Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα έφυγα από ΔΕΗ (εργαστήριο με τριφασικό ρεύμα) λογαριασμό γύρω στα 160-180 το μήνα.. Πηγα watt  ευχαριστημένος μείωση στα 120-135 για τους ίδιους μήνες καθώς έμεινα δύο έτη σχεδόν.. Εγώ και ενα χρόνο είμαι volterra ο τελευταίος ήρθε στα 85€ οι προηγούμενοι 105 με 110€.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, greengr21 είπε

Ψαξτε το καλα παιδες γιατι απο οτι φαινεται η τιμη 85 καπως βγηκε και δεν ειναι μεμονωμενη περιπτωση,παντως λογικα θα εχει εξηγηση η προτεργια θεωρειται σοβαρη εταιρια...

Καλημέρα. Τους έστειλα mail και περιμένω την απάντησή τους, την οποία και θα σας την μεταφέρω.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2020 στις 9:45 ΜΜ, naive είπε

ΟΧΙ, δεν ισχύει. 85 δεν έχει φτάσει ποτέ η ΟΤΣ. 

Η μέση τιμή ΟΤΣ για το διάστημα τιμολόγησης του λογαριασμού σου (24/11/2019 - 28/12/2019) είναι 58,725

Σου βάζω το σχετικό αρχείο δεδομένων, και έχω κάνει και τον υπολογισμό της μέσης τιμής (το κίτρινο κελί)
Για να το βρεις και μόνος σου, πας εδώ: http://www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyrgia-agoras-ilektrikis-energeias/anafores-dimosieyseis-agoras/

Από τη drop down list επιλέγεις το τρίτο (ΟΤΣ (ΗΕΠ) €/MWH [Greek Time])

από κάτω βάζεις τις ημερομηνίες του λογαριασμού

πατάς "Δημιουργία Αναφοράς" και κατεβαίνει το εξελόφυλλο που σου έστειλα.

Ζήτησέ τους γραπτώς τον τρόπο υπολογισμού και την πηγή για τον ισχυρισμό τους ότι ήταν 85. 

Αν σου έχουν χρεώσει έτσι 6 μήνες επί 20€ όπως λες, μιλάμε για σκάνδαλο. 
Επικοινώνησε και ενημέρωσέ μας, έχει πολύ ενδιαφέρον.
 

ExAnte_SMP_2019_11_24-2019_12_28.xls 134 kB · 2 downloads

τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Και πώς δεν υπάρχει ΑΔΜΗΕ στα νησιά;

δεν μου έρχεται πάντα 23 ευρώ γιατί δεν καίω πάντα πολλές kwh..Αλλά ο συντελεστής mwh έρχεται κάθε μήνα x17mwh, x19mwh και τον Οκτώβριο π.χ. x 24,04€/MWh

11910242054907136-pages.pdf

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

δεν μου έρχεται πάντα 23 ευρώ γιατί δεν καίω πάντα πολλές kwh..Αλλά ο συντελεστής mwh έρχεται κάθε μήνα x17mwh, x19mwh και τον Οκτώβριο π.χ. x 24,04€/MWh

δεν δικαιολογείται η επιβάρυνση με βάση την ΟΤΣ αυτής της περιόδου. Ζητησέ τους και εσύ γραπτώς τον τρόπο υπολογισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από proteria, είναι εντελώς αναξιόπιστη εταιρία. έχουν κρυφές χρεώσεις που υπάρχουν σε ένα συμβόλαιο που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις όταν έχεις τον ντιλιβερα στην πόρτα να περιμένει να υπογράψεις. Επίσης στον λογαριασμό μου, μου είχαν γράψει ότι δεν θα έχω οικονομική επιβάρυνση εάν καταγγέλλω τη συμβαση το οποίο όμως δεν συνέβη ενώ παραδέχθηκαν ότι κακώς το ανάφεραν στον λογαριασμό μου. Τρέχα γυρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgk είπε

Μακριά από proteria, είναι εντελώς αναξιόπιστη εταιρία. έχουν κρυφές χρεώσεις που υπάρχουν σε ένα συμβόλαιο που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις όταν έχεις τον ντιλιβερα στην πόρτα να περιμένει να υπογράψεις. Επίσης στον λογαριασμό μου, μου είχαν γράψει ότι δεν θα έχω οικονομική επιβάρυνση εάν καταγγέλλω τη συμβαση το οποίο όμως δεν συνέβη ενώ παραδέχθηκαν ότι κακώς το ανάφεραν στον λογαριασμό μου. Τρέχα γυρευε

Ποιες είναι συγκεκριμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, giorgk είπε

Μακριά από proteria, είναι εντελώς αναξιόπιστη εταιρία. έχουν κρυφές χρεώσεις που υπάρχουν σε ένα συμβόλαιο που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις όταν έχεις τον ντιλιβερα στην πόρτα να περιμένει να υπογράψεις. Επίσης στον λογαριασμό μου, μου είχαν γράψει ότι δεν θα έχω οικονομική επιβάρυνση εάν καταγγέλλω τη συμβαση το οποίο όμως δεν συνέβη ενώ παραδέχθηκαν ότι κακώς το ανάφεραν στον λογαριασμό μου. Τρέχα γυρευε

τελικά ποια είναι φθηνότερη δεν μπορώ να καταλάβω

 

9 ώρες πριν, giorgosvet είπε

giorgos76 .15 λεπτά η kwh σου βγαίνει.

έτσι είναι..έχω την φθηνότερη χρέωση της αγοράς σε νυχτερινό-ημερήσιο, αλλά με την χρέωση ΟΤΣ τόσο βγαίνει

Δε μου λέτε..Για να κάνω διακοπή συμβολαίου, τι χρέωση έχω ;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, giorgosvet είπε

giorgos76 .15 λεπτά η kwh σου βγαίνει.

Από που βγαίνει? Ακόμα και με το πανάκριβο ΟΤΣ πιο φθηνά και απο ΔΕΗ βγαίνει.  Δες σ.49

Spoiler

105,85€ ρεύμα + 23,70€ ΟΤΣ. + 4,42€ πάγιο 

 30% έκπτωση θα υποθέσω μόνο στο ρεύμα , ούτε καν στη ΟΤΣ 

74,01€ ρεύμα με την έκπτωση , σύνολο  102,22€ (0,081Ε/Kwh)

Στη ΔΕΗ

0,11058 * 805kw = 89,02€ Ημέρας 

0,07897 * 453kw = 35,77€ Νυχτερινό 

124,79€ σύνολο με έκπτωση 5% = 118,55€ συν πάγιο 36 ημερών * 2,26€ = 120,81€

Διαφορά 18,59€ .

/

14 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

1. τελικά ποια είναι φθηνότερη δεν μπορώ να καταλάβω

2. έτσι είναι..έχω την φθηνότερη χρέωση της αγοράς σε νυχτερινό-ημερήσιο, αλλά με την χρέωση ΟΤΣ τόσο βγαίνει

3. Δε μου λέτε..Για να κάνω διακοπή συμβολαίου, τι χρέωση έχω ;;

1. δεν υπάρχει φθηνότερη μιας και εξαρτάται άμεσα από την κατανάλωσή σου.

2. πήγαινε αφού σε χαλάει η ΟΤΣ σε κάποια που δεν έχει.

3. Άποψή μου είναι κάτσε μέχρι να λήξει αλλά δεςτο συμβόλαιό σου μήπως πρέπει να ειδοποιήσεις πιο μπροστά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Από που βγαίνει? Ακόμα και με το πανάκριβο ΟΤΣ πιο φθηνά και απο ΔΕΗ βγαίνει.  Δες σ.49

Είναι απλό 33,94 ευρώ ρεύμα +16,05 ρυθμιζόμενες χρεώσεις =49,99 x 6% φπα  =53 ευρώ για 352 kwh.Αρα 53/352=0,15 ευρώ/kwh.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Είναι απλό 33,94 ευρώ ρεύμα +16,05 ρυθμιζόμενες χρεώσεις =49,99 x 6% φπα  =53 ευρώ για 352 kwh.Αρα 53/352=0,15 ευρώ/kwh.🙂

Βγάλε ρυθμιζόμενες , βγάλε ΦΠΑ και βάλε 30% έκπτωση,μετά πρόσθεσε τη ρήτρα . Πάλι δεν είναι σωστό μιας και είναι νυχτερινό, αλλά βλέπεις το μέσο όρο έτσι.

Το θέμα είναι να βγαίνουν τα νούμερα έτσι ώστε να συγκρίνεις με εναλλακτικούς. Το 0,15 ευρώ/kwh μπορεί να μπερδεύουν κάποιον

Πάλι σε σχέση με ΔΕΗ

0,11058*270= 29,86

0,07897*82= 6,48

36,34 σύνολο ,έκπτωση 5% = 34,52Ε

Τώρα του ήρθε (24,25+5,42)*0,7+8,46= 29,23Ε

5Ε λιγότερο. Και πάλι δεν υπολογίζω την ΟΤΣ στην έκπτωση . Ξέρει κάποιος αν μπαίνει ?

Στο παράδειγμά σου 29,23Ε/352Kwh = 0,083 η κιλοβατώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...