Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα. Έγινε μετάβαση σε 100ρα και μου έστειλαν το εν λόγω ρουτερ. Το έχω μόνο για τηλέφωνο καθώς είναι συνδεδεμένο με ένα Huawei AX3 pro. Το θέμα είναι ότι εχω πάρα πολλές αποσυνδέσεις και ότι ενώ στην αρχή έπιανα 100 σε speedtest τώρα δεν είναι καθόλου σταθερό. Από τον ΟΤΕ μου λένε ότι σαυτους φαίνεται ότι η ταχύτητα είναι 98, μια χαρά δηλαδή. Το θέμα είναι ότι κάνει πολλές επανεκκινησεις μόνο του. Και δεν ξέρω τι φταίει. Άλλαξα και το τροφοδοτικό, έβαλα του w 724v αλλά δεν έφτιαξε. Μέχρι να έρθει το plus δεν είχαμε θέμα με το w 724v και πιαναμε κανονικά 100 σταθερά. Τι μπορώ να κάνω; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω προβλημα με το ρουτερ της Κοσμοτε σε 50αρα γραμμή. Το ρουτερ είναι το speedport Plus της Sercom, πρίν λίγες μέρες εκανα μια επανεκκίνηση και από τότε δεν συνδέεται με το ίντερνετ. Ανάβουν τα λαμπάκια power, DSL, WLAN, και μενουν σβηστά τα υπόλοιπα Online, Telephony και Service. Πηρα τηλέφωνο πρπσπαθησαν απο εκεί να κανουν κάτι μέχρι και reset καμσμε στο router αλλά τίποτα. Ήρθε τεχνικός εδώ είδε την γραμμή βγάζει 40 αλλά μονο απο το ενα καλοδιο, το άλλο, λέει, πρέπει να είναι κομμένο και να φωνάξω ηλεκτρολόγο η να βρει που είναι το κόψιμο και να το επισκευάσει, η να βαλω καινούργιο καλοδιο. Είμαι στον 6ο όροφο, άρα καταλαβαίνετε κόστος. Του είπα ότι εγω πιστεύω ότι το ρούτερ φταίει αλλά αυτός επιμένει το καλοδιο. Δεν εχω κανενα splitter στην γραμμή, το ρούτερ είναι απευθείας στην πριζα και το τηλέφωνο στο ρούτερ. Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εβαλα 200αρα γραμμή από ΟΤΕ  και δόθηκε μαζί το Speedport Plus, οπότε εβγαλα εκτός το TPLink 5120 που χρησιμοποιούσα. Το θέμα είναι ότι μου έχει αλλάξει τα φώτα στο εσωτερικό δίκτυο, αλλάξε όλα τα εσωτερικά IP ( αυτό λογικό) αλλά για κάποιο λόγο δεν κάνει reserve ips με χρήση mac address ( βάζω τα στοιχεία, πατώ save, αλλά καμία αλλαγή). Οπότε λέω να το γυρίσω σε bridge mode και να ξαναβάλω το παλιο ρούτερ.

Πλην το να του δώσω άλλο IP από το 1.1 σε 1.100, πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Θα ήθελα να δουλεύει και το voip τηλέφωνο αν είναι δυνατό. Υπάρχει κάποιος οδηγός γι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

τους τελευταίους 4 μήνες έχω απελπιστεί με την Cosmote και τα θέματα που έχω ξαφνικά στο Internet. Κάθε μέρα ή κάθε 2 μέρες το ρουτερ (Speedport Plus) χάνει τις IP (ipv4 & ipv6 not connected) με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω restart το ρουτερ ώστε να επανέλθει. Έχει γίνει αντικατάσταση του ρουτερ χωρίς να διορθωθεί το θέμα. 

Έχουν έρθει 2 φορές τεχνικοί, την μια μου είπαν οτι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού και την άλλη προσπαθούσαν να με πείσουν οτι η περιοχή μου δεν υποστηρίζει την 100αρα και να πέσω σε 50αρα (ενώ όλο το 2020 δεν είχα θέματα). 

Ο 2ος τεχνικός έκανε αλλαγή κάρτας στο DSLAM, και πλέον το θέμα παρουσιάζεται 1 φορά ανά 3-4 μέρες εκτός και αν ζορίσω την σύνδεση με μεγάλα αρχεία και έχω προσέξει να είναι πλέον πολλά περισσότερα τα CRC και FEC Errors. 

Το περίεργο είναι οτι ο συγχρονισμός δεν χάνεται, χάνει μόνο τις IP. Στο ρουτερ είναι αναμένο το Power και το DSL και σβήνει το Online και το Telephony. 

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος; Μπορώ να κάνω κάτι ή πρέπει να εξακολουθώ να παίρνω τηλέφωνο το 13788 μέχρι να δω φως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ήθελα να ρωτήσω το συγκεκριμένο ρουτερ τοποθετειται στον τοιχο μιας και εχει 2 εγκοπες για κρεμασμα.

Το θεμα μου ειναι αν βγαινει η βαση του.

Το εχει δοκιμασει καποιος?

Υπαρχει δυνατοτητα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Καλημέρα , εχω και κάποια προβληματάκια με το 2i , αξίζει να ζητήσω αλλαγή στο plus ή ξανά στο ίδιο ?

Ζήτα το Plus, σταθερότατο αν η γραμμή σου είναι "καθαρή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις περίπου 4000 CRC, το θέμα είναι σε πόσες μέρες uptime στα έχει κάνει;

Αργότερα για 100αρα ίσως χρειαστεί να τσεκάρεις την εσωτερική σου εγκατάσταση..

Έχεις απομονώσει τη γραμμή στη κεντρική πρίζα από την υπόλοιπη εγκατάσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Έχεις περίπου 4000 CRC, το θέμα είναι σε πόσες μέρες uptime στα έχει κάνει;

Αργότερα για 100αρα ίσως χρειαστεί να τσεκάρεις την εσωτερική σου εγκατάσταση..

Έχεις απομονώσει τη γραμμή στη κεντρική πρίζα από την υπόλοιπη εγκατάσταση;

Περίπου 10 μέρες. Δε σκέφτομαι να αναβαθμίσω καθώς δεν έχω απώλειες ταχύτητας στην 50άρα που κλειδώνει 56.

Τι εννοείς απομόνωση ? Στην πρίζα δεν εχω τιποτα πάνω , απευθείας το καλώδιο στο ρουτερ. Υπάρχει άλλη μία πρίζα τηλεφώνου σε άλλο δωμάτιο.

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να αφήσεις στη κεντρική μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή..

Αλλά μην ασχοληθείς, μια χαρά είσαι.. 400 τη μέρα δεν είναι τπτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να βαλω κοφτη για συγκεκριμενες ωρες στο διακομιστη του LOL για να περιορισω το γιο μου απο το να παιζει συνεχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 8:06 ΜΜ, vasilis_ts είπε

Καλησπερα σε ολους, σημερα αλλαξα το entry 2i και εβαλα το plus. Τα παντα ΟΚ, το μονο που δεν μπορω να βρω με τιποτα ειναι πως βλεπω απο το pc τον σκληρο δισκο που συνδεσα στη θυρα usb του router. Στις ρυθμισεις του router φαινεται κανονικα ο δισκος, εφτιαξα και user οπως ελεγε αλλα μετα που παω για να δω το δισκο δικτυακα?

FileZilla, ftp utility  

 

30 λεπτά πριν, bebis4 είπε

η αν εχετε και καποιο αλλο τροπο εσπροσδεκτος

NetLimiter 
η παρομοιο util.

Filter and Time rule στο menu του speedport plus

η καλύτερο router με πιο πολλα rules

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...