Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, skiace είπε

εχει καποιος εμπειρια πληρωμης της protergia, με παγια εντολη στην Πειραιως ;

Ισχυει το οτι δεν υπαρχει επιβαρυνση τραπεζικης προμηθειας ανα παγια ;

Από ότι θυμάμαι δεν είχα καμία επιβάρυνση πριν 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, skiace είπε

ειχες συμβολαιο χωρις ρητρα ;

πως μπορει να εγινε αυτο ξαφνικα ;

εμενα ειναι χωρις δεσμευση χρονου και χωρις ρητρα.

Είναι παλιό συμβόλαιο χωρίς δέσμευση με έκπτωση 20% αλλά με ρήτρα :(

6 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Φίλε μου είμαι κι εγώ στο ψάξιμο γιατί την πάτησα από έναν "αεριντζή" γνωστό μου και πήγα στον ΉΡΩΝΑ και μάλιστα με δύο συμβόλαια και μπήκα μέσα σε σύγκριση με ΔΕΗ.

Πριν λίγο πήρα στα χέρια μου τα έγγραφα από την volterra και βλεπω ότι ο τιμοκαταλογός τους για το πρόγραμμα v1 αναφέρει σαν "Ειδικοί Όροι" το εξής:


1.H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Οριακής Τιμής Συστήματος ή από
οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή.

Όμως στους γενικούς όρους, που συμπεριλαμβάνονται στο άλλο προς υπογραφή έγγραφο, αναφέρει στην παράγραφο 7.1 ότι:

" Ρητά συμφωνείται μεταξύ των Μερών ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της παρούσης ο Προμηθευτής δύναται να αναπροσαρμόζει τις Χρεώσεις Προμήθειας όπως αυτές αναγράφονται στους εκάστοτε ισχύοντες Τιμοκαταλόγους του μέσω της ενεργοποίησης Ρήτρας Αναπροσαρμογής, βάσει της διακυμάνσεως του κόστους προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας για έκαστη περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη,...." και μάλιστα με τσουχτερή διακύμανση  35€/MWh  με   45€/MWh.

Για να μην την ξαναπατήσω λοιπόν και πληρώνω έξτρα θα ζητήσω να μην ισχύσουν τα περί ρήτρας , ΓΡΑΠΤΩΣ!!

Αν δεν δεχτούν, ήδη έχω μιλήσει με nrg για το πρόγραμμα που ψάχνεις κι εσύ - που θα τους καλεσεις τηλεφωνικά ή μέσω messenger για να σε ενημερώσουν -  (δεν το έχουν βάλει ακόμη στην ιστοσελίδα τους γιατί μου είπε πως εξετάζουν πως θα πάει για να το καθιερώσουν αργότερα.... )

Αν βάζεις και καυσιμα SHELL είναι πολύ καλή περίπτωση το nrg save 40% κερδίζεις και πόντους! Το μόνο κακό είναι πως έχει 24μηνη δέσμευση.

Μπες λοιπόν στο https://www.nrg.gr/ και προχώρα μέσω chat καλύτερα.

 

Την κάρτα της Shell που τη δηλώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπερα... Αν ειχε δοθει η εντολη στον Δεδδηε θα ειχε εκτελεστει...Εχει ρητρα απο την ΡΑΕ  ο Δεδδηε αν δεν εκτελεσει μεσα στα ορια αυτη  την εντολη.. Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα;;

Μα δεν εχουν παρει καν το αιτημα γιατι δεν τους το εχουν στειλει απο την Ηρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Seiryuu είπε

Μα δεν εχουν παρει καν το αιτημα γιατι δεν τους το εχουν στειλει απο την Ηρων!

εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί περιμένεις απο τον Ηρών ακόμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλεσαν απο volton για πασχαλινη προσφορα.

0,55 τιμη ανευ οριου καταναλωσης,3,6 παγιο. 2 πρωτους μηνες δωρεαν καταναλωση, 24μηνες δεσμευση, με ανωτατη κατωτερη ΟΤΣ 30-45 που μου φαινεται αρκετα χαμηλη. Ακουω σκεψεις.

Μιλαμε για Γ1 ημερησιο με 1500kwh/τετραμηνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

με ανωτατη κατωτερη ΟΤΣ 30-45 που μου φαινεται αρκετα χαμηλη

αυτό είναι το πλασματικό όριο , κατέβασε τους γενικούς όρους και ψάξε το μαθηματικό τύπο για τη ρήτρα ώστε να δεις τα πραγματικά.

Μετά πρέπει να δεις αν ΟΤΣ εννοεί το σύνολο ή "μόνο" την 'αγορά επόμενης ημέρας' και συμπλήρωσε τα στοιχεία με βάση

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

 

edit

το σύνολο παίρνει επί συντελεστή (1,1343)

Δεκέμβριο που εκτοξεύτηκε η ΟΤΣ ποιο ακριβή απο ΔΕΗ βγαίνει

Ιανουάριο-Φεβρουάριο ~0,0835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

πλασματικό όριο

Τι εννοεις?

Ο τυπος δεν ειναι συγκεκριμενος για ολους? Ο καθενας υπολογιζει την προσαυξηση διαφορετικα?

8 λεπτά πριν, korakios είπε

εδω βλεπω ας πουμε τον Γεναρη ηταν 55, τον Φλεβαρη 50 αρα παντα  θα εχω προσαυξηση...το καλοκαιρι θα πεσει και θα ειμαι στα ορια φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τι εννοεις?

Ο τυπος δεν ειναι συγκεκριμενος για ολους? Ο καθενας υπολογιζει την προσαυξηση διαφορετικα?

όχι εδώ και μήνες , ο καθένας υπολογίζει με δικό του τρόπο , η Ζενιθ πρωτοπορεί και αλλάζει κάθε μήνα τον τύπο

Δες πίσω έκανα edit , κάνε και επαλήθευση

Υπόψιν τους μήνες με υψηλή ΟΤΣ , τότε καιμε και το περισσότερο ρεύμα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Με καλεσαν απο volton για πασχαλινη προσφορα.

0,55 τιμη ανευ οριου καταναλωσης,3,6 παγιο. 2 πρωτους μηνες δωρεαν καταναλωση, 24μηνες δεσμευση, με ανωτατη κατωτερη ΟΤΣ 30-45 που μου φαινεται αρκετα χαμηλη. Ακουω σκεψεις.

Μιλαμε για Γ1 ημερησιο με 1500kwh/τετραμηνο!

Γιατι δεν κοιτας ενα προγραμμα χωρις ρητρες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Βαλε την καταναλωση σου στο excel και θα δεις τι σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μεταφορά από δεη(καθολική υπηρεσία) σε ιδιωτικό παροχο τι χρειάζεται?θέλω να αποφύγω σίγουρα εγγύηση γτ μου ζητάει 150 η ΔΕΗ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σε καθολική υπηρεσία λόγω μη ρύθμισης οφειλών δε νομίζω να γίνεται να περάσεις σε ιδιωτικό

Υπόψιν οι ιδιώτες δίνουν πιο γρήγορα σε σχέση με τη ΔΕΗ εντολή διακοπής ηλεκτροδότησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγώ πάντως περιμένω από NRG ακόμη ενεργοποίηση.

πότε έστειλες υπογεγραμμένο το συμβόλαιο ? sms σου ήρθε οτι εγκρίθηκε η εκπροσώπηση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...