Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αναφέρεται στους όρους ότι μετά από 6 μήνες θα αλλάξουν την τιμή και εσύ δεν θα έχεις δικαίωμα να φύγεις; Αν ναι τότε πράγματι δεν θα μπορείς να φύγεις χωρίς ρήτρα αποχώρησης.

Σχεδον παντα όμως αναγράφεται στους όρους ότι σε σε περίπτωση που ο πάροχος αποφασίσει να αλλάξει την τιμή τότε ειδοποιεί τον πελάτη και αυτός έχει δικαίωμα να φύγει αζημιως.

Σε εμένα που μου είχαν στείλει ανέφερε ότι για το εξάμηνο δεν θα εφαρμόζεται αναπροσαρμογη και ότι διατηρούσαν το δικαίωμα αναπροσαρμογης μετά το διάστημα αυτό και ως ότου διαρκουσε η συμβαση. 24 μήνες ήταν η σύμβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Σε εμένα που μου είχαν στείλει ανέφερε ότι για το εξάμηνο δεν θα εφαρμόζεται αναπροσαρμογη και ότι διατηρούσαν το δικαίωμα αναπροσαρμογης μετά το διάστημα αυτό και ως ότου διαρκουσε η συμβαση. 24 μήνες ήταν η σύμβαση. 

ναι έτσι είναι , μετά θα τρέχεις μέσω ΣτΚ για ρήτρα αποχώρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Kαλά νέα. Σου ξαναλέω δε γίνεται να εφαρμόσουν ρήτρα προσαρμογής ή να σε αναγκάσουν να πας σε πρόγραμμα με το ΟΤΣ. Δεν υπάρχουν όροι για ΟΤΣ στη σύμβαση σου. Μόνο αν σε ειδοποιήσουν και σου δώσουν 60 μέρες περιθώριο. Οπότε στη καλύτερο περίπτωση θα σου δώσουν την τιμή του Electricon 0.099μέρα / 0.079νύχτα με 5% συνέπεια.

 

@ekrepali Μηπως εννοεις στην χειροτερη περιπτωση??Γιατι η τηλεφωνητρια ειπε πως μπορει να μεινω με την ιδια χρεωση kwh και να μην αλλαξει τπτ.

@korakios Τι να κανω αν μου δωσουν την παραπανω τιμη χωρις ΟΤΣ??Να μεινω??Εσυ τι θα εκανες??Καλα αν με αφησουν σε τιμη 0.0659kwh + 4.50€ παγιο δεν το συζητω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kkkk1 είπε

Ειμαι πελατης της volterra με χρεωση 0,08 €/klw + ΟΤΣ (0,072 με εμπροθεσμη εξόφληση). Μου ηρθε ειδοποιηση από το αλλάζωρευμα ότι στις 30/9 καταργειται το προγραμμα volterra 360 με σταθερη τιμη 0,11 €/klw (0,099 με εμπροθεσμη εξόφληση). Εχει έρθει σε κάποιον εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την volterra να μου πει ποσο ήταν αυτη την περιοδο η ΟΤΣ ανα κιλοβατωρα για να δω αμα με συμφερει η αλλαγη;

τελικά απο Απρίλιο (σαν ψέμα!)

Στις 1/4/2021 στις 4:51 ΜΜ, kkkk1 είπε

Καλη εταιρεια ειναι η volterra δεν σε ενοχλει. τωρα με την ρητρα ΟΤΣ ή θα παω στο v1 χωρις ρητρα ή θα παω φυσικο αεριο ΟΙΚΙΑΚΟ ή στο ΜΑΧΙ αλλα δεν ξερω τι παιζει με ρητρα.

δεν πήγες σε σταθερό και επέλεξες με ρήτρα ,σε συμβούλεψε και

Στις 1/4/2021 στις 4:56 ΜΜ, HERTHAN είπε

Διαβαστε το sticy και δειτε τα excel με προγραμματα χωρις ρητρες αναπροσαρμογης.

τώρα κοιτάς μήπως είναι φθηνή η ρήτρα ? 😂😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

10. Αναπροσαρµογή Χρέωσης Προµήθειας - Τροποποίηση της Σύµβασης
10.1 Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµα να εφαρµόσει διακριτή χρέωση βάσει της µεταβολής της Τιµής Εκκαθάρισης Αγοράς (ΤΕΑ) και 
των χρεώσεων για τους Λογαριασµούς Προσαυξήσεων όπως αυτές δηµοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηµατιστηρίου 
Ενέργειας (https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market) και του ∆ιαχειριστή Συστήµατος Μεταφοράς 
(https://www.admie.gr/) . Οι προ Φ.Π.Α. Χρεώσεις Προµήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιµολογίου, 
στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει της µεταβολής της ΤΕΑ και των χρεώσεων για τους Λογαριασµούς Προσαυξήσεων κατά την 
Περίοδο Κατανάλωσης. O τρόπος αναπροσαρµογής των Χρεώσεων Προµήθειας ορίζεται αναλυτικά στους ειδικούς όρους που 
περιλαµβάνονται στη Σύµβαση Προµήθειας. Ειδικά για τους Μικρούς Πελάτες (ισχύς <25kVA) ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρµόζεται 
πριν από την πάροδο εξαµήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του µετρητή της Εγκατάστασης από τον Προµηθευτή. 10.2 Ο τρέχων 
Τιµοκατάλογος Χρεώσεων του Προµηθευτή δύναται να αναπροσαρµόζεται κατά τα οριζόµενα στον Κώδικα Προµήθειας Ηλεκτρικής 
Ενέργειας, ακυρώνει κάθε προηγούµενο και ισχύει σύµφωνα µε τους Γενικούς Όρους της παρούσης. Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµ
α να αναπροσαρµόσει τη Συµφωνηθείσα Τιµή ή άλλους συµβατικούς όρους, µε σχετική προηγούµενη ατοµική ειδοποίηση στον Πελάτη, η 
οποία δύναται να υλοποιείται µε εναλλακτικούς τρόπους. Ενδεικτικά αναφέρονται: Τηλεφωνικά, µε ηλεκτρονικό ταχυδροµείο, µέσω 
σύντοµης ειδοποίησης η οποία περιλαµβάνεται στο Λογαριασµό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέµποντας στην 
ιστοσελίδα του Προµηθευτή για πλήρη ενηµέρωση επί του περιεχοµένου της τροποποίησης, εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης. 
Η ενηµέρωση λαµβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ηµέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και 
επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασµού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται µε αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενηµέρωση 
σχετικά µε τροποποίηση των Χρεώσεων Προµήθειας δύναται να λαµβάνει χώρα µε τον πρώτο Λογαριασµό Κατανάλωσης που ακολουθεί 
την τροποποίηση. Ο Πελάτης δικαιούται εντός δέκα πέντε (15) ηµερολογιακών ηµερών από τη λήψη της γνωστοποίησης, εφόσον δεν συ
µφωνεί, να καταγγείλει µονοµερώς τη Σύµβαση. 10.3 Σε περίπτωση οιασδήποτε µεταβολής της νοµοθεσίας ή εκδόσεως αποφάσεως 
αρµοδίων εποπτικών και ρυθµιστικών αρχών και φορέων που επηρεάζουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο τη λειτουργία της παρούσας 
Σύµβασης, ο Προµηθευτής δύναται να προβεί σε µονοµερή τροποποίηση, αναπροσαρµογή ή αντικατάσταση των όρων της παρούσας, 
ούτως ώστε η τελευταία να περιγράφει το σύνολο των νοµικών υποχρεώσεων και δικαιωµάτων των Μερών, όπως αυτά εκάστοτε 
ισχύουν και να γνωστοποιεί εγγράφως άµεσα την τροποποίηση στον Πελάτη. 10.4 Ο Πελάτης δύναται να προτείνει την τροποποίηση των 
όρων της παρούσας Σύµβασης, υποβάλλοντας εγγράφως σχετική αίτηση προς τον Προµηθευτή. Η αίτηση θα πρέπει να συνοδεύεται από 
τα απαιτούµενα κατά περίπτωση δικαιολογητικά. Η τροποποίηση επέρχεται α) το αργότερο εντός σαράντα πέντε (45) ηµερών από την 
υποβολή της αίτησης όταν αφορά σε µεταβολή των στοιχείων της Εγκατάστασης, σε περίπτωση µετεγκατάστασης του Πελάτη, β) το 
αργότερο εντός τριάντα (30) ηµερών όταν αφορά σε µεταβολή της Βασικής ή Ειδικής Κατηγορίας στην οποία εντάσσεται ο Πελάτης 
καθώς και την επιλογή διαφορετικού τιµολογίου από τα εκάστοτε διαθέσιµα Τιµολόγια Προµήθειας του Προµηθευτή (περιλαµβάνεται η 
περίπτωση της αίτησης για υπαγωγή του Πελάτη στην κατηγορία των Ευάλωτων Πελατών) γ) το αργότερο εντός σαράντα (40) ηµερών 
σε κάθε άλλη περίπτωση. 10.5 Η απόρριψη της αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, αιτιολογηµένη και να αναφέρει τη διαδικασία και τις 
προϋποθέσεις µε τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της αίτησής του.

13 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι έτσι είναι , μετά θα τρέχεις μέσω ΣτΚ για ρήτρα αποχώρησης

Υποψιν ότι ναι μεν αναφέρουν ότι πρέπει να ειδοποιούν 60 μέρες πριν και ότι ο πελάτης έχει 15 μέρες περιθώριο να καταγγείλει μονομερώς τη συμβαση αλλά αυτό αφορά μόνο την αναπροσαρμογή τιμής του τιμοκαταλογου που σου δίνουν. 

Ορίστε και η σύμβαση 

 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill27 είπε

@korakios Τι να κανω αν μου δωσουν την παραπανω τιμη χωρις ΟΤΣ??Να μεινω??Εσυ τι θα εκανες??Καλα αν με αφησουν σε τιμη 0.0659kwh + 4.50€ παγιο δεν το συζητω....

αααααααααν να λες

αλλιώς θα παρακαλάς να έχει μείνει και το online μιας και πιο πάνω αναφέρθηκε οτι τελειώνει και της Volterra

Οκτώβριος ξεκινά αγγούρι , όχι τίποτε άλλο , δεν έχει και νόημα για part2 , το excel θα είναι φαρμακείο

2 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Υποψιν ότι ναι μεν αναφέρουν ότι πρέπει να ειδοποιούν 60 μέρες πριν και ότι ο πελάτης έχει 15 μέρες περιθώριο να καταγγείλει μονομερώς τη συμβαση αλλά αυτό αφορά μόνο την αναπροσαρμογή τιμής του τιμοκαταλογου που σου δίνουν. 

δεν είπα το αντίθετο :)

Spoiler

αν μπορείς βάλε τους όρους σε spoiler

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αααααααααν να λες

αλλιώς θα παρακαλάς να έχει μείνει και το online μιας και πιο πάνω αναφέρθηκε οτι τελειώνει και της Volterra

Οκτώβριος ξεκινά αγγούρι , όχι τίποτε άλλο , δεν έχει και νόημα για part2 , το excel θα είναι φαρμακείο

δεν είπα το αντίθετο :)

  Απόκρυψη περιεχομένων

αν μπορείς βάλε τους όρους σε spoiler

 

Σε συγχωρείς korakiε στον άλλο φίλο ήθελα να πάνω παράθεση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι δεν επελεξα τον απριλιο καποιο σταθερο τιμολογιο αλλα τωρα δεν μπορω να γυρισω το χρονο πισω. τουλαχιστον αυτη τη στιγμη να επιλεξω το καλυτερο απο τα δυο προγραμματα της volterra. δεν θελω αλλο παροχο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Σε εμένα που μου είχαν στείλει ανέφερε ότι για το εξάμηνο δεν θα εφαρμόζεται αναπροσαρμογη και ότι διατηρούσαν το δικαίωμα αναπροσαρμογης μετά το διάστημα αυτό και ως ότου διαρκουσε η συμβαση. 24 μήνες ήταν η σύμβαση. 

Και δεν έγραφε κάπου ότι έχεις το δικαίωμα εντός κάποιων ημερών να αποφασίσεις αν δέχεσαι τη νέα τιμή ή όχι; 

Στο συμβολαιο που υπέγραψα πρόσφατα στην ΕΦΑ λέει ότι ο πάροχος έχει δικαίωμα να αλλάξει την τιμή αλλά κι εγώ έχω το δικαίωμα εντός 60 ημερών να δεχτώ τη νέα τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkkk1 είπε

πραγματι δεν επελεξα τον απριλιο καποιο σταθερο τιμολογιο αλλα τωρα δεν μπορω να γυρισω το χρονο πισω. τουλαχιστον αυτη τη στιγμη να επιλεξω το καλυτερο απο τα δυο προγραμματα της volterra. δεν θελω αλλο παροχο.  

πήγαινε στο 360 (χωρίς δέσμευση), δεν ξέρω αν σε συμφέρει της efa ή το online (24μηνη) . κατέβασε το excel και βάλε κιλοβατώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Με πήραν απο Φυσικό  Αέριο γιατί είχα ζητησει επικοινωνία πολύ πριν υπογράψω στην efa (ταχύτατοι λολ) και μου πέταξαν κάτι 0,05 και 0,03 τιμές κιλοβατώρας για να με ψαρεψουν. Οταν τους ρώτησα για ΟΤΣ μου είπαν ναι μεν , αλλα θα είναι μικρή η επιβάρυνση και παλι θα βγαινει φτηνότερα απο όλους. Ναι βέβαια θα σας ειδοποιήσω τους ειπα χαχχα

Παιδιά μη μασατε με τις χαμηλες τιμές kwh. Korakios has done the math. Μπορει να φτάσει ακόμα και το 0,17 με την αναπροσαρμογη. Μακριά

Καλησπέρα,συμφωνώ απόλυτα με το φίλο,ΜΑΚΡΙΑ! Συγγενικό πρόσωπο μάσησε κ υπόγραψε το συμβόλαιο,του έλεγα μεν ότι :δεν το βλέπω ρε μπάρμπα στο "συστημα"σε χωρίς ΟΤΣ (γεια σου ρε κορακιε!).... Αυτός εκει!!ε είδα το συμβόλαιο του όταν του ηρθε με κουριερ κ το υπόγραψε (για τόσο old school κατάσταση μιλάμε)κ του είπα ότι αναφέρει γραπτως για την ΟΤΣ ότι πάνω από 55ευρω αν δε κάνω λάθος θα ακούει καμπανιές!Ε !δε θέλει να το καταλάβει! Τόσο διπλοφουρνηστους τους κάνουνε αυτοί του τηλ.κεντρου,τ ν πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkkk1 είπε

Ειμαι πελατης της volterra με χρεωση 0,08 €/klw + ΟΤΣ (0,072 με εμπροθεσμη εξόφληση). Μου ηρθε ειδοποιηση από το αλλάζωρευμα ότι στις 30/9 καταργειται το προγραμμα volterra 360 με σταθερη τιμη 0,11 €/klw (0,099 με εμπροθεσμη εξόφληση). Εχει έρθει σε κάποιον εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την volterra να μου πει ποσο ήταν αυτη την περιοδο η ΟΤΣ ανα κιλοβατωρα για να δω αμα με συμφερει η αλλαγη;

 

Screenshot_20210919-163101.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dazed είπε

 

Screenshot_20210919-163101.jpg

Αυτό το πρόγραμμα δεν ήταν το παλιό καλό της volterra με 10% συνέπεια και χωρίς ΟΤΣ; 

Έβγαινε και με αναπροσαρμογή ή κάτι έχω χάσει εγώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχουμε ετήσια κατανάλωση 4200kWh και είμαστε Φυσικό Αέριο (νυχτερινό). Το τελέυταιο διάστημα λόγω ΟΤΣ ο λογαριασμός είναι 100+ (απο 60-70). Έβαλα στο excel τις kWh και μου βγάζει ότι η Ζενιθ έχει την καλύτερη τιμή. Ωστόσο, διαβάζω μεικτά σχόλια. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία? Στόχος είναι να αποφύγουμε την ΟΤΣ.  

Είμασταν στο τσακ να κάνουμε αίτηση στην ΔΕΗ online (κάναμε βασικά) αλλά μας ζήτησαν βεβαίωση ηλεκτρολόγου και το σταματήσαμε (ισχύει ότι για νυχτερινό δεν ζητάνε?).

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

τελικά απο Απρίλιο (σαν ψέμα!)

δεν πήγες σε σταθερό και επέλεξες με ρήτρα ,σε συμβούλεψε και

τώρα κοιτάς μήπως είναι φθηνή η ρήτρα ? 😂😂🤣

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...