Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, xristos152 είπε

Με 16.000 εισόδημα χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο έχω ελπίδες για 80.000; Εργασία στο δημόσιο.

Αυτό στα bold είναι πολύ δυνατό χαρτί, από μόνο του όμως δεν σου εξασφαλίζει πως θα το πάρεις. Μόνο κάνοντας αίτηση θα μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι πως τους υπολογίζεις? Δεν είναι πυρηνική φυσική, αν σου λέει για 10 χρόνια (άρα 120 μήνες) με 189/μήνα τότε θα πληρώσεις συνολικά 120 * 189 = 22.680, άρα 2.680€ τόκοι.

 Ναι, απλό είναι, απλά σκάλωσα.

Στην 2η περίπτωση, βγαίνει 350€x60 μήνες=21.000€.

Μπορεί σε άλλη τράπεζα να έχει λίγο πιο χαμηλό σταθερό επιτόκιο;Στην Alpha Bank πχ που έχω λογαριασμό μισθοδοσίας και οτι χρήματα έχω.

θα πρέπει πρώτα να έχω βρεί το σπίτι και να το εκτιμήσει η τράπεζα για να εγκρίνει το δάνειο, η όχι; Δηλαδή να δεί ότι όντως θα το αγοράσω και οτι έχω τα 20K στο χέρι;

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold είναι πολύ δυνατό χαρτί, από μόνο του όμως δεν σου εξασφαλίζει πως θα το πάρεις. Μόνο κάνοντας αίτηση θα μάθεις.

Σας ευχαριστώ πολύ. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι στα + αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xristos152 είπε

Με 16.000 εισόδημα χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο έχω ελπίδες για 80.000; Εργασία στο δημόσιο.

Δημοσιο ειπες?Με τα τσαρουχια 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

 Μπορεί σε άλλη τράπεζα να έχει λίγο πιο χαμηλό σταθερό επιτόκιο;Στην Alpha Bank πχ που έχω λογαριασμό μισθοδοσίας και οτι χρήματα έχω.

Στην τράπεζα που είναι η μισθοδοσία σου έχεις καλύτερες πιθανότητες να πάρεις δάνειο, και αν θα το πάρεις ίσως να είναι με καλύτερες προϋποθέσεις.

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

θα πρέπει πρώτα να έχω βρεί το σπίτι και να το εκτιμήσει η τράπεζα για να εγκρίνει το δάνειο, η όχι; Δηλαδή να δεί ότι όντως θα το αγοράσω και οτι έχω τα 20K στο χέρι;

Το σπίτι πρέπει να το έχεις βρει και να το εκτιμήσει για να πάρεις την τελική έγκριση, για την προέγκριση δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rus είπε

Δημοσιο ειπες?Με τα τσαρουχια 🙂

Ναι στρατιωτικός. Μακάρι φίλε μου, θα κάνω μια αίτηση και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, xristos152 είπε

Ναι στρατιωτικός. Μακάρι φίλε μου, θα κάνω μια αίτηση και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν βγαίνει περίπου στο 1/3 του μισθού σου και ειδικά αν τους πεις να στα τραβάνε κατευθείαν από τη μισθοδοσία σου μάλλον είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας!

Διάβασα σχεδόν οοολη τη συνομιλία σας και σας ευχαριστω για όλες τις πληροφορίες που πήρα καθότι άσχετη με τα χρηματοοικονομικά.

Θα ήθελα μόνο τη συμβουλή σας. Είμαι 35 ετών παντρεμένη (+1 παιδι) με ετήσιο οικογ. εισόδημα ~40.000€. Δίνουμε ενοίκιο 450,00€ και σκεφτομαστε να αγορασουμε ενα σπιτι νεόδμητο του 2022 με δάνειο ύψους 160.000€ (το τελικό ποσό δανείου είναι αυτό). Εχουμε υπολογίσει επιτόκια και ποσό δόσης για 30-35 χρόνια, έτσι ώστε να μην ξεπερνάει το 40% του μηνιαίου εισοδήματος. Κι εδώ έρχεται η ερώτηση ψυχολογικής φύσεως: Αξίζει να χρεωθώ για τόσα χρόνια?? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, 11Martiou1987 είπε

 Αξίζει να χρεωθώ για τόσα χρόνια?? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....!

Δικό σου, με τη βούλα, θα είναι όταν αποπληρωθεί. Το αν αξίζει το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ. Όταν αποπληρωθεί, τι αξία θα έχει, ξέρεις, μπορείς να εκτιμήσεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 11Martiou1987 είπε

Καλημέρα σας!

Διάβασα σχεδόν οοολη τη συνομιλία σας και σας ευχαριστω για όλες τις πληροφορίες που πήρα καθότι άσχετη με τα χρηματοοικονομικά.

Θα ήθελα μόνο τη συμβουλή σας. Είμαι 35 ετών παντρεμένη (+1 παιδι) με ετήσιο οικογ. εισόδημα ~40.000€. Δίνουμε ενοίκιο 450,00€ και σκεφτομαστε να αγορασουμε ενα σπιτι νεόδμητο του 2022 με δάνειο ύψους 160.000€ (το τελικό ποσό δανείου είναι αυτό). Εχουμε υπολογίσει επιτόκια και ποσό δόσης για 30-35 χρόνια, έτσι ώστε να μην ξεπερνάει το 40% του μηνιαίου εισοδήματος. Κι εδώ έρχεται η ερώτηση ψυχολογικής φύσεως: Αξίζει να χρεωθώ για τόσα χρόνια?? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....!

Καλησπέρα και με το καλό.

Όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι, όταν έκανα στον εαυτό μου την ίδια ερώτηση, ένιωσα πολύ καλύτερα όταν αντιλήφθηκα ότι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις στα 30 χρόνια, κάθε μήνα θα μειώνεται, και ότι δεν θα ειμαι για την υπόλοιπη μου ζωή στο ενοίκιο.

Εχε επίσης στο νου σου ότι πέρα απο το δάνειο και το ποσό που θα δώσεις για την υπόλοιπη αξία του σπιτιού, θέλεις τουλάχιστον άλλα 10.000-15.000€

Ενδεικτικά σου αναφέρω τα εξής για να τα υπολογίσεις στα απαραίτητα εξοδα που θα γίνουν.

Μεσιτικά 
Φόρος Αγοράς αν ειναι πρώτη κατοικία έχεις απαλλαγή!
Τραπεζικά Έξοδα
Δικηγόρος
Υποθηκοφυλάκειο 
Συμβολαιογραφος
Εξοδα Συμβολαίου --> άνάλογα με τα αντίγραφα που θα λάβεις
Μετεγγραφή Προσημείωσης 
 

Οπότε απο την πλευρά μου, προχώρα το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

Κι εδώ έρχεται η ερώτηση ψυχολογικής φύσεως: Αξίζει να χρεωθώ για τόσα χρόνια?? 

Αν ειναι πρωτη κατοικια ναι

Ακομα και αν πανε πολυ στραβα τα πραγματα θα μεινετε τσαμπα για καμια δεκαετια μεχρι να σας βγαλουν εξω,αν σας βγαλουν εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

Καλησπέρα και με το καλό.

Όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι, όταν έκανα στον εαυτό μου την ίδια ερώτηση, ένιωσα πολύ καλύτερα όταν αντιλήφθηκα ότι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις στα 30 χρόνια, κάθε μήνα θα μειώνεται, και ότι δεν θα ειμαι για την υπόλοιπη μου ζωή στο ενοίκιο.

Εχε επίσης στο νου σου ότι πέρα απο το δάνειο και το ποσό που θα δώσεις για την υπόλοιπη αξία του σπιτιού, θέλεις τουλάχιστον άλλα 10.000-15.000€

Ενδεικτικά σου αναφέρω τα εξής για να τα υπολογίσεις στα απαραίτητα εξοδα που θα γίνουν.

Μεσιτικά 
Φόρος Αγοράς αν ειναι πρώτη κατοικία έχεις απαλλαγή!
Τραπεζικά Έξοδα
Δικηγόρος
Υποθηκοφυλάκειο 
Συμβολαιογραφος
Εξοδα Συμβολαίου --> άνάλογα με τα αντίγραφα που θα λάβεις
Μετεγγραφή Προσημείωσης 
 

Οπότε απο την πλευρά μου, προχώρα το!

Αγαπητέ Alexb_10, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Πρέπει μόνο να ξεπεράσω τον φόβο που μου προκαλεί η σκέψη ότι θα χρωστάω...

Καλό καλοκαίρι εύχομαι σε όλους!

3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αν ειναι πρωτη κατοικια ναι

Ακομα και αν πανε πολυ στραβα τα πραγματα θα μεινετε τσαμπα για καμια δεκαετια μεχρι να σας βγαλουν εξω,αν σας βγαλουν εξω.

Και κάπως έτσι, με καταπλάκωσε ο φόβος χαχαχα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.☺️ 

52 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Δικό σου, με τη βούλα, θα είναι όταν αποπληρωθεί. Το αν αξίζει το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ. Όταν αποπληρωθεί, τι αξία θα έχει, ξέρεις, μπορείς να εκτιμήσεις;

 

 

Έχεις δίκιο. Δύσκολο να εκτιμηθεί το μέλλον σε όλους τους τομείς. Είναι άλλη μια απόφαση με το ρίσκο της... 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, 11Martiou1987 είπε

Αγαπητέ Alexb_10, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Πρέπει μόνο να ξεπεράσω τον φόβο που μου προκαλεί η σκέψη ότι θα χρωστάω...

 

Και τώρα χρωστάς. Στον εκάστοτε ιδιοκτήτη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 11Martiou1987 είπε

Αγαπητέ Alexb_10, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Πρέπει μόνο να ξεπεράσω τον φόβο που μου προκαλεί η σκέψη ότι θα χρωστάω...

 

Τώρα που είσαι στο ενοίκιο, μήνας μπει μήνας βγει πρέπει να πληρώσεις το ενοίκιο στον ιδιοκτήτη.

Πάρολα αυτά, όσο έχεις συμβόλαιο, έχεις μια δέσμευση. Όταν αυτό θα λήξει, αν θέλει σε διώχνει. Αυτό έχει μια ψυχολογική φθορά. Βρες άλλο, πλήρωσε μεταφορικές κλπ κλπ

Αν λοιπόν αποφασίσεις και πάρεις δάνειο, πάλι θα πρέπει να πληρώνεις τη δόση του δανείου.

Και στις δύο περιπτώσεις, αν βρεθείς σε μια άσχημη, χτύπα ξύλο, οικονομική κατάσταση θα πρέπει να βρεις άλλη λύση. Και η άλλη λύση στην Ελλάδα συνήθως είναι η συγκατοίκηση με τους γονείς. 

Η διαφορά, έστω ότι τα χρήματα που πληρώνεις είναι τα ίδια, είναι μία:

Ότι όταν το αποπληρώσεις είναι δικό σου και μπορείς να το πουλήσεις και να βάλεις τσέπη 50-100-200k € 

Μπορείς να το νοικιάζεις και να έχεις ένα δεύτερο εισόδημα, μείον φόρους, ζημιές, μέρος των κοινόχρηστων.

Αν με ρωτάς λοιπόν, χωρίς να έχω αγοράσει δικό μου με δικά μου λεφτά, λόγω κακών οικονομικών χειρισμών, θα σου έλεγα πάρτο.

Πες ότι βρίσκεσαι σε κακή οικονομική κατάσταση, και η τράπεζα στο παίρνει.

Τι έγινε;

Δικό σου δεν είχες ποτέ, δικό σου είναι όταν αποπληρώνεται.

Πάλι στο "ενοίκιο" είσαι μέχρι την αποπληρωμή του, απλά πληρώνεις "ενοίκιο" στην τράπεζα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...