Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, και συγνώμη για το μακροσκελές αλλά θέλω να αναλύσω την περίπτωση μου, για οποιαδήποτε βοήθειά σας, λόγω τις ιδιομορφίας του θέματος μου.
Τον Σεπτέμβριο πέρυσι έκανα διετές συμβόλαιο με την Nοva Energy ( Volton από πίσω ), επειδή ως δικαιούχος ΚΟΤ-Β στο site και στο pdf για τις ομάδες ΚΟΤ αναφερόταν σαφώς, ΟΤΙ MONO για τους KOT,  ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ. ( Επειδή έβλεπα μακρυά δεν ήθελα με τίποτε να δεσμευτώ σε εταιρεία με ΟΤΣ). ( Tα οποία έχω και στο αρχείο μου γιατί μετά τις χρεώσεις αποσύρθηκαν από το Site )
Το συμβόλαιο που υπέγραψα ( όπως μου ανέφεραν ) που πάνω γράφει Nova Energy και παρακάτω στους όρους Volton, ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ συνδρομητές, δεν ξεχωρίζει τους KOT, και αναφέρει για ρήτρες.
Μέχρι τον προηγούμενο μήνα, για ένα χρόνο δηλαδή, ήταν όλα όπως τα είχαμε συμφωνήσει, Τώρα μου ήρθε ένας λογαριασμός που μου χρεώνει 37€ ρήτρα, ( Έχω καταναλώσεις γύρω στα 2000KWH το τετράμηνο μαζί με το νυκτερινό ( έχω μετρητή ), σε επικοινωνία μαζί τους ( με την Nova γιατί σε επικοινωνία με την Vοlton μου είπαν οτι ΔΕΝ είμαι πελάτης τους ) δεν γνώριζαν ότι μου χρεώθηκε ΟΤΣ, είχα την διαβεβαίωση ότι θα μου πιστωθεί το ποσόν στον επόμενο λογαριασμό, ΑΛΛΑ από εδώ και πέρα ΘΑ ΕΧΩ χρέωση ΟΤΣ.
Επειδή λαμβάνω δίμηνους λογαριασμούς ΛΟΓΩ ΚΟΤ, ο επόμενος θα είναι τέλη Δεκεμβρίου, και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ κανείς ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ τι ακριβώς θα μου χρεωθεί.
Ψάχνοντας βλέπω ότι με συμφέρει το HOME ONLINE της ΔΕΗ. 
Αυτό που διάβασα ότι όσοι έχουν ρήτρα ΟΤΣ μπορούν να αλλάξουν πάροχο πριν την λήξη του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο ισχύει?
Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση με την Nova Enegy?
Πως λέτε να το χειριστώ? διότι μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν τελικά μου χρεωθούν ΟΤΣ, και αν ναι πόσο. 
Έχω κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ μου έχει σταλεί αριθμός πρωτοκόλλου αλλά τίποτε νέα παραπάνω, έχω κάνει γραπτό αίτημα και στην NOVA αλλά απάντηση καμιά μέχρι στιγμής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων άπαντες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, leotzian είπε

είχα την διαβεβαίωση ότι θα μου πιστωθεί το ποσόν στον επόμενο λογαριασμό,

γραπτώς ελπίζω

43 λεπτά πριν, leotzian είπε

ΑΛΛΑ από εδώ και πέρα ΘΑ ΕΧΩ χρέωση ΟΤΣ.

60 μέρες μετά την ειδοποίηση

43 λεπτά πριν, leotzian είπε

Αυτό που διάβασα ότι όσοι έχουν ρήτρα ΟΤΣ μπορούν να αλλάξουν πάροχο πριν την λήξη του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο ισχύει?

όχι , μόνο με καταγγελία

44 λεπτά πριν, leotzian είπε

μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν τελικά μου χρεωθούν ΟΤΣ, και αν ναι πόσο. 

σίγουρα θα σε χρεώσουν και αρκετά

το συμβόλαιο μέχρι πότε είναι ? Γράφει κάτι για ρήτρα αναπροσαρμογής ? Το συμβόλαιο γράφει συγκεκριμένα για ΚΟΤ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

γραπτώς ελπίζω

60 μέρες μετά την ειδοποίηση

όχι , μόνο με καταγγελία

σίγουρα θα σε χρεώσουν και αρκετά

το συμβόλαιο μέχρι πότε είναι ? Γράφει κάτι για ρήτρα αναπροσαρμογής ? Το συμβόλαιο γράφει συγκεκριμένα για ΚΟΤ ?

Όταν λες 60 μέρες με τα την ειδοποίηση τι ένωοείς?

Το συμβόλαιο λήγει τον Σεπτέμβριο 2022 ( 2 χρόνια )

Καταγγελία όπως έχω έγραψα έχω κάνει στην ΡΑΕ έχω πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, απάντηση δεν έχω παραπάνω, πρέπει να πάρω και την απόφαση?

Το συμβόλαιο πως έγραψα γράφει για ρήτρα αλλά αλλά η συμφωνία ήταν ότι οι ΚΟΤ δεν θα έχουν ρήτρα αλλιώς δεν θα πήγαινα εκεί

Όπως έγραψα πριν ήταν συμφωνία με την Nova και τα συμβόλαια είναι όλα  ίδια άσχετα αν κάποιος είναι ΚΟΤ η όχι

screenshot.png

screenshot2.png

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leotzian είπε

Το πόσταρα εδώ με λόγω του ότι αυτό το θέμα έχει πολλές απαντήσεις 

Είναι πολλοί στην ίδια μοίρα με σένα, κάνω νέο θέμα γιατί θα χαθεί το comment εδώ μέσα. Μη ξαναγράφω πάλι απ'την αρχή. 2 λεπτά δώσε μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια.

Πριν 2 ετη ειχα κανει το NRG 4U με τιμη KW στα 0.06265, πλεον με τις χρεωσεις αναπροσαρμογης η φαση εχει ξεφυγει....

viber_image_2021-11-14_12-14-46-626.jpg

 

Μιλησα τωρα με τον συνεργατη μου και μου δινει NRG FIXΕD 4U με τιμη KW στα 0.08 ευρω και παγιο 9.9 ευρω ανα μηνα χωρις καμια αλλη κρυφη χρεωση, χωρις χρεωσεις αναπροσαρμογης.

Υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα απο αυτην την προσφορα αυτην την χρονικη στιγμη ?

Επεξ/σία από JOHNX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια γενική ερώτηση. Με γνώμονα το zero της WV, όπου σου χρεώνει το κόστος προμήθειας + το κέρδος τους, δηλαδή οι άλλοι προμηθευτές που αγοράζουν με το ίδιο κόστος προμήθειας αλλά χρεώνουν σταθερό τιμολόγιο + ρήτρα αναπροσαρμογής, μπαίνουν μέσα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JOHNX2 είπε

Καλημερα παιδια.

Πριν 2 ετη ειχα κανει το NRG 4U με τιμη KW στα 0.06265, πλεον με τις χρεωσεις αναπροσαρμογης η φαση εχει ξεφυγει....

viber_image_2021-11-14_12-14-46-626.jpg

 

Μιλησα τωρα με τον συνεργατη μου και μου δινει NRG FIXΕD 4U με τιμη KW στα 0.08 ευρω και παγιο 9.9 ευρω ανα μηνα χωρις καμια αλλη κρυφη χρεωση, χωρις χρεωσεις αναπροσαρμογης.

Υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα απο αυτην την προσφορα αυτην την χρονικη στιγμη ?

250kw το μήνα καις; Παραπάνω ανεβαίνει η χρέωση, είναι ασύμφορο συγκριτικά με ΔΕΗ Οnline  ή Enter

4.jpg.92e511e2cf76f450512d35c92ff15dbc.jpg

 

4 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ρε παιδιά μια γενική ερώτηση. Με γνώμονα το zero της WV, όπου σου χρεώνει το κόστος προμήθειας + το κέρδος τους, δηλαδή οι άλλοι προμηθευτές που αγοράζουν με το ίδιο κόστος προμήθειας αλλά χρεώνουν σταθερό τιμολόγιο + ρήτρα αναπροσαρμογής, μπαίνουν μέσα?

Στα κυμαινόμενα (ρήτρα αναπροσαρμογής) δε μπαίνουν μέσα.

Στα σταθερά οι περισσότεροι έκαναν μεγάλη αύξηση στη τιμή προμήθειας και το πάγιο... και τελική βγαίνει περίπου 0.20. Κι αν μελλοντικά πέσουν τα κυμαινόμενα και θέλουν οι πελάτες να φύγουν, θα πληρώσουν και ρήτρα αποχώρησης.

Η ΔΕΗ (online, enter) πουλάει μισοτιμής με ζημία. Volterra (οικιακό 360), NRG (αυτό που αναφέρθηκε πάνω) βρίσκονται κάπου στο ενδιάμεσο. Κι αυτοί όμως έχουν το δικαίωμα απ'τον κώδικα προμήθειας να αυξήσουν τιμές μετά το αρχικό 6μηνο... δεν είναι δηλαδή κλειδωμένη η τιμή που υπογράφεις για 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JOHNX2 είπε

πλεον με τις χρεωσεις αναπροσαρμογης η φαση εχει ξεφυγει....

δηλαδή εσύ καθόσουνα μπας και στρώσει ?

Καταρχάς ήξερες οτι χρεώνουν ρήτρα ?

7 λεπτά πριν, JOHNX2 είπε

Μιλησα τωρα με τον συνεργατη μου

που να ήταν και ανταγωνιστής δηλαδή

8 λεπτά πριν, JOHNX2 είπε

και μου δινει NRG FIXΕD 4U με τιμη KW στα 0.08 ευρω και παγιο 9.9 ευρω ανα μηνα χωρις καμια αλλη κρυφη χρεωση, χωρις χρεωσεις αναπροσαρμογης.

προσωποποιημένη ακούγεται , είσαι σίγουρος οτι δεν έχει κυμαινόμενο πάγιο ? τα έχεις γραπτώς ?

πρόσεχε πριν υπογράψεις τις χρεώσεις

9 λεπτά πριν, JOHNX2 είπε

Υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα απο αυτην την προσφορα αυτην την χρονικη στιγμη ?

εδώ και καιρό , τζάμπα ρήτρες έτρωγες

Αλλά κατέβασε το excel της υπογραφής μου , βάλε στο "Πρόγραμμά σας" 0,8 και 9,9 (αν ισχύει) και κάνε σύγκριση βάσει κατανάλωσής σου

12 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ρε παιδιά μια γενική ερώτηση. Με γνώμονα το zero της WV, όπου σου χρεώνει το κόστος προμήθειας + το κέρδος τους, δηλαδή οι άλλοι προμηθευτές που αγοράζουν με το ίδιο κόστος προμήθειας αλλά χρεώνουν σταθερό τιμολόγιο + ρήτρα αναπροσαρμογής, μπαίνουν μέσα?

η ρήτρα αναπροσαρμογής τους καλύπτει και το κόστος προμήθειας

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Αλλά κατέβασε το excel της υπογραφής μου

 

@JOHNX2κατέβασε , όχι άνοιξε , όλοι το ίδιο κάνουν λάθος και μου έρχονται ένα κάρο ειδοποιήσεις για αιτήματα κοινοποίησης του αρχείου

______________________________________________________________________________________________

με την ευκαιρία έβαλα και στα επαγγελματικά τα φαρμάκια της Solar,elpedison&we

Στην καρτέλα με ρητροπρογράμματα έγινε και διόρθωση του Γ1 μιας και η έξτρα επιδότηση ΔΕΗ απο 300-600kw είναι 0,03€/kw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ασχοληθει με τον λογαριασμο της NRG καθολου, τον ειχα με πληρωμη μεσω παγειας εντολης, οποτε ειχε αφεθει στον αυτοματο, προφανως λαθος μου, αλλα καλιο αργα παρα ποτε.

Πριν λιγες ημερες μπηκα στην περιεργεια να τσεκαρω τι και πως πληρωνω, ειδα τα μαργαριταρια των χρεωσεων αναπροσαρμογης και γουρλωσαν τα ματια ! ! !

Η προσφορα του ανθρωπου για σταθερη τιμη 0.08 χωρις ρητρα χρεωσεων αναπροσαρμογης, μου ειπε οτι ειναι οπως την εγραψα παραπανω (μιλησα τωρα ξανα μαζι του), πετυχαινει την τιμη αυτην (0.08 ανα Kw) λογο αυξημενων συμβολαιων που πετυχαινει, αυτο που ειπε τουλαχιστον.

Φιλε @korakios εβαλα τα νουμερα στο xcel σου.

Μου αναφερει -50 ευρω.

Να προχωρισω λες σε συμβολαιο με την NRG με 0.08 ανα Kw και 9.90 παγιο ανα μηνα ? Εχουμε κατι φθηνοτερο ?

ηυτεςρ .jpg

Επεξ/σία από JOHNX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JOHNX2 είπε

Μου αναφερει -50 ευρω

μείον 50€ όφελος = 50€ ζημιά

όπως αναφέρεται και στα σχόλια ότι είναι κόκκινο με μείον είναι ζημιά

και το online έχει και 30€ επιπλέον δώρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση........

Στο excel σου αναφερεις τιμη Kw απο ΔΕΗ My Home 0,0960, στην ιστοσελιδα της ΔΕΗ My Home αυτην την στιγμη η τιμη της Kw ειναι 0.10500. Τι ισχυει απο τα δυο ?

Screenshot 2021-11-14 144550.jpg

Επεξ/σία από JOHNX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...