Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα μου ηρθε και εμενα επιστολη της ελιν εχθες,12€ παγιο + 0,12€kwh .η εναλλακτικα να διαλεξω καποιο αλλο προγραμμα.Κανοντας τους υπολογισμους μου με τα σημερινα δεδομενα δεν συμφερει κανενα με οτσ αλλα ειπα μηπως παω στο νεξτ οικιακο που ειναι χωρις δεσμευση και τους πηρα τηλ μηπως το 1ο 6μηνο δεν χρεωνουν οτσ αλλα τζιφος....Δεη δεν θελω να ξαναπαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, bill27 είπε

Δεη δεν θελω να ξαναπαω

ειναι μονοδορομος ο δρόμος που έχεις πάρει και δε σε βλέπω να γυρίζεις πίσω 😁

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

16 λεπτά πριν, bill27 είπε

λλα ειπα μηπως παω στο νεξτ οικιακο

πιο ακριβό απο τα άλλα που έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ειναι μονοδορομος ο δρόμος που έχεις πάρει και δε σε βλέπω να γυρίζεις πίσω 😁

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

πιο ακριβό απο τα άλλα που έχει

Το 0,12 με 12 παγιο βγαινει ποιο φθηνα απο ολα τα οικιακα που εχει με ρητρα,αλλα επισης βγαινει βαση των καταναλωσεων μου πολυ ποιο ακριβο απο δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν περάσει κάποιος το όριο του ΚΟΤ τμολογείται με την κανονική τιμή σε όλη την κατανάλωση και όχι στη διαφορά, που είναι το "ηθικά" ορθό.

Σε παλιότερο λογαριασμό (περσινό) κάπου είδα ότι υπολογίζαν τη διαφορά.

Αλλαξε η πολιτική τους τώρα τελευταία?

 

Σημ: Για του λόγου το αληθές επισυνάτω 2 φωτό από 2 εκκαθαριστικούς. περσινό και αυτόν που εκδόθηκε τον προηγούμενο μήνα

2021-10-14_10h22_32.png

 

 

 

2021-10-14_10h25_31.png

Επεξ/σία από eemix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @pnea1973 είπε

Το θέμα αυτό είναι γενικά..Οτι με τις καταναλώσεις, όλα βγαίνουν ακριβότερα απο την ΔΕΗ...Αν είναι δυνατόν!!!!!🤪

λογικό αφού η ΔΕΗ μπαίνει μέσα με ευκολία , απο το νέο έτος θα είναι δύσκολα

3 λεπτά πριν, eemix είπε

Οταν περάσει κάποιος το όριο του ΚΟΤ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/page/94/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σορυ παιδιά ακυρο το σχόλιό μου διότι στον πρώτο λογαριασμό δεν ειχα περασει τις 1800 που εχω όριο

σόρυ...

Επεξ/σία από eemix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eemix είπε

σορυ παιδιά ακυρο το σχόλιό μου διότι

διότι είναι σε λάθος νήμα

6 λεπτά πριν, marksk είπε

korakios αν μπορείς, πως το βλέπεις αυτό 

https://www.slvnet.gr/images/energeia/Electricity_Home_Partner_Enoples_Dynameis.zip 

αξίζει να το δοκιμάσουμε ;

όντως έχουν βγάλει τη χρέωση αναπροσαρμογής6.1 , έχει ψιλομείνει στο 5.4

" ...κατόπιν αναπροσαρμογής της Χρέωσης Προμήθειας, σύμφωνα με την παράγραφο 6.1 των
παρόντων γενικών όρων, καθώς ...."

βέβαια δεν υπάρχει 6.1

τιμοκατάλογο δεν έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στη ΔΕΗ το έχω δει γραμμένο πως όταν φεύγεις από πρόγραμμα που δεν υποστηρίζει Κοτ πχ Enter, τότε η σύμβαση ειδικών όρων τερματίζεται αζημιως και πας Γ1. Για τους άλλους παρόχους δεν το γνωρίζω... καλό είναι να το έχεις γραπτώς. Ίσως έτσι καταφέρουν να γλυτώσουν και οι Εφατζήδες. 

Σας επισυνάπτω την συνομιλία μου

transcript.pdf

transcript.pdf

Επεξ/σία από ritzi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xαιρετω το φορουμ και προχωραω στην ερωτηση . Ειμαι στον Ηρωνα απο 4ο/21 Οι  3 πρωτοι μηνες ειναι εναντι (4ος,5ος,6ος) και ο τελευταιος εκ/κος (7ος).Ενω τον 4ο και τον 5ο δεν υπαρχουν συμπληρωμ. χρεωσεις ΟΤΣ , τον 6ο και τον εκ/κο υπαρχουν. Αν δειτε τις ΟΤΣ ανα kwh  που  χρεωνονται ειναι

6ος           300kWhX0,057726€/kWh=17,32 
 εκ/κος 4-7ο     1091kWhX0,067674   =73,83  Συνολο kwh   1691
 
Το συνολο της καταναλωσης ειναι το για τετραμηνο     ημερησιο  1667  και νυχτερινο 636. Συνολο 2303 kwh
Πως γινεται να χρεωνονται μονο τον 6ο και τον 7ο συμπληρωματικες (2 μηνες) και οι kwh  που χρεωνονται να ειναι 1391 σε συνολο  2303 ενω τον μισο 7ο ελειπα?. Πως να εγινε το μοιρασμα?
Ειναι κανεις αλλος στον Ηρωνα να μου πει πως μοιρασαν το δικο του κι τι τον χρεωσαν ανα μηνα?
Eπισης εκανα σε εξελακι τους υπολογισμους και βγηκε τελικη τιμη kwh      (εκτος ΕΡΤ-Δημο)  0,162 ημερ,  και 0,126 νυχτ.  , για το τετραμηνο. Πως το βλεπετε?
Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στη ΔΕΗ το έχω δει γραμμένο πως όταν φεύγεις από πρόγραμμα που δεν υποστηρίζει Κοτ πχ Enter, τότε η σύμβαση ειδικών όρων τερματίζεται αζημιως και πας Γ1. Για τους άλλους παρόχους δεν το γνωρίζω... καλό είναι να το έχεις γραπτώς. Ίσως έτσι καταφέρουν να γλυτώσουν και οι Εφατζήδες. 

Στη ΔΕΗ το εχω κανει αυτο οποτε ισχυει σιγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

6 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

Ειμαι στον Ηρωνα απο 4ο/21 Οι  3 πρωτοι μηνες ειναι εναντι και ο τελευταιος εκ/κος.Ενω τον 4ο και τον 5ο δεν υπαρχουν συμπληρωμ. χρεωσεις , τον 6ο και τον εκ/κο υπαρχουν.

δε βγαίνουν τα νούμερα , 4μηνο λες , μετά 5ο 6ο μήνα

6 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

Πως γινεται να χρεωνονται μονο τον 6ο και τον 7ο

τώρα έβαλες 7ο

6 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

Eπισης εκανα σε εξελακι τους υπολογισμους και βγηκε τελικη τιμη kwh      (εκτος ΕΡΤ-Δημο)  0,162 ημερ,  και 0,126 νυχτ.  , για το τετραμηνο. Πως το βλεπετε?

λίγα , ο επόμενος θα είναι ακριβότερος

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...