Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορώ να κάνω mount το EFI απο το usb flash

efi_mounter_v3

 

γεια σας παιδια.εχω ερωτευτη μια μητρικη....

συγκεκριμενα αυτην.....

για μενα ειναι συνολικα οτι καλυτερο βρηκα μεχρι τωρα και δεχετε αν οχι ολους σχεδον ολους τους επεξεργαστες της intel με usb3.1 και thunderbolt 3 και πολλα αλλα καλουδια.

 

αλλα ενδικνυεται για hackintosh;;;;

δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.γνωριζει κανεις να μου πει;;;αν γινετε σημαινει οτι κατεληξα....χαχαχ

περιμενω την απαντηση σας.ευχαριστω προκαταβολικα.

Κάτα 99% δεν θα σου παίζει η onboard κάρτα ήχου, άγνωστο για το thunderbold

Γενικότερα η Gigabyte ήταν πάντοτε οι φιλικότερες ως προς την υλοποίηση Hackintosh builds.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ECC μνήμες? Γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο ύπαρξης της συγκεκριμένης μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην συγκεκριμένη κολλήσα γιατί δέχεται και xeon. Άλλη μητρική με 1151 που να δέχεται και i5 celeron Kai xeon ταυτόχρονα δεν έχω βρει. Αν είναι μόνο η κάρτα ήχου να βάλω μια έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απαραίτητο για σένα να τρέξεις με xeon? Και ειδικά στο 1151? Για έξτρα μόνο σε usb νομίζω μετά πας.
Γενικότερα πολύ μπασταρδεμένο το συγκεκριμένο setup. Αν πρέπει να πας σε Xeon, τότε προτίμησε X99 για σίγουρα και καλύτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για να περάσεις το Sierra με unibeast θέλει πάνω από 8gb USB stick αλλιώς κολλάει; Το έχει κατεφερει κανείς με 8ρι; 4 ώρες ειχε κολλήσει στη μέση το install, 3 φορές το έκανα απ την αρχή όλο και πάλι σταμάταγε, μετά το παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

efi_mounter_v3

 

Κάτα 99% δεν θα σου παίζει η onboard κάρτα ήχου, άγνωστο για το thunderbold

Γενικότερα η Gigabyte ήταν πάντοτε οι φιλικότερες ως προς την υλοποίηση Hackintosh builds.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ECC μνήμες? Γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο ύπαρξης της συγκεκριμένης μητρικής.

TO EFI mounter είναι νομίζω μόνο για το partition του λειτουργικού. Δεν έχει επιλογή να διαλέξεις το partition απο το flashaki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για να περάσεις το Sierra με unibeast θέλει πάνω από 8gb USB stick αλλιώς κολλάει; Το έχει κατεφερει κανείς με 8ρι; 4 ώρες ειχε κολλήσει στη μέση το install, 3 φορές το έκανα απ την αρχή όλο και πάλι σταμάταγε, μετά το παράτησα.

ποιος στο ειπε αυτο ? 8αρι μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για να περάσεις το Sierra με unibeast θέλει πάνω από 8gb USB stick αλλιώς κολλάει; Το έχει κατεφερει κανείς με 8ρι; 4 ώρες ειχε κολλήσει στη μέση το install, 3 φορές το έκανα απ την αρχή όλο και πάλι σταμάταγε, μετά το παράτησα.

Δοκίμασε με μεγαλύτερο, δεν είναι θέμα του Sierra αλλά του tool με μερικά flashάκια. Έχει παρατηρηθεί και στο παρελθόν.

 

TO EFI mounter είναι νομίζω μόνο για το partition του λειτουργικού. Δεν έχει επιλογή να διαλέξεις το partition απο το flashaki

Λάθος κάνεις. Σκανάρει κάθε mounted "δίσκο" και δίνει σε λίστα όλα τα κρυφά partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jummaru 99 κάρτα ήχου έχει και pci.

Όχι δεν είναι απαραίτητο απλά για το γαμωτο θα ήταν καλό να είχες την επιλογή να βάλεις ότι επεξεργαστή θες. Αλλά τελικά στην όπως και στη ζωή τίποτα δεν είναι τέλειο..... Χαχαχα

Ναι για x99 ξέρω αλλά ανεβαίνει πολύ το κασε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jummaru 99 κάρτα ήχου έχει και pci.

Όχι δεν είναι απαραίτητο απλά για το γαμωτο θα ήταν καλό να είχες την επιλογή να βάλεις ότι επεξεργαστή θες. Αλλά τελικά στην όπως και στη ζωή τίποτα δεν είναι τέλειο..... Χαχαχα

Ναι για x99 ξέρω αλλά ανεβαίνει πολύ το κασε μετά.

Your money, your choice.

Το μόνο που έχω να συμπληρώσω όταν αναφερόμαστε σε αγορά/επιλογή εκ των υστέρων, είναι πως δεν ενδείκνυται 100% για hackintosh build, από τη στιγμή που δεν είναι 100% λειτουργική υπό αυτές τις συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους όλα οκ! Έφταιγε το ότι δεν είχα κάνει disable τα usb 3.ξεπερασε το pci configuration!

 

Άρα στο Sierra δεν θα έχουμε usb3?

 

Επίσης δεν έχω ήχο από την onboard Realtek 889? καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους όλα οκ! Έφταιγε το ότι δεν είχα κάνει disable τα usb 3.ξεπερασε το pci configuration!

 

Άρα στο Sierra δεν θα έχουμε usb3?

 

Επίσης δεν έχω ήχο από την onboard Realtek 889? καμία ιδέα;

Έχει, αλλά ποιον controller έχεις για usb 3.0?

 

Κοιτάμε και τα προηγούμενα posts.

Ήχος:

 

 

ναι, κανε τα παρακατω ακριβως οπως τα γραφω

 

  1. Download/View Raw/audio_cloverALC-120
  2. Mount EFI/EFI Mounter v3 | tonymacx86.com
  3. Double Click Downloads/audio_. . .ALC-120.command
  4. Enter Password
  5. Answer questions (y/n)
  6. Terminal/Shell/Export Text As...
  7. Restart

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους όλα οκ! Έφταιγε το ότι δεν είχα κάνει disable τα usb 3.ξεπερασε το pci configuration!

 

Άρα στο Sierra δεν θα έχουμε usb3?

 

Επίσης δεν έχω ήχο από την onboard Realtek 889? καμία ιδέα;

 

Ωραιος, δεν θυμαμαι τι μηχανημα εχεις αλλα δες αυτον τον οδηγο ειναι για native υποστηριξη 

 

https://www.tonymacx86.com/threads/native-usb-2-0-usb-3-0-on-skylake.202787/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω. Οπότε κάνεις όσα λέει ο οδηγός και ενεργοποιείς στη συνέχεια τα USB 3.

 

Για την κάρτα ήχου (Realtek 889) είδα είναι επίσης λίγο μπελαλίδικη η δουλειά στο αλλο site!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα ήχου (Realtek 889) είδα είναι επίσης λίγο μπελαλίδικη η δουλειά στο αλλο site!

Καθόλου μπελαλίδικη. Κατεβάζεις το αρχείο. Το τρέχεις Βάζεις το pass σου. Πατάς Υ(κυρίως) στα ερωτήματα. Restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...