Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, userAnon είπε

δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά αυτή την στιγμή τουλάχιστον για το προγραμμα. Απλά λέω ότι αν σταματήσει η ΔΕΗ να δίνει fixed (δεν έχει μείνει και κανένας άλλος) το συγκεκριμένο θα είναι πιο οικονομικό (και το πιο δίκαιο). - αρκεί αυτά που λένε να ισχύουν. 

Όχι και να δεσμευτούμε 2 χρόνια σ'αυτό το πράγμα. Δηλαδή οι άλλοι πάροχοι θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια και δε θα βγάλουν κάτι με φτηνότερη τελική;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά στην ομάδα. Είμαι από τους πιο πρόσφατους ενταγμενους στο ΚΟΤ-Β και θέλω την βοήθεια σας. Είμαι στην εταιρία φυσικο αεριο Ελλάδος περιττό να πως πως ο λογαριασμός τώρα τίναξε την πανγκα στο αέρα για τα τωρινά δεδομένα. Θέλω να φύγω όμως είναι χωρίς ρήτρα αναχώρησης διότι στους ενταγμενους στα κοινωνικά τιμολόγια δεν υπάρχει δέσμευση έτσι μου είπαν σήμερα που επικοινώνησα μαζί τους. Θέλω να μου πείτε σε ποια εταιρία να πάω άμεσα. Γιατί μου φαίνεται ότι θα με τιναξουν τα μπουρια αυτοί αν κάτσω κι άλλο εδώ. Κοιτάω να ξαναγυρίσω στην ΔΕΗ με ότι ψάξιμο έχω κάνει από το απόγευμα που μίλησα με την συγκεκριμένη εταιρία ( φυσικό αέριο ελλαδος) τι γνώμη σας. Θέλω. Βέβαια για να φύγω θα κάνω ρύθμιση οφειλής λογαριασμού για 4 μήνες. Αλλά που να πάω πείτε μου εμένα από ότι σκαναρε το μυαλό μου λέω να ξαναγυρίσω στην ΔΕΗ στο myhome online. Ούτε εγγύηση ούτε ρήτρα προσαρμογής έτσι λέω την γνώμη σας παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

Αλλά που να πάω πείτε μου εμένα από ότι σκαναρε το μυαλό μου λέω να ξαναγυρίσω στην ΔΕΗ στο myhome online. Ούτε εγγύηση ούτε ρήτρα προσαρμογής έτσι λέω την γνώμη σας παρακαλώ. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

διάβασε τις τελευταίες σελίδες πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

Γειά στην ομάδα. Είμαι από τους πιο πρόσφατους ενταγμενους στο ΚΟΤ-Β και θέλω την βοήθεια σας. Είμαι στην εταιρία φυσικο αεριο Ελλάδος περιττό να πως πως ο λογαριασμός τώρα τίναξε την πανγκα στο αέρα για τα τωρινά δεδομένα. Θέλω να φύγω όμως είναι χωρίς ρήτρα αναχώρησης διότι στους ενταγμενους στα κοινωνικά τιμολόγια δεν υπάρχει δέσμευση έτσι μου είπαν σήμερα που επικοινώνησα μαζί τους. Θέλω να μου πείτε σε ποια εταιρία να πάω άμεσα. Γιατί μου φαίνεται ότι θα με τιναξουν τα μπουρια αυτοί αν κάτσω κι άλλο εδώ. Κοιτάω να ξαναγυρίσω στην ΔΕΗ με ότι ψάξιμο έχω κάνει από το απόγευμα που μίλησα με την συγκεκριμένη εταιρία ( φυσικό αέριο ελλαδος) τι γνώμη σας. Θέλω. Βέβαια για να φύγω θα κάνω ρύθμιση οφειλής λογαριασμού για 4 μήνες. Αλλά που να πάω πείτε μου εμένα από ότι σκαναρε το μυαλό μου λέω να ξαναγυρίσω στην ΔΕΗ στο myhome online. Ούτε εγγύηση ούτε ρήτρα προσαρμογής έτσι λέω την γνώμη σας παρακαλώ. 

Ρήτρα αναχώρησης δεν έχει σίγουρα, γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Ρήτρα αποχώρησης πάντως έχεις, αν το πρόγραμμα σου είναι με δέσμευση. 

Πες ποιο πρόγραμμα υπέγραψες, πότε το υπέγραψες κι αν το ΚΟΤ εφαρμόζεται σ'αυτό το πρόγραμμα ή σε διαφορετικό;

Για τα υπόλοιπα σωστά τα λες, ΔΕΗ online. Ρύθμιση απαραίτητη ή εξόφληση για να φύγεις. Συν τον τελικό επίσης εξόφληση (δε νομίζω να γίνονται 2 ρυθμίσεις απανωτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την προηγούμενη εβδομάδα έκανα νέο συμβόλαιο στην elpedison double energy 

μου εδωσαν τιμή 0,07379 για ημερήσιο 0,0661 για νυχτερινό 3,52 πάγιο για 4μηνο και χωρίς ΟΤΣ καθώς είναι πρόγραμμα αποκλειστικά για τις ένοπλες δυνάμεις. +50ευρώ επιστροφή στην κάρτα EUROBANK

Σήμερα μου ήρθε ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ και για 800kwh είχε 55ευρώ ρήτρα ΟΤΣ(αναπροσαρμογής αναγράφει)

Ελπίζω αυτά που μου έδωσαν (ΕΛΠΕΔΙΣΟΝ ) να ισχύουν και να μην έχουμε μονομερώς αυξήσεις...

το γνωρίζει κανένας το συγκεκριμένο πρόγραμμα; 

Επεξ/σία από supermarioarv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

μου εδωσαν τιμή 0,07379 για ημερήσιο 0,0661 για νυχτερινό 3,52 πάγιο για 4μηνο και χωρίς ΟΤΣ

 

2 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

Ελπίζω αυτά που μου έδωσαν (ΕΛΠΕΔΙΣΟΝ ) 1 να ισχύουν και

2 να μην έχουμε μονομερώς αυξήσεις...

1. έχει στους ειδικούς όρους οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα ? Στους γενικούς σίγουρα θα έχει αλλά μπορεί να έχουν ακόμα 6 μηνες περίοδο χάριτος ρήτρας (οι ειδικοί υπερισχύουν γενικούς)

2. στο 6μηνο και μετά όλα επιτρέπονται (σύμφωνα με την παρούσα νομοθεσία, δυστυχώς)

αέριο δε νομίζω οτι λέει , συνέχεια στο άλλο θέμα για αέριο (αφού διαβάσεις τις τελευταίες 10 σελίδες τουλάχιστον :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

 

1. έχει στους ειδικούς όρους οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα ? Στους γενικούς σίγουρα θα έχει αλλά μπορεί να έχουν ακόμα 6 μηνες περίοδο χάριτος ρήτρας (οι ειδικοί υπερισχύουν γενικούς)

2. στο 6μηνο και μετά όλα επιτρέπονται (σύμφωνα με την παρούσα νομοθεσία, δυστυχώς)

αέριο δε νομίζω οτι λέει , συνέχεια στο άλλο θέμα για αέριο (αφού διαβάσεις τις τελευταίες 10 σελίδες τουλάχιστον :) )

δεν βλέπω να αναγράφει ειδικους όρους το συμβόλαιο....

τελος πάντων θα δούμε στην αυτοψία ....μακάρι έστω και για 6 μήνες (που δεν αναγράφει κάτι τέτοιο το συμβόλαιο) να την βγάλουμε καθαρή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

δεν βλέπω να αναγράφει ειδικους όρους το συμβόλαιο....

τελος πάντων θα δούμε στην αυτοψία ....μακάρι έστω και για 6 μήνες (που δεν αναγράφει κάτι τέτοιο το συμβόλαιο) να την βγάλουμε καθαρή

αν την έκανες ηλεκτρονικά έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης (14 μέρες),

αν θες ανέβασε τα χαρτιά που σε στείλαν χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

το οτι δεν έχουν ΟΤΣ ο πωλητής στο είπε ? μήπως σου είπε οτι δεν εφαρμόζουν επειδή είναι μεγάλη και τρανή εταιρία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγράφει τίποτα στο συμβόλαιο για ρήτρα. Κ μάλιστα το σύγκρινα με του αδερφού μου το συμβόλαιο που στην παράγραφο 6.1 είχε ξεχωριστή αναφορά για την ρήτρα ενώ στο δικό μου συμβόλαιο δεν υπάρχει αυτή η παράγραφος. Θα ανεβάσω αύριο το συμβόλαιο μπας κ μου ξέφυγε κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι... Μακάρι να είναι όπως τα λένε... Και να την βγάλουμε καθαρή για λίγο καιρό γιατί προσωπικά έχω μεγάλες επιφυλάξεις... Δεν μπορεί σε όλη την Ευρώπη να γίνεται κακός χαμός με την ενέργεια κ εμείς να πληρώνουμε τόσο λίγο... Φοβάμαι πως ένα πρωί θα με ενημερώσουν πώς αναπροσαρμοζουμε το πρόγραμμα σε νέες τιμές κ αν θες φύγε... Αλλά που να πας όταν παντού θα είναι 🔥...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όχι και να δεσμευτούμε 2 χρόνια σ'αυτό το πράγμα. Δηλαδή οι άλλοι πάροχοι θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια και δε θα βγάλουν κάτι με φτηνότερη τελική;

δεν κάνω ούτε διαφήμιση, ούτε τίποτα. Δεν ξέρω τι θα γίνει αργότερα στην αγορά φυσικά, αλλά πιστεύω ότι δεν πρόκειτε να ξαναδούμε τιμές με 0,6 - 0,7 και μπορεί και γενικά με το 0, μπροστά. Επίσης δεν θεωρώ τυχαίο ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν σταθερά προγράμματα. Νομίζω ότι θα καταργηθούν ή στην καλύτερη θα έχουν λιγότερο ρίσκο για τους παρόχους άρα μάλλον θα είναι ακριβά με μεγάλα πάγια κλπ και πιθανό να μην συμφέρουν.

Τα σταθερά που υπήρχαν μέχρι τώρα έπαιζαν με τις διακυμάνσεις που πιθανολογούσαν οι πάροχοι ότι θα έχει η τιμή μέσα σε 1-2 χρόνια. Απλά δεν περίμεναν τέτοια αύξηση (όπως κανείς)

Θεωρητικά αυτό το πρόγραμμα, δεν έχει ούτε εύρος τιμής, ούτε τίποτα. Είναι τιμή χονδρικής άρα αν πέσει σε 0,06 (λέμε τώρα) η επιβάρυνση θα είναι 0,02.

Όπως είπα, δεν κάνω διαφήμιση, απλά επισημαίνω ότι αν ισχύουν αυτά που λένε σε περίπτωση που καταργηθεί τo μόνο σταθερό της ΔΕΗ το συγκεκριμένο θα είναι το πιο οικονομικό. 

@VirusX2gr

τι σου φαίνεται παράλογο και απορείς στο παραπάνω σκεπτικό?

Επεξ/σία από userAnon
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ρήτρα αναχώρησης δεν έχει σίγουρα, γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Ρήτρα αποχώρησης πάντως έχεις, αν το πρόγραμμα σου είναι με δέσμευση. 

Πες ποιο πρόγραμμα υπέγραψες, πότε το υπέγραψες κι αν το ΚΟΤ εφαρμόζεται σ'αυτό το πρόγραμμα ή σε διαφορετικό;

Για τα υπόλοιπα σωστά τα λες, ΔΕΗ online. Ρύθμιση απαραίτητη ή εξόφληση για να φύγεις. Συν τον τελικό επίσης εξόφληση (δε νομίζω να γίνονται 2 ρυθμίσεις απανωτά).

Στο οικιακο maxi 24 μήνες από πέρσι τον Αύγουστο  και τώρα ένα χρόνο μετα που μπήκα στο κοτ μου είπαν αυτόματα η εταιρία σε πάει στο πρόγραμμα basic. Εχθές που μίλησα τους είπα να με βγάλουν και την Ρήτρα αποχώρησης και πάνω σε αυτό το θέμα δεν έχεις δέσμευση διότι ανήκεις στο κοτ και μπορείς να αποχωρήσεις οπότε θέλεις μόνο σε περίπτωση ρύθμισης η προκαταβολή πρέπει να πληρωθεί άμεσα δηλ. Όταν βγει η ρύθμιση να πληρωθεί η προκαταβολή σήμερα η την επόμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

Στο οικιακο maxi 24 μήνες από πέρσι τον Αύγουστο  και τώρα ένα χρόνο μετα που μπήκα στο κοτ μου είπαν αυτόματα η εταιρία σε πάει στο πρόγραμμα basic. Εχθές που μίλησα τους είπα να με βγάλουν και την Ρήτρα αποχώρησης και πάνω σε αυτό το θέμα δεν έχεις δέσμευση διότι ανήκεις στο κοτ και μπορείς να αποχωρήσεις οπότε θέλεις μόνο σε περίπτωση ρύθμισης

Στη ΔΕΗ το έχω δει γραμμένο πως όταν φεύγεις από πρόγραμμα που δεν υποστηρίζει Κοτ πχ Enter, τότε η σύμβαση ειδικών όρων τερματίζεται αζημιως και πας Γ1. Για τους άλλους παρόχους δεν το γνωρίζω... καλό είναι να το έχεις γραπτώς. Ίσως έτσι καταφέρουν να γλυτώσουν και οι Εφατζήδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...