Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφυγε και ΡΑΕ ένα κειμενάκι για ενημέρωση για τα χάλια της Ζενιθ (αλλαγή του τύπου ρήτρας ανα μήνα , χρέωση ρήτρας προηγούμενων μηνών , αδυναμία ανάλυσης ρήτρας). Δε νομίζω να ασχοληθούν , αλλά δε γινόταν να το αφήσω

Και μου ήρθε ο τελικός που δεν έχει έκπτωση συνέπειας απο προηγούμενο και έχει απο 0,08 αρχική , 0,0857 τιμή κιλοβατώρας.

Το ποσό μικρό ,αλλά φεύγει δεύτερο κειμενάκι για  ΣτΚ γιατί μπορώ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Έφυγε και ΡΑΕ ένα κειμενάκι για ενημέρωση για τα χάλια της Ζενιθ (αλλαγή του τύπου ρήτρας ανα μήνα , χρέωση ρήτρας προηγούμενων μηνών , αδυναμία ανάλυσης ρήτρας). Δε νομίζω να ασχοληθούν , αλλά δε γινόταν να το αφήσω

Και μου ήρθε ο τελικός που δεν έχει έκπτωση συνέπειας απο προηγούμενο και έχει απο 0,08 αρχική , 0,0857 τιμή κιλοβατώρας.

Το ποσό μικρό ,αλλά φεύγει δεύτερο κειμενάκι για  ΣτΚ γιατί μπορώ....

Περιμένω και εγώ από Nrg.Για να δούμε τι θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Bαλτο απο την αρχη το fixed οπως σου ειπε αν δεν κανω λαθος ο korakios σε προηγουμενο μηνυμα του.

Θα εισαι πιο σιγουρος.

Ελα μωρε και να φαει καμια Ρητρα 30 ευρω/MWh για 12000kwh στο τετραμηνο δεν εγινε και κατι 😂

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Incepted είπε

Ελα μωρε και να φαει καμια Ρητρα 30 ευρω για 12000kwh στο τετραμηνο δεν εγινε και κατι 😂

Κοιτα με τετοια καταναλωση δεν σκεφτεσαι τα 16 ευρω που θα γλιτωσεις.Δεν σε νοιαζει βασικα.

Καλο ειναι να μπει απ'την αρχη στην περιπτωση του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Κοιτα με τετοια καταναλωση δεν σκεφτεσαι τα 16 ευρω που θα γλιτωσεις.Δεν σε νοιαζει βασικα.

Καλο ειναι να μπει απ'την αρχη στην περιπτωση του.

 

Καλα εννοειται , μεσα τους βαζεις με το fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 λεπτά πριν, Incepted είπε

Ελα μωρε και να φαει καμια Ρητρα 30 ευρω/MWh για 12000kwh στο τετραμηνο δεν εγινε και κατι 😂

12000 Kwh οι νυχτερινές, 36000kwh σύνολο 

 

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κοιτα με τετοια καταναλωση δεν σκεφτεσαι τα 16 ευρω που θα γλιτωσεις.Δεν σε νοιαζει βασικα.

 

Βγαίνει τόσο λίγο η ρήτρα; ή μιλας για το πάγιο του fixed γιατι νομίζω 4 ή 6 ευρώ είναι ανα μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

  

12000 Kwh οι νυχτερινές, 36000kwh σύνολο 

 

Βγαίνει τόσο λίγο η ρήτρα; ή μιλας για το πάγιο του fixed γιατι νομίζω 4 ή 6 ευρώ είναι ανα μήνα 

Οπα κατσε , τωρα εγιναν 36000 το τετραμηνο?? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Οπα κατσε , τωρα εγιναν 36000 το τετραμηνο?? 🤣

ετος  εγώ δεν καταλαβα πριν τι έλεγες 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 Βγαίνει τόσο λίγο η ρήτρα; ή μιλας για το πάγιο του fixed γιατι νομίζω 4 ή 6 ευρώ είναι ανα μήνα 

Οχι στο παγιο αναφερομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για πιο εύκολους υπολογισμούς (με την έννοια ότι το βλέπεις φάτσα φόρα ) προέθεσα άλλη μια στήλη στο excel του @korakios για την τελική τιμή της κιλοβατώρας (δηλαδή εξαρτημένη απο την κατανάλωση ενώ παράλληλα συνυπολογίζοντας τα κόστη κοινής ωφέλειας κτλ  πόσο τελικά βγαίνει το μαλλί ανα κιλοβατώρα; :P

 

Τσεκάρετε το μπας και έκανα κανένα λάθος :P 

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FNabQ0XfneFkWavQvzUE_F_EUW7_WlFj/edit#gid=962769

 

Τελικά στην Ελλάδα έχουμε ακριβό ρεύμα που να μην καίγαμε και λιγνίτες :P  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα η ΔΕΗ δίνει μια έκπτωση 50€ για επιλογή του ΔΕΗ myHomeEnter. Τα μισά από όσα έδινε στην προηγούμενη προωθητική ενέργεια, αλλά είπα να το αναφέρω.

10€ για επιλογή του προγράμματος & 40€ για ηλεκτρονικό λογαριασμό (δεν αναφέρει για μηνιαίο μέχρι στιγμής), σύνολο 50€.

Για ενεργοποιήσεις μέχρι 31/3. (τα παραπάνω τα γράφει στην αρχική σελίδα του e-bill)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, volleyball είπε

Είδα η ΔΕΗ δίνει μια έκπτωση 50€ για επιλογή του ΔΕΗ myHomeEnter. Τα μισά από όσα έδινε στην προηγούμενη προωθητική ενέργεια, αλλά είπα να το αναφέρω.

10€ για επιλογή του προγράμματος & 40€ για ηλεκτρονικό λογαριασμό (δεν αναφέρει για μηνιαίο μέχρι στιγμής), σύνολο 50€.

Για ενεργοποιήσεις μέχρι 31/3. (τα παραπάνω τα γράφει στην αρχική σελίδα του e-bill)

ωραίος , μόλις ενημέρωσα και το excel . (βέβαια αξίζει για πεντακόσιες κιλοβατώρες το χρόνο 🙃 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, coyote2 είπε

Βλέπω στο excel το μονοφασικό πρώτο

Εχει κανένας μονοφασικό, Δε πρέπει να είναι πάρα πολύ παλιά οικοδομή? 

όλοι έχουμε μονοφασικό, τριφασικό ειναι κάτι που χρειάζονται στα εργοστάσια και συνεργία για συγκεκριμένα μηχανήματα που χρειάζονται μεγάλη ισχύ και η μπρίζα για το τριφασικό ειναι εντελώς διαφορετική (παραπάνω απο 3 τσιβάκια ανάλογα την μπρίζα σε αντίθεση με του μονοφασικού που έχει μόνο 2 τσιβάκια για την μπρίζα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Θα φύγω για πρώτη φορά από το πατρικό μου και θέλω να δω τι ρεύμα θα βάλω στο νέο σπίτι. Διαμέρισμα 87 τμ, 2 άτομα. 

Δυσκολεύομαι να υπολογίσω τις ενεργειακές ανάγκες, καθώς το σπίτι που μένω τώρα είναι μεγαλύτερο και έχει περισσότερα άτομα. Επίσης έχει βασικές διαφορές, οπως πχ 

Στο τωρινό σπίτι έχουμε ζεστό νερό από ηλιακό και φυσικό αέριο, στο νέο σπίτι δεν έχουμε φυσικό αέριο (έχει ηλιακό + boiler με ρεύμα) 

Στο τωρινό σπίτι υπάρχει ένας καταψύκτης στην αποθήκη που λειτουργεί 24/7, στο νέο σπίτι δεν θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 

 

Τα ηλεκτρικά στο νέο σπίτι θα είναι καινούρια, οπότε θα είναι καλής ενεργειακής κλάσης. 

Από εκεί και πέρα, και οι δυο δουλεύουμε, που σημαίνει ότι 9-6+ λείπουμε από το σπίτι, αν και κάποιες μέρες πλέον είμαστε work from home, με απλά laptop + οθόνη. 

Καμία ιδεα/συμβουλή για το πρώτο συμβόλαιο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...