοικία και θέλει να βάλει πχ το home enter της ΔΕΗ δεν μπορεί λογικά να το βάλει σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν το ήξερα αυτό ειναι κοινή πρακτική;

ναι αν πρόκειται να τοποθετηθούν αρκετές ενεργοβόρες συσκευές

Αν έχεις μονοφασικό και λες οτι θα καις 3,5kw συνεχόμενα και σκέφτεσαι να το αυξήσεις , μέχρι 8Kw είναι το όριο της παροχής σου

9 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

και αν κάποιος που έχει/νοικιάζει διαμέρισμα σε μια τέτοια πολυκατοικία και θέλει να βάλει πχ το home enter της ΔΕΗ δεν μπορεί λογικά να το βάλει σωστά; 

το τριφασικό δεν περιορίζει τον πάροχο & το πρόγραμμα που θες να πας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

το τριφασικό δεν περιορίζει τον πάροχο & το πρόγραμμα που θες να πας

Ναι αλλά αν έχεις τριφασικό δεν θα μπορείς να έχεις οικιακό τιμολόγιο λογικά δεν λέω ότι δεν θα μπορείς να το αλλάξεις αλλά δεν θα πρέπει να "πέσεις" σε μονοφασικό για να βάλεις οικιακό πρόγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους... Παίζει να είμαι ακόμα ο μοναδικός που δεν έχει φύγει από τη ΔΕΗ και θα ήθελα να δω τι ακριβώς γίνεται και ποιες οι επιλογές μου. Είδα τα καταπληκτικά excel που έφτιαξε ο korakios (που τον ευχαριστώ πολύ).

Για να πω την αλήθεια πρόσθεσα μια τιμή από το Φυσικό Αέριο Αττικής (οικιακό νυχτερινό Maxi) και βρήκα κάποιες πολύ μεγάλες εκπτώσεις. Οι τιμές είναι περίπου 0,059€/kW και 0,043€/kW για κανονική και νυχτερινή χρέωση αντίστοιχα (με έκπτωση συνέπειας), με 2,6€ πάγιο το μήνα. Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει άποψη για την εταιρεία ή έχει δει ή επιλέξει το πρόγραμμα? Υπάρχει κάποιο catch που εγώ δεν βλέπω?

Επεξ/σία από andreasb72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreasb72 είπε

Υπάρχει κάποιο catch που εγώ δεν βλέπω?

ναι, η λεγόμενη ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ (αναφέρεται στο sticky)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58493832

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58494381

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreasb72 είπε

Καλησπέρα σε όλους... Παίζει να είμαι ακόμα ο μοναδικός που δεν έχει φύγει από τη ΔΕΗ και θα ήθελα να δω τι ακριβώς γίνεται και ποιες οι επιλογές μου. Είδα τα καταπληκτικά excel που έφτιαξε ο korakios (που τον ευχαριστώ πολύ).

Για να πω την αλήθεια πρόσθεσα μια τιμή από το Φυσικό Αέριο Αττικής (οικιακό νυχτερινό Maxi) και βρήκα κάποιες πολύ μεγάλες εκπτώσεις. Οι τιμές είναι περίπου 0,059€/kW και 0,043€/kW για κανονική και νυχτερινή χρέωση αντίστοιχα (με έκπτωση συνέπειας), με 2,6€ πάγιο το μήνα. Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει άποψη για την εταιρεία ή έχει δει ή επιλέξει το πρόγραμμα? Υπάρχει κάποιο catch που εγώ δεν βλέπω?

Δεν είμαι ειδικός στις χρεώσεις οπότε ας σε συμβουλέψουν άλλοι αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ παίζοντας με το Excel  είναι πως  αν και ειδικά σε χαμηλές καταναλώσεις παίζει ρόλο τόσο η συνολική σου κατανάλωση όσο και αν/ποιό μέρος απο αυτή ειναι νυχτερινή. 

 

Απο ένα σημείο και μετά η ταμπακιέρα είναι η ίδια (μετά ΦΠΑ ρυθμιζόμενων χρεώσεων κτλ) και σου βγαίνει η "ουσιαστική" κιλοβατώρα (δηλαδή διαιρώντας το τελικό κόστος του λογαριασού+ τα άλλα πάγια χρεώσεις με τις κwh που κατανάλωσες) κάπου στα 20+ λεπτά η "ουσιαστική" κιλοβατώρα σε όλους 

 

 

 

Πχ

 

msbbsXx.png

 

Οπότε δεν έχει και πολύ ουσία τελικά να αλλάξεις εκτός αν έχεις πολύ μικρή ετήσια κατανάλωση ή πολύ μεγάλη κατανάλωση  οι ενδιάμεσες καταναλώσεις είναι στα ίδια απλά σου βάζουν το τυράκι σε μια μέτρηση (πχ πάγιο κιλοβατώρα κτλ) και στο παίρνουν απο αλλού και καταλήγουν στα ίδια. Όπως βλέπεις πάροχοι με τρελές διαφορές στο πόσο σου λένε ότι χρεώνουν την κιλοβατώρα καταλήγουν να έχουν παρόμοια τελική χρέωση. 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Οπότε δεν έχει και πολύ ουσία τελικά να αλλάξεις εκτός αν έχεις πολύ μικρή ετήσια κατανάλωση ή πολύ μεγάλη κατανάλωση  οι ενδιάμεσες καταναλώσεις είναι στα ίδια απλά σου βάζουν το τυράκι σε μια μέτρηση (πχ πάγιο κιλοβατώρα κτλ) και στο παίρνουν απο αλλού και καταλήγουν στα ίδια. Όπως βλέπεις πάροχοι με τρελές διαφορές στο πόσο σου λένε ότι χρεώνουν την κιλοβατώρα καταλήγουν να έχουν παρόμοια τελική χρέωση. 

ή πολύ πιο απλά βλέπεις τη στήλη σε ευρώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

ή πολύ πιο απλά βλέπεις τη στήλη σε ευρώ ...

Το πως βλέπεις στατιστικά έχει σημασία στο πόσο σε επηρεάζουν στην απόφαση σου. 

Εγώ ας πούμε έβλεπα μόνο το τελικό ποσό στην αρχή και έλεγα όπα έχει διαφορά αλλά ειναι και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις!

 

Άλλο να κερδίζεις 20 ευρώ στα 300 και άλλο να κερδίζεις 20 ευρώ στα 1000 δεν αποτελεί το ίδιο κίνητρο δηλαδή ασχέτως αν δεν άλλαξε τίποτα στην τιμολόγηση της κιλοβατώρας κτλ 

 

Να στο πω με άλλο παράδειγμα πχ η RTX 3090 έχει 33% διαφορά συνολικά με μια RX 6800 και  λες εσύ αξίζει να δώσω +2000 ευρώ να πάρω την RTX αν το δεις όμως σαν FPS σε παιχνίδια όπου αμέσως αμέσως όλες παίζουν πάνω απο 100+ FPS και η διαφορά των 2 καρτών ειναι στα 20-30 FPS λες όπως κάτσε πολλά ειναι τα +2000 ευρώ για μόνο +20 FPS 

 

όταν λοιπόν βλέπεις τιμολόγηση κιλοβατώρας 0,06 ο Χ 0,05 ο Υ και η ΔΕΗ 0,10 λες γρήγορα να αλλάξω όταν βλέπεις ότι τελικά βγαίνει πχ 0,23 της ΔΕΗ και 0,21 του Χ και του Υ λες μήπως τελικά δεν αξίζει να μπω στον κόπο; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

όταν λοιπόν βλέπεις τιμολόγηση κιλοβατώρας 0,06 ο Χ 0,05 ο Υ και η ΔΕΗ 0,10 λες γρήγορα να αλλάξω όταν βλέπεις ότι τελικά βγαίνει πχ 0,23 της ΔΕΗ και 0,21 του Χ και του Υ λες μήπως τελικά δεν αξίζει να μπω στον κόπο; 

ούτε καν ... απλά βλέπεις τα ευρώ .

επίσης οι ρυθμιζόμενες έχουν κλίμακα στην κατανάλωση και διαφορές στο νυχτερινό (μηδενικές χρεώσεις ή μειωμένες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, korakios είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση... Βλέπω ότι τελικά καταλήγουμε εκεί που κάποτε είχα εκτιμήσει ότι περίπου η φασαρία είναι για 100€-130€ το χρόνο ανά νοικοκυριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε καν ... απλά βλέπεις τα ευρώ .

επίσης οι ρυθμιζόμενες έχουν κλίμακα στην κατανάλωση και διαφορές στο νυχτερινό (μηδενικές χρεώσεις ή μειωμένες)

ναι όλα αυτά τα λαμβάνει υπόψιν ο υπολογισμός μου =((((G3+$C$31)/12)/30)/24)/((($B$22+$C$22)/12)/1000) βάλτο και δες μόνος σου 

 

τώρα το ούτε καν ειναι υποκειμενικό αν σου πω με μια δεδομένη κατανάλωση ότι θα πληρώσεις πχ 430 με την ΔΕΗ και 390 με την ελπεντισον (το θέμα ειναι πως αυτό εξαρτάται απο τον συνδυασμό νυχτερινής και ημερήσιας κατανάλωσης και η διαφορά μεταξύ των δύο παίζει όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και την τελική τιμή) θα πεις οκ συμφέρει

 

αν σου πω βγαίνει 22 λεπτά στην ΔΕΗ η κιλοβατώρα και 20 στην ελπέτντισον ασχέτως το πως θα παίξεις στις περισσότερες περιπτώσεις (όσο αφορά την συνολική κατανάλωση μέρα και νύχτα) η διαφορά θα ειναι δηλαδή σε 2,3 λεπτά την κιλοβατώρα το σκέφτεσαι μετα

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...