Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, christos4 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα φύγω για πρώτη φορά από το πατρικό μου και θέλω να δω τι ρεύμα θα βάλω στο νέο σπίτι. Διαμέρισμα 87 τμ, 2 άτομα. 

Δυσκολεύομαι να υπολογίσω τις ενεργειακές ανάγκες, καθώς το σπίτι που μένω τώρα είναι μεγαλύτερο και έχει περισσότερα άτομα. Επίσης έχει βασικές διαφορές, οπως πχ 

Στο τωρινό σπίτι έχουμε ζεστό νερό από ηλιακό και φυσικό αέριο, στο νέο σπίτι δεν έχουμε φυσικό αέριο (έχει ηλιακό + boiler με ρεύμα) 

Στο τωρινό σπίτι υπάρχει ένας καταψύκτης στην αποθήκη που λειτουργεί 24/7, στο νέο σπίτι δεν θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 

 

Τα ηλεκτρικά στο νέο σπίτι θα είναι καινούρια, οπότε θα είναι καλής ενεργειακής κλάσης. 

Από εκεί και πέρα, και οι δυο δουλεύουμε, που σημαίνει ότι 9-6+ λείπουμε από το σπίτι, αν και κάποιες μέρες πλέον είμαστε work from home, με απλά laptop + οθόνη. 

Καμία ιδεα/συμβουλή για το πρώτο συμβόλαιο; 

 

Καλησπέρα.. Θέλει προσοχή τι θα διαλέξεις..Και πάροχο χωρίς ΟΤΣ.. Και μην ακούς για έκπτωση 40%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, christos4 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα φύγω για πρώτη φορά από το πατρικό μου και θέλω να δω τι ρεύμα θα βάλω στο νέο σπίτι. Διαμέρισμα 87 τμ, 2 άτομα. 

Δυσκολεύομαι να υπολογίσω τις ενεργειακές ανάγκες, καθώς το σπίτι που μένω τώρα είναι μεγαλύτερο και έχει περισσότερα άτομα. Επίσης έχει βασικές διαφορές, οπως πχ 

Στο τωρινό σπίτι έχουμε ζεστό νερό από ηλιακό και φυσικό αέριο, στο νέο σπίτι δεν έχουμε φυσικό αέριο (έχει ηλιακό + boiler με ρεύμα) 

Στο τωρινό σπίτι υπάρχει ένας καταψύκτης στην αποθήκη που λειτουργεί 24/7, στο νέο σπίτι δεν θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 

 

Τα ηλεκτρικά στο νέο σπίτι θα είναι καινούρια, οπότε θα είναι καλής ενεργειακής κλάσης. 

Από εκεί και πέρα, και οι δυο δουλεύουμε, που σημαίνει ότι 9-6+ λείπουμε από το σπίτι, αν και κάποιες μέρες πλέον είμαστε work from home, με απλά laptop + οθόνη. 

Καμία ιδεα/συμβουλή για το πρώτο συμβόλαιο; 

 

Πέραν όσων σου ανέφερε ο @takoulou δυστυχώς δεν μπορεί να σου προτείνει κανείς οτιδήποτε χωρίς καταναλώσεις. Είναι το μοναδικό κριτήριο για να δεις τι σε συμφέρει. Δες το sticky μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Θέλει προσοχή τι θα διαλέξεις..Και πάροχο χωρίς ΟΤΣ.. Και μην ακούς για έκπτωση 40%

 

10 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Πέραν όσων σου ανέφερε ο @takoulou δυστυχώς δεν μπορεί να σου προτείνει κανείς οτιδήποτε χωρίς καταναλώσεις. Είναι το μοναδικό κριτήριο για να δεις τι σε συμφέρει. Δες το sticky μήνυμα.

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. 

Έχω διαβάσει και το sticky, ξέρω και γισ την ΟΤΣ. Δυστυχώς δεν ξέρω πως μπορώ να έχω εικόνα για την πιθανή κατανάλωση μου. Σκέφτομαι να ψάξω για εταιρεία χωρίς χρονική δέσμευση (αν υπάρχει) , να περασουν μερικοί μήνες και μετά να αλλάξω, αφού έχω μια εικόνα.. Βέβαια, αν δεν γίνει ένας κύκλος χειμώνα καλοκαίρι, πάλι δύσκολο να δεις τι σε συμφέρει μου φαίνεται.. 

Επεξ/σία από christos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, christos4 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα φύγω για πρώτη φορά από το πατρικό μου και θέλω να δω τι ρεύμα θα βάλω στο νέο σπίτι. Διαμέρισμα 87 τμ, 2 άτομα. 

Δυσκολεύομαι να υπολογίσω τις ενεργειακές ανάγκες, καθώς το σπίτι που μένω τώρα είναι μεγαλύτερο και έχει περισσότερα άτομα. Επίσης έχει βασικές διαφορές, οπως πχ 

Στο τωρινό σπίτι έχουμε ζεστό νερό από ηλιακό και φυσικό αέριο, στο νέο σπίτι δεν έχουμε φυσικό αέριο (έχει ηλιακό + boiler με ρεύμα) 

Στο τωρινό σπίτι υπάρχει ένας καταψύκτης στην αποθήκη που λειτουργεί 24/7, στο νέο σπίτι δεν θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 

 

Τα ηλεκτρικά στο νέο σπίτι θα είναι καινούρια, οπότε θα είναι καλής ενεργειακής κλάσης. 

Από εκεί και πέρα, και οι δυο δουλεύουμε, που σημαίνει ότι 9-6+ λείπουμε από το σπίτι, αν και κάποιες μέρες πλέον είμαστε work from home, με απλά laptop + οθόνη. 

Καμία ιδεα/συμβουλή για το πρώτο συμβόλαιο; 

 

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/spiti-mou-v1-v1n/

Χωρίς πάγιο, χωρίς συμβόλαιο το βάζεις για τον πρώτο χρόνο και μετά το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, christos4 είπε

Σκέφτομαι να ψάξω για εταιρεία χωρίς χρονική δέσμευση (αν υπάρχει) , να περασουν μερικοί μήνες και μετά να αλλάξω, αφού έχω μια εικόνα.. Βέβαια, αν δεν γίνει ένας κύκλος χειμώνα καλοκαίρι, πάλι δύσκολο να δεις τι σε συμφέρει μου φαίνεται.. 

Και αυτό ακριβώς να κάνεις. Υπάρχουν αρκετά προϊόντα χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christos4 είπε

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. 

Έχω διαβάσει και το sticky, ξέρω και γισ την ΟΤΣ. Δυστυχώς δεν ξέρω πως μπορώ να έχω εικόνα για την πιθανή κατανάλωση μου. Σκέφτομαι να ψάξω για εταιρεία χωρίς χρονική δέσμευση (αν υπάρχει) , να περασουν μερικοί μήνες και μετά να αλλάξω, αφού έχω μια εικόνα.. Βέβαια, αν δεν γίνει ένας κύκλος χειμώνα καλοκαίρι, πάλι δύσκολο να δεις τι σε συμφέρει μου φαίνεται.. 

Μην τρελαίνεσαι για κάποια ευρώ τον μήνα διαφορά. Κάνε μια πρόβλεψη στην κατανάλωση από το μυαλό σου, βάλε στο excel και βάλε έναν πάροχο. Μετά βλέπεις. Ποιος ζει, ποιος πεθαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, christos4 είπε

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. 

Έχω διαβάσει και το sticky, ξέρω και γισ την ΟΤΣ. Δυστυχώς δεν ξέρω πως μπορώ να έχω εικόνα για την πιθανή κατανάλωση μου. Σκέφτομαι να ψάξω για εταιρεία χωρίς χρονική δέσμευση (αν υπάρχει) , να περασουν μερικοί μήνες και μετά να αλλάξω, αφού έχω μια εικόνα.. Βέβαια, αν δεν γίνει ένας κύκλος χειμώνα καλοκαίρι, πάλι δύσκολο να δεις τι σε συμφέρει μου φαίνεται.. 

Απο ότι φαίνεται οι παροχοι με ΟΤΣ θα ανεβάσουν σιγά σιγά τις τιμές λόγω target model.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

άσε το ζεστό νερό, η θέρμανση με τι θα είναι ?

το σπίτι αυτή τη στιγμή έχει αυτόνομη θέρμανση με πετρέλαιο. 

δεν έχει κλιματιστικά, αλλά ενδεχομένως προς το καλοκαίρι να μπουν κάποιες μονάδες που θεωρητικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν και για θέρμανση.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christos4 είπε

το σπίτι αυτή τη στιγμή έχει αυτόνομη θέρμανση με πετρέλαιο. 

δεν έχει κλιματιστικά, αλλά ενδεχομένως προς το καλοκαίρι να μπουν κάποιες μονάδες που θεωρητικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν και για θέρμανση.

επειδή το πετρέλαιο δε συμφέρει (οκ, καλύτερο απο θερμοπομπούς) , πιστεύω οτι θα καταλήξεις είτε σε αντλία θερμότητας είτε σε inverter κλιματιστικά για θέρμανση . Βέβαια το τι θα κάνεις , ούτε ο ίδιος ακόμα δε γνωρίζεις .

Θα σου πρότεινα να δεις τα ΕΛΤΑ με ρίσκο ρήτρας ,αλλά δεν έχουν δέσμευση επομένως όπως και άλλα παιδιά θα φύγουν αν εφαρμόσει ρήτρα .

Το allazorevma και energycost το έχουν σαν πρόγραμμα χωρίς ρήτρα άσχετα που το αναφέρει το συμβόλαιο... βέβαια παίζει να μη βγάλεις συνεννόηση και υπόψιν το 5ψήφιο των ΕΛΤΑ χρεώνεται κανονικά (παθών)

Ή Elin μέσω allazoreva για να πάρεις και 20 ευρώ δώρο (και βγάζεις και κάρτα για καύσιμα Ελιν)

Άσχετα με τη χρήση κλιματιστικών ή όχι , έστω και μόνο για το boiler θα σου πρότεινα να κάνεις αίτηση και για νυχτερινό

Θα κάτσω αργότερα να φτιάξω και στα excel μια στήλη με "Δέσμευση" να είναι ξεχωριστά μιας και βλέπω πολύς κόσμος το δίνει σημασία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δει και αυτό φυσικά:
https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/οικιακό-πρόγραμμα-s1n-fixed/

Κάποιο από τα πακέτα των ΕΛΤΑ, Ελίν, Solar Energy είναι η καλύτερη λύση μέχρι να δεις τι θα κάνεις μετά.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

όλοι έχουμε μονοφασικό, τριφασικό ειναι κάτι που χρειάζονται στα εργοστάσια και συνεργία για συγκεκριμένα μηχανήματα που χρειάζονται μεγάλη ισχύ και η μπρίζα για το τριφασικό ειναι εντελώς διαφορετική (παραπάνω απο 3 τσιβάκια ανάλογα την μπρίζα σε αντίθεση με του μονοφασικού που έχει μόνο 2 τσιβάκια για την μπρίζα) 

Στα συμβόλαια γράφει 25 kv 3Φ

 

Εμένα ετσι γράφει σε διαμέρισμα μπορεί να είναι λάθος;

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριφασικό βάζει κάποιος για να μοιράσει το φορτίο. (τριφασικό έχω) Δε μπορείς να έχεις 8Kw ταυτόχρονα για αρκετή ώρα.

πχ εκκίνηση τριών κλιματιστικών ,με κουζίνα στο φουλ και μποίλερ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μας το έβαλα ο ηλεκτρολόγος όταν κάναμε ανακαίνιση

Με τη ΔΕΗ δεν είχα καταλάβει ποιά ήταν η έξτρα χρέωση

Μπορείς να το γυρίσεις σε μονοφασικό όταν αλλάζεις πάροχο

Πόσο πάει το μήνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, coyote2 είπε

αρα μας το έβαλα ο ηλεκτρολόγος όταν κάναμε ανακαίνιση

Με τη ΔΕΗ δεν είχα καταλάβει ποιά ήταν η έξτρα χρέωση

Μπορείς να το γυρίσεις σε μονοφασικό όταν αλλάζεις πάροχο

Πόσο πάει το μήνα?

καλά έκανε ο άνθρωπος και σας έβαλε , συνήθως στο πάγιο έχει μια μικρή διαφορά σε κάποιους πάροχους, δες τα excel

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...