Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος ζενίθ στα 128 ευρώ. Απο αυτά τα 50 ευρώ είναι η εγγύηση ενω τα υπόλοιπα 78 είναι ΕΝΑΝΤΙ! Μου χρέωσαν για ένα μήνα 504 kWh!!! Να περιμένω τον επόμενο που θα είναι εκκαθαριστικός ή να πάω να ρωτήσω πως έκαναν μια τέτοια εκτίμηση καθώς μετακόμισα πρόσφατα και λογικά η εκτίμηση τους έγινε απο τον προηγούμενο???Εχω σε φωτογραφία τον μετρητή απο 15/2 (όπου και ξεκίνησε η παροχή) και απο σήμερα 1/4. Αυτοί εκτίμησαν 504 για 1 μήνα ενώ έχω μέτρηση 284 για 1,5 μήνα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, d1983 είπε

Καλησπέρα ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος ζενίθ στα 128 ευρώ. Απο αυτά τα 50 ευρώ είναι η εγγύηση ενω τα υπόλοιπα 78 είναι ΕΝΑΝΤΙ! Μου χρέωσαν για ένα μήνα 504 kWh!!! Να περιμένω τον επόμενο που θα είναι εκκαθαριστικός ή να πάω να ρωτήσω πως έκαναν μια τέτοια εκτίμηση καθώς μετακόμισα πρόσφατα και λογικά η εκτίμηση τους έγινε απο τον προηγούμενο???Εχω σε φωτογραφία τον μετρητή απο 15/2 (όπου και ξεκίνησε η παροχή) και απο σήμερα 1/4. Αυτοί εκτίμησαν 504 για 1 μήνα ενώ έχω μέτρηση 284 για 1,5 μήνα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Καλύτερα μην πληρώνεις τώρα τίποτα και περίμενε τον εκκαθαριστικό. Για καλό και για κακό ενημέρωσέ τους όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BigJim34 είπε

Καλύτερα μην πληρώνεις τώρα τίποτα και περίμενε τον εκκαθαριστικό. Για καλό και για κακό ενημέρωσέ τους όμως.

Σκέφτομαι να πάω αύριο απο εκεί να δω τι θα μου πουν. Φαντάζομαι ο εκκαθαριστικός θα είναι αρκετά μικρότερος ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα mail σχετικά με τη χρέωση κλπ σήμερα στον Ηρων ,βέβαια εννοείται πως δεν έχω πάρει κάποια απάντηση ακόμη,αλλά όπως και να'χει,συζητώντας με το έτερον ήμιση χθες αποφασίσαμε να την κάνουμε ελαφρά.

Οπότε σήμερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος αποχώρησης και μου είπαν 40€ (έχουμε πάγιο 4,90/μήνα) οπότε χμμμ ,τέλοσπαντων ψάχνοντας το περαιτέρω,προσφέρθηκε μέσω τηλεφώνου το nrg save 40% ,το οποίο οφείλω να ομολογήσω πως μας συμφέρει αρκετά σύμφωνα με τις καταναλώσεις μας και ο κύριος στο τηλέφωνο μου είπε κιόλας να ενεργοποιήσω το fixed από Σεπτέμβρη και πως έτσι δεν θα έχουμε "περίεργες" χρεώσεις!

Δεν νομίζω ότι θα το πολυσκεφθούμε και μάλλον θα πάμε εκεί...το ερώτημα είναι το εξής : ο εκκαθαριστικός βγήκε 29/3 και είναι 130€ ,εμείς έχουμε εγγύηση 128€ ,τι κάνουμε σχετικά με αυτό?να το πληρώσω?να πληρώσω ένα μικρό μέρος?να μην το πληρώσω καθόλου και να το αφήσω να προσθαφαιρεθούν τα πάντα στον τελικό λογαριασμό?τι προτείνετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciferia είπε

Εστειλα mail σχετικά με τη χρέωση κλπ σήμερα στον Ηρων ,βέβαια εννοείται πως δεν έχω πάρει κάποια απάντηση ακόμη,αλλά όπως και να'χει,συζητώντας με το έτερον ήμιση χθες αποφασίσαμε να την κάνουμε ελαφρά.

Οπότε σήμερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος αποχώρησης και μου είπαν 40€ (έχουμε πάγιο 4,90/μήνα) οπότε χμμμ ,τέλοσπαντων ψάχνοντας το περαιτέρω,προσφέρθηκε μέσω τηλεφώνου το nrg save 40% ,το οποίο οφείλω να ομολογήσω πως μας συμφέρει αρκετά σύμφωνα με τις καταναλώσεις μας και ο κύριος στο τηλέφωνο μου είπε κιόλας να ενεργοποιήσω το fixed από Σεπτέμβρη και πως έτσι δεν θα έχουμε "περίεργες" χρεώσεις!

Δεν νομίζω ότι θα το πολυσκεφθούμε και μάλλον θα πάμε εκεί...το ερώτημα είναι το εξής : ο εκκαθαριστικός βγήκε 29/3 και είναι 130€ ,εμείς έχουμε εγγύηση 128€ ,τι κάνουμε σχετικά με αυτό?να το πληρώσω?να πληρώσω ένα μικρό μέρος?να μην το πληρώσω καθόλου και να το αφήσω να προσθαφαιρεθούν τα πάντα στον τελικό λογαριασμό?τι προτείνετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Καλησπέρα.Μετακόμισα πρόσφατα και σκοπίμως δεν είχα πληρώσει τον τελευταίο λογαριασμό και περίμενα να εκδοθεί ο τελικος!οποτε καλυτρα να περιμενεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, d1983 είπε

Καλησπέρα ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος ζενίθ στα 128 ευρώ. Απο αυτά τα 50 ευρώ είναι η εγγύηση ενω τα υπόλοιπα 78 είναι ΕΝΑΝΤΙ! Μου χρέωσαν για ένα μήνα 504 kWh!!! Να περιμένω τον επόμενο που θα είναι εκκαθαριστικός ή να πάω να ρωτήσω πως έκαναν μια τέτοια εκτίμηση καθώς μετακόμισα πρόσφατα και λογικά η εκτίμηση τους έγινε απο τον προηγούμενο???Εχω σε φωτογραφία τον μετρητή απο 15/2 (όπου και ξεκίνησε η παροχή) και απο σήμερα 1/4. Αυτοί εκτίμησαν 504 για 1 μήνα ενώ έχω μέτρηση 284 για 1,5 μήνα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι απλα ο επομενος(εκκαθαριστικος) θα ειναι πολυ χαμηλοτερος.

15 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Εστειλα mail σχετικά με τη χρέωση κλπ σήμερα στον Ηρων ,βέβαια εννοείται πως δεν έχω πάρει κάποια απάντηση ακόμη,αλλά όπως και να'χει,συζητώντας με το έτερον ήμιση χθες αποφασίσαμε να την κάνουμε ελαφρά.

Οπότε σήμερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος αποχώρησης και μου είπαν 40€ (έχουμε πάγιο 4,90/μήνα) οπότε χμμμ ,τέλοσπαντων ψάχνοντας το περαιτέρω,προσφέρθηκε μέσω τηλεφώνου το nrg save 40% ,το οποίο οφείλω να ομολογήσω πως μας συμφέρει αρκετά σύμφωνα με τις καταναλώσεις μας και ο κύριος στο τηλέφωνο μου είπε κιόλας να ενεργοποιήσω το fixed από Σεπτέμβρη και πως έτσι δεν θα έχουμε "περίεργες" χρεώσεις!

Δεν νομίζω ότι θα το πολυσκεφθούμε και μάλλον θα πάμε εκεί...το ερώτημα είναι το εξής : ο εκκαθαριστικός βγήκε 29/3 και είναι 130€ ,εμείς έχουμε εγγύηση 128€ ,τι κάνουμε σχετικά με αυτό?να το πληρώσω?να πληρώσω ένα μικρό μέρος?να μην το πληρώσω καθόλου και να το αφήσω να προσθαφαιρεθούν τα πάντα στον τελικό λογαριασμό?τι προτείνετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Κι εγω εφυγα τωρα απο Ηρων κι απο σημερα ειμαι στην NRG στο Save 40.

Δεν χρειαζεται να τον πληρωσεις τον λογαριασμο θα σου εκδοθει τελικος οπου θ'αφαιρει το ποσο της εγγυησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d1983 είπε

Σκέφτομαι να πάω αύριο απο εκεί να δω τι θα μου πουν. Φαντάζομαι ο εκκαθαριστικός θα είναι αρκετά μικρότερος ε?

θα είναι όσα έκαψες . Να κατεβάσεις το app και να δίνεις ο ίδιος την καταχώρηση αν δε θες έναντι . Επίσης να σε προετοιμάσω οτι έχει πολύ υψηλές ρήτρες (έφυγα πριν λίγο καιρό)

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

Οπότε σήμερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος αποχώρησης και μου είπαν 40€ (έχουμε πάγιο 4,90/μήνα)

ξέρω είναι χρονοβόρο αλλά κρίμα να τους τα χαρίσεις .

1 ώρα πριν, Luciferia είπε

ο εκκαθαριστικός βγήκε 29/3 και είναι 130€ ,εμείς έχουμε εγγύηση 128€ ,τι κάνουμε σχετικά με αυτό?να το πληρώσω?να πληρώσω ένα μικρό μέρος?

να το πληρώσεις κανονικά αλλιώς παίζει να χάσεις έκπτωση συνέπειας.

Αν δεν έχει συνέπεια το πρόγραμμά σου οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε έκπτωση συνέπειας ,οπότε μάλλον δεν θα το πληρώσω και θα αφήσω να βγει ο τελικός λογαριασμός,όπως πρότειναν και τα παιδιά πιο πάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον υπολογισα απο το προηγουμενο σπιτι που ηταν παρομοιων χαρακτηριστικων , περιπου 2100kwh ετησιως εκαψα (χειμωνα 4μηνο μολις 700, βρηκα λογαριασμο εκκαθαριστικο)

το προγραμμα βγαζει αυτο

image.png.015ef2aa319b00dcabfa43a87fd1e3e5.png

 

οποτε σε ρευμα volterra v1 ειναι το πλεον οικονομικο. Ειστε ικανοποιημενοι οσοι εχετε συμβληθει με την εταιρεια?

Ειδα εχει και προγραμμα μαζι με αεριο. Πιστευω εννοει πανω απο 5000kwh συνολικα για θερμικη ενεργεια και ηλεκτρικη ενεργεια.

image.png.1dd7039faaa4c8c29238b80a21058829.png

Καποιος που γνωριζει, πως του φαινεται η προσφορα αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, waveparticle είπε

volterra μαλλον ειναι η πιο συμφερουσα, αλλα δεν εχει καθολου πρωτεργια.

 

3 ώρες πριν, waveparticle είπε

protergia εχει ρητρα οτσ γι αυτο δεν ειναι στο εξελ?

ναι

 

5 λεπτά πριν, waveparticle είπε

οποτε σε ρευμα volterra v1 ειναι το πλεον οικονομικο. Ειστε ικανοποιημενοι οσοι εχετε συμβληθει με την εταιρεια?

Απλά έχει αναφερθεί οτι πρέπει να πάρεις γραπτώς οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής και οτι στην τιμή εφαρμόζεται επιπλέον έκπτωση συνέπειας .

Αυτό μέσω email όταν σου στείλουν και το συμβόλαιο το οποίο και το διαβάζεις.

(το ίδιο είχα κάνει και εγώ γιατί η Ελιν ακρίβυνε , πήρα μια προσφορά και απο Solar , αλλά μετά είπα να ρισκάρω με ΕΛΤΑ και κατέληξα στην nrg 😁 )

Τα λινκ και τους πίνακες τα έχουν σουλουπώσει πλέον, μένει το νυχτερινό της πρόγραμμα να διορθώσει

Εδώ πάντως δε θυμάμαι κάποιον με Voltera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, waveparticle είπε

οποτε σε ρευμα volterra v1 ειναι το πλεον οικονομικο. Ειστε ικανοποιημενοι οσοι εχετε συμβληθει με την εταιρεια?

εκανα εγω προσφατα. εχω λαβει 2 λογαριασμους, ολα μια χαρα.

θετικη εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι στις ρυθμιζομενες χρεωσεις υπαρχει πληρης αναλυση του καθε τυπου, ετσι ωστε να μπορεις ευκολα να επαληθευσεις το εξαγομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Τι ρήτρες?Τωρα μόλις μετακόμισα και έκανα συμβόλαιο για 24 μήνες.Το θέμα είναι βγάλω άκρη.Κάθησα και τα υπολόγισα κι σύμφωνα με αυτα που έχω κάψει μέσο όρο θα είναι περίπου 50 ευρώ το μήνα και όχι 80 περίπου που μου ήρθε με τον έναντι

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

θα είναι όσα έκαψες . Να κατεβάσεις το app και να δίνεις ο ίδιος την καταχώρηση αν δε θες έναντι . Επίσης να σε προετοιμάσω οτι έχει πολύ υψηλές ρήτρες (έφυγα πριν λίγο καιρό)

 

Τι ρήτρες?Τωρα μόλις μετακόμισα και έκανα συμβόλαιο για 24 μήνες.Το θέμα είναι βγάλω άκρη.Κάθησα και τα υπολόγισα κι σύμφωνα με αυτα που έχω κάψει μέσο όρο θα είναι περίπου 50 ευρώ το μήνα και όχι 80 περίπου που μου ήρθε με τον έναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiace είπε

εκανα εγω προσφατα. εχω λαβει 2 λογαριασμους, ολα μια χαρα.

θετικη εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι στις ρυθμιζομενες χρεωσεις υπαρχει πληρης αναλυση του καθε τυπου, ετσι ωστε να μπορεις ευκολα να επαληθευσεις το εξαγομενο.

Οι λογαριασμοί της Volterra είναι πράγματι ξεκάθαροι, την χρησιμοποιώ στο εξοχικό στο Γ1 (μηδενικό πάγιο). Μετά από 2,5 χρόνια πρώτη φορά μου χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής τον Γενάρη 4,93 € για 163 KWh στο κορωνοϊό4μηνο (0,030 €/kWh) :( . Ελπίζω να ήταν μια κακή παρένθεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο μέρες πριν έφυγα απο βατ κ βολτ για Ηρων UP πρόγραμμα. Έχοντας δικαίωμα υπαναχώρησης, για ποιό λόγο συμφέρει το nrg 40 fixed ? Επίσης αυτό με την ενεργοποίηση fixed για τέσσερις μήνες σημαίνει αν κατάλαβα καλά ότι επιλέγει ένα τετράμηνο το χρόνο ο καταναλωτής να μην έχει ΟΤΣ (το λογικό  χειμώνα) και τον υπόλοιπο χρόνο αν υπάρξει υπέρβαση χρεώνεται?  Έχω δει τα πινακάκια για να σας προλάβω αλλά υπάρχουν και άλλα ψιλά γράμματα όπως αν υπάρχει χρονική δέσμευση, διαφορά στα ετήσια πάγια, τιμή Kwh κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d1983 είπε

Τι ρήτρες?Τωρα μόλις μετακόμισα και έκανα συμβόλαιο για 24 μήνες.Το θέμα είναι βγάλω άκρη.Κάθησα και τα υπολόγισα κι σύμφωνα με αυτα που έχω κάψει μέσο όρο θα είναι περίπου 50 ευρώ το μήνα και όχι 80 περίπου που μου ήρθε με τον έναντι

Άσε τα έναντι ,δεν είναι και τίποτα σπουδαίο , θα αφαιρεθεί στον εκκαθαριστικό  , διάβασε το sticky να δεις τι είναι ρήτρα αναπροσαρμογής , σε 6 μήνες θα έχεις ανατιμολογήσεις.

Στο power home max που ήμουν με double play Δεκέμβριο Ιανουάριο μου βγήκε από 0,06 στα 0,10 η κιλοβατώρα !

Παλια ήταν καλά , πλέον όμως δε συμφέρει καθόλου .

Το καλό είναι ότι συμμορφώθηκε από ΡΑΕ και μπορείς να φύγεις αζημίως ,άσχετα της 24μηνης δέσμευσης .

 


 

8 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Έχοντας δικαίωμα υπαναχώρησης, για ποιό λόγο συμφέρει το nrg 40 fixed ?

Δες το excel 

8 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Επίσης αυτό με την ενεργοποίηση fixed για τέσσερις μήνες σημαίνει αν κατάλαβα καλά ότι επιλέγει ένα τετράμηνο το χρόνο ο καταναλωτής να μην έχει ΟΤΣ

Edit (σαλάτα τα έκανα)

4 πρώτοι μήνες δε χρειάζεται γιατί λένε ότι δεν εφαρμόζουν ρήτρα . Από τον 5ο μήνα βάζουμε fixed.

 

8 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Έχω δει τα πινακάκια για να σας προλάβω αλλά υπάρχουν και άλλα ψιλά γράμματα όπως αν υπάρχει χρονική δέσμευση, διαφορά στα ετήσια πάγια, τιμή Kwh κλπ. 

Πινακάκια ίσως , πάντως δες το excel αναγράφονται αυτά που θες 

10 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

και τον υπόλοιπο χρόνο αν υπάρξει υπέρβαση χρεώνεται?

Δεν έχει σχέση το fixed με υπέρβαση . Αν το βάζεις δε χρεώνεσαι ρήτρα , αν δεν το βάζεις ,χρεώνεσαι ρήτρα . 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...