Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, efkola είπε

Κάνω λάθος;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

τελευταίες σελίδες....δύσκολο να μην πετύχεις την ερώτηση και την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

τελευταίες σελίδες....δύσκολο να μην πετύχεις την ερώτηση και την απάντηση

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Τις απαντήσεις από τα μέλη εδώ τις έχω δει...αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στη σελίδα της ΔΕΗ δεν αναφέρεται κάπου αυτό για τη μη ύπαρξη ρήτρας στο online...γι'αυτό ρωτάω!

Επίσης...στο ''καρφιτσωμένο'' σου μήνυμα αναφέρεις Τα παραπάνω excel αφορούν μόνο προγράμματα που ΔΕΝ εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ) και μετά σχολιάζεις ότι καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια προγράμματα για τους 4 λόγους που απαριθμείς.Τελικά συμφέρει ή δε συμφέρει να εφαρμόζεται Ρήτρα προσαρμογής; 😛 

Προσπαθώ να βρω άκρη, δείξε κατανόηση!

Επεξ/σία από efkola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα δευτερολεπτα το βρηκα στο banner στη σελιδα του προιοντος:

image.png.cb8e94365447f15a8b190a203a26592c.png

και στο αριστερο κουμπι

image.png.d5d9de9d9c53d5c568c8a04a7784bec5.png

− Σταθερότητα των τιμών, χωρίς μηχανισμούς αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, efkola είπε

Τα παραπάνω excel αφορούν μόνο προγράμματα που ΔΕΝ εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ)

τελεία

κείμενο

42 λεπτά πριν, efkola είπε

μετά σχολιάζεις ότι καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια προγράμματα

τα τέτοια του κείμενου που παρέλειψες (ρητρας)

43 λεπτά πριν, efkola είπε

Προσπαθώ να βρω άκρη, δείξε κατανόηση!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

αν δεν καταλαβαίνεις δες τα νούμερα απο το νέο excel (που υπάρχει σαν σύνδεσμος στα παλιά) ή απευθείας κατέβασε εδώ αφού δεν βλέπεις την υπογραφή μου

ερωτήσεις για online/enter ΜΟΝΟ στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, efkola είπε

 

Μάλιστα...άρα στην παρούσα φάση και με την αναμπουμπούλα που έχει συμβεί με τις υπέρογκες αυξήσεις, η βέλτιστη λύση στην ελληνική αγορά ρεύματος είναι αυτά τα δύο προγράμματα της ΔΕΗ, το My home enter και το My home online.Με μια πρώτη ματιά, πιο συμφέρον μου φαίνεται το online.

Στο My home enter αναγράφεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ρήτρα προσαρμογής. Για το My home online όμως, παρόλο που διάβασα σε προηγούμενα posts από κάποια μέλη ότι δεν υπάρχει ούτε εκεί ρήτρα προσαρμογής, δε βλέπω αυτό να αναγράφεται στους όρους.

Κάνω λάθος;

 

Σταθερά είναι και τα δύο. Το Online συνδιάζεται και με ΚΟΤ. Τα υπόλοιπα εδω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απάντησαν από τη Nova Energy ότι για την οριστική πάυση χρήσης της υπηρεσίας (που λήγει 10 Δεκέμβρη 2021), θα χρειαστεί να στείλω συμπληρωμένη την αίτηση / εξουσιοδότηση παύσης εκπροσώπησης και διακοπής που επισυνάπτω.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν βλέπετε κάτι που θα πρέπει να προσέξω, για να μη βρεθώ σε μπελάδες αργότερα; Είναι λογικά αυτά που αναφέρουν; @korakios είχες πει ότι δεν χρειάζεται καν να τους ενημερώσω, οπότε έχω τη δυνατότητα να μη στείλω καν συμπληρωμένο το έντυπο χωρίς να έχω κυρώσεις??

Έχω ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία για μεταφορά στο ΔΕΗ Home Online (χάρη στα πολύ χρήσιμα σχόλια που διάβασα εδώ - δεν θα έβγαζα άκρη χωρίς αυτά) και σήμερα μου ζήτησαν να στείλω αποδεικτικό πληρωμής του τελευταίου λογαριασμού.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Εξουσιοδότηση-πελάτη-για-παύση-εκπροσώπησης-και-διακοπή.pdf

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Geoponer said:

Μου απάντησαν από τη Nova Energy ότι για την οριστική πάυση χρήσης της υπηρεσίας (που λήγει 10 Δεκέμβρη 2021), θα χρειαστεί να στείλω συμπληρωμένη την αίτηση / εξουσιοδότηση παύσης εκπροσώπησης και διακοπής που επισυνάπτω.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν βλέπετε κάτι που θα πρέπει να προσέξω, για να μη βρεθώ σε μπελάδες αργότερα; Είναι λογικά αυτά που αναφέρουν; @korakios είχες πει ότι δεν χρειάζεται καν να τους ενημερώσω, οπότε έχω τη δυνατότητα να μη στείλω καν συμπληρωμένο το έντυπο χωρίς να έχω κυρώσεις??

Έχω ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία για μεταφορά στο ΔΕΗ Home Online (χάρη στα πολύ χρήσιμα σχόλια που διάβασα εδώ - δεν θα έβγαζα άκρη χωρίς αυτά) και σήμερα μου ζήτησαν να στείλω αποδεικτικό πληρωμής του τελευταίου λογαριασμού.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Εξουσιοδότηση-πελάτη-για-παύση-εκπροσώπησης-και-διακοπή.pdf 245.38 kB · 4 downloads

Θέλεις να γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Μου απάντησαν από τη Nova Energy ότι για την οριστική πάυση χρήσης της υπηρεσίας (που λήγει 10 Δεκέμβρη 2021), θα χρειαστεί να στείλω συμπληρωμένη την αίτηση / εξουσιοδότηση παύσης εκπροσώπησης και διακοπής που επισυνάπτω.

 

 Θα σου κόψουν το ρεύμα αν το υπογράψεις αυτό.

Δε χρειάζεται να τους στείλεις τίποτα... μόλις ξεκινήσει η εκπροσώπηση απ'τη ΔΕ, σταματάει η εκπροσώπηση απ'τη NOVA. Tόσο απλά.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Θέλεις να γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης;

Όχι, σε καμία περίπτωση!!!

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Θα σου κόψουν το ρεύμα αν το υπογράψεις αυτό.

Δε χρειάζεται να τους στείλεις τίποτα... μόλις ξεκινήσει η εκπροσώπηση απ'τη ΔΕ, σταματάει η εκπροσώπηση απ'τη NOVA. Tόσο απλά.

Σας ευχαριστώ και τους δύο, να είστε καλά!

'Αρα το αφήνω σα να μην το είδα και το πολύ-πολύ να περιμένω να χρεωθεί η ρήτρα αποχώρησης για το μήνα που τρέχει αλλά τίποτε περισσότερο. Όσο πιο απλά και "ανώδυνα" γίνεται η μετάβαση. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αφού καταφέραμε να πάμε το οικιακό στο online τώρα θα ήθελα τη βοήθεια σας και για το κατάστημα. 

Είναι Γ21 και από ότι βλέπω τα διαθέσιμα προγράμματα πολύ λίγα. Η ΔΕΗ συμφέρει; 

Αυτή τη στιγμή είμαι electricon όπου μου έστειλαν τον νέο τιμοκατάλογο : 

ΧΡΕΩΣΗ/kWh 0,1305

 ΠΑΓΙΟ/ΜΗΝΑ 15€

Στην τελευταία 4μηνια (εκκαθαριστικός) η κατανάλωση ήταν 1559 kWh

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας Παιδια

Σκεφτομουνα τωρα μηπως φυγω απο την ΔΕΗ και παω σε καποιον αλλον παροχο, αλλα μαλλον καταλαβα οτι ειδικα τωρα ισως να μην αξιζει αυτο.
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα γενικα τι παιζει με ολα αυτα, κρυφες χρεωσεις, τι πρεπει να προσεξω κλπ κλπ
Μπορειτε να με βοηθησετε με βαση τον τελευταιο λογαριασμο της ΔΕΗ (εκκαθαριστικος) και να μου πειτε αν αξιζει τελικα να αλλαξω η οχι, και αν ναι που θα μπορουσα να παω και τι να προσεξω?

Ευχαριστω


550852482_Screenshotfrom2021-11-1618-04-47.png.eca061a8e8cb204e76ec4f8b5b8c7d8a.png

 

823348000_Screenshotfrom2021-11-1618-05-10.png.fe9cb7db7a15f412676e6d5d444ff296.png

Επεξ/σία από nio15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...