Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε τσικερατάδες, τι σκαρφίζονται οι καταυλακιώται οι Ηλείοι, για να διασφαλιστούν, παναθεμα τους!

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

επίσης να σημειώσω από προσωπική εμπειρία λίγο τι ισχύει με τον εγγυητή, κληρονόμο, δανειολήπτες κλπ... όταν χάσαμε τον πατέρα μου είχε ένα δάνειο στο όνομα του στεγαστικό για σπίτι σε χωριό... δυστυχώς είχε αφαιρέσει την ασφάλεια ζωής... και παρόλο που δεν είχε κανέναν εγγυητή ή δεν είχαν πάρει μαζί με την μητέρα μου το δάνειο (το είχε εξολοκλήρου στο όνομά του) το υπόλοιπο του δανείου πέρασε σε εμάς τους κληρονόμους (αφού δεν κάναμε αποποίηση..). Στον ενφια (λόγω νομοθεσίας) επειδή είμαι μοναχοπαιδι δηλώνουμε 75% σε εμένα και 25% στην μητέρα μου... ΟΜΩΣ.... η τράπεζες μέσα στο σύστημα δεν το πάνε με ποσοστά.. δηλαδή πχ είναι 10.000 υπόλοιπο... ??? 10000 θεωρούν πως χρωστάω εγώ το ίδιο και η μητέρα μου...  γιατί σου λέει αν πεθάνει κάποιος απτους 2 το ίδιο ποσό θέλω να λάβω μετά... το αναφέρω αυτό γιατί όταν πήγα να αιτηθω για δάνειο,  έβλεπαν η τράπεζες μέσα στον Τειρεσία πως στο ονομα μου είναι όλο το ποσό και όχι το 75%.... το ίδιο και στην μητέρα μου... και φυσικά δεν με άφησαν να γράψω/αφήσω συμβολαιογραφικα όλο το σπίτι στην μητέρα μου λόγω... ηλικίας.... δηλαδή και να το έκανα σε συμβολαιογράφο, η τράπεζα θα μου απέρριπτε μετά να βγάλω το βάρος από πάνω μου .... εν κατακλείδι... ότι δάνειο πάρετε οπωσδήποτε ασφάλεια ζωής κι ας είναι παραπάνω χρήματα... ειδικά όταν μιλάμε για οικογένεια...

Λοιπόν, αναφορικά με το ενεργητικό της κληρονομιάς χωρίς διαθήκη, δηλαδή χρήματα, τιμαλφή, θυρίδες, ακίνητα που κληρονόμους πρώτης τάξης Ο επιζών σύζυγος του θανόντος (ή της θανούσης) στην πρώτη τάξη κληρονομεί το 1/4 της περιουσίας του θανόντος (ή της θανούσης) (δηλαδή 3/4 τα τέκνα και 1/4 ο επιζών σύζυγος), και για αυτό το λόγο έχετε αυτά τα ποσοστά ιδιοκτησίας επί του ακινήτου που κληρονόμησατε.

Τώρα, ο νόμος σχετικά με το παθητικό της κληρονομιάς, δηλαδή χρέη και δάνεια, αναφέρει ότι δεν καταμεριζονται κατά κανένα ποσοστό και κάθε κληρονόμος υποχρεούται εις το ολόκληρων αυτών. 

Δυστυχώς ο δικηγόρος σας δε σας ενημέρωσε γι αυτά ως όφειλε και αλλά θεωρείτε την Τράπεζα κακιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, unos είπε

Λοιπόν, αναφορικά με το ενεργητικό της κληρονομιάς χωρίς διαθήκη, δηλαδή χρήματα, τιμαλφή, θυρίδες, ακίνητα που κληρονόμους πρώτης τάξης Ο επιζών σύζυγος του θανόντος (ή της θανούσης) στην πρώτη τάξη κληρονομεί το 1/4 της περιουσίας του θανόντος (ή της θανούσης) (δηλαδή 3/4 τα τέκνα και 1/4 ο επιζών σύζυγος), και για αυτό το λόγο έχετε αυτά τα ποσοστά ιδιοκτησίας επί του ακινήτου που κληρονόμησατε.

Τώρα, ο νόμος σχετικά με το παθητικό της κληρονομιάς, δηλαδή χρέη και δάνεια, αναφέρει ότι δεν καταμεριζονται κατά κανένα ποσοστό και κάθε κληρονόμος υποχρεούται εις το ολόκληρων αυτών. 

Δυστυχώς ο δικηγόρος σας δε σας ενημέρωσε γι αυτά ως όφειλε και αλλά θεωρείτε την Τράπεζα κακιά. 

μα δεν διαφωνούμε σε κάπου ούτε είπα κάτι διαφορετικό! είπα βάσει νόμου το 75% πάει σε μένα λόγω του ότι είμαι μοναχοπαίδι και το υπόλοιπο 25% στη  μητέρα μου... επίσης δεν κατηγόρησα την τράπεζα καπου και πως κακώς τα κάνει ούτε περί δικηγόρου... δεν κατάλαβα πως προκύπτει απτά λεγόμενα μου αυτό.. εγώ απλά ανέφερα αυτά που ισχύουν και έγιναν, προσπαθώντας να τα αναλύσω για να καταλάβει ο κόσμος ίσως λίγο καλύτερα τι γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Βρε τσικερατάδες, τι σκαρφίζονται οι καταυλακιώται οι Ηλείοι, για να διασφαλιστούν, παναθεμα τους!

Συμφωνία καταυλακιώτη με καταυλακιώτη...αυτό που λέμε, "συμφωνία κυρίων"... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

ναι... και επίσης γιατί δεν τους ρωτάς? (ίσως κάθε τραπεζα να έχει το δικό της σκεπτικό) δηλαδή να τους πεις ποια η διαδικασία τώρα? πληρώνω επίσκεψη,  έρχεται ο μηχανικός και μετά? περιμένουμε να μας πει την εκτίμησή του στην εμπορική αξία κι αν συμφωνώ προχωράμε στους ελέγχους (τεχνικούς και νομικούς?) άρα και στην εξόφληση του υπολοίπου πόσο πχ 550 ευρώ χοντρικά πόσο βγαίνει? να δεις τι θα σου πουν ....

Ρωτησα σημερα κι εστειλα ολα τα στοιχεια. Υπαρχει το σταδιο του προελεχγου το οποιο κοστιζει περι τα 186 ευρω, αν δεν κανω λαθος. Στον προελεγχο θα φανει η εμπορικη αξια του ακινητου. Οποτε προχωρησα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Ρωτησα σημερα κι εστειλα ολα τα στοιχεια. Υπαρχει το σταδιο του προελεχγου το οποιο κοστιζει περι τα 186 ευρω, αν δεν κανω λαθος. Στον προελεγχο θα φανει η εμπορικη αξια του ακινητου. Οποτε προχωρησα ετσι.

ακριβώς ναι έτσι γιατί κι εγώ όταν είχα ρωτήσει,  μου είχαν πει ότι αν δε θέλω να συνεχίσω το πολύ πολύ να χάσω τα 150-200 ευρώ της επίσκεψης-προελεγχου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Ρωτησα σημερα κι εστειλα ολα τα στοιχεια. Υπαρχει το σταδιο του προελεχγου το οποιο κοστιζει περι τα 186 ευρω, αν δεν κανω λαθος. Στον προελεγχο θα φανει η εμπορικη αξια του ακινητου. Οποτε προχωρησα ετσι.

Το κόστος φαντάζομαι δεν είναι ίδιο σε όλες τις τράπεζες, η Εθνική πχ για διαμέρισμα ζητάει 60 για το δικηγόρο (έλεγχο τίτλων), 110 για μηχανικό, συν ΦΠΑ σύνολο κάπου 210.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το κόστος φαντάζομαι δεν είναι ίδιο σε όλες τις τράπεζες, η Εθνική πχ για διαμέρισμα ζητάει 60 για το δικηγόρο (έλεγχο τίτλων), 110 για μηχανικό, συν ΦΠΑ σύνολο κάπου 210.

Μπορει το 186 να ηταν χωρις φπα, δεν ξερω. απο Εθνικη παντως πηρα την προεγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Μπορει το 186 να ηταν χωρις φπα, δεν ξερω. απο Εθνικη παντως πηρα την προεγκριση

Έχει επίσημο τιμοκατάλογο η Εθνική, αλλά μόλις είδα ότι τα νούμερα είναι ενδεικτικά.

image.png.da594a2f8cd53c56a4c7da6dfb347299.png

https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files/Timologio/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_daneiwn.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks,

Ειμαι στην αυτοτελη ιδιοκτησια, οποτε ειμαι στο 180+φπα. Στην προεγκριση που ελαβα, αναφερονται ολα τα ακριβη ποσα. Γι αυτο εγραψα οτι τα συνολικα εξοδα ειναι 630 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Συμφωνία καταυλακιώτη με καταυλακιώτη...αυτό που λέμε, "συμφωνία κυρίων"... :) 

Κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσίτης μου πρότεινε τηλεφωνικώς να ρίξω ένα ποσό - κασέρι μαύρα - απευθείας στο χέρι του ιδιοκτήτη, ανεξάρτητα με το τι θα αναγράφεται στο συμβόλαιο αγοράς. Πέραν του γεγονότος οτι είναι ας πούμε φοροδιαφυγή, κοινωνικά ανήθικο κτλ, σε περίπτωση που το αποφασίσω θα έχω πρόβλημα με την τράπεζα και το στεγαστικό που θα μου χορηγήσει; Επίσης ενυπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος π.χ. να μην αποδέχονται οτι έλαβαν το ποσό κτλ;

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iosifise είπε

Μεσίτης μου πρότεινε τηλεφωνικώς να ρίξω ένα ποσό - κασέρι μαύρα - απευθείας στο χέρι του ιδιοκτήτη, ανεξάρτητα με το τι θα αναγράφεται στο συμβόλαιο αγοράς. Πέραν του γεγονότος οτι είναι ας πούμε φοροδιαφυγή, κοινωνικά ανήθικο κτλ, σε περίπτωση που το αποφασίσω θα έχω πρόβλημα με την τράπεζα και το στεγαστικό που θα μου χορηγήσει; Επίσης ενυπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος π.χ. να μην αποδέχονται οτι έλαβαν το ποσό κτλ;

και τι θα πετυχεις με αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iosifise είπε

Μεσίτης μου πρότεινε τηλεφωνικώς να ρίξω ένα ποσό - κασέρι μαύρα - απευθείας στο χέρι του ιδιοκτήτη, ανεξάρτητα με το τι θα αναγράφεται στο συμβόλαιο αγοράς. Πέραν του γεγονότος οτι είναι ας πούμε φοροδιαφυγή, κοινωνικά ανήθικο κτλ, σε περίπτωση που το αποφασίσω θα έχω πρόβλημα με την τράπεζα και το στεγαστικό που θα μου χορηγήσει; Επίσης ενυπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος π.χ. να μην αποδέχονται οτι έλαβαν το ποσό κτλ;

Ότι δώσεις μαύρα κασέρι, δεν αναγνωρίζεται στο κομμάτι του δανείου. Πχ αν το σπίτι εκτιμηθεί 100.000 και η τράπεζα σου δίνει δάνειο 75.000 και το συμβόλαιο το κάνεις στα 60.000 γιατί έδωσες "κασέρι", η τράπεζα θα σου δώσει το πολύ 60.000.

Τα είπανε πολλοί, η τράπεζα δίνει το ελάχιστο από το 75 ή 80% της εκτιμώμενης αξίας του ακινήτου και του ποσού αγοράς που αναγράφεται στο συμβόλαιο.

Τέλος προφανώς και οτιδήποτε δίνεις "κασέρι"/μαύρα επαφίεσαι στην καλή διάθεση του άλλου να στα επιστρέψει/αποζημιώσει αν κάτι πάει στραβά στη συναλλαγή γιατί πολύ απλά δεν αποδεικνύεται με τίποτα ότι τα έδωσες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...