Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό με την ΕΦΑ (και άλλους παρόχους που εφαρμόζουν το ΚΟΤ σε κυμαινόμενα προγράμματα) είναι τρελό. Αν έχεις ΚΟΤ πληρώνεις ακριβότερα απ'ότι αν είχες το εμπορικό πρόγραμμα που υπέγραψες χωρίς ΚΟΤ; Έχει χαθεί κάθε λογική πλέον.

βασικά επαναπαύεσαι στο οτι η ΔΕΗ έχει ακόμα τα χαμηλά σταθερά . Έστω σήμερα τέλος , το ΚΟΤ ξαναποκτά αξία 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δυνατόν στον ΗΡΩΝ σε τιμολόγιο ΚΟΤ Α να με χρέωσαν αναπροσαρμογή 0,103612 ευρω ανα kWh και μάλιστα χωρίς έκπτωση όπως δείχνω στο συνημμένο; Δηλαδή εσείς τι ρήτρα αναπροσαρμογής έχετε; Περίπου 10 σεντς ανα Kwh; Ευχαριστώ

Invoice2.pdf

Επεξ/σία από cpavlidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Είναι δυνατόν στον ΗΡΩΝ σε τιμολόγιο ΚΟΤ Α να με χρέωσαν 0,10 ευρω ανα kWh

ναι , η επόμενη θα είναι πολύ παραπάνω , απορώ γιατί το άφησες , συνέχεια στο παίρνει ΚΟΤ το online και διαβάζουμε τις τελευταίες σελίδες απο τα αντίστοιχα θέματα
Επίσης είδα οτι είναι μέχρι Αύγουστο , οπότε Σεπ πιο ψηλά με επιδότηση 0,03 ,του Οκτ στο θεό με 0,06 (έως 300kw/μήνα)

8 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

και μάλιστα χωρίς έκπτωση

δεν παίρνει έκπτωση η ρήτρα

8 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Δηλαδή εσείς τι ρήτρα αναπροσαρμογής έχετε;

εμείς ξέρουμε , ρωτάμε και δεν πληρώνουμε ρήτρες

8 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Περίπου 10 σεντς ανα Kwh;

λίγα ήταν . Αν θες σου δείχνω και πως την υπολογίζεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην έγινα αντιληπτός. Το ερώτημα μου αφορά ΜΟΝΟΝ την ρήτρα αναπροσαρμογής στα 0,10 ανα kwh στο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (Γ) και όχι στο ΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ(Α) όπου εκεί μου κάνει κανονικά όλες τις εκπτώσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpavlidi είπε

πράσινη ενέργεια και τρίχες κατσαρές σαν τον λιγνίτη δεν έχει

τρίχες κατσαρές έχουμε , πράσινη ενέργεια δεν έχουμε , λιγνίτη έχουμε αλλά δεν τον καίμε , έμεινε το ακριβό αυτήν την περίοδο φυσικό αέριο

Θα πάρεις απο Οκτ 0,08 επιδότηση επειδή είσαι σε ΚΟΤ (απο 0,06) , όχι οτι θα σε σώσει , απλά να ξέρεις (όπως και 0,03€/kw για Σεπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τρίχες κατσαρές έχουμε , πράσινη ενέργεια δεν έχουμε , λιγνίτη έχουμε αλλά δεν τον καίμε , έμεινε το ακριβό αυτήν την περίοδο φυσικό αέριο

Θα πάρεις απο Οκτ 0,08 επιδότηση επειδή είσαι σε ΚΟΤ (απο 0,06) , όχι οτι θα σε σώσει , απλά να ξέρεις (όπως και 0,03€/kw για Σεπ )

πάροχος ή προγράμματα που ΔΕΝ έχουν ΟΤΣ υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

πάροχος ή προγράμματα που ΔΕΝ έχουν ΟΤΣ υπάρχουν;

υπάρχουν αλλά πλέον απο 1/10 σταμάτησαν όλα και έχουν αυτές τις τιμές

Σεπτέμβριο είχαν ξεμείνει κάποια , μέχρι Ιούνιο ήταν κομπλέ η κατάσταση , όποιοι προλάβανε και καβαντζωθήκανε καλά είναι

πήγαινε τώρα στο online να ησυχάσεις απο ρήτρες και επιδοτήσεις 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

εμείς ξέρουμε , ρωτάμε και δεν πληρώνουμε ρήτρες

καλα ξέρεις δεν ξέρεις, όταν θα τα καταρήσουν όλοι τα fixed έλα και πες μου αν θα πληρώνεις ρήτρα ή όχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κι εμένα με τον HERTHAN στο αέριο, μάς είχανε πει πολλά και διάφορα στο τηλέφωνο. Μόνο με γραπτά είσαι εξασφαλισμένος.

Το αίτημα που κάνεις σε όλους τους παρόχους είναι για έκδοση έκτακτου λογαριασμού ώστε να πιστωθεί η συνέπεια του τελικού εκκαθαριστικού (φυσικά να έχει πληρωθεί εμπρόθεσμα). Τους υπενθυμίζεις ότι μετά τον τερματισμό της σύμβασης δεν απαλλάσονται απ'την υποχρέωση τους για πίστωση συνέπειας (αυτή είναι η δικαιλογία τους) διότι στους ειδικούς όρους αναγράφει ότι η έκπτωση συνέπειας παρέχεται κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Ως διάρκεια της σύμβασης ορίζεται το διάστημα από τη 1η μέρα μέρα ισχύος των ειδικών όρων ως την ημερομηνία αποχώρησης σου. Ζητάς δηλαδή να πιστωθεί η συνέπεια για το διάστημα που η σύμβαση σου βρισκόταν σε ισχύ, εν προκειμένο για τις ανταγωνιστικές χρεώσεις της περιόδου κατανάλωσης τάδε ως τάδε (από την επομένη της προηγούμενης καταμέτρησης ως την ημερομηνία τελικής καταμέτρησης)

(Βάζω παράδειγμα για τη δική μου σύμβαση)

134.jpg.5f11094f08abb3aead2b56c21e5c80ab.jpg

Επίσης ξέρει κανείς πότε εκδίδονται εκκαθαριστικοί στον ΗΡΩΝ; Πήρε κανένας εκκαθαριστικό μέχρι στιγμή; ΤΟ MyHeron λέει μέχρι 15. Εγώ απ'το καλοκαίρι που υπέγραψα δεν έχω πάρει λογαριασμό, ούτε καν ένταντι.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω ήδη στείλει email και περιμένω απαντηση.

Ανά τετράμηνο κανονικά μου έρχονται εμένα από την αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρήκα σε αυτό το λινκ πως βγαίνει ακριβώς το ποσό της  Τιμής εκκαθάρισης της Aγοράς Επόμενης Hμέρας

το τσέκαρα με τον Σεπτέμβριο (134,73) και συμφωνούν

image.png.1741a79f7cc1b813fe861ec7d45bd1a1.png

 

Αν φύγει και το online της ΔΕΗ νομίζω ότι το πιο οικονομικο πρόγραμμα θα είναι της Watt & Volt που χρεώνουν τον παραπάνω μέσο όρο και προσθέτουν 0,02/kwh. τα προγράμματα με ρήτρα αναπαροσαρμογής με τους τύπους κτλ βγαίνουν όλα παραπάνω. Θεωρητικά τον Σεπτέμβριο στην Watt & Volt η kwh θα κόστιζε 0,134+0,02 = 0,154 ενώ στους υπόλοιπους παρόχους με ρήτρα βγαίνει τουλάχιστον 0,018 και μπορεί να φτάνει μέχρι και 0,21-0,22

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω

Για Οκτώβριο (01-12/10) είμαστε στο 0,183€

image.png.acd26a33859a678f7af31c8678f504ca.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση... Γιατί κάποιος να διαλέξει το dei online και όχι το enter ή το enter+?

Δεν έχω κοτ και αποσο είδα στο excel η διαφορά είναι 38€ περισσότερο το έτος για το enter+αλλά αυτό είναι με 12μηνη σύμβαση.

Λέτε να υπάρχει όφελος να έχω 24μηνο για να μην μπορουν να αλλαχθουν οι όροι  περίπτωση περαιτέρω αυξήσεων;

Επεξ/σία από babis110
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2021 στις 2:25 ΜΜ, korakios είπε

ανέβασε λογαριασμό που περιλαμβάνει κατανάλωση Σεπτεμβρίου

Me skisan t pato mages .Γτ δν Μ ήρθε Μάιλ με τις αλλαγές ? ούτε με το να φύγω αζημιως 

Screenshot_20211013-112549.png

Screenshot_20211013-112526.png

Η έκπτωση από τ κράτος που είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...