Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/11/2021 στις 9:34 ΜΜ, ekrepali είπε

εκδοθεί 29/10 (τον ζήτησα τηλεφωνικώς και μου τον έστειλαν με mail).

Στις 4/11 εμφανίστηκε η οφειλή στο ΜyHeron.

Στη καρτέλα "Ιστορικό Λογαριασμών" φαίνονται μόνο το υπόλοιπο 570 ευρώ και τα στοιχεία πελάτη (δεν έχει ανέβει το PDF).

Στη καρτέλα "Online Πληρωμή ρεύματος" πάλι φαίνονται το υπόλοιπο 570 ευρώ και τα στοιχεία πελάτη, αλλά λείπουν όλα τα στοιχεία τρέχοντος λογαριασμού (α/α, ημερομηνία έκδοσης/λήξης, κωδικός πληρωμής). Ποσό τρέχουσας πληρωμής, ανεξόφλητο, συνολικό βγάζει 0.

Χωρίς login στο e-bill (απ

Εγώ πήγα ήδη στην ΔΕΗ online αλλά ήρθε στη μάνα μου έναντι λογαριασμός από WV
Δείτε ρε γαμώτο ξεφτιλίκια.. 
 

Screenshot_5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά πάμε

oxi ρε γαμωτο...θα παθω ζημια δηλαδη αν κλεισω τωρα ενα fixed! δεν θα εχω εξασφαλισει κλειδωμα στις υψηλοτερες τιμες,(οπως κανανε καποιοι με τα δανεια παλια που τα κλεινανε σταθερα μεν αλλα οταν ηταν στα ψηλα και πριν κατηφορισουν)!

Αγαπητοι παροχοι,αν εισαστε σοβαροι βγαλτε απο τωρα ενα προγραμμα με fix τιμη 10 ευρω ανα κιλοβατωρα ,να το κλειδωσουμε να ΣΑΣ εξασφαλισουμε απο τυχον πτωσεις τιμης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, andrewchron είπε

Οταν βαζεις καπου την υπογραφη σου την ευθυνη εσυ και μονο εσυ την εχεις , δε θα βρεις με τιποτα το δικιο σου. Προφανως ειναι ανηθικο απο πλευρας τους , αλλα δεν ειναι και παρανομοι γιαυτο . Η Protergia ειχε το mvp παλια με 0.032 την kwh με ενα τεραστιο αλλά στο συμβολαιο για τη ΟΤΣ (πολυ μικρο περιθωριο να την υπερβει). Χαιροταν ο καθενας που εκλεισε με τοσο μικρη τιμη kwh και μετα του ερχοταν το καπελο. Εγω εκλεισα το μαρτιο της nrg save 40 μαζι με το nrg fixed και πηγανε να μη μου το βαλουν το fixed !!! Επρεπε ρητα να τους το πω οτι το θελω τρεις φορες. BTW , λιγους μηνες μετα δεν υπαρχει καν στο site τους σαν επιλογη. Οσοι μεινανε ΔΕΗ που απο τον Αυγουστο ισχυσε η ρητρα προφανως δεν ενημερωσαν τον κοσμο και τα λενε ετσι ωραια μπερδεμενα και στο συμβολαιο καθως θα χανανε λεφτα. Ανηθικο? Φουλ . Αλλα το δικιο σου δεν το βρισκεις. Να διαβαζετε 10 φορες τι υπογραφετε και να ρωτατε τον πωλητη ή τον οποιον 100 ερωτησεις για το συμβολαιο. Προφανως και θα σας πει μονο αυτα που τον συμφερει να σας πει.  

Ασ' το φιλαράκο. Σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι έτσι. Εγώ μαζί με την υπογραφή μου είμαστε από την άλλη πλευρά αυτών που περιγράφεις. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτά που κάνουν σε απλό κόσμο και τον παγιδεύουν δεν είναι στα όρια της νομιμότητας. Συν το ότι η νομοθεσία δεν είναι τέλεια. Σήμερα κάτι που είναι στο όριο της νομιμότητας, αύριο γίνεται νέα νομοθέτηση και είναι παράνομο! Και το ανάποδο. Οπότε δεν περιμένουμε το νομοθέτη να μας σχηματίσει γνώμη για το τι είναι ΑΛΗΤΕΙΑ και τι όχι. Ακόμα και αν δεν πλήττει τον δικό μας τον κώλο.😉

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Φίλε έχω αρχίσει να σκέφτομαι να φύγω πριν τον επόμενο λογαριασμό... 

Αν κάνεις κίνηση ενημέρωσε να φύγουμε... χέρι-χέρι! Φοβάμαι να μείνω μόνος μου! :lol:

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Τον  @HERTHAN σκέφτομαι τι έχει να μας φτιάξει... 

Φυγε να τελειωνεις γιατι αν κοψουν online κι enter θα εχεις θεμα μετα.

Εγω ημουν ετοιμος να πληρωσω ρητρα αποχωρησης για να φυγω αν δεν μου ερχοταν τωρα ειδοποιηση απο NRG.

Πηγαινε τωρα ΔΕΗ και μετα μολις ηρεμησουν τα πνευματα θα φυγουμε ολοι μαζικα.Θα γινω αρνητης της ΔΕΗ οπως κανουν οι αλλοι με την απογραφη.Βασικα δεν θα γινω ειμαι αρνητης ολοκληρου του δημοσιου τομεα.:P

4 ώρες πριν, alexandroskostaras είπε

Λοιπόν μόλις βρήκα το αντίγραφο από το χαρτί που υπέγραψα .Εχει τρείς σελίδες που αναγράφει το πάγιο την τιμή της kw ,όρους κλπ και πίσω στα ψηλά γράμματα έχει και αυτό το άρθρο 8.8 ...Αλλά αυτός μου ανέφερε ότι ΔΕΝ θα έχω ΟΤΣ και ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση ,κάτι που δεν έγινε ΠΟΤΕ.Είναι ο λόγος μου ενάντιον στον δικό του .Μπορώ με αυτά τα δεδομένα να διεκδικήσω επιστροφή των χρωμάτων μέσω ΡΑΕ ; 

Θα σου πω τι πιστευω με λιγη δοση χιουμορ με εκτιμηση και με την καλη εννοια.....!

Βασικα φταιει ο π@π@ρας διοτι επρεπε να σ'ενημερωσει και να τηρησει τα προβλεπομενα ωστε η διαδικασια να γινει ετσι οπως πρεπει για να γνωριζεις κι εσυ τι υπογραφεις.

Οσο π@π@ρας ομως ειναι αυτος αλλο τοσο π@π@ρας εισαι κι εσυ που εβαλες ετσι απλα την υπογραφη σου σε εναν που του ανοιξες την πορτα και σου ειπε τις π@π@ριες του και το εκανες χωρις να ξερεις τι ακριβως υπογραφεις.

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εχετε και οι δυο μεριδιο ευθυνης σε ολο αυτο που εγινε.Κι αυτος κι εσυ.Ολα αυτα βεβαια συμφωνα με τα οσα μας εχεις πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βοήθεια χριστιανοί.. (και μη)

 

Έχω στο γραφείο το πρόγραμμα Nrg 4business 1 -30% 

 

Τελευταίος εκκαθαριστικός 210kw χρέωση ενέργειας 14,66€

Χρέωση Αναπροσαρμογής 42,89€ ! 

 

Προτελευταίος πάλι εκκαθαριστικός (δίνω μετρήσεις γενικά) 441kw χρέωση ενέργειας 30,78€

Χρέωση Αναπροσαρμογής €21,95 ! 

 

Τη σύμβαση την υπέγραψα τον Ιούλιο, αναφέρει μέσα οτι έχουν δικαίωμα για ρήτρα αναπροσαρμογής . 

 

Σώζεται κάπως; 

Επεξ/σία από nrgakos35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nrgakos35 είπε

Σώζεται κάπως; 

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

 

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Φυγε να τελειωνεις γιατι αν κοψουν online κι enter θα εχεις θεμα μετα.

Εγω ημουν ετοιμος να πληρωσω ρητρα αποχωρησης για να φυγω αν δεν μου ερχοταν τωρα ειδοποιηση απο NRG.

Πηγαινε τωρα ΔΕΗ και μετα μολις ηρεμησουν τα πνευματα θα φυγουμε ολοι μαζικα.Θα γινω αρνητης της ΔΕΗ οπως κανουν οι αλλοι με την απογραφη.Βασικα δεν θα γινω ειμαι αρνητης ολοκληρου του δημοσιου τομεα.:P

Θα σου πω τι πιστευω με λιγη δοση χιουμορ με εκτιμηση και με την καλη εννοια.....!

Βασικα φταιει ο π@π@ρας διοτι επρεπε να σ'ενημερωσει και να τηρησει τα προβλεπομενα ωστε η διαδικασια να γινει ετσι οπως πρεπει για να γνωριζεις κι εσυ τι υπογραφεις.

Οσο π@π@ρας ομως ειναι αυτος αλλο τοσο π@π@ρας εισαι κι εσυ που εβαλες ετσι απλα την υπογραφη σου σε εναν που του ανοιξες την πορτα και σου ειπε τις π@π@ριες του και το εκανες χωρις να ξερεις τι ακριβως υπογραφεις.

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εχετε και οι δυο μεριδιο ευθυνης σε ολο αυτο που εγινε.Κι αυτος κι εσυ.Ολα αυτα βεβαια συμφωνα με τα οσα μας εχεις πει.

Ακριβώς όπως τα λες είναι ...Γενικά είμαι αυθόρμητος .Δεν προσέχω το βάζω και που :ρ Ευτυχώς δεν την έχω πατήσει σοβαρά ..ακόμα :ρ 

Στο θέμα μου τώρα έστειλα το έντυπο παράπονων και περιμένω δύο βδομάδες να κάνω προσφυγή μέσω ΡΑΕ

Το πολύ πολύ να Μ στοιχήσει 70€ η υπογραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι με elpedison 24 νυχτερινο,

καθε μηνα πληρωνω την περιβοητη ρητρα προσαρμογης στα 50€

Αποκει δλδ που πληρωνα καθε μηνα απο 55-70€ (με δικες μου μετρησεις) εχω καταντησει να πληρωνω 80-90€ τον μηνα

Ξερουμε ποσο θα τραβηξει αυτο; πληρωνουμε πιο πολυ τ κερατιατικα παρα το ρευμα που καταναλανουμε ειναι τραγικο…

υπαρχει καμια αλλη εταιρεια που ειτε να χει μηδενικη ρητρα ειτε σταθερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

8 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

Ξερουμε ποσο θα τραβηξει αυτο;

 

  Δεκαετίες.

8 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

υπαρχει καμια αλλη εταιρεια που ειτε να χει μηδενικη ρητρα ειτε σταθερη;

ΔΕΗ online ή enter... σίγουρη προστασία για ένα εξάμηνο. Μετά μπορεί κι αυτοί να τα ανεβάσουν.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

ειμαι με elpedison 24 νυχτερινο,

καθε μηνα πληρωνω την περιβοητη ρητρα προσαρμογης στα 50€

Αποκει δλδ που πληρωνα καθε μηνα απο 55-70€ (με δικες μου μετρησεις) εχω καταντησει να πληρωνω 80-90€ τον μηνα

Ξερουμε ποσο θα τραβηξει αυτο; πληρωνουμε πιο πολυ τ κερατιατικα παρα το ρευμα που καταναλανουμε ειναι τραγικο…

υπαρχει καμια αλλη εταιρεια που ειτε να χει μηδενικη ρητρα ειτε σταθερη;

Αυτο θα τραβηξει παρα πολυ καιρο ακομα...Ισως παει μεχρι και την ανοιξη..

Δεν εχεις ακουσει οτι οι τιμες ανεβαινουν καθε μερα...

https://www.energia.gr/article/183141/trigmoys-sthn-agora-energeias-ths-eyrophs-prokalei-to-prosorino-stop-ths-germanias-ston-nord-stream-2-alma-timon-sto-f-aerio

https://energypress.gr/news/neo-ypsilo-gia-tin-timi-ilektrismoy-sta-276-eyro-gia-ayrio-pempti-me-49-aerio-kai-hamiles-ape

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekrepali said:

  

  Δεκαετίες.

ΔΕΗ online ή enter... σίγουρη προστασία για ένα εξάμηνο. Μετά μπορεί κι αυτοί να τα ανεβάσουν.

 

 

 

 

 

 

Διαφάνεια με το νέο σταθερό τιμολόγιο, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων.

 

^ οτι τι; δεν εχεις το νταβατζιλικι της ρητρας; μηδενικη ρητρα; ή σταθερη; και τι να φυγεις απο αλλη εταιρεια, να πας σε δεη και μετα απο 6 μηνες παλι να ψαχνεσαι σπαζοντας συμβολαια και να πληρωνεις επιπλεον για τερματισμο συμβολαιου;

 

γτ νμζ ειναι τρικ της δεη για να φερει πισω παλι τους χαμενους πελατες;

 

και γιατι η δεη ειναι πιο μαγκας απτις αλλες και δεν εχει ρητρα; και οι αλλες εταιρειες γτ δεν εχουν μηδενικη ρητρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...