Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Satanic είπε

Πολύ κούραση αυτές οι μετρήσεις.

Αν δεν υπάρχουν απλές και ευδιάκριτες χρεώσεις ο κόσμος θα μείνει στην ΔΕΗ.

Απλά ήταν , εγώ μάλλον σας μπέρδεψα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εκανα και εγω για το σπιτι αιτηση για Ελιν το οικιακο με νυχτερινο.

Για εξοχικο με πολυ χαμηλες καταναλωσεις,υποθετω δε συμφερει και ιδιαιτερα να φυγω απο ΔΕΗ?

Aν και μαζευονται το χρονο κανα 400αρι.Ισως και να αξιζει.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2018 at 00:32, tsioulak said:

Επειδη με καποιον τροπο θα σε κλεψει ο "εναλλακτικος" παροχος. 

Μπορει να σου δωσει καμια χοντρη εκπτωση για 6 μηνες και για 6 μηνες να σου βγαζει μικρους εναντι λογαριασμους (ετσι ωστε η εκτπωση να ειναι εκει) και μετα να σου σκασει εναν τεραστιο εκκαθαριστικο χωρις εκπτωσεις και χωρις τιποτα.

Μπορει να σου ανεβασει την τιμη ξαφνικα λογω ανοδου της ΟΤΣ και να καταληξεις να δωσεις παραπανω απο οτι στην ΔΕΗ.

Μπορει να ανεβασει την τιμη οποια στιγμη γουσταρει (συμβολαια κτλ ειναι για γατακια), οπως κανουν/κανανε οι εταιριες τηλεπικοινωνιων ΚΑΙ θα σου ανεβαζει την τιμη οταν την ανεβαζει η ΔΕΗ.

Οποτε μεινε στην ΔΕΗ, μπορει να ειναι κλεφτες αλλα ειναι κλεφτες που ξερουμε.

. Αν έχει νυχτερινό ρεύμα έχεις αυτομάτος τη χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας άρα όλοι θα σου δώσουν το ίδιο. Αν δεν έχεις νυχτερινό τότε κοιτάζεις εναλλακτικό πάροχο, εγώ έχω Πρωτεργεια εδώ και 2 χρονια και εγώ γλιτώσει ΠΑΡΑ πολλά χρήματα. 

Έχω Πρωτέργεια στο σπίτι μου και στο μαγαζί μου, στο σπίτι όπως τα έχω υπολογίσει και όπως έρχονται εδώ και 2 χρονια κερδίζω περίπου 20-30 ευρώ το μήνα και στο μαγαζί μου κερδίζω 80-100 ευρώ το μήνα. Να πάτε σε έναν εκπρόσωπο του εναλλακτικού παρόχου να ζητήσετε πληροφορίες μόνο κέρδος θα έχετε. Η ΔΕΗ είναι η μόνη εταιρεία πλέον που δεν σε συμφέρει να είσαι αυτή τη στιγμή! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, johnfl21 said:

περίπου 20-30 ευρώ το μήνα και στο μαγαζί μου κερδίζω 80-10

Θα σου ήταν εύκολο να μας ανεβάσεις δύο λογαριασμούς( ΔΕΗ και protergia αντιστοιχων μηνών) από το μαγαζί σου, εννοείται χωρίς στοιχεία, για να δούμε σε τι οφείλεται αυτή η μεγάλη διαφορά κάθε μήνα;

Γιατί 100 ευρώ το μήνα είναι 1200 το χρόνο....

19 hours ago, johnfl21 said:

ΔΕΗ είναι η μόνη εταιρεία πλέον που δεν σε συμφέρει

Έχεις άδικο. Αυτή που δεν συμφέρει για κανένα λόγο είναι η Ζενίθ και αρκετες άλλες.

Απο την άλλη η ΔΕΗ εχει πολύ μικρό πάγιο, σταθερή τιμή, χωρίς συμβόλαιο, χωρις πάγια εντολή, και χωρίς ρήτρα. Επίσης μπορεί να έχεις και νυχτερινό. Συν έκπτωση συνέπειας.

Επίσης παρέχει ΚΟΤ σε όσους διακινούνται.

19 hours ago, johnfl21 said:

εκπρόσωπο

Ελπίζω εδώ να αστειεύεσαι.... Οι συγκεκριμένοι εκπρόσωποι σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις.

Όποιος θέλει να μάθει μπορεί να διαβάσει τους αναλυτικους όρους συμβολαιων κάθε παρόχου στη σελίδα τους κ να αφήσει τους εκπροσώπους να πουλάνε φουμαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, bill999r said:

Θα σου ήταν εύκολο να μας ανεβάσεις δύο λογαριασμούς( ΔΕΗ και protergia αντιστοιχων μηνών) από το μαγαζί σου, εννοείται χωρίς στοιχεία, για να δούμε σε τι οφείλεται αυτή η μεγάλη διαφορά κάθε μήνα;

Γιατί 100 ευρώ το μήνα είναι 1200 το χρόνο....

Έχεις άδικο. Αυτή που δεν συμφέρει για κανένα λόγο είναι η Ζενίθ και αρκετες άλλες.

Απο την άλλη η ΔΕΗ εχει πολύ μικρό πάγιο, σταθερή τιμή, χωρίς συμβόλαιο, χωρις πάγια εντολή, και χωρίς ρήτρα. Επίσης μπορεί να έχεις και νυχτερινό. Συν έκπτωση συνέπειας.

Επίσης παρέχει ΚΟΤ σε όσους διακινούνται.

Ελπίζω εδώ να αστειεύεσαι.... Οι συγκεκριμένοι εκπρόσωποι σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις.

Όποιος θέλει να μάθει μπορεί να διαβάσει τους αναλυτικους όρους συμβολαιων κάθε παρόχου στη σελίδα τους κ να αφήσει τους εκπροσώπους να πουλάνε φουμαρα.

Το γνωρίζω ποσο είναι το χρόνο γιατί το πληρώνω. Θέλεις να σου βρω ένα λογαριασμό πριν 2 χρονια της ΔΕΗ γ; Ή απλά να σου ανεβάσω το λογαριασμό της Πρωτεργεια να δεις αν λέω αλήθεια. Η διαφορά εξαρτάται από το ποσο ρεύμα καταναλώνεις, σε μια επιχείρηση καταναλώνεις αρκετά περισσότερο και κερδίζεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ. Να πάρετε το λογαριασμό της ΔΕΗ και να πάτε να ρωτήσετε σε εναλλακτικούς παρόχους τη προσφέρουν και τι κερδίζετε. Ότι σας πουν και ότι υπογράψετε ισχύει απόλυτα και ο πελάτης κερδίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, johnfl21 said:

Το γνωρίζω ποσο είναι το χρόνο γιατί το πληρώνω. Θέλεις να σου βρω ένα λογαριασμό πριν 2 χρονια της ΔΕΗ; Ή απλά να σου ανεβάσω το λογαριασμό της Πρωτεργεια να δεις αν λέω αλήθεια. Η διαφορά εξαρτάται από το ποσο ρεύμα καταναλώνεις, σε μια επιχείρηση καταναλώνεις αρκετά περισσότερο και κερδίζεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ. Nα πάρετε το λογαριασμό της ΔΕΗ και να πάτε να ρωτήσετε σε εναλλακτικούς παρόχους τη προσφέρουν και τι κερδίζετε. Ότι σας πουν και ότι υπογράψετε ισχύει απόλυτα και ο πελάτης κερδίζει. 

Ναι απλά να ξέρουμε ότι όταν σου λέει ο εναλλακτικός για όλο το 24ωρο νυχτερινό, ισχύει για τη δική του κιλοβατώρα και όχι για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις της ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ οι οποίες μηδενίζονται οι πιο πολλές στο νυχτερινό ωράριο. https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/NEA-TIMOLOGIA-SEPT2019/SEPT19-V2/TIMOK-XT-2019-G1N-SEPT19_v2.pdf

Αν κάποιος έχει πχ θερμοσυσσωρευτές, τον συμφέρει να βάλει νυχτερινό στη ΔΕΔΔΗΕ και μετά ας πάει σε εναλλακτικό οπότε θα έχει και τις 2 απολαβές. 

Προσωπικά πρώτα έκανα αίτηση και πήρα νυχτερινό και μετά έφυγα για εναλλακτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, johnfl21 said:

Το γνωρίζω ποσο είναι το χρόνο γιατί το πληρώνω. Θέλεις να σου βρω ένα λογαριασμό πριν 2 χρονια της ΔΕΗ ; Ή απλά να σου ανεβάσω το λογαριασμό της Πρωτεργεια να δεις αν λέω αλήθεια. Η διαφορά εξαρτάται από το ποσο ρεύμα καταναλώνεις, σε μια επιχείρηση καταναλώνεις αρκετά περισσότερο και κερδίζεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ. Nα πάρετε το λογαριασμό της ΔΕΗ και να πάτε να ρωτήσετε σε εναλλακτικούς παρόχους τη προσφέρουν και τι κερδίζετε. Ότι σας πουν και ότι υπογράψετε ισχύει απόλυτα και ο πελάτης κερδίζει

Εσύ λες ότι γλιτώνεις 100ευρω το μήνα εσύ πρέπει να μας το αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι απλά να ξέρουμε ότι όταν σου λέει ο εναλλακτικός για όλο το 24ωρο νυχτερινό, ισχύει για τη δική του κιλοβατώρα και όχι για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις της ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ οι οποίες μηδενίζονται οι πιο πολλές στο νυχτερινό ωράριο. https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/NEA-TIMOLOGIA-SEPT2019/SEPT19-V2/TIMOK-XT-2019-G1N-SEPT19_v2.pdf

Αν κάποιος έχει πχ θερμοσυσσωρευτές, τον συμφέρει να βάλει νυχτερινό στη ΔΕΔΔΗΕ και μετά ας πάει σε εναλλακτικό οπότε θα έχει και τις 2 απολαβές. 

Προσωπικά πρώτα έκανα αίτηση και πήρα νυχτερινό και μετά έφυγα για εναλλακτικό.

Τι εννοείς "και μετά ας πάςι σε εναλλακτικό" ;

Δε μπορεί κάποιος που έχει ήδη "εναλλακτικό" πάροχο να βάλει νυχτερινό;

7 ώρες πριν, bill999r είπε

Επίσης παρέχει ΚΟΤ σε όσους διακινούνται.

Δεν είναι "πρωτοτυπία" της ΔΕΗ αυτό. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει σε όους τους παρόχους (τουλάχιστον σε μεγάλους που το έχω δει). Δε το θέσπισε δηλαδή η ΔΕΗ αυτό αλλά το κράτος.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι εννοείς "και μετά ας πάςι σε εναλλακτικό" ;

Δε μπορεί κάποιος που έχει ήδη "εναλλακτικό" πάροχο να βάλει νυχτερινό;

Φυσικά και μπορεί, αλλά αν έχει υπογράψει συμβόλαιο δεν θα μπορέσει να μεταβεί στο αμιγώς νυχτερινό του παρόχου (αν έχει). Απλά θα έχει τις μειώσεις της ΔΕΔΔΗΕ.

Βασικά μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Σκοπός μου ήταν να θίξω το γεγονός ότι όταν λέει ο πάροχος "όλη μέρα νυχτερινό" ή κάτι τέτοιο, ο πελάτης δεν θα ωφεληθεί από τις μειώσεις του πραγματικού νυχτερινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, greengr21 said:

Εσύ λες ότι γλιτώνεις 100ευρω το μήνα εσύ πρέπει να μας το αποδείξεις

Εγώ γράφω γεγονότα που ισχύουν για εμένα για να πληροφορήσω σωστά, δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω τίποτα ούτε θα ψάξω λογαριασμό της ΔΕΗ 2 χρονια πριν όταν ήμουν εκεί. Εγώ λέω σε αυτούς που ενδιαφέρονται να πάρουν τους τελευταίους λογαριασμούς τους (όσους περισσότερους έχουν τόσο καλύτερα) για να έχει μια εικόνα ο εναλλακτικός πάροχος τι ρεύμα καταναλώνεις και να σου κάνει υπολογισμό τι θα πλήρωνες σε αυτόν. Δεν υπάρχουν αυτά που λες για κρυφές χρεώσεις είναι συκοφαντία. Υπάρχουν τα πάγια, η τιμή κιλοβατώρας και η έκπτωση κάθε παρόχου. Το μόνο που υπάρχει σαν επιπλέον χρέωση είναι κάτι που σου το γράφει στη σύμβαση και εξαρτάται από το πως διαμορφώνεται η τιμή της κιλοβατώρας με βάση τη ΔΕΗ, σου το λέει όμως ότι θα υποστείς αυτή τη χρεώση σε ιδιαίτερη περίπτωση και το πολύ μια φορά το χρόνο. Εγώ στα 2 χρονια πλήρωσα με αυτό το άρθρο επιπλέον 20 ευρώ σε ένα λογαριασμό. Πολύ μικρό το ποσο με βάση τι γλιτώνω. Και θα στο ξαναπώ για να καταλάβεις ξανά, το τι γλιτώνεις εξαρτάται το τι θα κάψεις. Δεν γίνεται να κάψεις 20 ευρώ ρεύμα και να γλιτώσεις 15 ευρώ. Αν κάψεις 100 ευρώ το μήνα όπως εγώ θα γλιτώσεις 25-30 ευρώ. Στο μαγαζί οι κιλοβατώρες είναι πολύ περισσότερες και γλιτώνω παρα πολλά χρήματα. 

11 hours ago, liakjim said:

Φυσικά και μπορεί, αλλά αν έχει υπογράψει συμβόλαιο δεν θα μπορέσει να μεταβεί στο αμιγώς νυχτερινό του παρόχου (αν έχει). Απλά θα έχει τις μειώσεις της ΔΕΔΔΗΕ.

Βασικά μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Σκοπός μου ήταν να θίξω το γεγονός ότι όταν λέει ο πάροχος "όλη μέρα νυχτερινό" ή κάτι τέτοιο, ο πελάτης δεν θα ωφεληθεί από τις μειώσεις του πραγματικού νυχτερινού.

Φίλε μου επειδή το έχω ψάξει, όταν λέει όλη την ημέρα νυχτερινό σου δίνει όντως τιμή κιλοβατώρας σαν σε νυχτερινό όλο το 24ωρο αλλά σου έχει και ένα μηνιαίο πάγιο μεγαλύτερο από το κανονικό. Άρα δεν πέφτεις στην παγίδα να δεις μόνο την τιμή της κιλοβατώρας αλλά και αυτό το πάγιο, αν το υπολογίσεις συμπεραίνεις ότι σε συμφέρει όταν κανεις μεγάλη κατανάλωση Ρεύματος  και μόνο τότε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Φίλε μου επειδή το έχω ψάξει, όταν λέει όλη την ημέρα νυχτερινό σου δίνει όντως τιμή κιλοβατώρας σαν σε νυχτερινό όλο το 24ωρο αλλά σου έχει και ένα μηνιαίο πάγιο μεγαλύτερο από το κανονικό. Άρα δεν πέφτεις στην παγίδα να δεις μόνο την τιμή της κιλοβατώρας αλλά και αυτό το πάγιο, αν το υπολογίσεις συμπεραίνεις ότι σε συμφέρει όταν κανεις μεγάλη κατανάλωση Ρεύματος  και μόνο τότε.

Φαντάζομαι ότι εξαρτάται από το πρόγραμμα.

Στο elpedison electricity home night που πήγα, δεν έχει διαφορά από το αντίστοιχο day σε πάγιο.

Screenshot-7.png.a6927e0eb2a213f93fa14b08a1bab7e5.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, johnfl21 said:

Εγώ γράφω γεγονότα που ισχύουν για εμένα για να πληροφορήσω σωστά, δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω τίποτα ούτε θα ψάξω λογαριασμό της ΔΕΗ 2 χρονια πριν όταν ήμουν εκεί. Εγώ λέω σε αυτούς που ενδιαφέρονται να πάρουν τους τελευταίους λογαριασμούς τους (όσους περισσότερους έχουν τόσο καλύτερα) για να έχει μια εικόνα ο εναλλακτικός πάροχος τι ρεύμα καταναλώνεις και να σου κάνει υπολογισμό τι θα πλήρωνες σε αυτόν. Δεν υπάρχουν αυτά που λες για κρυφές χρεώσεις είναι συκοφαντία. Υπάρχουν τα πάγια, η τιμή κιλοβατώρας και η έκπτωση κάθε παρόχου. Το μόνο που υπάρχει σαν επιπλέον χρέωση είναι κάτι που σου το γράφει στη σύμβαση και εξαρτάται από το πως διαμορφώνεται η τιμή της κιλοβατώρας με βάση τη ΔΕΗ, σου το λέει όμως ότι θα υποστείς αυτή τη χρεώση σε ιδιαίτερη περίπτωση και το πολύ μια φορά το χρόνο. Εγώ στα 2 χρονια πλήρωσα με αυτό το άρθρο επιπλέον 20 ευρώ σε ένα λογαριασμό. Πολύ μικρό το ποσο με βάση τι γλιτώνω. Και θα στο ξαναπώ για να καταλάβεις ξανά, το τι γλιτώνεις εξαρτάται το τι θα κάψεις. Δεν γίνεται να κάψεις 20 ευρώ ρεύμα και να γλιτώσεις 15 ευρώ. Αν κάψεις 100 ευρώ το μήνα όπως εγώ θα γλιτώσεις 25-30 ευρώ. Στο μαγαζί οι κιλοβατώρες είναι πολύ περισσότερες και γλιτώνω παρα πολλά χρήματα. 

Φίλε μου επειδή το έχω ψάξει, όταν λέει όλη την ημέρα νυχτερινό σου δίνει όντως τιμή κιλοβατώρας σαν σε νυχτερινό όλο το 24ωρο αλλά σου έχει και ένα μηνιαίο πάγιο μεγαλύτερο από το κανονικό. Άρα δεν πέφτεις στην παγίδα να δεις μόνο την τιμή της κιλοβατώρας αλλά και αυτό το πάγιο, αν το υπολογίσεις συμπεραίνεις ότι σε συμφέρει όταν κανεις μεγάλη κατανάλωση Ρεύματος  και μόνο τότε.

Ήθελα να σχολιάσω αλλά τι,ότι γλιτώνεις 30ευρω στα 100ευρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, johnfl21 είπε

καταναλώνεις αρκετά περισσότερο και κερδίζεις σε σύγκριση με τη ΔΕΗ.

Συμφωνώ ότι σε μεγαλύτερες καταναλώσεις το κέρδος είναι μεγαλύτερο.... 

Επίσης η τιμή ισχύει για 1000kw στο επαγγελματικό

Μετά η τιμή αλλάζει προς τα κατω με διάφορα 0.02 - 0.04...

4 ώρες πριν, johnfl21 είπε

κρυφές

Δυστυχώς υπάρχουν και μάλιστα στο παρόν θρεντ λίγες σελίδες πιο πίσω πολλά άτομα αναφέρουν χρεώσεις στη Volterra νομίζω που τελικά με φασαρία τις απέσυραν....

Για αυτό θεωρώ παγίδα την πάγια εντολή μιας και εύκολα σε χρεώνουν ότι να ναι και λίγοι το παρακολουθούν.

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

 

Αλλά και η χαμηλή χρέωση ισχύει για 1000 kw το μήνα....

Μετά η τιμή αλλάζει προς τα πάνω...

Τι? Για εξήγησε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...