Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Τελεια και κάτι ακόμη αν πχ ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι στα 120,000 με 70,000 προκαταβολή έχω παραπάνω πιθανότητες ;;;

Αν υποτεθεί ότι πληρείς τα υπόλοιπα κριτήρια το να έχεις πάνω από 50% προκαταβολή είναι τεράστιο συν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Τελεια και κάτι ακόμη αν πχ ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι στα 120,000 με 70,000 προκαταβολή έχω παραπάνω πιθανότητες ;;;

Με τα νούμερα που παραθέτεις μάλλον μηδενικές πιθανότητες έχεις.

Sorry μπερδεύτηκα, οι τράπεζες συνήθως ζητάνε να έχεις ως προκαταβολή τουλάχιστον το 20-25% της αξίας, ε από κει και πέρα όσο μεγαλύτερη είναι η προκαταβολή που διαθέτεις τόσο πιο εύκολο είναι να πάρεις δάνειο.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα
εισοδημα οικογενειακο 20.000
δημοσιο εγω συζυγος ιδιωτικη υπαλληλος
πειραιως αγορα σπιτι 130.000 αξιας περιπου, να δωσουμε μας ζηταν 27.000 μπροστα και τα αλλα 100.000 δανειο
ρωτω
για 15?
για 20?
η για 30 ετη? για 30 θα δωσουμε τα διπλα σε τοκους..υπαρχει η δυνατοτητα παντως για 15...η συζυγος παιρνει και κατι ψιλα απο δω απο εκει...

απ οτι βλεπω 15 ετη δοση 660, 20 ετη 530, 30 ετη 420
τωρα δινω ενοικιο 420...
τι πρεπει να προσεξω κτλ? αγορα σπιτιου 100-105 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μενα καλυτερα πας στα 20( ειναι μικρη η διαφορα απο το ενοικιο),  επισης μπορει τωρα τα 660 των 15 να τα πληρωνετε αλλα αν χτυπα ξυλο στο μεσοδιαστημα  γινει κατι μετα θα μετανοιωνετε.

Επισης εισαι ιδωτικο τομεα αλλα αν η εταιρια ειναι απο αυτες που μπαινεις και παιρνεις συνταξη απο εκει ισως και το 15  και να ειναι εφικτο.

Τα 30 ανεβαζουν πολυ τους τοκους οποτε το ξεχνατε.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μπάμπης Λαζαρίδης, πολύ ωραία ερώτηση και δυστυχώς η απάντηση δεν είναι απλή.

Ένας απλοικός νους θα έλεγε: "όσο το δυνατόν λιγότερα χρόνια, για να μην πληρώσεις παραπάνω τόκους" και θα είχε δίκιο 👍


Η ζωή όμως έχει άλλα σχέδια. Η πιο σωστή προσέγγιση είναι να σκεφτείς αν τα επόμενα 10-15 χρόνια τα έξοδά σου θα αυξηθούν. Αν ναι, πρέπει να πας στα 20+ χρονια για να κρατήσεις σχεδόν το ίδιο βιοτικό επίπεδο και να καλύψεις τα έξτρα έξοδά σου.

Μερικά παραδείγματα:

  1. Αν σκοπεύεις να πληρώσεις φροντιστήρια ή/και έξοδα 3βαθμιας εκπαιδευση στην επόμενη δεκαετία
  2. Αν γνωρίζεις ότι το οικογενειακό εισόδημά σου θα μειωθει, πχ κάποιος από τους δύο βγαίνει στη σύνταξη
  3. Αν γνωρίζεις ότι πρέπει να ρίξεις γερά χρήματα ανακαίνισης σε κάποιο ακίνητο
  4. Αν προβλέπεις ότι γενικότερα "έρχονται έξοδα"

τότε κράτα χαμηλή τη δόση με μεγάλη διάρκεια δανείου και αν μαζέψεις τα χρήματα πας νωρίτερα και κάνεις μερική ή ολική εξοφληση δανείου νωρίτερα και ξεμπερδεύεις.

 

  1. Αν πιστευεις ότι θα αυξηθεί το εισόδημά σας γιατι οι δουλειές πάνε καλά ή περιμένετε προαγωγή
  2. Αν πιστευεις ότι έχεις λαμβάνειν από μοίρασμα οικονομικής περιουσίας μεγαλύτερης γενιάς (κληρονομικά)
  3. Αν πιστευεις ότι τα μεγάλα σου οικογενιακά έξοδα τελειωσαν και αντε τα επόμενα 10 χρονια να αλλάξεις και 1-2 αμάξια

τότε πιέσου και δίνε μια υψηλή δόση με μικρή διάρκεια δανείου, αν δεις ότι πιέζεσαι πολύ πήγαινεις στη τράπεζα για διακανονισμό / ρύθμιση και αυξάνεις τη διάρκεια δανείου.

 

Ή κάνε αυτό που κάνει ο μέσος έλληνας δανειολήπτης και πάρε για 20 χρόνια, κάτι ξέρει και η πλειοψηφία :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Καλημερα
εισοδημα οικογενειακο 20.000
δημοσιο εγω συζυγος ιδιωτικη υπαλληλος
πειραιως αγορα σπιτι 130.000 αξιας περιπου, να δωσουμε μας ζηταν 27.000 μπροστα και τα αλλα 100.000 δανειο
ρωτω
για 15?
για 20?
η για 30 ετη? για 30 θα δωσουμε τα διπλα σε τοκους..υπαρχει η δυνατοτητα παντως για 15...η συζυγος παιρνει και κατι ψιλα απο δω απο εκει...

απ οτι βλεπω 15 ετη δοση 660, 20 ετη 530, 30 ετη 420
τωρα δινω ενοικιο 420...
τι πρεπει να προσεξω κτλ? αγορα σπιτιου 100-105 τμ

Σαφώς και όσο πιο μικρή η διάρκεια του δανείου τόσο καλύτερα, αλλά μόνο εσύ ξέρεις αν θα μπορείς να πληρώνεις 420 ή 530 ή 660 ανά μήνα.

Όσον αφορά το δάνειο το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να σιγουρέψεις ότι μπορείς να πληρώνεις τη δόση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

Καλημερα
εισοδημα οικογενειακο 20.000
δημοσιο εγω συζυγος ιδιωτικη υπαλληλος
πειραιως αγορα σπιτι 130.000 αξιας περιπου, να δωσουμε μας ζηταν 27.000 μπροστα και τα αλλα 100.000 δανειο
ρωτω
για 15?
για 20?
η για 30 ετη? για 30 θα δωσουμε τα διπλα σε τοκους..υπαρχει η δυνατοτητα παντως για 15...η συζυγος παιρνει και κατι ψιλα απο δω απο εκει...

απ οτι βλεπω 15 ετη δοση 660, 20 ετη 530, 30 ετη 420
τωρα δινω ενοικιο 420...
τι πρεπει να προσεξω κτλ? αγορα σπιτιου 100-105 τμ

Γενικά και εγώ είμαι της άποψης το δάνειο να είναι κατά τι μεγαλύτερο από το τρέχον ενοίκιο, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό

Το +20% που σου έρχεται το 20ετές νομίζω είναι η χρυσή τομή, και γενικά, τα 20ετή δάνεια με βάση τα επιτόκια που παίζουν νομίζω είναι το όριο, σε ότι πιο μακροχρόνιο οι τόκοι αρχίζουν και γίνονται δραματικά υπερβολικοί... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και αν κανετε ασφαλιστε το δανειο με ασφάλεια ζωής δανειολήπτη

εχω βαρεθει να βλεπω ανθρωπους να πεθαινουν (ναι,εκπληξη,δεν ειμαστε αθανατοι,ουτε συμβαινουν τα ασχημα μονο στους αλλους) και να αφηνουν πισω τους ενα μεγαλο χρεος+φορους κληρονομιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα συμφωνήσω με τον @GeorgeKatz

Το κόστος ζωής καθημερινά ανεβαίνει. Από την αρχή της π(λ)ανδημίας, αυτός ήταν ο στόχος. Η καλύτερα η π(λ)ανδημία ήρθε για να αποτελειώσει την μεσαία τάξη.

Από την ημέρα που φρακαρε το Evergreen, γνωρίζει κάποιος πόσο ανέβηκε η τιμή στο κοντέινερ;

Απο τα λοκνταουν, όπου ο κόσμος δεν κυκλοφόρησε στους δρόμους, γνωρίζετε πόσο ανέβηκαν οι τιμές πχ στα λάστιχα;

Με την εστίαση κλειστή τόσο καιρό από κει που ήθελες 15€ σε μια ταβέρνα, πλέον θες 20€

Και ό,τι ανεβαίνει, δεν κατεβαίνει.

Και αν πεις ότι το νοικιάζεις και μένεις σε μικρότερο, τόσος εξαθλιωμένος κόσμος, δύσκολα θα βρεις και να παίρνεις τα χρήματά σου στην ώρα τους, ή μάλλον να τα παίρνεις.

Πλέον δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις.

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά τα χειρότερα έρχονται.

Σκεφτείτε απλά ότι το 2008 ο βασικός μισθός ήταν 700€ και λέγαμε ότι δεν βγαίνουμε, και τώρα έχει πέσει στα 500€ και οι τιμές έχουν αυξηθεί κατά κόρον (με εξαίρεση σε αεροπορικά εισιτήρια, λόγω low cost εταιρειών)

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς και όσο πιο μικρή η διάρκεια του δανείου τόσο καλύτερα, αλλά μόνο εσύ ξέρεις αν θα μπορείς να πληρώνεις 420 ή 530 ή 660 ανά μήνα.

Όσον αφορά το δάνειο το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να σιγουρέψεις ότι μπορείς να πληρώνεις τη δόση.

Όχι, κανείς δεν ξέρει αν θα μπορεί σε 10 χρόνια να πληρώσει. Ήξερες εσύ ότι θα ερχόταν η π(λ)ανδημία και επιχειρήσεις 100 ετών θα κλείνανε σε μια μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 χρόνια για να έχεις άνετη δόση 420€

Βάζεις στην άκρη και δεν ακουμπάς την διαφορά από την δόση για 15 έτη 660-420=240€

Τέλος του έτους κάνεις μερική προεξόφληση 240x12=2.880€

Η διαφορά στο συνολικό ποσό των τόκων είναι αρκετά μικρή με αυτήν την μέθοδο και έχεις το πλεονέκτημα της μικρής και κάθε χρόνο μειούμενης δόσης. Αν κάποιο χρόνο σου περισσεύουν χρήματα βάζεις περισσότερα και μειώνεις και άλλο την δόση και τους συνολικούς τόκους που θα πληρώσεις.

Αν κάποια χρονιά έχεις ανάγκη από χρήματα απλά πληρώνεις την δόση σου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει ρολο που ειμαι εγγυητης σε ενα στεγαστικο του πατερα που αποπληρωνεται κανονικα?

η που εχω δανειο ακομα 3 χρονια αμαξι 150 το μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Μπάμπης Λαζαρίδης είπε

παιζει ρολο που ειμαι εγγυητης σε ενα στεγαστικο του πατερα που αποπληρωνεται κανονικα?

η που εχω δανειο ακομα 3 χρονια αμαξι 150 το μηνα?

Ναι παίζει ρόλο , αφού αποπληρώνονται σωστά είναι θετικό ιστορικό αλλά ίσως σκαλώσουν στο οικογενειακό εισόδημα σε σχέση με υποχρεώσεις. Πιθανότατα να πρέπει να "κλείσεις" του αυτοκινήτου πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Όχι, κανείς δεν ξέρει αν θα μπορεί σε 10 χρόνια να πληρώσει. Ήξερες εσύ ότι θα ερχόταν η π(λ)ανδημία και επιχειρήσεις 100 ετών θα κλείνανε σε μια μέρα;

Άρα τι προτείνεις? Να μην πάρει ποτέ κανένας στεγαστικό δάνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...