Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, fuz10n είπε

βεβαιως.

προς το οτι κατα μεσο ορο (γιατι προφανως υπαρχουν και εξαιρεσεις και τυχαιες καλες περιπτωσεις) η μηνιαια δοση του δανειου θα ειναι 10-20% πανω απο το αντιστοιχο ενοικιο.

δε ξερω γιατι ο κοσμος θεωρει πως νοικι=δοση δανειου. μαλλον για γαρνιτουρα αφου παρθηκε η μεγαλη αποφαση.

Επίσης αυτό το 10-20% κατά μέσο όρο ισχύει μόνο αν έχεις δώσει κάποια σοβαρή προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πω και εγώ την εμπειρία μου, μιας που μόλις αγόρασα ένα διαμέρισμα 100.000€ με δάνειο.

Η διαδικασία ήταν χρονοβόρα (κυρίως λόγω covid/lockdown), έκανα την αίτηση δανείου στις 16/3/21 και η εκταμίευση μόλις πραγματοποιήθηκε (αρχές Αυγούστου). 

Πριν να αποφασίσω από ποια τράπεζα θα πάρω το δάνειο, είχα επισκεφθεί 3 τράπεζες από τις οποίες και πήρα προέγκριση δανείου. Και οι τρεις μου είχαν ξεκαθαρίσει από την πρώτη ημέρα ότι η συμμετοχή μου πρέπει να είναι 20-25%. 

Πήρα 70.000€ δάνειο, θα μπορούσα να πάρω έως 75.000€ από τη συγκεκριμένη τράπεζα και έως 80.000€ από μια άλλη τράπεζα. Ως προϋπόθεση χορήγησης δανείου, η τράπεζα μου ζήτησε να πληρώσω τη διαφορά (30.000€) στον πωλητή του σπιτιού και μάλιστα να γίνει η πληρωμή από το δικό μου λογαριασμό που άνοιξα στη συγκεκριμένη τράπεζα. Προφανώς θα μπορούσα να πληρώσω και από άλλη τράπεζα αλλά δεν με πείραξε να μεταφέρω τα χρήματα και το έκανα όπως μου ζητήθηκε.

Η μηνιαία δόση δανείου είναι 408€ με σταθερό επιτόκιο για 20 χρόνια.

Το ενοίκιο για το συγκεκριμένο σπίτι θα ήταν μάλλον 550-600€/μήνα.

Βέβαια το σπίτι είναι παλιό ('76) αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, elisa_m είπε

Θα πω και εγώ την εμπειρία μου, μιας που μόλις αγόρασα ένα διαμέρισμα 100.000€ με δάνειο.

Η διαδικασία ήταν χρονοβόρα (κυρίως λόγω covid/lockdown), έκανα την αίτηση δανείου στις 16/3/21 και η εκταμίευση μόλις πραγματοποιήθηκε (αρχές Αυγούστου). 

Πριν να αποφασίσω από ποια τράπεζα θα πάρω το δάνειο, είχα επισκεφθεί 3 τράπεζες από τις οποίες και πήρα προέγκριση δανείου. Και οι τρεις μου είχαν ξεκαθαρίσει από την πρώτη ημέρα ότι η συμμετοχή μου πρέπει να είναι 20-25%. 

Πήρα 70.000€ δάνειο, θα μπορούσα να πάρω έως 75.000€ από τη συγκεκριμένη τράπεζα και έως 80.000€ από μια άλλη τράπεζα. Ως προϋπόθεση χορήγησης δανείου, η τράπεζα μου ζήτησε να πληρώσω τη διαφορά (30.000€) στον πωλητή του σπιτιού και μάλιστα να γίνει η πληρωμή από το δικό μου λογαριασμό που άνοιξα στη συγκεκριμένη τράπεζα. Προφανώς θα μπορούσα να πληρώσω και από άλλη τράπεζα αλλά δεν με πείραξε να μεταφέρω τα χρήματα και το έκανα όπως μου ζητήθηκε.

Η μηνιαία δόση δανείου είναι 408€ με σταθερό επιτόκιο για 20 χρόνια.

Το ενοίκιο για το συγκεκριμένο σπίτι θα ήταν μάλλον 550-600€/μήνα.

Βέβαια το σπίτι είναι παλιό ('76) αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. 

Δηλαδή για δάνειο 70.000€, κάνε δώσεις για 240 μήνεςx408€=97.920€;

Αυτό βγαίνει στο περίπου επιτόκιο 3%.

Ομως στα 20 χρόνια θα έδινες πολλά παραπάνω σε ενοίκια.Γιατί όμως θα έδινες τόσα πολλά για ενοίκιο;Μιλάς για 50-60 τμ η για 70-90;

Επίσης το σπίτι που πήρες, πόσα τ.μ.είναι; Είναι σωστά ανακαινισμένο, δηλαδή υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, αλουμίνια, πλακάκια, μπάνιο και κουζίνα, η όπως κάνουν κάποιοι που νοικιάζουν σπίτια και θεωρούν ανακαίνιση το βάψιμο και γελάει ο κόσμος;

Πάντως υπάρχουν σπίτια του 70-75' κάπου στα 50.τ.μ. με 30.000€ μη ανακαινισμένα στα Δυτικά Προάστια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Δηλαδή για δάνειο 70.000€, κάνε δώσεις για 240 μήνεςx408€=97.920€;

Αυτό βγαίνει στο περίπου επιτόκιο 3%.

Ομως στα 20 χρόνια θα έδινες πολλά παραπάνω σε ενοίκια.Γιατί όμως θα έδινες τόσα πολλά για ενοίκιο;Μιλάς για 50-60 τμ η για 70-90;

Επίσης το σπίτι που πήρες, πόσα τ.μ.είναι; Είναι σωστά ανακαινισμένο, δηλαδή υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, αλουμίνια, πλακάκια, μπάνιο και κουζίνα, η όπως κάνουν κάποιοι που νοικιάζουν σπίτια και θεωρούν ανακαίνιση το βάψιμο και γελάει ο κόσμος;

Πάντως υπάρχουν σπίτια του 70-75' κάπου στα 50.τ.μ. με 30.000€ μη ανακαινισμένα στα Δυτικά Προάστια.

Έκανα ένα μικρό λάθος, η δόση είναι 406,69€ άρα x 240 μήνες = 97.605€.

Με τα έξοδα δανείου (έρευνα και έλεγχος αιτήματος και έγκριση δανείου 490€, νομικός έλεγχος 472€, τεχνικός έλεγχος 124€, εγγραφή προσημείωσης υποθήκης 1.100€) πάει 99.791€.

Σε αυτό το ποσό προστίθεται το κόστος της ασφάλειας ακινήτου (η ελάχιστη που απαιτείται = 15€/μήνα), η οποία είναι υποχρεωτική για όλη τη διάρκεια του δανείου, και η ασφάλεια ζωής (το ασφάλιστρο υπολογίζεται σε μηνιαία βάση ως ποσοστό 0,343‰ επί του εκάστοτε άληκτου κεφαλαίου του δανείου, δεν είναι υποχρεωτική αλλά εγώ επέλεξα να την κάνω).

Το επιτόκιο είναι 3.52%, σταθερό για όλη τη διάρκεια του δανείου (20 χρόνια).

Αυτά είναι τα έξοδα που αφορούν δάνειο και τράπεζα. Τα υπόλοιπα είναι έξτρα (μεσιτικό γραφείο 2.000€, δικηγόρος 1.000€, συμβολαιογράφος 1.560€, έξοδα μεταγραφής αγοραπωλησίας στο κτηματολόγιο / υποθηκοφυλακείο 530€, διάφορα έγγραφα / πιστοποιητικά / αντίγραφα 200€). Ευτυχώς με απαλλαγή από τον φόρο μεταβίβασης ακινήτων (3.000€) λόγω αγοράς πρώτης κατοικίας. 

Το σπίτι είναι 78 τ.μ., στα νότια προάστια, σωστά ανακαινισμένο το 2020 (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, μάρμαρα και ξύλινα πατώματα, πλακάκια, μπάνιο και κουζίνα), με τα αρχικά αλουμίνια αλλά με διπλά τζάμια που προστέθηκαν αργότερα, βαμμένο και καθαρό, χωρίς κάποιο αισθητικό ή λειτουργικό πρόβλημα. 

Άλλαξα μόνο την ξύλινη πόρτα εισόδου με πόρτα ασφαλείας (1.000€), έβαλα καινούργια κλιματιστικά (2.200€) και κουρτινόξυλα (500€), και μένω κανονικά.

Σίγουρα θα μπορούσα άνετα να κάνω και άλλες εργασίες ανακαίνισης (π.χ. αλλαγή κουφωμάτων, πλακάκια στα μπαλκόνια, καινούργιες τέντες, νέα έπιπλα κουζίνας) αλλά θα το έκανα καθαρά για αισθητικούς λόγους και όχι για να καλύψω κάποια άμεση ανάγκη. 

Επομένως, τα αφήνω αυτά για αργότερα, και το μόνο που θα κάνω στο άμεσο μέλλον είναι να βάλω φυσικό αέριο (από ανάγκη, επειδή η κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας δεν χρησιμοποιείται) και μάλλον με την ευκαιρία αυτή θα αλλάξω και τα καλοριφέρ (για αισθητικούς λόγους). 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2021 στις 3:28 ΜΜ, AristidisZ είπε

Για δείξε μας εσυ που τα ξέρεις καλύτερα…

Εχεις δει στεγαστικά κατοικιών να έχουν πουληθεί σε funds ;

Για βγάλε μας κανένα 

Ξερω οτι ξερουμε ολοι απο τις ειδησεις, εχει γραφει οτι εχουν ηδη πωληθει δανεια σε funds και στην Ελλαδα. Δεν ισχυει?     --> λινκ

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elisa_m

Συγγνώμη που ρωτάω, είναι για πρώτη κατοικία; Γιατί απ' όσο γνωρίζω, αν έχεις ήδη πρώτη κατοικία το τοκοχρεολύσιο διαφέρει (προς τα πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σε ολους, 

να κανω κι εγω το μπακαλιστικο ποστ μου. 

αυτη τη στιγμη μενω με την κοπελα μου σε διαμερισμα το οποιο ειναι σε δανειο για ακομη 6 χρονια με δοση 250€. 
επισης αυτη τη στιγμη, ετοιμαζεται το επομενο σπιτι που θα μεινουμε. 

μετα απο επικοινωνια με τον εργολαβο κ πολιτικο μηχανικο, μας ενημερωσε οτι με περιπου 60Κ ολοκληρωνονται οι εργασιες και μπαινουμε μεσα. 

ειμαστε σε σκεψεις λοιπον, να προβουμε σε λυση δανειου, ωστε να μπουμε μια ωρα νωριτερα στην κυρια κατοικια μας, και ταυτοχρονα να βαλουμε σε ενοικιο το τωρινο διαμερισμα ωστε να αποπληρωνεται σιγουρα το 1ο δανειο εξ'ολοκληρου απο το ενοικιο + να αποπληρωνεται μερος του 2ου δανειου με τα "ρεστα". 

Σιγουρα δεν μας πιεζει κατι παρα πολυ, παρα μονο οτι εχουμε "μπουχτησει" καπως στα 50τμ που μενουμε.. ειδικα με το work from home ζοριστηκαμε καπως.. 

θεωρητικα μου φαινεται σαν safe βημα αλλα δεν εχω ξαναμπλεξει με δανεια κλπ κ με πιανει ενα αγχος..

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

@elisa_m

Συγγνώμη που ρωτάω, είναι για πρώτη κατοικία; Γιατί απ' όσο γνωρίζω, αν έχεις ήδη πρώτη κατοικία το τοκοχρεολύσιο διαφέρει (προς τα πάνω)

 

Στις 9/8/2021 στις 9:57 ΜΜ, elisa_m είπε

Ευτυχώς με απαλλαγή από τον φόρο μεταβίβασης ακινήτων (3.000€) λόγω αγοράς πρώτης κατοικίας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

καλημερα σε ολους, 

να κανω κι εγω το μπακαλιστικο ποστ μου. 

αυτη τη στιγμη μενω με την κοπελα μου σε διαμερισμα το οποιο ειναι σε δανειο για ακομη 6 χρονια με δοση 250€. 
επισης αυτη τη στιγμη, ετοιμαζεται το επομενο σπιτι που θα μεινουμε. 

μετα απο επικοινωνια με τον εργολαβο κ πολιτικο μηχανικο, μας ενημερωσε οτι με περιπου 60Κ ολοκληρωνονται οι εργασιες και μπαινουμε μεσα. 

ειμαστε σε σκεψεις λοιπον, να προβουμε σε λυση δανειου, ωστε να μπουμε μια ωρα νωριτερα στην κυρια κατοικια μας, και ταυτοχρονα να βαλουμε σε ενοικιο το τωρινο διαμερισμα ωστε να αποπληρωνεται σιγουρα το 1ο δανειο εξ'ολοκληρου απο το ενοικιο + να αποπληρωνεται μερος του 2ου δανειου με τα "ρεστα". 

Σιγουρα δεν μας πιεζει κατι παρα πολυ, παρα μονο οτι εχουμε "μπουχτησει" καπως στα 50τμ που μενουμε.. ειδικα με το work from home ζοριστηκαμε καπως.. 

θεωρητικα μου φαινεται σαν safe βημα αλλα δεν εχω ξαναμπλεξει με δανεια κλπ κ με πιανει ενα αγχος..

Αφού έχεις ήδη δάνειο, τι εννοείς δεν έχει ξαναμπλεξει με δάνειο?

Θα πρέπει στους υπολογισμούς που κάνεις να λάβεις υπόψιν και το ποσό του φόρου που θα καταβάλεις για το ενοίκιο που θα λαμβάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unos είπε

Αφού έχεις ήδη δάνειο, τι εννοείς δεν έχει ξαναμπλεξει με δάνειο?

ειναι της κοπελας μου το σπιτι που μενουμε, οπως και το τρεχον δανειο. 

1 ώρα πριν, unos είπε

Θα πρέπει στους υπολογισμούς που κάνεις να λάβεις υπόψιν και το ποσό του φόρου που θα καταβάλεις για το ενοίκιο που θα λαμβάνεις.

σωστο αυτο, πρεπει να ψαξουμε, ενα estimation τι ενοικοιο μπορει να πιασει, κ αντιστοιχα τους φορους που πρεπει να καταβαλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 5:10 ΜΜ, elisa_m είπε

Θα πω και εγώ την εμπειρία μου, μιας που μόλις αγόρασα ένα διαμέρισμα 100.000€ με δάνειο.

Η διαδικασία ήταν χρονοβόρα (κυρίως λόγω covid/lockdown), έκανα την αίτηση δανείου στις 16/3/21 και η εκταμίευση μόλις πραγματοποιήθηκε (αρχές Αυγούστου). 

Πριν να αποφασίσω από ποια τράπεζα θα πάρω το δάνειο, είχα επισκεφθεί 3 τράπεζες από τις οποίες και πήρα προέγκριση δανείου. Και οι τρεις μου είχαν ξεκαθαρίσει από την πρώτη ημέρα ότι η συμμετοχή μου πρέπει να είναι 20-25%. 

Πήρα 70.000€ δάνειο, θα μπορούσα να πάρω έως 75.000€ από τη συγκεκριμένη τράπεζα και έως 80.000€ από μια άλλη τράπεζα. Ως προϋπόθεση χορήγησης δανείου, η τράπεζα μου ζήτησε να πληρώσω τη διαφορά (30.000€) στον πωλητή του σπιτιού και μάλιστα να γίνει η πληρωμή από το δικό μου λογαριασμό που άνοιξα στη συγκεκριμένη τράπεζα. Προφανώς θα μπορούσα να πληρώσω και από άλλη τράπεζα αλλά δεν με πείραξε να μεταφέρω τα χρήματα και το έκανα όπως μου ζητήθηκε.

Η μηνιαία δόση δανείου είναι 408€ με σταθερό επιτόκιο για 20 χρόνια.

Το ενοίκιο για το συγκεκριμένο σπίτι θα ήταν μάλλον 550-600€/μήνα.

Βέβαια το σπίτι είναι παλιό ('76) αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. 

Καλησπέρα! Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο, μπορείς να πεις πως γίνεται η συναλλαγή; Βρίσκεις σπίτι, πας τράπεζα μιλάς για δάνειο, με τον ιδιοκτήτη τι κάνεις όσο περιμένεις να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με το δάνειο; Προέγκριση παίρνεις γρήγορα; Μετά την προέγκριση δίνεις προκαταβολή στον ιδιοκτήτη για να μην το δώσει αλλού και περιμένετε μετά μαζί την εκταμίευση; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, konto89 είπε

Καλησπέρα! Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο, μπορείς να πεις πως γίνεται η συναλλαγή; Βρίσκεις σπίτι, πας τράπεζα μιλάς για δάνειο, με τον ιδιοκτήτη τι κάνεις όσο περιμένεις να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με το δάνειο; Προέγκριση παίρνεις γρήγορα; Μετά την προέγκριση δίνεις προκαταβολή στον ιδιοκτήτη για να μην το δώσει αλλού και περιμένετε μετά μαζί την εκταμίευση; Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα,

Πρώτα πας τράπεζα για προέγκριση, μετά βρίσκεις σπίτι, μετά δίνεις προκαταβολή, μετά ξαναπας τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
24 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Καλησπέρα σας,

Δεν υπάρχει δάνειο χωρίς να χρειαστεί προκαταβολή ;;

Αν αγοράσεις το σπίτι αρκετά χαμηλότερα από την αξία του ακινήτου σύμφωνα με την εκτίμηση της τράπεζας ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, alexiko είπε

Αν αγοράσεις το σπίτι αρκετά χαμηλότερα από την αξία του ακινήτου σύμφωνα με την εκτίμηση της τράπεζας ναι.

Τελεια και κάτι ακόμη αν πχ ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι στα 120,000 με 70,000 προκαταβολή έχω παραπάνω πιθανότητες ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...