Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες διάβασα ότι θα έβγαζαν και το 6 λογικά μόλις δώσουν το Yosemite θα το δώσουν και αυτό.

Πράγματι αυτά πάνε πάντα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω ενα υπολογιστη i7 4790 με μητρικη asus z87-m και 8gb ram και TL-WDN4800  καθως και r 9 270x  και θα θελα να μαθω αν μπορω να το κανω dual boot με mac και τι οδηγο να ακολουθησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα Update χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στο DP 8 του Yosemite.

 

attachicon.gif10688370_10152684534055768_1367699881586739577_o.jpg

 

http://www.primatelabs.com/geekbench/ ;)

 

...στον "θείο" υπάρχει για 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.primatelabs.com/geekbench/ ;)

 

...στον "θείο" υπάρχει για 64bit.

 

 

 

64 τρέχω και εγώ βρε απλά πιο παλιά ver.γιατί το έχω σε έναν φάκελο με must tools που τον τρέχω σε κάθε μηχάνημα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64 τρέχω και εγώ βρε απλά πιο παλιά ver.γιατί το έχω σε έναν φάκελο με must tools που τον τρέχω σε κάθε μηχάνημα. :)

 

Το geekbench 3 δίνει πιο χαμηλά αποτελέσματα, αλλά είναι πιο αξιόπιστο και πλέον σημείο αναφοράς για τις μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου το έχω.. θα σου ανεβάσω σε λίγο .. ;) αν και μου την έσπαγε κιόλας που σου ανοίγει υποχρεωτικά browser.

Edit > Τώρα δεν μου άνοιξε τον browser ίσως να μην θυμάμαι καλά..

 

Πάντα σε ένα Hackint0sh υπάρχουν τρόποι να κλέψεις λίγο  το benchmark αφού εύκολα γαργαλάς λίγο τον K επεξεργαστή..  χεχεχεχ  :rolleyes:

 

post-227308-0-96559200-1411115455_thumb.jpg

 

και Str8 αλλά να εξηγηθώ ότι τα δικά μου μηχανάκια είναι έτσι στημένα (καλές ψήκτρες,επιλογή hardware,airflow etc) ώστε να τρέχουν +20% by default από bios.

 

post-227308-0-16008100-1411115942_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σε ένα Hackint0sh υπάρχουν τρόποι να κλέψεις λίγο  το benchmark αφού εύκολα γαργαλάς λίγο τον K επεξεργαστή..  χεχεχεχ  :rolleyes:

και Str8 αλλά να εξηγηθώ ότι τα δικά μου μηχανάκια είναι έτσι στημένα (καλές ψήκτρες,επιλογή hardware,airflow etc) ώστε να τρέχουν +20% by default από bios.

 

 

Δεν είναι θέμα hackitosh καθώς και στα windows τα ίδια αποτελέσματα θα πάρεις.

Ακόμη και με μια οικονομική ψύκτρα τύπου Coolermaster 212 EVO και ένα καλό Z mobo κάνεις θαύματα. Απλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι σε τόσο ισχυρούς επεξεργαστές να μπαίνουμε σε διαδικασιες OC. Νομίζω είναι προτιμότερο να έχουμε χαμηλότερες θερμοκρασίες και επίπεδα θορυβου καθώς οι επιδόσεις είναι ήδη πάρα πολύ καλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ να το αναλύσουμε,εγώ κατ'αρχην ήμουν ενάντια στην ιδέα oc,και είμαι ακόμα όσο αφορά ρεύματα και xtreme καταστάσεις,

η για να το θέσω πιο σωστά,δεν είναι μέσα στην γκάμα ενδιαφερόντων μου.

Οι σύγχρονες όμως μητρικές κ μπορώ να το οριοθετήσω απο Z77 και έπειτα είναι κατασκευασμένες να διαχειρίζονται θα πω εγώ,πολύ καλύτερα τους Ξεκλείδωτους επεξεργαστές και μάλιστα μερικές από αυτές by default.

Αυτό λοιπόν εμένα με έβαλε σε σκέψεις και κάθισα και το ξεψάχνισα,και είχα κ έναν λόγο παραπάνω αφού ως ιδέα δεν μου ταίριαζε.

Επειδή είχα δει πως λειτουργούσε το oc στις Z68 ας πούμε,διαπίστωσα ότι το πρώτο σκαλί,δηλαδή αυτό το 20% που γράφω,ναι μεν είναι αντικειμενικά o.c αλλά και δεν είναι,είναι συνολικά καλύτερη διαχείριση ξεκλείδωτου επεξεργαστή από το ίδιο το bios.αρα είναι αρκετά εύκολο να το έχεις και αν έχεις σωστό hackint0sh μηχάνημα να το έχεις και εκεί. (εδώ να κάνω μια διευκρίνηση - αν δεν έχεις σωστό stepping επεξεργαστή το +20% τι να κάνεις ? )

 

Άρα απο εκει και πέρα χρειάζεσαι μόνο τις σωστές προϋποθέσεις που είναι σωστό και grade A hardware για να το υποστηρίξεις (πχ δεν μπορείς να έχεις μαπα μνήμες κ τροφοδοτικό),και σωστή και αθόρυβη προπαντός ψύξη όπως πολύ σωστά έγραψες.

Όταν λοιπόν καταλήξεις και τα έχεις όλα αυτά σωστά ο υπολογιστής εκτός απο την συχνότητα λειτουργίας δεν εχει και το εννοώ καμιά απολύτως διαφορά απο το να δούλευε χωρις αυτο το +20% ουτε σε θερμοκρασίες (+- 5 δεν είναι διαφορά για εμένα) ,ούτε σε θόρυβο,ούτε σε καταπόνηση ενδεχομένως.

Αυτό ακριβώς εννοώ με τα παραπάνω του προηγούμενου ποστ για τα μηχανήματα μου.

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω μαζί σου,οτι είναι ήδη πολύ δυνατοί επεξεργαστές και δεν το χρειάζονται επειδή όμως επι της ουσίας δεν έχει αρνητικό αντίτιμο γιατί να μην το κρατήσεις αφού το έχεις πληρώσει αγοράζοντας όλο αυτό το ακριβό k ξεκλείδωτο hardware

στην τελική φυσικά είναι μόνο ένα κλικ στο Bios και πολύ εύκολο να το έχεις on/off,και φυσικά στα μηχανήματα που είναι επαγγελματικά π.χ για rendering με i7 και δουλεύουν τους πυρήνες 100% για ώρες δεν το προτείνω,εμείς οι ερασιτέχνες όμως το θέλουμε και το κερασάκι μας :)

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα Magic mouse και όλα κομπλέ!. - Πολύ ενδιαφέρον Μιχάλη συνεχισε- , έβαλα wired keyboard (standar aluminum etc) αυθεντικό και το OS μοθ απαντάει ευθαρσός οτι "your keybord cannot be identified" όταν πηγαίνω για setup. Αποτέλεσμα, δεν λειτουργούν τα 3 κάτω αριστερά, command/option/control. - To error το βγάζει όταν όταν πατάω το ~ δίπλα απο το αριστερό σίφτ.

 

Έχει κανείς καμια πρόταση; γιατι ονλαιν δεν βρήκα και τπτ. τα κουμπιά λειτοργούν κανονικά απλα δεν εκτελούν αυτά που πρέπει, λόγω του απο πάνω.

 

Ευχαριστώ!!!

 

πς, αυτο όλο το έγραψα απο το πληκτρολόγιο, ωραίο είναι το ατιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα Magic mouse και όλα κομπλέ!. - Πολύ ενδιαφέρον Μιχάλη συνεχισε- , έβαλα wired keyboard (standar aluminum etc) αυθεντικό και το OS μοθ απαντάει ευθαρσός οτι "your keybord cannot be identified" όταν πηγαίνω για setup. Αποτέλεσμα, δεν λειτουργούν τα 3 κάτω αριστερά, command/option/control. - To error το βγάζει όταν όταν πατάω το ~ δίπλα απο το αριστερό σίφτ.

 

Έχει κανείς καμια πρόταση; γιατι ονλαιν δεν βρήκα και τπτ. τα κουμπιά λειτοργούν κανονικά απλα δεν εκτελούν αυτά που πρέπει, λόγω του απο πάνω.

 

Ευχαριστώ!!!

 

πς, αυτο όλο το έγραψα απο το πληκτρολόγιο, ωραίο είναι το ατιμο.

Γέλασα αρκετά !

 

Και γω με wired είμαι με το num pad . Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα πουθενά . Δοκίμασες σε όλες τις θύρες ? Με τι keyboard ήσουν πριν ? Τα κουμπιά κάτω γενικά δουλεύουν σε άλλο pc ή os ?

 

Με γεια btw ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα Magic mouse και όλα κομπλέ!. - Πολύ ενδιαφέρον Μιχάλη συνεχισε- , έβαλα wired keyboard (standar aluminum etc) αυθεντικό και το OS μοθ απαντάει ευθαρσός οτι "your keybord cannot be identified" όταν πηγαίνω για setup. Αποτέλεσμα, δεν λειτουργούν τα 3 κάτω αριστερά, command/option/control. - To error το βγάζει όταν όταν πατάω το ~ δίπλα απο το αριστερό σίφτ.

 

Έχει κανείς καμια πρόταση; γιατι ονλαιν δεν βρήκα και τπτ. τα κουμπιά λειτοργούν κανονικά απλα δεν εκτελούν αυτά που πρέπει, λόγω του απο πάνω.

 

Ευχαριστώ!!!

 

πς, αυτο όλο το έγραψα απο το πληκτρολόγιο, ωραίο είναι το ατιμο.

Έλα μην απογοητεύεσαι θα το πετύχεις.. :P  σε USB 2 έτσι ?

 

post-227308-0-12266600-1411133371_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...