Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, takoulou είπε

Νομιζω δυσκολο αυτο...Θα πρεπει να το ψαξεις...Παλαια παροχη ειναι;;

Περίπου 7-8 χρόνια. Είμαι διαχειριστής σε 5 διαμερίσματα, δεν εχουμε ανεξοφλητα κτλ, αλλά από την άλλη δεν ρισκάρω να δώσω το αφμ μου,οπότε κάτι αντίστοιχο της ΔΕΗ θα με εξυπηρετούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Nauths είπε

Περίπου 7-8 χρόνια. Είμαι διαχειριστής σε 5 διαμερίσματα, δεν εχουμε ανεξοφλητα κτλ, αλλά από την άλλη δεν ρισκάρω να δώσω το αφμ μου,οπότε κάτι αντίστοιχο της ΔΕΗ θα με εξυπηρετούσε.

Από το Discover στην Google https://www.news247.gr/koinonia/o-afm-o-monadikos-arithmos-gia-kathe-politi-stis-nees-taytotites.7567068.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nauths είπε

Περίπου 7-8 χρόνια. Είμαι διαχειριστής σε 5 διαμερίσματα, δεν εχουμε ανεξοφλητα κτλ, αλλά από την άλλη δεν ρισκάρω να δώσω το αφμ μου,οπότε κάτι αντίστοιχο της ΔΕΗ θα με εξυπηρετούσε.

Δεν είναι σε κάποιου το όνομα; Έρχεται και γράφει κοινόχρηστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, naive είπε

Δεν είναι σε κάποιου το όνομα; Έρχεται και γράφει κοινόχρηστος; 

Ναι ακριβως, γράφει κοινόχρηστο πολυκατοικίας και είναι χωρίς ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nauths είπε

Ναι ακριβως, γράφει κοινόχρηστο πολυκατοικίας και είναι χωρίς ΑΦΜ.

δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό, στη δική μας είναι στο όνομα κάποιου ιδιοκτήτη (του πρωτου διαχειριστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 10:07 ΠΜ, giorgk είπε

Μακριά από proteria, είναι εντελώς αναξιόπιστη εταιρία. έχουν κρυφές χρεώσεις που υπάρχουν σε ένα συμβόλαιο που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις όταν έχεις τον ντιλιβερα στην πόρτα να περιμένει να υπογράψεις. Επίσης στον λογαριασμό μου, μου είχαν γράψει ότι δεν θα έχω οικονομική επιβάρυνση εάν καταγγέλλω τη συμβαση το οποίο όμως δεν συνέβη ενώ παραδέχθηκαν ότι κακώς το ανάφεραν στον λογαριασμό μου. Τρέχα γυρευε

Ποιές είναι αυτές οι κρυφές χρεώσεις και πόσο μπορούν να φανούν σε έναν τυπικό χρήστη;

Ρωτώ γιατί με πήραν για προσφορά και το σκέφτομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hnepes είπε

Ποιές είναι αυτές οι κρυφές χρεώσεις και πόσο μπορούν να φανούν σε έναν τυπικό χρήστη;

Ρωτώ γιατί με πήραν για προσφορά και το σκέφτομαι. 

Γράφτηκε την ίδια μέρα και είναι το μοναδικό post του...τον ρώτησα και εγώ αλλά δεν απάντησε. Μάλλον αγνόησέ το.

Απλά υπολόγισε οτι θα έχεις επιπλέον επιβάρυνση ΟΤΣ που ανάλογα την κατανάλωση μπορεί να συμφέρει ή όχι σε σχέση με άλλες που δεν έχουν ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό [περίπου 1 μήνα(;)] έγινε συζήτηση για την έκπτωση συνέπειας της Volterra και είχα γράψει με παράθεση εικόνας ότι ήταν 10%, βέβαια εκείνο ήταν επαγγελματικό. Σήμερα είδα τον δεύτερο λογαριασμό που ήρθε στον πατέρα μου και έχει έκπτωση συνέπειας 25%. Αυτό θα είναι μόνιμο ή κάποιο δωράκι ως νέος πελάτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 8:23 ΠΜ, prototypegr είπε

Καλημέρα. Τους έστειλα mail και περιμένω την απάντησή τους, την οποία και θα σας την μεταφέρω.

Σήμερα μου απάντησαν και σας παραθέτω την απάντησή τους όπου περιλαμβάνεται και ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας.

Spoiler

Καλημέρα σας κύριε ****,

 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Αναφορικά με τη χρέωση του άρθρου 8.8 στους γενικούς όρους του συμβολαίου σας αναφέρεται το παρακάτω:

Είναι αυξήσεις ή μειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας στην περίπτωση πολύ μεγάλης μεταβολής του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας. Δύναται να ενεργοποιηθούν βάσει των προβλεπόμενων σε αυτό (άρθρο 8.8) προκαθορισμένων ορίων και προκαθορισμένων μεταβλητών προσδιορισμού του κόστους. Σύμφωνα με το άρθρο 8.8 των Γενικών Όρων Σύμβασης αναφέρεται ότι: Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, (ΙΙ)των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, και (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, των (Ι) έως και (ΙΙΙ) προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 55 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 40 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 40€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 55 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 55€/ ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή. Ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την ένα έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης από τον Προμηθευτή. Η Protergia είναι δυνατό να χρεώσει όσο φυσικά και να πιστώσει έναν πελάτη, ανάλογα με το που έκλεισε το παραπάνω άθροισμα. Η προσαύξηση του άρθρου 8.8 γίνεται μόνο σε εκκαθαριστικούς λογαριασμούς όπου υπάρχει κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας.

Σχετικά με τα παραπάνω και αναφερόμενα όρια (40-55€/MWh) είναι όμορα του ανταγωνισμού, και φυσικά δύναται να είναι και πιστωτικά.

Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Protergia, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα είχε επιλέξει να μην ενεργοποιεί τις σχετικές προσαυξήσεις απορροφώντας ολόκληρη την επιβάρυνση προς όφελος των πελατών, παρότι είχε το δικαίωμα να το πράξει βάσει σύμβασης.

 

Ωστόσο από τον Μάϊο του 2018 υπήρξε μεγάλη αύξηση του κόστους αγοράς στη χονδρεμπορική της ηλεκτρικής ενέργειας και παρόλα αυτά μέχρι τις αρχές του 2019 απορροφούσαμε όλη την επιβάρυνση. Στη πορεία όμως κατέστη αδύνατο να απορροφούμε πλέον όλη τη διαφορά και αναγκαστήκαμε να μετακυλήσουμε μέρος αυτής της επιβάρυνσης στον καταναλωτή και όχι το σύνολο – όπως πράττουν οι περισσότεροι εναλλακτικοί Προμηθευτές.

 

Η πρόσθετη χρέωση (ή πίστωση) δεν είναι μόνιμη και δεν αποτελεί αύξηση (ή μείωση) τιμολογίων. Το αν θα χρεωθεί (ή πιστωθεί) ή όχι, εξαρτάται από το ύψος του κόστους που σας αναφέραμε παραπάνω ενώ σε κάθε περίπτωση εξετάζουμε ποιο μέρος της μπορούμε να απορροφήσουμε εφόσον αυτή πρέπει να χρεωθεί.

 

Σε περίπτωση μείωσης του κόστους χονδρεμπορικής ηλεκτρικής ενέργειας κάτω από τα όρια που περιγράφει ο όρος 8.8, τότε θα εφαρμόζεται πίστωση του προβλεπόμενου ποσού, όπως προκύπτει βάσει της Σύμβασης.

 

Το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα (άρθρο 8,8) υπολογίζεται για κάθε μήνα που συμμετέχει στην περίοδο κατανάλωσης του χρήστη, με αποτέλεσμα μια τελική σταθμισμένη τιμή για όλους τους μήνες της περιόδου κατανάλωσης η οποία ανάγεται στις ημέρες συμμετοχής του κάθε μήνα. Συγκεκριμένα υπολογίζεται αθροίζοντας την μέση ΟΤΣ, των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων των Λογαριασμών Προσαυξήσεων (ΛΠ) και της μέσης χρέωσης του Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών (ΜΜΘΚΣΣ) του κάθε μήνα προσαυξημένο με τον συντελεστή απωλειών δικτύου.

 

Όλες οι τιμές των μεταβλητών που συμμετέχουν στο 8,8 δημοσιεύονται στο site του ΑΔΜΗΕ και της ΡΑΕ. http://www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyrgia-systimatos/

 

Σας παραθέτουμε και το link για το πως υπολογίζεται και κάποια παραδείγματα για τον υπολογισμό της προσαύξησης. https://www.protergia.gr/sites/default/files/typos_ypologismoy_4website.pdf

 

Η Protergia ακολουθεί πιστά τους κανόνες δεοντολογίας και διαφάνειας που διέπουν τόσο την εταιρεία μας όσο και την πελατοκεντρική μας τάση και φιλοσοφία απέναντι στο πελάτη για αυτό και εξαρχής οι όροι υπάρχουν διαθέσιμοι στο ευρύ κοινό προς ενημέρωση τους, είτε είναι πελάτες μας είτε όχι, μέσα από την ιστοσελίδα μας, παρέχοντας πλήρη ενημέρωση.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα νέα πρωτοποριακά πακέτα Genius 1, 2, 3, ξέρετε τι να περιμένετε στον λογαριασμό του ηλεκτρικού σου ρεύματος και χωρίς χρέωση του όρου 8.8.

Πιο αναλυτικά:

Genius 1

  • Χρήση 3.000 kWh / έτος
  • Ακόμη κι αν ξεπεράσεις τις 3.000kWh, τιμή χρέωσης €/kWh βασικού τιμολογίου
  • Χωρίς κρυφές χρεώσεις στο ρεύμα
  • Χωρίς εγγύηση (με πάγια εντολή) Η τιμή αφορά σε εμπρόθεσμες καταβολές.

 

Για εκπρόθεσμες καταβολές η τιμή διαμορφώνεται σε 28,89€/μήνα

  • Χρήση 4.500 kWh / έτος
  • Ακόμη κι αν ξεπεράσεις τις 4.500kWh, τιμή χρέωσης €/kWh βασικού τιμολογίου
  • Χωρίς κρυφές χρεώσεις στο ρεύμα
  • Χωρίς εγγύηση (με πάγια εντολή) Η τιμή αφορά σε εμπρόθεσμες καταβολές.

Για εκπρόθεσμες καταβολές η τιμή διαμορφώνεται σε 38,89€/μήνα

  • Χρήση 6.500 kWh / έτος
  • Ακόμη κι αν ξεπεράσεις τις 6.500kWh, τιμή χρέωσης €/kWh βασικού τιμολογίου
  • Χωρίς κρυφές χρεώσεις στο ρεύμα
  • Χωρίς εγγύηση (με πάγια εντολή)
  • Η τιμή αφορά σε εμπρόθεσμες καταβολές.

Για εκπρόθεσμες καταβολές η τιμή διαμορφώνεται σε 54,44€/μήνα

Save4Later

Με τη νέα υπηρεσία Genius Save4Later μπορείς να μεταφέρεις τις kWh που δεν κατανάλωσες στο επόμενο έτος!

Όλα τα πακέτα Genius σου δίνουν τη δυνατότητα, σε περίπτωση που συμπληρωθεί το έτος ισχύος του πακέτου Genius, αν έχουν καταναλωθεί λιγότερες kWh από αυτές που δικαιούσαι, τότε:

  • ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ τις kWh που δεν κατανάλωσες!
  • Η Protergia μεταφέρει αυτόματα τις υπολειπόμενες kWh στο επόμενο έτος
  • Oι υπολειπόμενες kWh προστίθενται στις kWh που δικαιούται για το νέο έτος, βάσει του πακέτου Genius που έχει επιλέξει

Οι λοιπές χρεώσεις, όπως ρυθμιζόμενες χρεώσεις και Δημοτικά Τέλη, για όλους τους παρόχους, υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο.

Σας παραθέτουμε τη σελίδα μας όπου μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα Genius, https://www.protergia.gr/el/content/genius-paketa-hlektrikou-reumatos .

Προς ενημέρωση σας, η μετάβαση στα προγράμματα Genius, γίνεται χωρίς κόστος, παρόλο που αυτή τη στιγμή έχετε ενεργό συμβόλαιο.

Τέλος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι επειδή βρίσκεστε στη μέση του συμβολαίου σας, υπάρχει χρέωση πρόωρης αποχώρησης η οποία είναι 30€. Το συμβόλαιο σας λήγει στις 10/07/2020, καθώς η σύμβαση είναι για 2 χρόνια.

Παραμένουμε πάντα στην διάθεση σας, μέσω όλων των διαθέσιμων καναλιών επικοινωνίας μας, προτάσσοντας την ανάγκη σας σε προτεραιότητά μας και επενδύουμε στην μεταξύ μας εξαιρετική συνεργασία.

Με εκτίμηση,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δεν θα εχεις ποτε εκπτωση και κάθε μηνα θα χρεωνεσαι εξτρα. Εφόσον το 55MWH το εχουμε προσπερασει εδώ και μηνες συμφωνα με το παρακατω https://allazorevma.gr/ots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πρέπει να προσλάβουμε λογιστή να ασχολείται ή πρέπει να απλοποιηθεί το σύστημα των χρεώσεων.

Ακριβώς αυτό είπα κι εγώ μόλις το διάβασα. Δεν έβγαλα άκρη.

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αρα δεν θα εχεις ποτε εκπτωση και κάθε μηνα θα χρεωνεσαι εξτρα. Εφόσον το 55MWH το εχουμε προσπερασει εδώ και μηνες συμφωνα με το παρακατω https://allazorevma.gr/ots

Έτσι φαίνεται. Τώρα σκέφτομαι μήπως το αλλάξω στο πρόγραμμα Genius που έχει. Απλώς προσπαθώ να υπολογίσω εάν θα έχω κέρδος. Εμένα οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται ανάμεσα στις 3.500 - 4.000 kWh το χρόνο και σκεφτόμουν για το Genius2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Εμένα οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται ανάμεσα στις 3.500 - 4.000 kWh το χρόνο και σκεφτόμουν για το Genius2.

εχεις αρκετα χαμηλη καταναλωση. Και γενικα οσο πιο χαμηλη τοσο μικροτερο το κερδος που θα εχεις.

Αυτά τα προγράμματα δεν τα εχω "μελετησει"  καθολου ουτε μου τα εχουν προτεινει ποτε σε τηλεφωνικη συνομιλια. Μαλλον είναι καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Ακριβώς αυτό είπα κι εγώ μόλις το διάβασα. Δεν έβγαλα άκρη.

ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ είναι άπλα μια αφαίρεση και ένας πολλαπλασιασμός, όσοι δεν μπορούν να τους πραγματοποιήσουν ή πληρώνουν δεχόμενοι την ακρίβεια του υπολογισμού της εταιρίας ή πάνε σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...