Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, userAnon είπε

Θεωρητικά τον Σεπτέμβριο στην Watt & Volt η kwh θα κόστιζε 0,134+0,02 = 0,154

Όχι δες το νέο excel (έχω σύνδεσμο στα παλιά )

1 ώρα πριν, babis110 είπε

Λέτε να υπάρχει όφελος να έχω 24μηνο για να μην μπορουν να αλλαχθουν οι όροι  περίπτωση περαιτέρω αυξήσεων;

Όχι , άσχετα με το συμβόλαιο σε 6 μήνες μπορούν να κάνουν αλλαγή , έχει αναφερθεί πολλές φορές 

 

6 λεπτά πριν, billyst είπε

Η έκπτωση από τ κράτος που είναι;

Τι να σε κάνει ; Για κατανάλωση Σεπ θα έπαιρνες 9€ , απο Οκτ που είναι +0,07 από την προηγούμενη θα πάρεις 18€ 

Όταν βγει ΦΕΚ θα μπούν ,κάνε τα βήματα καταγγελίας αφού δεν έβαλες το fixed νωρίτερα 

1 ώρα πριν, kavouras είπε

Καλημέρα παιδιά, γνωρίζει κάποιος αν για επαγγελματικές συνδέσεις υπάρχει κανένα fixed πλεον? 

Είναι πανάκριβα πλέον , αλλά δες το νέο excel 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδια , είμαι τώρα περιπου ενα εξάμηνο στην nrg στο προγραμμα save 40%  και έχει αρχίσει να με προβληματίζει η χρέωση αναπροσαρμογής η οποίο στο τελευταίο λογαριασμό είναι περιπου 20 € και το ρευμα που έκαψα αξίας 8 € . Τι Ισχυει σχετικά με αυτήν; είναι λογικά τέτοια κόστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, billyst είπε

Me skisan t pato mages .Γτ δν Μ ήρθε Μάιλ με τις αλλαγές ? ούτε με το να φύγω αζημιως 

Screenshot_20211013-112549.png

Screenshot_20211013-112526.png

Η έκπτωση από τ κράτος που είναι;

Εχεις 363 kWh και σε χρέωσαν αναπροσαρμογή 45,64 δηλαδη 0,1257 ανα kWh. Αισθάνομαι καλύτερα που εγώ στον ηρων δίνω μόνο 0,1036 αναπροσαρμογή. Σε πιάσαν κώτσο μάστορα....πλακα κανω, εννοείται στο ίδιο καζάνι βράζουμε...

Επεξ/σία από cpavlidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

Όχι δες το νέο excel (έχω σύνδεσμο στα παλιά )

Προφανώς κάνω κάτι λάθος αλλα το sticky έχει μόνο τα λινκ για τα fidex. αν και κάπου έχω δει και τα καινούργια σου εξελ δεν βρίσκω λινκ.. μήπως να τα προσθετες στα sticky και αυτα?

 

edit: είδα το λινκ μέσα στο εξελ (μάλλον είναι καλύτερα να είναι πλέον εκτός?)

Παρόλα αυτά εγω δεν λέω για το πρόγραμμα της Watt & Volt το fixed

ελεγα  για το Zero...

αλλα τώρα βλέπω ότι είναι για ειδικές κατηγορίες επαγγελμάτων κλπ?

πριν λίγο καιρό δεν ήταν για όλους?

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Προφανώς κάνω κάτι λάθος αλλα το sticky έχει μόνο τα λινκ για τα fidex

Δεν έχω πρόχειρο λινκ αλλά μέσα στα παλιά υπάρχει σύνδεσμος για το νέο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δεν έχω πρόχειρο λινκ αλλά μέσα στα παλιά υπάρχει σύνδεσμος για το νέο 

edit: είδα το λινκ μέσα στο εξελ (μάλλον είναι καλύτερα να είναι πλέον εκτός?)

Παρόλα αυτά εγω δεν λέω για το πρόγραμμα της Watt & Volt το fixed

ελεγα  για το Zero...

αλλα τώρα βλέπω ότι είναι για ειδικές κατηγορίες επαγγελμάτων κλπ?

πριν λίγο καιρό δεν ήταν για όλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GeG είπε

Καλησπέρα παιδια , είμαι τώρα περιπου ενα εξάμηνο στην nrg στο προγραμμα save 40%  και έχει αρχίσει να με προβληματίζει η χρέωση αναπροσαρμογής

Προϋπόθεση ήταν να είχες ενεργοποιήσει το fixed 

πλέον το έχουν καταργήσει δες αν έχει ειδοποίηση για αλλαγή όρων ώστε να φύγεις χωρίς καταγγελία  εύκολα και αζημίως , αν και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής να ακολουθούσες τα βήματα , δες προηγούμενες σελίδες 

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

ελεγα  για το Zero...

Το έχω στα προγράμματα με ρήτρα , δες τιμές 

19 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Αισθάνομαι καλύτερα που εγώ στον ηρων δίνω μόνο 0,1036 αναπροσαρμογή.

Επειδή είναι πιο παλιά η κατανάλωση , για Οκτ γενικότερα πάει +0,17 το ελάχιστο 

26 λεπτά πριν, billyst είπε

Αν φύγω χωρίς καταγγελία; Αυτό στκ τι είναι;

Και στις 2 περιπτώσεις θα ζητήσουν (παράνομα) ρήτρα αποχώρησης , άποψη μου είναι συμφέρει να την πληρώσεις αλλά κάνε τα βήματα για ΣτΚ ή ΡΑΕ (ΣτΚ συνήγορος καταναλωτή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα μέσα εδώ να πάρω πληροφορίες μήπως φύγω απο ΔΕΗ αλλά πραγματικά έχω χάσει την μπάλα.

Δεν το γνώριζα αλλά ανακάλυψα πως αν περάσω τις κιλοβατώρες του ΚΟΤ με χρεώνουν στο σύνολο της κατανάλωσης με τη μέγιστη τιμή, ενώ νόμιζα ότι θα ήταν στη διαφορά.

Αν με κάποιο μαγικό τρόπο μπορέσω και κρατηθώ κάτω από το όριο των 1800KW/h ανά τετράμηνο, συμφέρει να μείνω τελικά στη ΔΕΗ ή υπάρχει εταιρεία και πρόγραμμα που είναι έστω κανά 10ρικο €/ μήνα φθηνότερο ανεξαρτήτως κατανάλωσης?

Επεξ/σία από eemix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eemix είπε

συμφέρει να μείνω τελικά στη ΔΕΗ

Όχι στο ΓΝ1 , πήγαινε στο online που παίρνει ΚΟΤ , συνέχεια στο άλλο θέμα 

επισης δες και το άλλο θέμα με κοινωνικό τιμολόγιο να δεις γιατί πρέπει να έχεις νυχτερινό ,αν δεν έχεις (συνέχεια εκεί )

Σε όσους στην NRG κάνουν τα βήματα καταγγελίας , να ποστάρουν όταν πάρουν απάντηση μιας και υπάρχει έξτρα πάτημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakiosδδεν κατάλαβα την προυπόθεση που λες. Δεν είχα διαβάσει κάτι τέτοιο πουθενα , fixed δεν ονομάζονται συγκεκριμένα πακετα;

Ακόμα αυτή την ειδοποίηση για αλλαγή όρων που θα βρω αν έχει;

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Το έχω στα προγράμματα με ρήτρα , δες τιμές 

Το zero λίγο που το κοίταξα, αναφέρει τα παρακάτω.. δεν βλέπω πως προκύπτει το *1,1371 που πολλαπλασιάζεις το εξελ

 

Spoiler

(εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 35 και 45€/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 35€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 35€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/MWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Οχι , άσχετα με το συμβόλαιο σε 6 μήνες μπορούν να κάνουν αλλαγή , έχει αναφερθεί πολλές φορες

Άρα, στην ουσία το dei online είναι καλύτερο ξεκάθαρα από το enter+, σωστά τα διαβάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα για την κατάργηση του φιξ στην nrg (καλά που διάβασα 20 σελίδες πίσω, korakie δεν με ενημέρωσες ντροπή σου 😋) και πείρα τηλεφωνο τον εκπρόσωπο της πόλης μου, αυτός δεν έχει κάποια ενημέρωση για το συγκεκριμένο και μου είπε θα κάνει ένα τηλέφωνο επί του θέματος. Επίσης μου είπε μήπως εληγε το συμβόλαιο του και του ήρθε η ειδοποίηση αυτή.... ή έληγε κάτι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...