Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θέλω και εγώ να αλλάξω παροχο αλλά είναι πολλές οι εταιρίες και ακόμα περισσότερα τα ψιλά γράμματα οπότε θα ήθελα μια βοήθεια στη αλλαγή παροχου.

Έχω ΔΕΗ  οικιακό Γ1Ν με νυχτερινό και η κατανάλωση που έχω τον χειμώνα είναι 3000Khw ημέρα και 2000Khw νυχτερινό την τετραμηνία συνολο 5000Khw. Το καλοκαίρι είναι περίπου 1500Khw κάτω στο σύνολο.

Ποια εταιρία προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Themos3 είπε

Σκέφτηκα να κάνω μια αλλαγή με τον καινούριο χρόνο και επειδή το τσιγάρο δε παίζει να το κόψω είπα να αλλάξω ρεύμα...
Διάβασα τις 10 τελευταίες σελίδες του παρόντος και αρχίζω να σκέφτομαι ξανά να κόψω το τσιγάρο :)

Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς για να μη την πατήσω η αλλαγή αφορά 2 σπίτια.
Στο ένα σπίτι η μέση κατανάλωση ανα 4μηνο είναι 2000 kWh  και στο άλλο 700.
Και στα 2 σπίτια πάντα οι λογαριασμοί πληρώνονται εμπρόθεσμα.

Αέριο και στα 2 σπίτια έχουμε  Ζενίθ γι'αυτό και η πρώτη μου σκέψη είναι να πάω για Double εκεί αλλά διαβάζοντας για ΟΤΣ, Πάγια, Χρεώσεις πραγματικά ΧΑΘΗΚΑ!

Η ερώτηση μου είναι πολύ απλή, θα δω διαφορές άνω του 10% στην χρέωση ανάμεσα στους εναλλακτικούς παρόχους?
Αυτό νομίζω είναι το όριο μου στο να επιλέξω την Ζενιθ χωρίς να το ψάξω περισσότερο...

Έχω Ζενίθ αλλά πλέον δε συμφέρει . Πολύ υψηλό πάγιο και ΟΤΣ . Και να υπολογίσεις ένα πραγματικό 3% στην έκπτωση αερίου και 10% στο ρεύμα πιστεύω ότι πάλι δε νομίζω ότι θα ξεπεράσεις τα 120€ το χρόνο . .Καλύτερα  σε πρόγραμμα της Ελιν ή elpedison που δεν έχουν ΟΤΣ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Themos3 είπε

Αλήθεια τώρα? Δηλαδή αυτά τα 250άρια που βγάζει το allazorevma είναι όλα ψέμα?

Δεν ξερω πως βγαζουν τετοιες τιμες...Παρε τηλ εναν παροχο να μιλησεις για να καταλαβεις ποιες ειναι οι πραγματικες διαφορες.

Αν ηταν τοσες μεγαλες θα ειχαμε παει ολοι παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν ξερω πως βγαζουν τετοιες τιμες...Παρε τηλ εναν παροχο να μιλησεις για να καταλαβεις ποιες ειναι οι πραγματικες διαφορες.

Αν ηταν τοσες μεγαλες θα ειχαμε παει ολοι παντως...

κανείς δεν ξέρει..

εγω ακόμη δεν εχω δει εναν να ποσταρει λογαριασμο χωρις εκπτωσεις εγγραφής κλπ που να έχει σημαντική διαφορά απο εναν ιδιο της δεη. Σημαντική δεν ειναι τα 10 ευρω το 2μηνο στα 120 ευρω. Για τετοια λέφτα δεν αξιζει να κανεις συμβολαιο με κανέναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

καλα θα ηταν...εγω με 1600 kwh/4μηνο ειμαι στα 15ευρο το 4μηνο οφελος!

μιλας για ρευμα η για σύνολο? για ρευμα ειναι μια χαρα. εχεις μικρη καταναλωση

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μιλας για ρευμα η για σύνολο? για ρευμα ειναι μια χαρα. εχεις μικρη καταναλωση

Τι εννοεις συνολο? Στο ρευμα εχεις εκπτωση μονο...Τα αλλα μενουν ιδια... Ωστοσο κανονικα η μειωση θα ηταν πολυ παραπανω ομως οι εναλλακτικοι εχουν κανα 16+ το 4μηνο παγιο...

Ισως ειναι μια χαρα ομως οπως εχω ξαναπει και για 5 ευρο τον μηνα δεν αλλαζω...

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε σχεση με την ιδια περιοδο περυσι?

Σβησε το ονομα σου φαινεται στα tab των pdf

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Themos3 είπε

Αλήθεια τώρα? Δηλαδή αυτά τα 250άρια που βγάζει το allazorevma είναι όλα ψέμα?
Γιατί είναι ξεκάθαρο ότι για 50ε το χρόνο δε μπαίνω καν στην διαδικασία... καλά για το μικρό σπίτι δε το συζητάμε...

Capture.JPG

δεν ειναι σωστά. έβαλα τώρα τα δικα μου στη δεη που εχω εικόνα ενος έτους. τα συγκρινα με την ελιν που τα ειχα υπολογίσει πριν μια βδομάδα κ μου βγάζει οτι θα κερδίζω το ετος 133 ε.

ε επειδή τα υπολογισα  manualy Αναλυτικοτατα πρωινό νυχτερινό το κέρδος το έτος είναι 58 ε 

 

επίσης αν πατησεις το θελω να αλλαξω συμπληρώνεις τα στοιχειά σου κ αναλαμβάνουν αυτοι (allazoreuma.gr) σα μεσάζοντες οποτε εγώ σαν κλασικος Ελληναρας υποθέτω παίρνουν καποια προμήθεια σα πωλητές απο το σιτε... οπότε γτ να μη βαζουν οτι νάνε κέρδος για να τσιμπησεις?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

δεν ειναι σωστά. έβαλα τώρα τα δικα μου στη δεη που εχω εικόνα ενος έτους. τα συγκρινα με την ελιν που τα ειχα υπολογίσει πριν μια βδομάδα κ μου βγάζει οτι θα κερδίζω το ετος 133 ε.

ε επειδή τα υπολογισα  manualy Αναλυτικοτατα πρωινό νυχτερινό το κέρδος το έτος είναι 58 ε 

θυμάσαι σύνολο κατανάλωσης έτους Κανονικο και Νυχτερινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

θυμάσαι σύνολο κατανάλωσης έτους Κανονικο και Νυχτερινο?

έχω βρε τους λογαριασμούς της δεη ονλινε από το σίτε της κ τα ειδα απο εκει οτι χρειαζομουν , χωρια οτι 2 χρονια τους κατεβαζα για να τους εξοφλώ με πιστωτική κ εχω μεγαλυτερο αρχειο απο το 1 ετος που δινει η δεη ονλινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Δεν ξέρω τελικά τι όφελος έχω.

Σου έβγαλα αναλυτικά τι θα πλήρωνες με ΔΕΗ πέρισυ και φέτος (με τις νέες αυξήσεις) για την κατανάλωση σου. Παγιο έχω βάλει τριφασικό:

Παλιές τιμές:

Παγίο μέρας: 4.82
Παγίο νύχτας: 2.02
Χρεώσεις μέρας: 1131X0.09460€/kWh = 106.9926
Χρεώσεις νυχτας: 320X0,06611€/kWh = 21.1552

Σύνολο: 134.9878

 

Νέες τιμές (από 1/11/19):

Παγίο μέρας: 5.32
Παγίο νύχτας: 2.22
Χρεώσεις μέρας: 1131X0.11058€/kWh = 125.06598
Χρεώσεις νυχτας:320X0,07897€/kWh = 25.2704

Σύνολο: 152.55638

 

109.64 πλήρωσες, δεν γλίτωσες και λίγα ....

 

 

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...