Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε 2-3 μέρες βγαίνει και λογαριασμός απο NRG και αν κάτσει στραβή φεύγω ΕΦΑ

Αυτό ακριβώς περιμένω κι εγώ, είμαι NRG και περιμένω να δώ πόσο θα ανέβει ο λογαριασμός με αυτό το ΟΤΣ που ακούω εδω μέσα. Με βλέπω να πατάω  το κουμπί για EFA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Belial είπε

Αυτό ακριβώς περιμένω κι εγώ, είμαι NRG και περιμένω να δώ πόσο θα ανέβει ο λογαριασμός με αυτό το ΟΤΣ που ακούω εδω μέσα. Με βλέπω να πατάω  το κουμπί για EFA.

αν δεν έχεις fixed ετοιμάσου για διαδικασία καταγγελίας απο τώρα

0,16-0,17 βγαίνουν οι τελικές πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έλεγα και τίποτα άλλο το πρωί,μόλις μου έστειλε η NRG  τον τελευταίο λογαριασμό και ένα απειλητικό μύνημα για διακοπή της παροχής και νομικών ενεργειών.

Έχει και ένα 30€ για πρόωρη αποχώρηση!!!Screenshot_20210924-131049.png.4a698994d4c587fc208a103d3ed265fc.png

Επεξ/σία από Kzaxas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προλάβω άσχετες συζητήσεις υπάρχει λινκ σε προηγούμενες σελίδες με το τι ισχύει για οφειλή σε προηγούμενο πάροχο

οτιδήποτε ξανααναφερθεί ,αναφορά (ή ανοίξτε νέο θέμα)

3 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

μόλις μου έστειλε η NRG  τον τελευταίο λογαριασμό

είχες κάνει καταγγελία ? Κάτι είχες στείλει , θύμισέ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Decano είπε

@korakios ισχύει αυτό που λέει η εφα ότι σε αλλαγή παρόχου χρειάζεται να ξανακανεις αίτηση για ΚΟΤ;

νομίζω ισχύει , @HERTHAN ?

@Kzaxas βλέπω οτι σε ειδοποίησαν και νωρίς νωρίς για αλλαγή όρων 1/1/21 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

είχες κάνει καταγγελία ? Κάτι είχες στείλει , θύμισέ μου

Είχα κάνει "αναφορά" και στην ΡΑΕ και στο ΣΤΚ απλά για μη αποστολή εκκαθαριστικού λογαριασμού για να προλάβω το κόψιμο του Κοτ που εφαρμόζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.Ασε που έστειλα και 4-5 email γι'αυτό το θέμα στην ίδια την NRG χωρίς απάντηση.Η ΡΑΕ δεν απάντησε ποτέ και ο ΣΤΚ μου έστειλε να συμπληρώσω μια φόρμα με το ακριβές περιστατικό αμφισβήτησης το οποίο όμως δεν το έστειλα γιατί δεν είχα συγκεκριμένα στοιχεία να αμφισβητήσω.

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Kzaxas βλέπω οτι σε ειδοποίησαν και νωρίς νωρίς για αλλαγή όρων 1/1/21 😂

Μπορώ να κάνω και καταγγελία της σύμβασης βάση αυτού 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Είχα σήμερα νέα επικοινωνία με την ΕΦΑ καθώς έχουν περάσει 10 μέρες από τοτε που έστειλα την αίτηση και δεν είχα κάποιο νέο. Μου είπαν ότι υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος από νέες αιτήσεις και για αυτό υπάρχει καθυστέρηση. Όσοι κάνουν εκεί αίτηση και για κάποιο λόγο βιαζονται  ας το έχουν υπόψιν τους.

Πιο πριν είχα μιλήσει με ΔΕΔΔΗΕ για να δω αν είχε φτάσει σε αυτούς το αίτημα.

Έκανα αίτηση στην EFA στις 31/08 για αλλαγή παρόχου και ενεργοποιήθηκε στις 19/09. FIX POWER HOME χωρίς ΚΟΤ. Αν και μου είχαν πει δεν πρόκειται να πάρει πάνω από 10 ημέρες, εντούτοις γίνεται όντως χαμός από νέες αιτήσεις, οπότε λογικές μου φαίνονται οι καθεστερήσεις..

Επεξ/σία από nickzick
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kzaxas είπε

ο ΣΤΚ μου έστειλε να συμπληρώσω μια φόρμα με το ακριβές περιστατικό αμφισβήτησης το οποίο όμως δεν το έστειλα γιατί δεν είχα συγκεκριμένα στοιχεία να αμφισβητήσω.

οκ τώρα έχεις , θα κάνω ένα copy paste

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Αμφισβητείς ρήτρα αναπροσαρμογής σύμφωνα με τα απο πάνω , και τη ρήτρα αποχώρησης καθώς αναγκάστηκες να φύγεις λόγω της μη έκδοσης εκκαθαριστικού (αν κατάλαβα σωστά)

Στείλε και φόρμα παραπόνου που δεν απαντούσαν στις ερωτήσεις σου (με τις ημερομηνίες που έστειλες τα email)

Μετά απο λίγες μέρες είσαι για ΣτΚ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Ένα τεράστιο ευχαριστώ από εμένα.

Η βοήθειά σου είναι πολύ χρήσιμη.

Ακολούθησα όσα μας συμβούλεψες (αμφισβήτηση και μετά ΣτΚ) και περιμένω απάντηση από τον ΣτΚ μιας και η protergia ήταν αρνητική σε όλα.

Προσωπικά θα πληρώσω και τον τελευταίο μου λογαριασμό πλην της ρήτρας αποδεύσμεσης (έχω κάνει ήδη αίτηση στη ΔΕΗ).

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος της όλης διαδικασίας, σε ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο μπέρδεμα δεν έχω ξαναδεί.. Έχω καταλήξει σε 3 επιλογές 

ΔΕΗ myHome Online

Volterra 360 οικιακό 

Efa fix power

Δεν ξέρω σε πια από τις 3 να πάω. Τι προτείνετε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω νεα για οσους ειναι στην ελιν στο ελιν electricon νυχτερινο 365.Πηρα τηλ.να ρωτησω τι θα γινει μετα την ληξη του συμβολαιου μου και η τηλεφωνητρια μου απαντησε πως αν γινει καποια αλλαγη θα σας ερθει μειλ αλλα λεει μην αποκλειεται το γεγονος πως μπορει να εχετε την ιδια χρεωση και να γινει αοριστου.

Μπραβο ρε ΕΛΙΝΑΡΑ!!! Αν γινει αυτο τοτε δεν προκειται να φυγω ποτε!!! Για εμενα ειναι η πιο σοβαρη εταιρεια απο ολους τους εναλλακτικους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill27 είπε

Για εμενα ειναι η πιο σοβαρη εταιρεια απο ολους τους εναλλακτικους

ισχύει, μακάρι να ξαναβγάλει καλό σταθερό (αν και χλωμό ειδικά αυτήν την περίοδο)

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

αλλα λεει μην αποκλειεται το γεγονος πως μπορει να εχετε την ιδια χρεωση και να γινει αοριστου.

κράτα πολύ μικρό στρουμφοκαλάθι

2 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Τέτοιο μπέρδεμα δεν έχω ξαναδεί.. Έχω καταλήξει σε 3 επιλογές 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58455497

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Τέτοιο μπέρδεμα δεν έχω ξαναδεί.. Έχω καταλήξει σε 3 επιλογές 

ΔΕΗ myHome Online

Volterra 360 οικιακό 

Efa fix power

Δεν ξέρω σε πια από τις 3 να πάω. Τι προτείνετε; 

 

Διπλό Πίτογυρο  και μια Σέζαρ.Διαβασε στικη πάνω πάνω κατέβασε εξελ βάλε κιλοβατώρες και θα πάρεις απάντηση.. Παραμονεύει ο Κόρακας για ρεπορτ αχαχαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαν να μου απαντήσουν απο την Watt Volt , στα ερωτήματα μου γιατι εφαρμόστηκε ξαφνικά η Ρήτρα και πως υπολογίστηκε.

Κοινώς με ενημέρωσαν εγγράφως στις 10/09 για λογαριασμό 04/8.

Μεθοδολογία χρέωσης "Χρέωση κατ'εκτίμηση" = Οτι γουστάρω κάνω;

 

image.png.f6959f31e674b9e76b244183b8fb60e8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...