Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόμοιες τελικές τιμές έχουν και τα ΕΛΤΑ αυτή την περίοδο, με ΟΤΣ 65.

Ο μέσος όρος είναι στα 60 τωρα. 

Κι εγώ για ελιν πάω μάλλον πάντως. 

Επεξ/σία από razkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποιος που εχει συμβολαιο με την ΕΛΙΝ μπορει να μας δειξει στους ορους του συμβολαιου τον τροπο υπολογισμου της τιμης που βγαινει να πληρωσεις? Η κατι αλλο σχετικο που αναφερει οτι δεν χρεωνεσαι την ΟΤΣ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το συμβολαιο ειναι στο site της ελιν στα χρησιμα εντυπα. Αυτο στελνει στο πελατη.


Συνοδευτικό Έγγραφο Αίτησης - Δήλωση Αποδοχής Όρων

Τιμοκατάλογος Οικιακών Προγραμμάτων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει δει κανένας όπως αναφέρει το βίντεο, καταμετρητή υπάλληλο ιδιώτη παρόχου και όχι υπεργολάβο του δεδδηε;

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Xacti είπε

Έχει δει κανένας αυτό το βίντεο?

 
 
 

Μα***ιες στο τετραγωνο και συνομωσιολογικες μπουρδες,σταματησα εκει που ελεγε οτι ερχονται υπαλληλοι των εταιριων να παρουν τη μετρηση,οτι να ναι,καλα ασχετα το περιεχομενο του βιντεο το editing ειναι επιεικως γτπκ

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για αλλαγή παρόχου μέσω allazorevma και συγκεκριμένα προς πετρογκάζ energy πριν από περίπου ενάμιση μήνα και ακόμα δεν έχει γίνει η αλλαγή ... Ρώτησα στο allazorevma και μου είπαν ότι η αίτηση έχει γίνει αποδεκτή από τον πάροχο και ότι περιμένουν τον ΔΕΔΔΗΕ να κάνει την αλλαγή. Είναι φυσιολογική τόσο μεγάλη καθυστέρηση; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο δύσκολο να κάνετε απλές μαθηματικές πράξεις; Το allazorevma (και το tsig) σας παραθέτουν την τιμή €/kWh και το πάγιο. Ένας απλός πολλαπλασιασμός είναι. Στο κάτω κάτω της λίστας σας βγάζει και πόσα θα δίνατε στην ΔΕΗ.

Όλα αυτά είναι για την χρέωση ρεύματος, και τίποτα παραπάνω

Αυτή τη στιγμή όντως η Ελίν είναι η πιο τίμια από όλες. Και εγώ Ελίν θα επιλέξω, χωρίς συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα . εγώ στο σπίτι έχω ακόμα ΔΕΗ , αλλα στο μαγαζί έβαλα εναλλακτικό πάροχο γιατί εκεί δεν δικαιούμαι κάποια έκπτωση από την ΔΕΗ , δεν θα ονομάσω ποιον πάνω κάτω τα ίδια είναι να ξέρετε άσχετο από τα τερτίπια που κάνουνε με τις προσφορες , επειδή στο μαγαζί έχω σταθερή κατανάλωση όλο το χρόνο έχω μια καλύτερη εικόνα για το όφελος μου , οποτε συγκρίνοντας αυτά τα δυο χρονια είδα από τα έξοδα μου ότι η διαφορα είναι περίπου 70 ευρώ το χρόνο , άρα μιλάμε για περίπου 150 ευρώ κέρδισα από τότε που άλλαξα , το συμπέρασμα είναι ότι και τα 150 ευρώ είναι λεφτά αν κάτσεις και το σκεφτείς και στα δώσει κάποιος στο χέρι , απλά είναι λίγο λίγο και δεν σου φαίνονται , στο σπίτι όμως δεν με συμφέρει να βάλω κάτι άλλο εκτος από ΔΕΗ , καθώς δικαιούχος του KOT B μου έρχεται φθηνότερα από τις εναλλακτικές εταιρίες είμαι σίγουρος οποτε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία ,από την άλλη πιστεύω ότι η ΔΕΗ για να μην του φύγει όλος ο κόσμος, σκέφτηκε αυτό με τα κοινωνικά τιμολόγια (KOT) και κάνει εκεί την έκπτωση που δίνουνε οι άλλες εταιρίες για να μην φανεί αθέμιτος ανταγωνισμός από τον κύριο πάροχο , άρα την έκπτωση φαντάζομαι που σου δίνει ένας εναλλακτικός παράχος , σου τι δίνει και η ΔΕΗ με το KOT B , και επειδή το ρεύμα έχει ένα κόστος παραγωγής όλοι σχεδόν έχουνε ένα όριο για το ποσο κάτω μπορούνε να πάνε στη χρέωση , μην ψαρώνετε με τις προσφορες τους , τέλος θεωρώ ότι το 80% του κόσμου μπορεί να μπει σε KOT B , έτσι όπως έχουμε καταντήσει , άρα κοιτάξτε και αυτό το σενάριο αν είσαστε ακόμα στη ΔΕΗ και δεν το έχετε κάνει , 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Είναι τόσο δύσκολο να κάνετε απλές μαθηματικές πράξεις; Το allazorevma (και το tsig) σας παραθέτουν την τιμή €/kWh και το πάγιο. Ένας απλός πολλαπλασιασμός είναι. Στο κάτω κάτω της λίστας σας βγάζει και πόσα θα δίνατε στην ΔΕΗ.

Όλα αυτά είναι για την χρέωση ρεύματος, και τίποτα παραπάνω

Αυτή τη στιγμή όντως η Ελίν είναι η πιο τίμια από όλες. Και εγώ Ελίν θα επιλέξω, χωρίς συμβόλαιο

Δεν είναι τόσο απλό όσο το δείχνει τo allazorevma υπάρχουν και άλλες παράμετροι,υποτίθεται ότι το site συγκρίνει ετήσια κατανάλωση,αλλά η Ελιν που επέλεξες και εσύ σου δίνει ειδοποίηση 2 μήνες για αλλαγή τιμής οπότε η σύγκριση που κάνει είναι λίγο ότι να ναι όπως καταλαβαίνεις.Για να μη πω και για ΟΤΣ και συμβόλαια κτλπ. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Δεν είναι τόσο απλό όσο το δείχνει τo allazorevma υπάρχουν και άλλες παράμετροι,υποτίθεται ότι το site συγκρίνει ετήσια κατανάλωση,αλλά η Ελιν που επέλεξες και εσύ σου δίνει ειδοποίηση 2 μήνες για αλλαγή τιμής οπότε η σύγκριση που κάνει είναι λίγο ότι να ναι όπως καταλαβαίνεις.Για να μη πω και για ΟΤΣ και συμβόλαια κτλπ. 

Η Ελίν σου δίνει ειδοποίηση 2 μήνες για αλλαγή τιμής στο πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο, που άμα δεν σου αρέσει η νέα τιμή, φεύγεις. Οι άλλοι σε ενημερώνουν για την αλλαγή τιμής αφού την εφαρμόσουν. Στην εισαγωγή κατανάλωσης επιλέγεις στο allazorevma να υπολογίσει την ΟΤΣ σύμφωνα με την περίοδο που έθεσες. Προφανώς προκύπτει κατα προσέγγιση σύμφωνα με το προηγούμενο έτος, αλλά παίρνεις μια εικόνα. Η Ελίν πάλι δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Η Ελίν σου δίνει ειδοποίηση 2 μήνες για αλλαγή τιμής στο πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο, που άμα δεν σου αρέσει η νέα τιμή, φεύγεις. Οι άλλοι σε ενημερώνουν για την αλλαγή τιμής αφού την εφαρμόσουν. Στην εισαγωγή κατανάλωσης επιλέγεις στο allazorevma να υπολογίσει την ΟΤΣ σύμφωνα με την περίοδο που έθεσες. Προφανώς προκύπτει κατα προσέγγιση σύμφωνα με το προηγούμενο έτος, αλλά παίρνεις μια εικόνα. Η Ελίν πάλι δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ

Το site δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι η χρέωση σου στην Ελιν θα είναι η ίδια σε 8,10,12 μήνες οπότε και η ετήσια σύγκριση που κάνει δεν έχει νόημα. Καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω,δεν είναι μόνο η τιμή της kwh και το πάγιο όπως έγραψες. Και περίοδο κατανάλωσης κάποιος θα κοιτάξει προφανώς για μίνιμουμ ετήσια. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...