Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

Σε σχέση με ΔΕΗ 

105,85€ ρεύμα + 23,70€ ΟΤΣ. + 4,42€ πάγιο 

 30% έκπτωση θα υποθέσω μόνο στο ρεύμα , ούτε καν στη ΟΤΣ 

74,01€ ρεύμα με την έκπτωση , σύνολο  102,22€

Στη ΔΕΗ

0,11058 * 805kw = 89,02€ Ημέρας 

0,07897 * 453kw = 35,77€ Νυχτερινό 

124,79€ σύνολο με έκπτωση 5% = 118,55€ συν πάγιο 36 ημερών * 2,26€ = 120,81€

Διαφορά 18,59€ .

Εσυ πως το υπολογίζεις δηλαδή ?

ΟΤΣ και παγιο που βαζεις δεν ειναι μηνιαια?

επισης γιατι υπολογιζεις εκπτωση επι του ρευματος?Η χρεωση του ρευματος ερχεται υπολογισμενη με την εκπτωση...Η οχι?

Γενικα τα γραφεις μπερδεμενα

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, prototypegr είπε

Πάντως κι εγώ στον τελευταίο εκκαθαριστικό μου που αφορούσε περίοδο 31/7/19-28/11/19 χρεώθηκα επιπλέον 25,52€ για κάθε κιλοβατώρα που έκαψα στην Πρωτέργεια. Και μου φάνηκαν πολλά. Ευτυχώς ένα εξάμηνο έμεινε να τελειώσει το συμβόλαιο. 

Τώρα που θα τελειώσει το υπάρχον συμβόλαιο θα μπείς σε άλλη τιμολογιακή πολιτική και θα πληρώνεις πολύ περισσότερα. 

7 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

5e/μήνα χωρίς οτς χωρίς συμβόλαιο

για κάτω απο αυτο δεν παω αλλου. Διαβάζω ομως οτι συντομα οι τιμές θα ειναι σχεδον ίδιες γιατι 1) δεν εχει νομε, 2) η δεη θα παρουσιασει προγράμματα που πιθανων να ειναι παρόμοια με των ιδιωτων και 3) οι μεγάλοι παιχτες με πρωτη την προτεργια (το έκανε ήδη) θα ανεβάσουν τις τιμές τους.

Τις τιμές τις καθορίζει η ΔΕΗ και ακολουθούν οι υπόλοιποι. Ανεβάζει η ΔΕΗ ανεβάζουν ανάλογα και οι άλλοι, σε κάθε περίπτωση πάντως θα σου δώσουν καλύτερη τιμή από τη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Τώρα που θα τελειώσει το υπάρχον συμβόλαιο θα μπείς σε άλλη τιμολογιακή πολιτική και θα πληρώνεις πολύ περισσότερα. 

Πιστεύω ότι δε θα το κάνουν εύκολα αυτό οι εταιρείες, γιατί ξέρουν ότι αν σου στείλουν τέτοια ενημέρωση θα ψαχτεις για καλύτερη προσφορά και πιθανώς να σε χάσουν από πελάτη. Η πελατειακή βάση είναι σημαντική για τις εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, naive είπε

Πιστεύω ότι δε θα το κάνουν εύκολα αυτό οι εταιρείες, γιατί ξέρουν ότι αν σου στείλουν τέτοια ενημέρωση θα ψαχτεις για καλύτερη προσφορά και πιθανώς να σε χάσουν από πελάτη. Η πελατειακή βάση είναι σημαντική για τις εταιρείες.

Θα πρέπει να κινηθείς εσύ και να μην το αφήσεις στο φλού. Να κάνεις νέο συμβόλαιο που θα σε συμφέρει συγκρίνοντας τις τιμές με αυτές της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Τώρα που θα τελειώσει το υπάρχον συμβόλαιο θα μπείς σε άλλη τιμολογιακή πολιτική και θα πληρώνεις πολύ περισσότερα. 

Τώρα που θα τελειώσει θα με ψάχνουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Θα πρέπει να κινηθείς εσύ και να μην το αφήσεις στο φλού. Να κάνεις νέο συμβόλαιο που θα σε συμφέρει συγκρίνοντας τις τιμές με αυτές της ΔΕΗ.

Αν ειμαι ευχαριστημένος με το πρόγραμμα που έχω, γιατί να φύγω αν δε μου το αλλάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Αν ειμαι ευχαριστημένος με το πρόγραμμα που έχω, γιατί να φύγω αν δε μου το αλλάξουν

Γιατί έχουν αλλάξει οι τιμές και δεν θα ισχύει το συγκεκριμένο πρόγραμμα μετά τη λήξη του συμβολαίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Γιατί έχουν αλλάξει οι τιμές και δεν θα ισχύει το συγκεκριμένο πρόγραμμα μετά τη λήξη του συμβολαίου 

Δε λήγει το συμβόλαιο μου, είναι αορίστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή θέλω να υπολογίσω τις τιμές στη kWh για τον κάθε πάροχο, αλλά δεν γράφουν το ποσοστό του ΦΠΑ, ισχύει το 6% αυτή τη στιγμή σύμφωνα με το παρακάτω link;

https://www.kathimerini.gr/1022884/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/meiwsh-fpa-se-estiash-trofima-hlektriko-reyma-kai-fysiko-aerio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

Όταν δεν έχει διάρκεια (δέσμευση) το συμβόλαιο είναι αορίστου. 

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις δεσμεύσει καμία τιμή, ότι αύξηση προκύπτει θα τη δεχθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις δεσμεύσει καμία τιμή, ότι αύξηση προκύπτει θα τη δεχθείς 

Θά πρέπει νά σε ενημερώσει πρώτα, δε μπορεί να σου αλλάξει τη χρέωση στο λογαριασμό ξαφνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Θά πρέπει νά σε ενημερώσει πρώτα, δε μπορεί να σου αλλάξει τη χρέωση στο λογαριασμό ξαφνικά

Γιατί η ΔΕΗ σε ενημερώνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnfl21 είπε

Γιατί η ΔΕΗ σε ενημερώνει? 

Δεν ξερω. Αν σε ενημερώνει ή όχι έχει να κάνει με τους όρους του συμβολαίου. Όσα έχω δεί λένε ότι πρέπει να σε  ενημερώσει για ένα διάστημα πριν την εφαρμογή των νέων τιμών και έχεις δικαίωμα να φύγεις αν δεν αποδέχεσαι την αύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...