Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εχεις αρκετα χαμηλη καταναλωση. Και γενικα οσο πιο χαμηλη τοσο μικροτερο το κερδος που θα εχεις.

Αυτά τα προγράμματα δεν τα εχω "μελετησει"  καθολου ουτε μου τα εχουν προτεινει ποτε σε τηλεφωνικη συνομιλια. Μαλλον είναι καινουρια.

Βασικά αν τα υπολόγισα σωστά, το κέρδος θα είναι πολύ μικρό. Μάλλον με βλέπω για ΕΛΙΝ στο τέλος του συμβολαίου.

57 λεπτά πριν, nvel είπε

ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ είναι άπλα μια αφαίρεση και ένας πολλαπλασιασμός, όσοι δεν μπορούν να τους πραγματοποιήσουν ή πληρώνουν δεχόμενοι την ακρίβεια του υπολογισμού της εταιρίας ή πάνε σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι όταν κάποιος λέει "απλά" σημαίνει ότι σε 5 λεπτά βγάζεις το κόστος κι όχι να ψάχνεις καμιά ώρα για να βρεις όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι. Εγώ σε αυτό αναφερόμουν. Τώρα αν εσύ όντως σε 5 λεπτά μπορείς να το κάνεις, σε παραδέχομαι.

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι όταν κάποιος λέει "απλά" σημαίνει ότι σε 5 λεπτά βγάζεις το κόστος κι όχι να ψάχνεις καμιά ώρα για να βρεις όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι. Εγώ σε αυτό αναφερόμουν. Τώρα αν εσύ όντως σε 5 λεπτά μπορείς να το κάνεις, σε παραδέχομαι.

Θα μπορούσαν να γράφουν τον μαθηματικό τύπο του υπολογισμού στο λογαριασμό με υπόμνημα τι είναι τι και να χρειάζεται μόνο να τσεκάρεις την τιμή ΟΤΣ την περίοδο της χρέωσης.

Τοοοοσο δύσκολο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 9:39 ΠΜ, prototypegr είπε

Σήμερα μου απάντησαν και σας παραθέτω την απάντησή τους όπου περιλαμβάνεται και ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλημέρα σας κύριε ****,

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Αναφορικά με τη χρέωση του άρθρου 8.8 στους γενικούς όρους του συμβολαίου σας αναφέρεται το παρακάτω:

Είναι αυξήσεις ή μειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας στην περίπτωση πολύ μεγάλης μεταβολής του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας. Δύναται να ενεργοποιηθούν βάσει των προβλεπόμενων σε αυτό (άρθρο 8.8) προκαθορισμένων ορίων και προκαθορισμένων μεταβλητών προσδιορισμού του κόστους. Σύμφωνα με το άρθρο 8.8 των Γενικών Όρων Σύμβασης αναφέρεται ότι: Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, (ΙΙ)των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, και (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, των (Ι) έως και (ΙΙΙ) προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 55 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 40 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 40€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 55 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 55€/ ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή. Ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την ένα έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης από τον Προμηθευτή. Η Protergia είναι δυνατό να χρεώσει όσο φυσικά και να πιστώσει έναν πελάτη, ανάλογα με το που έκλεισε το παραπάνω άθροισμα. Η προσαύξηση του άρθρου 8.8 γίνεται μόνο σε εκκαθαριστικούς λογαριασμούς όπου υπάρχει κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας.

Σχετικά με τα παραπάνω και αναφερόμενα όρια (40-55€/MWh) είναι όμορα του ανταγωνισμού, και φυσικά δύναται να είναι και πιστωτικά.

Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Protergia, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα είχε επιλέξει να μην ενεργοποιεί τις σχετικές προσαυξήσεις απορροφώντας ολόκληρη την επιβάρυνση προς όφελος των πελατών, παρότι είχε το δικαίωμα να το πράξει βάσει σύμβασης.

Ωστόσο από τον Μάϊο του 2018 υπήρξε μεγάλη αύξηση του κόστους αγοράς στη χονδρεμπορική της ηλεκτρικής ενέργειας και παρόλα αυτά μέχρι τις αρχές του 2019 απορροφούσαμε όλη την επιβάρυνση. Στη πορεία όμως κατέστη αδύνατο να απορροφούμε πλέον όλη τη διαφορά και αναγκαστήκαμε να μετακυλήσουμε μέρος αυτής της επιβάρυνσης στον καταναλωτή και όχι το σύνολο – όπως πράττουν οι περισσότεροι εναλλακτικοί Προμηθευτές.

Η πρόσθετη χρέωση (ή πίστωση) δεν είναι μόνιμη και δεν αποτελεί αύξηση (ή μείωση) τιμολογίων. Το αν θα χρεωθεί (ή πιστωθεί) ή όχι, εξαρτάται από το ύψος του κόστους που σας αναφέραμε παραπάνω ενώ σε κάθε περίπτωση εξετάζουμε ποιο μέρος της μπορούμε να απορροφήσουμε εφόσον αυτή πρέπει να χρεωθεί.

Σε περίπτωση μείωσης του κόστους χονδρεμπορικής ηλεκτρικής ενέργειας κάτω από τα όρια που περιγράφει ο όρος 8.8, τότε θα εφαρμόζεται πίστωση του προβλεπόμενου ποσού, όπως προκύπτει βάσει της Σύμβασης.

Το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα (άρθρο 8,8) υπολογίζεται για κάθε μήνα που συμμετέχει στην περίοδο κατανάλωσης του χρήστη, με αποτέλεσμα μια τελική σταθμισμένη τιμή για όλους τους μήνες της περιόδου κατανάλωσης η οποία ανάγεται στις ημέρες συμμετοχής του κάθε μήνα. Συγκεκριμένα υπολογίζεται αθροίζοντας την μέση ΟΤΣ, των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων των Λογαριασμών Προσαυξήσεων (ΛΠ) και της μέσης χρέωσης του Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών (ΜΜΘΚΣΣ) του κάθε μήνα προσαυξημένο με τον συντελεστή απωλειών δικτύου.

Όλες οι τιμές των μεταβλητών που συμμετέχουν στο 8,8 δημοσιεύονται στο site του ΑΔΜΗΕ και της ΡΑΕ. http://www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyrgia-systimatos/

Σας παραθέτουμε και το link για το πως υπολογίζεται και κάποια παραδείγματα για τον υπολογισμό της προσαύξησης. https://www.protergia.gr/sites/default/files/typos_ypologismoy_4website.pdf

Η Protergia ακολουθεί πιστά τους κανόνες δεοντολογίας και διαφάνειας που διέπουν τόσο την εταιρεία μας όσο και την πελατοκεντρική μας τάση και φιλοσοφία απέναντι στο πελάτη για αυτό και εξαρχής οι όροι υπάρχουν διαθέσιμοι στο ευρύ κοινό προς ενημέρωση τους, είτε είναι πελάτες μας είτε όχι, μέσα από την ιστοσελίδα μας, παρέχοντας πλήρη ενημέρωση.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα νέα πρωτοποριακά πακέτα Genius 1, 2, 3, ξέρετε τι να περιμένετε στον λογαριασμό του ηλεκτρικού σου ρεύματος και χωρίς χρέωση του όρου 8.8.

Πιο αναλυτικά:

Genius 1

  • Χρήση 3.000 kWh / έτος
  • Ακόμη κι αν ξεπεράσεις τις 3.000kWh, τιμή χρέωσης €/kWh βασικού τιμολογίου
  • Χωρίς κρυφές χρεώσεις στο ρεύμα
  • Χωρίς εγγύηση (με πάγια εντολή) Η τιμή αφορά σε εμπρόθεσμες καταβολές.

Για εκπρόθεσμες καταβολές η τιμή διαμορφώνεται σε 28,89€/μήνα

 

  • Χρήση 4.500 kWh / έτος
  • Ακόμη κι αν ξεπεράσεις τις 4.500kWh, τιμή χρέωσης €/kWh βασικού τιμολογίου
  • Χωρίς κρυφές χρεώσεις στο ρεύμα
  • Χωρίς εγγύηση (με πάγια εντολή) Η τιμή αφορά σε εμπρόθεσμες καταβολές.

Για εκπρόθεσμες καταβολές η τιμή διαμορφώνεται σε 38,89€/μήνα

 

  • Χρήση 6.500 kWh / έτος
  • Ακόμη κι αν ξεπεράσεις τις 6.500kWh, τιμή χρέωσης €/kWh βασικού τιμολογίου
  • Χωρίς κρυφές χρεώσεις στο ρεύμα
  • Χωρίς εγγύηση (με πάγια εντολή)
  • Η τιμή αφορά σε εμπρόθεσμες καταβολές.

Για εκπρόθεσμες καταβολές η τιμή διαμορφώνεται σε 54,44€/μήνα

Save4Later

Με τη νέα υπηρεσία Genius Save4Later μπορείς να μεταφέρεις τις kWh που δεν κατανάλωσες στο επόμενο έτος!

Όλα τα πακέτα Genius σου δίνουν τη δυνατότητα, σε περίπτωση που συμπληρωθεί το έτος ισχύος του πακέτου Genius, αν έχουν καταναλωθεί λιγότερες kWh από αυτές που δικαιούσαι, τότε:

  • ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ τις kWh που δεν κατανάλωσες!
  • Η Protergia μεταφέρει αυτόματα τις υπολειπόμενες kWh στο επόμενο έτος
  • Oι υπολειπόμενες kWh προστίθενται στις kWh που δικαιούται για το νέο έτος, βάσει του πακέτου Genius που έχει επιλέξει

Οι λοιπές χρεώσεις, όπως ρυθμιζόμενες χρεώσεις και Δημοτικά Τέλη, για όλους τους παρόχους, υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο.

Σας παραθέτουμε τη σελίδα μας όπου μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα Genius, https://www.protergia.gr/el/content/genius-paketa-hlektrikou-reumatos .

Προς ενημέρωση σας, η μετάβαση στα προγράμματα Genius, γίνεται χωρίς κόστος, παρόλο που αυτή τη στιγμή έχετε ενεργό συμβόλαιο.

Τέλος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι επειδή βρίσκεστε στη μέση του συμβολαίου σας, υπάρχει χρέωση πρόωρης αποχώρησης η οποία είναι 30€. Το συμβόλαιο σας λήγει στις 10/07/2020, καθώς η σύμβαση είναι για 2 χρόνια.

Παραμένουμε πάντα στην διάθεση σας, μέσω όλων των διαθέσιμων καναλιών επικοινωνίας μας, προτάσσοντας την ανάγκη σας σε προτεραιότητά μας και επενδύουμε στην μεταξύ μας εξαιρετική συνεργασία.

Με εκτίμηση,

φίλε νομίζω ότι σε δουλεύουν. Να επανέλθεις να του ζητήσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ περίπτωση τους υπολογισμούς, όχι γενικότητες και παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σκέφτονται στην αλλαγή παρόχου και ψάχνομαι να ενημερώσω πως τρέχει με την elpedison μια προσφορά έως τέλος του μήνα 60 ευρώ για double energy και έξτρα 50 ευρώ επιστροφή από την κάρτα EuroBank σύνολο 110 και έξτρα 3% έκπτωση στο σύνολο του λογαριασμού με πληρωμή EuroBank.

Υπολογίζοντας όλα αυτά πιστεύω είναι μια καλή προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Είμαι στην ELPEDISON εδώ κ ένα χρόνο, η μέση μηναία κατανάλωση μου είναι 470 κιλοβατώρες περίπου κ σε σχέση με τη ΔΕΗ γλιτώνω περίπου 50 ευρώ το χρόνο! Το πρόγραμμα που εχω είναι  24 Ώρες Νυχτερινό. Είχα πάρει και δώρο 50 ευρώ. Το σπίτι το νοικιάζω κ δεν είχε μετρητή για νυχτερινό.  Ρήτρα προσαρμογής ξεκίνησε από τον Σεπτέμβρη. Έχω δέσμευση ακόμη 1 χρόνο κ θα κοιτάξω τότε αν με συμφέρει κάποιο άλλο πρόγραμμα η άλλη εταιρία! ΔΕΗ πάντως δεν ξαναγυρνάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, michalis1435 είπε

Καλησπέρα! Είμαι στην ELPEDISON εδώ κ ένα χρόνο, η μέση μηναία κατανάλωση μου είναι 470 κιλοβατώρες περίπου κ σε σχέση με τη ΔΕΗ γλιτώνω περίπου 50 ευρώ το χρόνο! Το πρόγραμμα που εχω είναι  24 Ώρες Νυχτερινό. Είχα πάρει και δώρο 50 ευρώ. Το σπίτι το νοικιάζω κ δεν είχε μετρητή για νυχτερινό.  Ρήτρα προσαρμογής ξεκίνησε από τον Σεπτέμβρη. Έχω δέσμευση ακόμη 1 χρόνο κ θα κοιτάξω τότε αν με συμφέρει κάποιο άλλο πρόγραμμα η άλλη εταιρία! ΔΕΗ πάντως δεν ξαναγυρνάω.

Μολις με πηραν απο την elpedison και μου δινει ημερησια 0,076 κ νυχτας 0,056. Ακομα μου ειπε για το 1.5ευρω/μηνα για να μην εχω θεμα με εξτρα χρεωσεις..

Δεν υπαρχει παγιο,δεσμευση ουτε χρεωση για το εντυπο-αλληλογραφια..

Εγω τωρα ειμαι στην ΔΕΗ και τον χειμωνα ειμαι 800-1000κιλ.το 4μηνο

Διαβαζω αρκετα αρνητικα σχολια στο maps  https://goo.gl/maps/HwftCENwYw4Tx66w7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μολις με πηραν απο την elpedison και μου δινει ημερησια 0,076 κ νυχτας 0,056. Ακομα μου ειπε για το 1.5ευρω/μηνα για να μην εχω θεμα με εξτρα χρεωσεις..

Δεν υπαρχει παγιο,δεσμευση ουτε χρεωση για το εντυπο-αλληλογραφια..

Εγω τωρα ειμαι στην ΔΕΗ και τον χειμωνα ειμαι 800-1000κιλ.το 4μηνο

Διαβαζω αρκετα αρνητικα σχολια στο maps  https://goo.gl/maps/HwftCENwYw4Tx66w7

Γιάννη γύρω στα 800 το τετράμηνο είμαι και εγώ.Από έρευνα που είχα κάνει παλαιότερα δεν υπήρχε κέρδος.Για να πεις ότι κερδίζεις κάτι πρέπει να έχεις κατανάλωση τουλάχιστον 2.000 κιλοβάτ την τετραμηνία , οπότε για ποιο λόγο να μπαίνω σε φασαρία;;;;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μολις με πηραν απο την elpedison και μου δινει ημερησια 0,076 κ νυχτας 0,056. Ακομα μου ειπε για το 1.5ευρω/μηνα για να μην εχω θεμα με εξτρα χρεωσεις..

Δεν υπαρχει παγιο,δεσμευση ουτε χρεωση για το εντυπο-αλληλογραφια..

Εγω τωρα ειμαι στην ΔΕΗ και τον χειμωνα ειμαι 800-1000κιλ.το 4μηνο

Διαβαζω αρκετα αρνητικα σχολια στο maps  https://goo.gl/maps/HwftCENwYw4Tx66w7

Σε γενικές γραμμές δεν εχω παράπονα παρά μόνο οτι με τη ρήτρα μειώθηκε το κέρδος σε σχέση με τη ΔΕΗ. Τους πήρα τηλ κ μου είπαν για κάτι τέτοιο που αναφέρεις αλλά θα το ξαναδώ μέσα στο Μάιο. Αν έχεις μικρή κατανάλωση όλο το χρόνο (λιγότερα από 400κιλ. το μήνα) κ νυχτερινό μετρητή είναι μικρή η διαφορά με τη ΔΕΗ. Αλλά σίγουρα φθηνότερα από ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Γιάννη γύρω στα 800 το τετράμηνο είμαι και εγώ.Από έρευνα που είχα κάνει παλαιότερα δεν υπήρχε κέρδος.Για να πεις ότι κερδίζεις κάτι πρέπει να έχεις κατανάλωση τουλάχιστον 2.000 κιλοβάτ την τετραμηνία , οπότε για ποιο λόγο να μπαίνω σε φασαρία;;;;;;

Τωρα ομως ειμαι στα 11 λεπτα! πχ 800χ0,11=88ε  κ 800χ0,076=60,80ε    27,20ε κερδος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gia_nnis είπε

Τωρα ομως ειμαι στα 11 λεπτα! πχ 800χ0,11=88ε  κ 800χ0,076=60,80ε    27,20ε κερδος!!!

Ναι αλλά βάλε και τις υπόλοιπες κρυφές χρεώσεις (μηνιαία πάγια κ.λ.π.) οπότε έρχεσαι σχεδόν μία η άλλη και σου μένει η φασαρία και η χαρτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, michalis1435 είπε

Σε γενικές γραμμές δεν εχω παράπονα παρά μόνο οτι με τη ρήτρα μειώθηκε το κέρδος σε σχέση με τη ΔΕΗ. Τους πήρα τηλ κ μου είπαν για κάτι τέτοιο που αναφέρεις αλλά θα το ξαναδώ μέσα στο Μάιο. Αν έχεις μικρή κατανάλωση όλο το χρόνο (λιγότερα από 400κιλ. το μήνα) κ νυχτερινό μετρητή είναι μικρή η διαφορά με τη ΔΕΗ. Αλλά σίγουρα φθηνότερα από ΔΕΗ.

Στο site τους ομως δεν βρηκα τετοιες τιμες που μου ειπαν στο τηλεφωνο! ειναι στα 0,086ε!!!???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Στο site τους ομως δεν βρηκα τετοιες τιμες που μου ειπαν στο τηλεφωνο! ειναι στα 0,086ε!!!???

Από όσο μου είπαν οι τελικές τιμές βγαίνουν με έκπτωση συνέπειας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ναι αλλά βάλε και τις υπόλοιπες κρυφές χρεώσεις (μηνιαία πάγια κ.λ.π.) οπότε έρχεσαι σχεδόν μία η άλλη και σου μένει η φασαρία και η χαρτούρα.

Αυτο μου ειπε δεν υπαρχουν κρυφές χρεώσεις.. μονο 1.5ε/μηνα

Θα ειναι στο ιδιο ονομα.. δεν ξερω αν θα χρειαστει ηλεκτρολογος..!!!???

1 λεπτό πριν, michalis1435 είπε

Από όσο μου είπαν οι τελικές τιμές βγαίνουν με έκπτωση συνέπειας!

Σκεφτομαι να παω στην Κηφισιά γιατι αυτα απο το τηλεφωνο δεν μου αρεσουν..

3 λεπτά πριν, michalis1435 είπε

Από όσο μου είπαν οι τελικές τιμές βγαίνουν με έκπτωση συνέπειας!

Αυτα που λενε δεν ερχονται λογαριασμοι ή συνεχεια εναντι..! Τι ειναι μεμονωμενα περιστατικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Αυτα που λενε δεν ερχονται λογαριασμοι ή συνεχεια εναντι..! Τι ειναι μεμονωμενα περιστατικα???

Εγώ δίνω τηλεφωνικά κάθε τέλος του μήνα μέτρηση οπότε κάθε μήνα έρχεται εκκαθαριστικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...