Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν μιλησε ουτε ο Pepper για crypto ουτε εγω για crypto σε κανενα μηνυμα.

Μιλησα και μιλησε για φυσιολογικη καταναλωση ενος νοικοκοιριου με σομπες,ψυγεια,(μ)πιστολακια κλπ.Οτι εχει ενα νοικοκυριο δηλαδη.

Για ολα τα παραπανω οι 36000 κιλοβατωρες δεν ειναι φυσιολογικες.Ειναι ενα νουμερο που και να θελει να το πιασει καποιος φυσιολογικα ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως απιθανο.

Το μεγαλυτερο φυσιολογικο αν μπορουμε να το πουμε ετσι το εχω δει απο εναν γνωστο μου με 16800 κιλοβατωρες τον χρονο.Εχει 5-6 θερμοπομπους για ζεστη και τιποτε αλλο.Παλιες συσκευες στο σπιτι με 2 ψυγεια και καταψυκτη και 5 ατομα να μενουν στο σπιτι.Δεν εχω δει μεγαλυτερο αλλα σιγουρα θα υπαρχει ομως.

Αλλα 36000 κιλοβατωρες......😱

Αν ειναι για crypto παει αλλου η κουβεντα.

Δεν  μίλησα εγώ για φυσιολογικές με την έννοια "το συνηθισμένο" μέσος όρος δηλαδή

 

Τόνιζα ότι δεν ειναι τρελές ούτε παράλογες ούτε θα είμαι (η εδώ και χρόνια δεν έχει πιάσει κανείς) ο μόνος με τέτοια κατανάλωση στο σπίτι του

Μπορεί όχι η πλειοψηφία αλλά υπάρχουν και δεν ειναι ασύλληπτα ή χαζα όπως ισχυρίζεσαι εσύ. 

 

αυτό λέω και νομίζω μόνο έχω επιβεβαιωθεί απο τα σχετικά φόρουμ με την θέρμανση (που μιας και αναφέρθηκε ένας φίλος λέγοντας "κανείς δεν καίει σόμπες τον Ιούνιου")  πως γίνεται επίσης και ψύξη καταναλώνοντας ρεύμα

 

Τέλος ειναι μπιστολάκι, ντόματα κτλ χωρίς παρενθέσεις έτσι τα λέγαμε απο πάντα στην ελλάδα πριν έρθουν εξυπνάκηδες που πήγαν έξω και ακούσανε το Pistol και το Tomato αλλά αγνοούν ότι εδώ είμαστε Έλληνες και τις λέξεις τις προφέρουμε όπως γουστάρουμε εμεις... Αυτοί τον Οδυσσέα γιατί τον λένε Ulysses και το γράμμα "μί" το προφέρουν "μίου"  το "πί" "πάι" κτλ κτλ έτσι και εμεις. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Μήπως θα μπορούσε ο φίλος που έκανε το excel( εξαιρετική δουλειά) να περάσει και το καινούργιο πρόγραμμα fixed της προτεργια;

Είμαι ήδη συνδρομητής,έληξε πριν λίγες μέρες το συμβόλαιο μου και θέλω να συγκρίνω τιμές με τα άλλα fixed προγράμματα  και αν η διαφορά είναι 10-20 ευρώ το χρόνο θα μείνω.

Η ετήσια κατανάλωση μου είναι 5500-6000 κιλοβατώρες.

 

 

 

Επεξ/σία από complicated
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, complicated είπε

Μήπως θα μπορούσε ο φίλος που έκανε το excel( εξαιρετική δουλειά) να περάσει και το καινούργιο πρόγραμμα fixed της προτεργια;

link γιατί δε το βλέπω πλέον?

εσύ σε ποιο είσαι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

link γιατί δε το βλέπω πλέον?

εσύ σε ποιο είσαι ?

 

Είχε κάνει η προτεργια  πριν δύο χρόνια"ειδική προσφορά" στη εταιρεία που εργάζομαι.(αιολικά πάρκα φωτοβολταϊκά πάρκα εκτός των άλλων)

 

Επεξ/σία από complicated
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, complicated είπε

Είχε κάνει η προτεργια  πριν δύο χρόνια"ειδική προσφορά" στη εταιρεία που εργάζομαι.(αιολικά πάρκα φωτοβολταϊκά πάρκα εκτός των άλλων)

IMG_20210302_190457.jpg

οκ, αυτό είναι το πρόγραμμα που είσαι , έτσι ? καλό φαίνεται αλλά δεν είχε και ρήτρες αναπροσαρμογής?

λινκ για το fixed πρόγραμμα θα χρειαστώ , δεν το βρίσκω στο site πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, αυτό είναι το πρόγραμμα που είσαι , έτσι ? καλό φαίνεται αλλά δεν είχε και ρήτρες αναπροσαρμογής?

λινκ για το fixed πρόγραμμα θα χρειαστώ , δεν το βρίσκω στο site πλέον

Link για το fixed  δεν βρίσκω τώρα αλλά είμαι από κινητό θα το κοιτάξω ξανά όταν πάω σπίτι.εκτος και αν το αφαιρέσανε...

IMG_20210302_191438.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, complicated είπε

Link για το fixed  δεν βρίσκω τώρα αλλά είμαι από κινητό θα το κοιτάξω ξανά όταν πάω σπίτι.εκτος και αν το αφαιρέσανε...

απο pc γράφω και δε υπάρχει , πάντως δεν άξιζε γιατί είχε και μόνο ένα χρόνο διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σε ιδιωτικούς παρόχους ρεύματος και φυσικού αεριου για σχεδόν 4 χρόνια τώρα. Όλα μια χαρά. Τώρα είμαι στην protergia η οποία έχει το καλό ότι μπορείς να καταχωρεις κάθε μήνα τα kw που καταναλωνεις και έτσι να σου έρχεται εκκαθαριστικος κάθε μήνα. Χωρίς καθόλου έναντι. Εγώ πληρώνω από 50€ μέχρι 70€ τον μήνα για 70αρι διαμέρισμα, 4 Μελής οικογένεια. Στο φυσικό αέριο που ήμουν πριν δεν είχε αυτό με την μηνιαία καταχώρηση και μου ερχόταν λογαριασμός στο καταχείμωνο, έναντι 20€. Και κλασσικά στο 4μηνο ο εκκαθαριστικος ερχόταν πάνω από 120€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι γενικά δε βγαίνει άκρη αν συμφέρει μια εταιρία. καταρχάς η κάθε εταιρία έχει και διαφορετικά προγράμματα. Για να δεις την κιλοβατώρα πόσο βγαίνει σε ημερήσιο βάζεις ποσό εκκαθαριστικού (χρέωση ενέργειας μόνο φυσικά) διά τις κιλοβατώρες που έκαψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μου απάντησαν απο την nrgy (που ζήτησα να μου στείλουν την ίδια απάντηση και γραπτώς μέσω email γιατί θα την αποθηκεύσω στο αρχείο μου σε περίπτωση που συμβεί κάτι διαφορετικό στην πράξη) 

 

Και μου είπαν δεν έχουν κάποιο όριο κατανάλωσης.

 

Τέλος έβαλα στο excel και γράφημα (που αλλάζει ανάλογα με τις κιλοβατώρες ανα έτος) αν θες @korakios πες μου να στο στείλω. 

KbUNXvJ.png

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να μείνει απλό το excel , αν και είναι πάρα πολύ ωραίο το γράφημα , για λόγους απλότητας και ευκολίας τροποποίησης :)

Αν πας τελικά στο nrg save μην ξεχάσεις το fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα προτιμούσα να μείνει απλό το excel , αν και είναι πάρα πολύ ωραίο το γράφημα , για λόγους απλότητας και ευκολίας τροποποίησης :)

Αν πας τελικά στο nrg save μην ξεχάσεις το fixed

ναι τους ρώτησα και για αυτό αλλά μου είπαν ένα απλό "ναι" :P  

 

Και έτσι έχω απορία μπορώ να ειμαι στο nrg 40% με 0,062 την κιλοβατώρα ΚΑΙ να έχω fixed ; ή το fixed μπορώ να το βάλω μόνο σε άλλα προγράμματα της energy με λίγο μεγαλύτερη χρέωση κιλοβατώρας ; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

ναι τους ρώτησα και για αυτό αλλά μου είπαν ένα απλό "ναι" :P  

 

Και έτσι έχω απορία μπορώ να ειμαι στο nrg 40% με 0,062 την κιλοβατώρα ΚΑΙ να έχω fixed ; ή το fixed μπορώ να το βάλω μόνο σε άλλα προγράμματα τις energy με λίγο μεγαλύτερη χρέωση κιλοβατώρας ; 

μπαίνει κανονικά το fixed στο save 40%, έχει κουτάκι να τικάρεις στο συμβόλαιο.

απλά έχει αυτή την έξτρα χρέωση ανα μήνα, στο excel είναι μέσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

Και έτσι έχω απορία μπορώ να ειμαι στο nrg 40% με 0,062 την κιλοβατώρα ΚΑΙ να έχω fixed ; ή το fixed μπορώ να το βάλω μόνο σε άλλα προγράμματα της energy με λίγο μεγαλύτερη χρέωση κιλοβατώρας ; 

Bαλτο απο την αρχη το fixed οπως σου ειπε αν δεν κανω λαθος ο korakios σε προηγουμενο μηνυμα του.

Θα εισαι πιο σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...