Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το 7530 μπορουμε να το αγορασουμε απο καταστηματα δεν το δινουν. Δινουν το plus το enty και το 724. Το 7530 εχει 130 ευρω αλλα απο το να ησυχασουμε βλεπω να καταληγουμε εκει.

 

Εγώ το Plus έχω. Πληρώνω για 50άρα και συγχρονίζω στα 31. Πονεμένη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Εγώ το Plus έχω. Πληρώνω για 50άρα και συγχρονίζω στα 31. Πονεμένη ιστορία...

Απο χθες το βραδυ συγχρονισε στα 6MB λεω γιατι σερνετε το ιντερνετ ενω εχω 50αρα ετσι. Τωρα ειναι στα 26. Αν κανω restart μπορει να παει 10 η μπορει και 55. Σιγουρα δεν φταιει η καλωδιωση απο οταν πηρε το ρουτερ αρχισαν αυτα. Αυριο θα τους κανω τηλεφωνο και οτι βγει αλλιως θα δωσω τα 130 για το 7530 και τελος πολυ ασχοληθηκα εχει μερες που καθε λιγες ωρες βαραει restart. Δινω και 30 ευρω το μηνα τα λεφτα τα περνουν οι του ΟΤΕ να φτιαξουν καμια υπηρεσια δεν μπορουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απο χθες το βραδυ συγχρονισε στα 6MB λεω γιατι σερνετε το ιντερνετ ενω εχω 50αρα ετσι. Τωρα ειναι στα 26. Αν κανω restart μπορει να παει 10 η μπορει και 55. Σιγουρα δεν φταιει η καλωδιωση απο οταν πηρε το ρουτερ αρχισαν αυτα. Αυριο θα τους κανω τηλεφωνο και οτι βγει αλλιως θα δωσω τα 130 για το 7530 και τελος πολυ ασχοληθηκα εχει μερες που καθε λιγες ωρες βαραει restart. Δινω και 30 ευρω το μηνα τα λεφτα τα περνουν οι του ΟΤΕ να φτιαξουν καμια υπηρεσια δεν μπορουν.

Πήγαινε εδώ, συμπλήρωσε το τηλέφωνο σου και δες πόση ταχύτητα πιάνει η περιοχή σου. Αν πιάνει παραπάνω από ότι έχεις τότε μάλλον φταίει το Router. Αν όχι τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. 

Εμένα λέει max 34 Mbps και πιάνω 33980. Αδύνατον να κάνω κάτι. Θέλω να αλλάξω το Router πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, κάτι σαν αναβάθμιση δηλαδή.😁 Ξέρω όμως ότι το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Πήγαινε εδώ, συμπλήρωσε το τηλέφωνο σου και δες πόση ταχύτητα πιάνει η περιοχή σου. Αν πιάνει παραπάνω από ότι έχεις τότε μάλλον φταίει το Router. Αν όχι τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. 

Εμένα λέει max 34 Mbps και πιάνω 33980. Αδύνατον να κάνω κάτι. Θέλω να αλλάξω το Router πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, κάτι σαν αναβάθμιση δηλαδή.😁 Ξέρω όμως ότι το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι το ίδιο.

Μεχρι 50αρα εχουμε εδω και οταν θελει πιανω 55mb κανονικα. Οταν βαραει restarts δεν γινεται δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μεχρι 50αρα εχουμε εδω και οταν θελει πιανω 55mb κανονικα. Οταν βαραει restarts δεν γινεται δουλεια.

Τότε μάλλον φταίει το Router. Εγώ από ότι μου έχουν πει είμαι μακριά από το κουτί οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να δουμε ποσο μπαγλαμαδες ειναι οι του ΟΤΕ. Πριν καμια βδομαδα τους πηρα τελικα για αλλαγη ρουτερ την λεω την υπαλληλο θελω να μου στειλετε η το 724 η το entry 2i μιας και το plus ειναι για τα σκουπιδια και δεν κανει για τιποτα. Τελικα μου λεει κανονιζω το κουριερ να στειλει το entry 2i μαζι με ups που την ειπα για το ρευμα και κλεινουμε. Ερχεται ο κουριερ και οι μπαγλαμαδες μου εστειλαν ακριβως το ιδιο το plus. Αφηνω πισω το παλιο και περνω το νεο plus. Το κουμπωνω και κανει τα ιδια και χειροτερα αποσυνδεσεις συγχρονιζει στα 6-7mb οποτε του καπνισει γενικα για τα σκουπιδια τη μερα 5-6 αποσυνδεσεις. Σημερα παρηγγειλα το 7530 στα 135 με τιμολογιο απο Γερμανο να το κουμπωσω να ησυχασω. ΟΤΕ εισαι για τα σκουπιδια το ξεραμε αλλα το εχεις παρακανει δωσε και κανα ρουτερ της προκοπης οχι του 10ευρου που εχουν κατι plus που δεν κανουν για τιποτα. Μεχρι Παρασκευη πιστευω να το εχω και θα επανελθω για εντυπωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για να δουμε ποσο μπαγλαμαδες ειναι οι του ΟΤΕ. Πριν καμια βδομαδα τους πηρα τελικα για αλλαγη ρουτερ την λεω την υπαλληλο θελω να μου στειλετε η το 724 η το entry 2i μιας και το plus ειναι για τα σκουπιδια και δεν κανει για τιποτα. Τελικα μου λεει κανονιζω το κουριερ να στειλει το entry 2i μαζι με ups που την ειπα για το ρευμα και κλεινουμε. Ερχεται ο κουριερ και οι μπαγλαμαδες μου εστειλαν ακριβως το ιδιο το plus. Αφηνω πισω το παλιο και περνω το νεο plus. Το κουμπωνω και κανει τα ιδια και χειροτερα αποσυνδεσεις συγχρονιζει στα 6-7mb οποτε του καπνισει γενικα για τα σκουπιδια τη μερα 5-6 αποσυνδεσεις. Σημερα παρηγγειλα το 7530 στα 135 με τιμολογιο απο Γερμανο να το κουμπωσω να ησυχασω. ΟΤΕ εισαι για τα σκουπιδια το ξεραμε αλλα το εχεις παρακανει δωσε και κανα ρουτερ της προκοπης οχι του 10ευρου που εχουν κατι plus που δεν κανουν για τιποτα. Μεχρι Παρασκευη πιστευω να το εχω και θα επανελθω για εντυπωσεις.

Περιμένω εξελίξεις ,με ενδιαφέρει κ μενα το ιδιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Περιμένω εξελίξεις ,με ενδιαφέρει κ μενα το ιδιο θεμα

Θα γραψω αναλυτικα ναι γιατι το plus πεταει 1000000 errors ειδικα τις μερες με τα restarts και τις χαμηλες ταχυτητες ξεσκιζεται. Το 7530 ευελπιστω να ειναι οσο καλο εχω διαβασει και να μην νιωθει να ειναι κολλημενο στα 55000/5500 και να μην εχω αποσυνδεσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 6:51 ΜΜ, JTRGamer είπε

Περιμένω εξελίξεις ,με ενδιαφέρει κ μενα το ιδιο θεμα

Τιποτα και με το fritzbox. Η γραμμη συνεχιζει να πεταει errors και να συγχρονιζει οπου να ναι με συχνες αποσυνδεσεις καποιες ωρες. Τσαμπα τα 135 ευρω δηλωσα βλαβη χθες και αναμενω να κοψουν το κεφαλι τους να το φτιαξουν γιατι ειναι απο αυτους 100%.

 

Screenshot_1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Το είχα και εγώ αυτό, αλλά τους έβαλα να το φτιάξουν. Ήθελε κυνήγι πάντως.

Χθες δηλωσα βλαβη και περιμενω. Ειχα δηλωσει αλλες 2 φορες ηρθαν ειπαν οτι το εκαναν αλλα δεν εκαναν τιποτα. 13788 και πριξιμο μεχρι να το φτιαξουν τους δινουμε ενα σωρο λεφτα δεν γινεται να πληρωνω 50αρα και να εχω 5 και 15mb. Θα δω μεχρι Παρασκευη τωρα αν ερθει κανεις και βλεπουμε. Αλλιως παλι την αλλη βδομαδα βλαβη μεχρι να το φτιαξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σημερα τεχνικος πραγματικα ο ανθρωπος ελεγξε τα παντα και τελικα ηταν καποιο θεμα στην καλωδιωση του σπιτιου. Πηρε μετρησεις απο πριζα και κουτι του οτε και κουμπωσαμε πανω στο κουτι του οτε απευθειας καλωδιο. Εκανα και τρυπα που περασα το καλωδιο κατευθειαν πανω στο ρουτερ και απο οτι φαινεται ολα κομπλε. Μετα απο 2 ωρες 0 error και σταθερα στα 55/5.5 η ταχυτητα. Τις προηγουμενες φορες οι αλλοι τεχνικοι δεν εκαναν τιποτα τετοιο σημερα ομως ηξερε τη δουλεια του ο ανθρωπος και ελεγξε οτι μπορουσε να ελεγχθει.

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοήθεια επειδή είμαι ψιλοάσχετος 

Μόλις μπήκε σύνδεση fiber 100 - cosmote 

Ερώτηση : Μπορώ να αλλάξω το modem που δίνει η εταιρία , με ένα ποιο δυνατό ή να προσθέσω κάποιο router xiaomi (bridge?) για να δυναμώσω το wifi? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...