Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, korakios είπε

 

Υπάρχει θέμα ολόκληρο με καταγγελία για την αύξηση του fixed από 4€ σε 9,9€ (και πλέον καταργησή του) 

Υπάρχει κάποια ανακοίνωση; εγώ δεν βρίσκω κάτι για κατάργηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lazarnik είπε

Υπάρχει κάποια ανακοίνωση; εγώ δεν βρίσκω κάτι για κατάργηση. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58851240

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-09/NRG genikoi oroi oikiakon pelaton_(13.9.2021).pdf

Αναφορά σε κείμενο

Παλιοί:

6.5
 Συνδρομή σταθερού τιμολογίου («nrg Fixed»): Η δυνατότητα αναπροσαρμογής των Χρεώσεων Προμήθειας της αμέσως προηγούμενης παραγράφου αναστέλλεται εφόσον ο Πελάτης επιλέξει να καταβάλλει, και για όσο χρονικό διάστημα διατηρεί ενεργή, τη συνδρομή σταθερού τιμολογίου» της ενότητας (Α) περ. (vi) του Γενικού Τιμοκαταλόγου Προσφερόμενων Προγραμμάτων του Προμηθευτή (εφεξής η «Συνδρομή nrg Fixed»), υπό τους εκεί αναφερόμενους ειδικότερους όρους και συμφωνίες.

 

Καινούριοι

6.5
 Προγράμματα σταθερού τιμολογίου: Η δυνατότητα αναπροσαρμογής των Χρεώσεων Προμήθειας της αμέσως προηγούμενης παραγράφου δεν καταλαμβάνει αποκλειστικώς και μόνο τα προγράμματα σταθερού τιμολογίου του Προμηθευτή, επί των οποίων ισχύουν τα προβλεπόμενα στο Γενικό Τιμοκατάλογο Προγραμμάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Δηλαδή τέλος η συνδρομή fixed (υποθέτω δεν τους έκατσε το πλάνο)

 

2 ώρες πριν, userAnon είπε

δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά αυτή την στιγμή τουλάχιστον για το προγραμμα. Απλά λέω ότι αν σταματήσει η ΔΕΗ να δίνει fixed (δεν έχει μείνει και κανένας άλλος) το συγκεκριμένο θα είναι πιο οικονομικό (και το πιο δίκαιο). - αρκεί αυτά που λένε να ισχύουν. 

οκ, στείλε email (έχω στείλει 3 email ,απο διαφορετικούς λογαριασμούς στο 1 μου απάντησαν μόνο να με πάρουν τηλ , τηλ μου είπαν και μέσω messenger)

@billyst @GeG @SabotazNic

Τα βήματα για καταγγελία

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

 

Όπως όλοι (και εγώ στο παρελθόν) την πατήσαμε με τη διαφημιζόμενη τιμή . Εκεί πατάτε , σύμφωνα με τη νομοθεσία έπρεπε να σας πούνε για την "κρυφή" χρέωση ,πριν υπογράψετε

επειδή είσασταν στην NRG συγκεκριμένα:

έδινε τη δυνατότητα με 4€ στα οικιακά και 5,5€ στα επαγγελματικά , ανα μήνα , να μην εφαρμόζεται χρέωση (δείτε το συμβόλαιό σας)

. Δε σας το είπανε οκ , έγινε ότι έγινε . Δεν το αναφέρετε όμως καν στην αμφισβήτηση γιατί θα φανεί οτι ξέρατε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής

Όταν , με το καλό θα πάρετε απάντηση , ποστάρετε στο άλλο θέμα (αφού πάρετε απάντηση)

εκεί (ανάλογα την απάντηση) ,θα πατήσουμε στο οτι καταργήθηκε χωρίς ενημέρωση 60 ημερών πριν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησα από την W V με mail να μου ξαναεκδοσουν το λογαριασμό με τις τιμές που είχα υπογράψει. Έκανα και αίτημα στο myrae.. Αν  δεν μου απαντήσουν θα κάνω αλλαγή στην ΔΕΗ και ίσως κινηθώ νομικά αν μου στείλουν ρήτρα αποχώρησης. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Ζήτησα από την W V με mail να μου ξαναεκδοσουν το λογαριασμό με τις τιμές που είχα υπογράψει. Έκανα και αίτημα στο myrae.. Αν  δεν μου απαντήσουν θα κάνω αλλαγή στην ΔΕΗ και ίσως κινηθώ νομικά αν μου στείλουν ρήτρα αποχώρησης. 

περιμένεις 10 εργάσιμες απάντηση και μετά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τι διαφορές υπάρχουν σε on line και Enter? Υπάρχει διαφορά σε χρεώσεις αλλά υπάρχουν και επιπλέον εκπτώσεις διαφορετικές. Τι αξίζει να επιλέξουμε?

Επίσης με ενεργοποιημένη πάγια τραπεζική εντολή πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή όταν μέσω ebill αλλάξουμε πρόγραμμα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

Παίδες τι διαφορές υπάρχουν σε on line και Enter? Υπάρχει διαφορά σε χρεώσεις αλλά υπάρχουν και επιπλέον εκπτώσεις διαφορετικές. Τι αξίζει να επιλέξουμε?

Επίσης με ενεργοποιημένη πάγια τραπεζική εντολή πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή όταν μέσω ebill αλλάξουμε πρόγραμμα?

Ευχαριστώ.

έχουν όλα αναφερθεί στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, doll είπε

.... Μπορεί να μεταφερθεί στο άλλο νήμα παρακαλώ, λόγω λάθους. Ευχαριστώ.

πλέον ντρέπομαι να στέλνω αναφορές σε mods για μεταφορές 😁

5 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Εισαι ηρωας :)

αν παρατήρησες στο άλλο νήμα του online σπάνια ποστάρω πλέον (εκτός αν η απάντηση βγαίνει με παράθεση στην ίδια ερώτηση 😂 )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosεχουμε γίνει μύλος με αυτά που συμβαίνουν. Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο. Απλά υπάρχει κόσμος που δεν έχει τι δυνατότητα να ασχοληθεί με τίποτα από τα αναφερόμενα και πληρώνει πολλά επιπλέον χρήματα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Όχι στο ΓΝ1 , πήγαινε στο online που παίρνει ΚΟΤ , συνέχεια στο άλλο θέμα 

επισης δες και το άλλο θέμα με κοινωνικό τιμολόγιο να δεις γιατί πρέπει να έχεις νυχτερινό ,αν δεν έχεις (συνέχεια εκεί )

Σε όσους στην NRG κάνουν τα βήματα καταγγελίας , να ποστάρουν όταν πάρουν απάντηση μιας και υπάρχει έξτρα πάτημα 

Korakie ηθελα να κανω post αλλα προλαβα και διαβασα το σχολιο σου.....εχω κοτ β εγω και το myhome online της δεη....σκεφτομαι να βαλω κ νυχτερινο (ενημερωθηκα για τα 42 ευρω της χρεωσης) αλλα δεν ξερω αν εφαρνοζεται η εκπτωση κοτ στο νυχτερινο και αν εχει καποιο εξτρα παγιο οπως ειχε παλια....μηπως.γνωριζεις εσυ ή καποιος αλλος εδω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

46 λεπτά πριν, ftso είπε

Για το ρεύμα πληρώνω... 

Ημερήσια Κατανάλωση :0,0899

Νυχτερινή Κατανάλωση:0,0661

Έχω το POWER HOME NIGHT

 

 



 

Μαζί με τη ρήτρα αναπροσαρμογής πληρώνεις πάνω από 0.20

4.jpg.5cbe6326cd8e4a392d56850627375560.jpg

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@desiro με το νυχτερινό μέτρητη γλυτώνεις τις χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για τη νυχτερινή κατανάλωση. Με 1000kw κατανάλωση νυχτερινού θα κάνεις απόσβεση τα 40ευρώ, μετά έχεις κέρδος. Επίσης έχεις νυχτερινή χρέωση προμήθειας σε περίπτωση υπέρβασης ΚΟΤ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, desiro είπε

Korakie ηθελα να κανω post αλλα προλαβα και διαβασα το σχολιο σου.....εχω κοτ β εγω και το myhome online της δεη....σκεφτομαι να βαλω κ νυχτερινο (ενημερωθηκα για τα 42 ευρω της χρεωσης) αλλα δεν ξερω

1 αν εφαρνοζεται η εκπτωση κοτ στο νυχτερινο και

2 αν εχει καποιο εξτρα παγιο οπως ειχε παλια....μηπως.γνωριζεις εσυ ή καποιος αλλος εδω? 

1. https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/page/94/#comments

 

2. όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, userAnon είπε

δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά αυτή την στιγμή τουλάχιστον για το προγραμμα. Απλά λέω ότι αν σταματήσει η ΔΕΗ να δίνει fixed (δεν έχει μείνει και κανένας άλλος) το συγκεκριμένο θα είναι πιο οικονομικό (και το πιο δίκαιο). - αρκεί αυτά που λένε να ισχύουν. 

Πήγαινε απο τωρα να μην νιωθεις την «αδικια» 🤣

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεύγω και εγώ τρέχοντας από watt&volt μετά από 2+ χρόνια. την τελευταία 4μηνια το ξεφτίλισαν τελείως, στον εκκαθαρηστικο 2099kwh 142€ Ρήτρα σε λογαριασμό 273€, και  ήρθε τώρα ένας έναντι με ακόμη 73€ Ρήτρα. Τρώω τα μάτια μου τώρα να δω τι με συμφέρει να κάνω με 2000+khw την τετραμηνια 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...