Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Πληρώθηκε κανένας επιδότηση αφού έχει φύγει από τον παλιό του πάροχο?

 

Πηγα ΔΕΗ αλλά δε με έχουν ειδοποιήσει

Η Ελίν θα τους πληρώσει όλους τέλος του μήνα, και αυτούς που είχανε ήδη λάβει τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Αυτο θα ρωτησεις τον παροχο σου ποιο ειναι αυτο το ποσο του πεναλτι που λες.. Εχει μπει ρητρα στον λογαριασμο σου;;

Ναι, έχει μπει ρήτρα αναπροσαρμογής τους 3 τελευταιους μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vassar είπε

Ναι, έχει μπει ρήτρα αναπροσαρμογής τους 3 τελευταιους μήνες

Αυτό θα συνεχίζει από εδώ και περα.. Δυστυχώς.. Οι τιμές είναι στα υψη.. Και σκέψου ότι τους επόμενους θα ανεβαίνουν παρα πολυ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Φυγε να τελειωνεις γιατι αν κοψουν online κι enter θα εχεις θεμα μετα.

Εγω ημουν ετοιμος να πληρωσω ρητρα αποχωρησης για να φυγω αν δεν μου ερχοταν τωρα ειδοποιηση απο NRG.

Πηγαινε τωρα ΔΕΗ και μετα μολις ηρεμησουν τα πνευματα θα φυγουμε ολοι μαζικα.Θα γινω αρνητης της ΔΕΗ οπως κανουν οι αλλοι με την απογραφη.Βασικα δεν θα γινω ειμαι αρνητης ολοκληρου του δημοσιου τομεα.:P

 

Τα προγράμματα της ΔΕΗ δεν έχουν δέσμευσή; Αυτό σημαίνει ρήτρα αποχώρησης ή δέσμευσης τιμής για το χρονικό διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,μια ερώτηση που  από ότι θυμάμαι έχει απαντηθεί.Προκειμένου να ζητήσω επιστροφή πρόωρης αποχώρησης ς απο ζενιθ για ρεύμα και αέριο εκτός από την απόφαση ραε 409/2020 υπάρχει κατι άλλο?Μπορεί κα΄ποιος να μου πεί που έχει απαντηθεί?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jackson_1919 είπε

 

Βρείτε τις διαφορές! Το παρακάτω screenshot ειναι σημερινό. 

 

Energy_KOT.JPG.fee4be704a37dffbec8ca327f543eb6e.JPG

https://nova.gr/upload/editor/Packages/nova-energy_koinwniko-oikiako-timologiov_site_nov-21.pdf

Πονεμένη ιστορία την πάτησα και εγώ διάβασε παρακάτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gponiris είπε

εστειλα την αιτηση αμφισβητησης στην nrg  και ελαβα την απαντηση αυτη...τι κανω τωρα?

 

1154149407_apantisinrg.png.7cf0d30b9b8e5273f1e2095c1537f442.png

amfisvitisi insomnia.jpg

Σου απάντησε στα ερωτηματα και εξηγησε γιατι η χρέωση της ρητρας αναπροσαρμογής είναι νόμιμη. Απλά εύχεσαι να σε αφήσουν να φύγεις αζημίως. Μάλλον θα το κάνουν, αλλά και να σε χρεώσουν πληρωσέτα και φύγε πρίν κόψει η ΔΕΗ τα εντερ - ονλάιν. 

Επεξ/σία από fragma
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papalias είπε

Τα προγράμματα της ΔΕΗ δεν έχουν δέσμευσή; Αυτό σημαίνει ρήτρα αποχώρησης ή δέσμευσης τιμής για το χρονικό διάστημα;

Για ΔΕΗ ρωτησε καλυτερα στο αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν εκανα σωστα τους υπολογισμους η ρητρα αναπροσαρμογης εκκαθάρισης τωρα  ειναι στο 0.19€/KWh  .Toν Ιουνιο που πρωτομπηκε ηταν στα 0.0334€/KWh  

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, haralabosg είπε

Εαν εκανα σωστα τους υπολογισμους η ρητρα αναπροσαρμογης εκκαθάρισης τωρα  ειναι στο 0.19€/KWh  .Toν Ιουνιο που πρωτομπηκε ηταν στα 0.0334€/KWh  

Τόσο είναι όντως. Το βλεπω στον λογαριασμό της protergia της αδερφής μου που πριν κάτι μηνες μου υπερηφανευόταν οτι βρήκε το φτηνότερο ρεύμα που υπάρχει με 0,055 , φτηνοτερο και απο το fixed το δικό μου με 0,078 , μόνο που εγω συνεχίζω ακόμα να δίνω τόσα και αυτή 0,250 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gponiris είπε

εστειλα την αιτηση αμφισβητησης στην nrg  και ελαβα την απαντηση αυτη...τι κανω τωρα?

είναι η κλασσική απάντηση κονσέρβα όπου και δεν ανάλυσαν την κρυφή χρεωση ούτε γιατι δε σε ενημέρωσαν πριν υπογράψεις

κατευθείαν καταγγελία ΡΑΕ ή ΣτΚ , ζητάς και τυχών τηλεφωνικές ηχογραφήσεις και λοιπές συνομιλίες που να δείχνουν οτι δεν ενημερώθηκες για τη ρήτρα

1 ώρα πριν, libera είπε

Προκειμένου να ζητήσω επιστροφή πρόωρης αποχώρησης ς απο ζενιθ για ρεύμα και αέριο εκτός από την απόφαση ραε 409/2020 υπάρχει κατι άλλο?

για ρεύμα κάνεις τα βήματα , δεν αναφέρεις φυσικά την απόφαση της ΡΑΕ ούτε το παίζεις δικηγόρος

για αέριο όχι

1 ώρα πριν, esofron είπε

Είμαι στην WnV (Home Low 1) και όπως καταλαβαίνεται μου πίνει το αίμα. Οπότε λέω να κάνω αίτημα για ΔΕΗ home online. Στο τέλος του μήνα κλείνω 8μηνο και η ρήτρα αποχώρησης μειώνεται στα 30 από τα 60 ευρώ.

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@esofron χάθηκε στο copy-paste κσι το

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

@esofron χάθηκε στο copy-paste κσι το

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Οπότε κάνοντας αυτή την διαδικασία, ουσιαστικά όταν έρθει ο εκκαθαριστικός λογ. τον πληρώνουμε και μετά περιμένουμε για να πάρουμε κάποια  επιστροφή, αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...