Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Το site δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι η χρέωση σου στην Ελιν θα είναι η ίδια σε 8,10,12 μήνες οπότε και η ετήσια σύγκριση που κάνει δεν έχει νόημα. Καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω,δεν είναι μόνο η τιμή της kwh και το πάγιο όπως έγραψες. Και περίοδο κατανάλωσης κάποιος θα κοιτάξει προφανώς για μίνιμουμ ετήσια. 

Ναι, απλά με την ίδια λογική ούτε για την ΔΕΗ μπορεί να σου εγγυηθεί το ίδιο, ούτε για κανέναν (πέρα από κάποια "addons" για fixed τιμή, που έχουν χρέωση). Κατά προσέγγιση είναι η εξοικονόμηση που παρουσιάζει, όπως κατά προσέγγιση είναι και οι kWh που θα καταναλώσεις

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα και απο μενα. Εχω αποφασισει ηδη να αλλαξω παροχο (Απο Protergia σε Ελιν).Συμφωνα με τους 4 τελευταιους εκκαθαριστικους λογαριασμους μου, μιας και καταχωρω εγω τις μετρησεις του ρολογιου μου μεσω του site της Protergia , εχω 1780 kwh ημερησιο και 982kwh νυχτερινο.

Ειμαι αναμεσα στο ekectricon Γ1Ν και στο electricon 365 νυχτερινο.

Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι να μην παω στο 365 νυχτερινο, ας πουμε χωρις να με ενδιαφερει η 2ετη δεσμευση και τα 4,5€ το μηνα παγιο.

Σας ευχαριστω για τυχόν απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgavaris είπε

Καλημερα και απο μενα. Εχω αποφασισει ηδη να αλλαξω παροχο (Απο Protergia σε Ελιν).Συμφωνα με τους 4 τελευταιους εκκαθαριστικους λογαριασμους μου, μιας και καταχωρω εγω τις μετρησεις του ρολογιου μου μεσω του site της Protergia , εχω 1780 kwh ημερησιο και 982kwh νυχτερινο.

Ειμαι αναμεσα στο ekectricon Γ1Ν και στο electricon 365 νυχτερινο.

Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι να μην παω στο 365 νυχτερινο, ας πουμε χωρις να με ενδιαφερει η 2ετη δεσμευση και τα 4,5€ το μηνα παγιο.

Σας ευχαριστω για τυχόν απαντησεις.

To νυχτερινό 365 έχει μεν χαμηλή χρέωση Kwh αλλά έχει πάγιο 0.15 την ημέρα (54.75 το χρόνο ή χοντρικά 13.7 το 4μηνό) και 2ετή δέσμευση στο συμβόλαιο. Για υψηλές καταναλώσεις σε συμφέρει, για την δική σου (προσωπικά την θεωρώ μεσαία) κάνε τον υπολογισμό και δες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλα θεωρω την διαφορα του να εχεις μονιμο νυχτερινο πολυ μεγαλη εστω και με τα 54€ παγια τον χρονο..

Μηπως ειναι κατι αλλο που δεν λαμβανω σωστα υποψιν μου. Για αυτο και ρωταω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει αυτό που όλοι όσοι πωλούν "24 ώρες νυκτερινό" για κάποιο λόγο ξεχνούν να αναφέρουν, στο πραγματικό νυκτερινό τιμολόγιο η χρέωση μεταφοράς και διανομής είναι δωρεάν ενώ στο μαϊμού χρεώνεται σαν ημερήσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

υπάρχει αυτό που όλοι όσοι πωλούν "24 ώρες νυκτερινό" για κάποιο λόγο ξεχνούν να αναφέρουν, στο πραγματικό νυκτερινό τιμολόγιο η χρέωση μεταφοράς και διανομής είναι δωρεάν ενώ στο μαϊμού χρεώνεται σαν ημερήσιο. 

εννοειται αυτο σε κατι τετοια προγραμματα ειναι μονο η τιμη της kwh "νυχτερινη" ολο το 24ωρο,οι ρυθμιζομενες χρεωσεις προφανως διαχωριζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα & για μένα να αλλάξω πάροχο ... Μετά απο 2 έτη στη ΚΕΝ μετακομίζω στον ΗΡΩΝ (24χ7) ...

Όχι μεγάλες οι διαφορές τιμολόγησης αλλά υπολογίσιμη η επιστροφή Yellows μέσω Τράπεζας Πειραιώς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2020 στις 12:13 ΠΜ, MTX είπε

καλησπέρα . εγώ στο σπίτι έχω ακόμα ΔΕΗ , αλλα στο μαγαζί έβαλα εναλλακτικό πάροχο γιατί εκεί δεν δικαιούμαι κάποια έκπτωση από την ΔΕΗ , δεν θα ονομάσω ποιον πάνω κάτω τα ίδια είναι να ξέρετε άσχετο από τα τερτίπια που κάνουνε με τις προσφορες , επειδή στο μαγαζί έχω σταθερή κατανάλωση όλο το χρόνο έχω μια καλύτερη εικόνα για το όφελος μου , οποτε συγκρίνοντας αυτά τα δυο χρονια είδα από τα έξοδα μου ότι η διαφορα είναι περίπου 70 ευρώ το χρόνο , άρα μιλάμε για περίπου 150 ευρώ κέρδισα από τότε που άλλαξα , το συμπέρασμα είναι ότι και τα 150 ευρώ είναι λεφτά αν κάτσεις και το σκεφτείς και στα δώσει κάποιος στο χέρι , απλά είναι λίγο λίγο και δεν σου φαίνονται , στο σπίτι όμως δεν με συμφέρει να βάλω κάτι άλλο εκτος από ΔΕΗ , καθώς δικαιούχος του KOT B μου έρχεται φθηνότερα από τις εναλλακτικές εταιρίες είμαι σίγουρος οποτε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία ,από την άλλη πιστεύω ότι η ΔΕΗ για να μην του φύγει όλος ο κόσμος, σκέφτηκε αυτό με τα κοινωνικά τιμολόγια (KOT) και κάνει εκεί την έκπτωση που δίνουνε οι άλλες εταιρίες για να μην φανεί αθέμιτος ανταγωνισμός από τον κύριο πάροχο , άρα την έκπτωση φαντάζομαι που σου δίνει ένας εναλλακτικός παράχος , σου τι δίνει και η ΔΕΗ με το KOT B , και επειδή το ρεύμα έχει ένα κόστος παραγωγής όλοι σχεδόν έχουνε ένα όριο για το ποσο κάτω μπορούνε να πάνε στη χρέωση , μην ψαρώνετε με τις προσφορες τους , τέλος θεωρώ ότι το 80% του κόσμου μπορεί να μπει σε KOT B , έτσι όπως έχουμε καταντήσει , άρα κοιτάξτε και αυτό το σενάριο αν είσαστε ακόμα στη ΔΕΗ και δεν το έχετε κάνει , 

Καλή ανάλυση αλλά βάζε τελείες!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Ήρθε η ώρα & για μένα να αλλάξω πάροχο ... Μετά απο 2 έτη στη ΚΕΝ μετακομίζω στον ΗΡΩΝ (24χ7) ...

Όχι μεγάλες οι διαφορές τιμολόγησης αλλά υπολογίσιμη η επιστροφή Yellows μέσω Τράπεζας Πειραιώς...

Ρήτρα ΟΤΣ υπολόγισες; Γιατί νομίζω το όριο της κεν είναι αρκετά πιο πάνω από της Ήρων.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Και καλό είναι να ρωτήσεις αν μπορείς να πας στο 24ωρες νυχτερινό  ,μιας και έχεις κανονικό νυχτερινό από τη ΔΕΔΗΕ 

6 ώρες πριν, jgavaris είπε

Τι εννοεις ? Το προγραμμα 365 της Ελιν δεν ειναι 24 ωρες νυχτερινο?

 

 

6 ώρες πριν, jgavaris είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgavaris είπε

 

Όχι , είναι τιμή νυχτερινού ρεύματος (χαμηλή εννοεί με τον όρο νυχτερινό) για παροχή κανονικού ρολογιού (όχι νυχτερινού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα , και παλι κατι δεν καταλαβαινω καλα, μαλλον..

Γιατι να μην παω στο 365 νυχτερινο της Ελιν και να προτιμησω το κανονικο Γ1Ν ???

Τι κριτηρια υπαρχουν ωστε καποιος να μην παει στο 365 νυχτερινο ??

Ναι εχω 2 ρολογια (Ημερησιο - νυχτερινο).

Επαναλαμβανω οτι ας πουμε δεν με πειραζει η 24μηνη δεσμευση και το παγιο των 4,5€ μηνιαιως.

Sorry αλλα βασικα θελω να το αποσαφηνίσω στον εαυτο μου για να ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jgavaris είπε

Αρα , και παλι κατι δεν καταλαβαινω καλα, μαλλον..

Γιατι να μην παω στο 365 νυχτερινο της Ελιν και να προτιμησω το κανονικο Γ1Ν ???

Τι κριτηρια υπαρχουν ωστε καποιος να μην παει στο 365 νυχτερινο ??

Ναι εχω 2 ρολογια (Ημερησιο - νυχτερινο).

Επαναλαμβανω οτι ας πουμε δεν με πειραζει η 24μηνη δεσμευση και το παγιο των 4,5€ μηνιαιως.

Sorry αλλα βασικα θελω να το αποσαφηνίσω στον εαυτο μου για να ξερω..

Απλά ,νόμιζα ότι ίσως να μην μπορούσες λόγω του ότι έχεις κανονικό νυχτερινό αλλά βλέπω στο Allazorevma ότι μπορείς .

Παρεπιπτόντως για την κατανάλωση του ρεύματος που είπες σου δείχνει ~15€ παραπάνω στο “24 ώρες νυχτερινό” πρόγραμμα .

Βάλε και 

6 ώρες πριν, nvel είπε

υπάρχει αυτό που όλοι όσοι πωλούν "24 ώρες νυκτερινό" για κάποιο λόγο ξεχνούν να αναφέρουν, στο πραγματικό νυκτερινό τιμολόγιο η χρέωση μεταφοράς και διανομής είναι δωρεάν ενώ στο μαϊμού χρεώνεται σαν ημερήσιο. 

πρέπει να το ρωτήσεις , θα χρεώνεσαι όλες τις κιλοβατώρες (και τις νυχτερινές) για την ταρίφα μεταφοράς / διανομής ?


Το πάγιο το τετράμηνο θα είναι 18€. Είσαι σίγουρος ότι το δικαιολογεί ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...