Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, ekrepali said:

Οι άλλοι στην efa που υπέγραψαν σταθερό και τιμολογουνται με κυμαινόμενο Κοτ χωρίς να έχουν ενεργοποιήσει το Κοτ... τι έκπτωση θα πάρουν;

Είναι βρώμικη η μαγική σφαίρα τους, όποτε θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι θα αποφασίσουν χωρίς την βοήθεια της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, απλά μαθηματικά εντελώς βασικά

Από τίς 18 Δεκεμβρίου και μετά μπαίνει όμως οτσ  με όριο 135-145 , ακόμα και έτσι δλδ συμφέρει;;;Δλδ από τίς 18 και μετά θά έχω πίστωση καί εγώ 0,13/ kwh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οι άλλοι στην efa που υπέγραψαν σταθερό και τιμολογουνται με κυμαινόμενο Κοτ χωρίς να έχουν ενεργοποιήσει το Κοτ... τι έκπτωση θα πάρουν;

Βλεπω την ΕΦΑ να μας βαζει την κρατικη επιδοτηση σαν αυξηση στο τελος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bill27 είπε

Από τίς 18 Δεκεμβρίου και μετά μπαίνει όμως οτσ  με όριο 135-145 , ακόμα και έτσι δλδ συμφέρει;;;Δλδ από τίς 18 και μετά θά έχω πίστωση καί εγώ 0,13/ kwh?

Ναι... αλλά μόλις τελειώσει η επιδότηση και κάνει νέα τροποποίηση η Ελίν κατεβάζοντας τα όρια, θα έχει λήξει η προσφορά για το online και θα μείνεις σαν την καλαμιά στον καμπο

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι... αλλά μόλις τελειώσει η επιδότηση και κάνει νέα τροποποίηση η Ελίν κατεβάζοντας τα όρια, θα έχει λήξει η προσφορά για το online και θα μείνεις σαν την καλαμιά στον καμπο

Οκ ευχαριστώ, εντάξει καί εσύ έλεγες πως τά σταθερά δεν θα πάρουν επιδότηση αλλά τελικά πήραν , θέλω να καταλήξω πώς δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.... μπορεί καί αυτοί που πήγανε ΔΕΗ να αλλάξει ή τιμή στο 6μηνο

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, bill27 είπε

Από τίς 18 Δεκεμβρίου και μετά μπαίνει όμως οτσ  με όριο 135-145 , ακόμα και έτσι δλδ συμφέρει;;;Δλδ από τίς 18 και μετά θά έχω πίστωση καί εγώ 0,13/ kwh?

διάβασε τους όρους και βρες το μαθηματικό τύπο υπολογισμού . Μετά βάλε 200 ΤΕΑ (ή όσο πιστεύεις οτι θα είναι) στο αποτέλεσμα κάνε δια χίλια και μετά  αφαίρεσε τα 0,13 (<300kw/μήνα)

Δεν έχουν νόημα αυτές οι ερωτήσεις , κάνε όπως καταλαβαίνεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bill27 είπε

Οκ ευχαριστώ, εντάξει καί εσύ έλεγες πως τά σταθερά δεν θα πάρουν επιδότηση αλλά τελικά πήραν , θέλω να καταλήξω πώς δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.... μπορεί καί αυτοί που πήγανε ΔΕΗ να αλλάξει ή τιμή στο 6μηνο

Η επιστολή που είχε στείλει η Γενική Γραμματέας του ΥΠΕΝ στους παρόχους στις 1/10 έλεγε για επιδότητη μόνο στα κυμαινόμενα, όχι στα σταθερά. Αυτά τα δεδομένα είχα, αυτά έλεγα. Η επιδότηση 0.02 που έβαλαν στα σταθερά ήταν κυριολεκτικά της τελευταίας στιγμής... δε λέει αυτό κάτι.

Για την Ελίν ξέραμε πολύ καλά τι ξημέρωνε. Απ'τον Απρίλιο που ανακοίνωσαν ότι τον Ιούλιο θα μειώσουν τη συνέπεια από 10% σε 5%, είχα πει ότι το επόμενο βήμα είναι η αύξηση τιμών. Πήγανε όντως την αρχική 0.99. Αμέσως τη κοπάνισα απ'το επαγγελματικό (τον Ιούλιο) γιατί βλέποντας ότι ανέβαινε η ΟΤΣ, ήξερα ότι θα ανεβάσουν κι άλλο τις τιμές. Τις ανέβασαν κι έβαλαν 0.12 και 12 πάγιο. Αμέσως είπα ότι ακόμα κι έτσι, πουλάνε με ζημία κι ότι θα αυξήσουν κι άλλο. Δεν ανέβασαν αλλά έβαλαν ρήτρα αναπροσαρμογής, το ίδιο πράγμα.. Κι από του χρόνου έχω πει ότι θα κατεβάσουν τα όρια από 120, και θα τα κάνουν όσο τα εμπορικά προγράμματα... γύρω στο 50. Συστηματικά και μεθοδικά τροποποιούν το electricon μέχρι που θα εξομοιωθεί πλήρως με το On!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες αντιπαραθεσεις εχουμε σημερα σε ολα τα θεματα.Ωραια πραγματα.:P

Μονο μια ερωτηση θελω να κανω διοτι δεν ειμαι σε mood αντιπαραθεσης.

Θα παρουμε λεφτα?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Θα παρουμε λεφτα?:lol:

24 ευρώ στο οικιακό και 24 ευρώ στο επαγγελματικό θα πάρω εγώ... τόσα λεφτά δε ξέρω τι να τα κάνω, να τα επενδύσω ή να τα κρύψω κάτω απ'το στρώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

24 ευρώ στο οικιακό και 24 ευρώ στο επαγγελματικό θα πάρω εγώ... τόσα λεφτά δε ξέρω τι να τα κάνω, να τα επενδύσω ή να τα κρύψω κάτω απ'το στρώμα;

Παρε μετοχες της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μπορεί κάποιος να αναφέρει συγκεντρωτικά τα επαγγελματικά που παίζουν τώρα χωρίς ρήτρα; Ή να αναφέρει τι έχει ο καθένας. 

αυτά έχω μαζέψει , είναι και solar σίγουρα

1229821390_.png.c8811893be3a4050f109778f2bdbb8eb.png

αν είναι πείτε άλλα χωρίς ρήτρα , φυσικά τα πάγια είναι φαρμακείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είναι πείτε άλλα χωρίς ρήτρα , φυσικά τα πάγια είναι φαρμακείο

Δε λες όμως ότι το καλύτερο αυτή τη στιγμή είναι το ορθόδοξο Γ21 της ΔΕΗ με χρεώση 0.12€/kw, 0,60 το μήνα πάγιο, με ρήτρα αναπροσαρμογής, με έκπτωση ενέργειας 30%, έκτπωση 0.13€/kwh για 300kw το μήνα απ'τη κυβέρνηση, έκπτωση 0.03€/kwh επιπλέον 300kw το μήνα απ'τη ΔΕΗ. 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

έκπτωση 0.03€/kwh επιπλέον 300kw το μήνα απ'τη ΔΕΗ. 😆

ωπ, το ρώτησα σε άλλο θέμα αλλά εδώ πήρα απάντηση ,

δεν είναι δηλαδή η επιδότηση >300kw<600kw ίδια με την κρατική ?

πρέπει να διορθώσω το excel μαμώ τις επιδοτήσεις

(εννοείται στα σταθερά δε βάζω τα 0,02 ούτε για αστείο 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

αυτά έχω μαζέψει , είναι και solar σίγουρα

1229821390_.png.c8811893be3a4050f109778f2bdbb8eb.png

αν είναι πείτε άλλα χωρίς ρήτρα , φυσικά τα πάγια είναι φαρμακείο

Έχει η nrg τόσο φτηνό πρόγραμμα χωρίς ρήτρα; Τώρα το είδα. Έχει και πάγιο και χρέωση fixed.

Βάλε και το we yellow της we. Και η ελπεντισον έβγαλε πρόσφατα κάποια προγράμματα χωρίς ρήτρα. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...