Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Apostolis276 είπε

Τελικά παραδέχτηκαν πως δεν υπάρχει ρήτρα στην ανανέωση σύμβασης αλλά θα επιστρέψω τα 30 € δώρο της ανανέωσης όταν θα τα πάρω σε επόμενο λογαριασμό!!!!

Μακριά και άμεσα. Προσοχή στα ψιλά γράμματα λοιπόν!

για τα 30 ευρώ , λογικό είναι να τα επιστρέψεις . Τώρα αυτό με την αυτόματη ανανέωση είναι τέρμα παράνομο .

Το ίδιο μου κάνανε στην Ζενιθ , που ήμουν ήδη αορίστου , αλλά όταν έβαλα νυχτερινό με περάσανε σε πρόγραμμα 24μηνο με άλλες χρεώσεις και η απλή ερώτησή μου ήταν η εξής

Δείξτε μου τη νέα σύμβαση που έχει την υπογραφή μου 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Apostolis276 είπε

Τελικά παραδέχτηκαν πως δεν υπάρχει ρήτρα στην ανανέωση σύμβασης αλλά θα επιστρέψω τα 30 € δώρο της ανανέωσης όταν θα τα πάρω σε επόμενο λογαριασμό!!!!

Μακριά και άμεσα. Προσοχή στα ψιλά γράμματα λοιπόν!

Ολα καλα λοιπον......περασμενα ξεχασμενα κι εσυ.:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

για τα 30 ευρώ , λογικό είναι να τα επιστρέψεις . Τώρα αυτό με την αυτόματη ανανέωση είναι τέρμα παράνομο .

Το ίδιο μου κάνανε στην Ζενιθ , που ήμουν ήδη αορίστου , αλλά όταν έβαλα νυχτερινό με περάσανε σε πρόγραμμα 24μηνο με άλλες χρεώσεις και η απλή ερώτησή μου ήταν η εξής

Δείξτε μου τη νέα σύμβαση που έχει την υπογραφή μου 😁

Να τα επιστρέψω, αλλά να τα πάρω πρώτα... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 2 μηνες ΕΛΙΝ, σημερα ειδα τους λογαρισμους, συνολο 330 ευρω, 100, 130 αντιστοιχα για τον καθε μηνα και αλλα 100 ευρω η εγγυηση. Και οι δυο λογαριασμοι ειναι εναντι. Εχω πανικοβληθει λιγο, περιμενα αρκετα λιγοτερα. Στο παλιο το σπιτι τοσα εδινα για 4μηνο. Βεβαια ειναι εναντι, δεν ξερω τι χρηση εκαναν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες. τα 100 ευρω της εγγυησης ποτε αφαιρουνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Εδω και 2 μηνες ΕΛΙΝ, σημερα ειδα τους λογαρισμους, συνολο 330 ευρω, 100, 130 αντιστοιχα για τον καθε μηνα και αλλα 100 ευρω η εγγυηση. Και οι δυο λογαριασμοι ειναι εναντι. Εχω πανικοβληθει λιγο, περιμενα αρκετα λιγοτερα. Στο παλιο το σπιτι τοσα εδινα για 4μηνο. Βεβαια ειναι εναντι, δεν ξερω τι χρηση εκαναν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες. τα 100 ευρω της εγγυησης ποτε αφαιρουνται;

όταν βγει εκκαθαριστικός θα δεις , τώρα με τα έναντι δεν βλέπεις την κατανάλωση. Δες το πεδίο "Επόμενη καταμέτρηση" και να δίνεις τις κιλοβατώρες

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/ (κάτω στο ΕΙΣΟΔΟΣ)

στις ημερομηνίες που καταγράφονται . Νόμιζα η Ελιν έχει καταχώρηση ένδειξης

Επίσης είσαι σε διαφορετικό σπίτι (νομίζω έχεις αντλία θερμότητας?) , επομένως όλα αλλάζουν απο κατανάλωση , τέλη κτλ

Όποτε σου βγει εκκαθαριστικός ,αν θες ανέβασέ τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

 τα 100 ευρω της εγγυησης ποτε αφαιρουνται;

Αν βαλεις παγια εντολη η οταν φυγεις απο τον παροχο θα σου αφαιρεθουν απο τον τελευταιο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

όταν βγει εκκαθαριστικός θα δεις , τώρα με τα έναντι δεν βλέπεις την κατανάλωση. Δες το πεδίο "Επόμενη καταμέτρηση" και να δίνεις τις κιλοβατώρες

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/ (κάτω στο ΕΙΣΟΔΟΣ)

στις ημερομηνίες που καταγράφονται . Νόμιζα η Ελιν έχει καταχώρηση ένδειξης

Επίσης είσαι σε διαφορετικό σπίτι (νομίζω έχεις αντλία θερμότητας?) , επομένως όλα αλλάζουν απο κατανάλωση , τέλη κτλ

Όποτε σου βγει εκκαθαριστικός ,αν θες ανέβασέ τον

Απο χθες είμαι και εγώ στην NRG επίσημα. Με το App βλέπω και διάφορα στοιχεία.

Ερώτηση.: Κάθε πότε μπορώ ή/και πρέπει να βάζω την μέτρηση? Υπάρχει στάνταρ ημερομηνία? Αν θέλω μπορώ να το βάζω κάθε μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

Νόμιζα η Ελιν έχει καταχώρηση ένδειξης

Στο σάιτ τους πάντως έχουν αυτό, που πρακτικά σε πάει στη ΔΕΔΔΗΕ για να δηλώσεις την κατανάλωση.

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/kataxorisi-endei3eon-metriti/

Δε ξέρω αν έχουν κάποιον άλλο τρόπο για συνδρομητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, doll είπε

Απο χθες είμαι και εγώ στην NRG επίσημα. Με το App βλέπω και διάφορα στοιχεία.

Ερώτηση.: Κάθε πότε μπορώ ή/και πρέπει να βάζω την μέτρηση? Υπάρχει στάνταρ ημερομηνία? Αν θέλω μπορώ να το βάζω κάθε μήνα?

Κάθε μήνα βάζεις αλλά σε προκαθορισμένα διαστήματα.Σου έρχεται ειδοποίηση κάθε πότε ανοίγει η καταχώριση,εκτός βέβαια τον τέταρτο μήνα που είναι η καταχώριση της ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, doll είπε

Απο χθες είμαι και εγώ στην NRG επίσημα. Με το App βλέπω και διάφορα στοιχεία.

Λογικα απο αυριο θα ειμαι κι εγω.

Σημερα εκανα εγγραφη στο mynrg οπου μπορω να δω την πορεια της αιτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ηθελα να ρωτήσω το εξής το 24μηνο λήγει 18/10 /21 στον Ηρωνα,πόσο νωρίτερα (ή αργότερα) μπορώ να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο έτσι ώστε να είμαι καλυμμένη από πέναλτι κλπ?

Εντωμεταξύ πρώτη φορά που ήρθε εκκαθαριστικός με Ο.Τ.Σ (+34,67€ για 935 Kwh ημερήσιο και 559 νυχτερινό) ,έλεγα νααλλάξω και πρόγραμμα να πήγαινα στο UP ,αλλά η διαφορά με αυτό που έχω τώρα (νυχτερινό 24/7 bonus) είναι στα +5€ στο ρεύμα μόνο,οπότε μάλλον θα παραμείνω ως έχω μέχρι να τελείωσει το 24μηνο ,ώστε να βρω άλλο πρόγραμμα χωρίς Ο.Τ.Σ,αλλά έως τότε βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Ηθελα να ρωτήσω το εξής το 24μηνο λήγει 18/10 /21 στον Ηρωνα,πόσο νωρίτερα (ή αργότερα) μπορώ να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο έτσι ώστε να είμαι καλυμμένη από πέναλτι κλπ?

Μπορείς να στείλεις email και να ρωτήσεις αν ισχύει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης στο πρόγραμμα που έχεις ,μιας και εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής και σύμφωνα με τη ΡΑΕ δεν είναι πρόγραμμα σταθερής τιμής.

Αν σου πούνε οτι πρέπει να πληρώσεις για πρόωρη αποχώρηση κάνε μια καταγγελία μέσω ΣτΚ και κοινοποίηση στη ΡΑΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Μπορείς να στείλεις email και να ρωτήσεις αν ισχύει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης στο πρόγραμμα που έχεις ,μιας και εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής και σύμφωνα με τη ΡΑΕ δεν είναι πρόγραμμα σταθερής τιμής.

Αν σου πούνε οτι πρέπει να πληρώσεις για πρόωρη αποχώρηση κάνε μια καταγγελία μέσω ΣτΚ και κοινοποίηση στη ΡΑΕ

 

Υποτίθεται πως τότε το επιλέξαμε γιατί είχε "σταθερή" τιμή υποτίθεται (πάγιο 4,90/μήνα) και πριν λίγο τσέκαρα και τους προηγούμενους εκκαθαριστικούς,είχε σε άλλους 2 αναπροσαρμογή τιμής ήταν όμως πολύ μικρό το ποσό πχ 7 και 8 ευρώ και έτσι δεν το είχαμε προσέξει,τώρα όμως φάνηκε έντονα ,γιατί 35€ είναι ένα σημαντικό ποσό!

Λίγο έχει μείνει ακόμη για να λήξει η σύμβαση,αλλά ένα mail θα το στείλω να δω τι θα μου πούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...