Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Ηρθε σημερα τεχνικος πραγματικα ο ανθρωπος ελεγξε τα παντα και τελικα ηταν καποιο θεμα στην καλωδιωση του σπιτιου. Πηρε μετρησεις απο πριζα και κουτι του οτε και κουμπωσαμε πανω στο κουτι του οτε απευθειας καλωδιο. Εκανα και τρυπα που περασα το καλωδιο κατευθειαν πανω στο ρουτερ και απο οτι φαινεται ολα κομπλε. Μετα απο 2 ωρες 0 error και σταθερα στα 55/5.5 η ταχυτητα. Τις προηγουμενες φορες οι αλλοι τεχνικοι δεν εκαναν τιποτα τετοιο σημερα ομως ηξερε τη δουλεια του ο ανθρωπος και ελεγξε οτι μπορουσε να ελεγχθει.

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Είδες τελικά όμως που έφταιγε η δική σου καλωδίωση και όχι τα Speedport Plus που σου έφεραν και το FRITZ!BOX 7530 που αγόρασες (εγώ έχω αγοράσει το FRITZ!BOX 7590 μαζί με τα FRITZ!WLAN 3000-2400-1200 για την COSMOTE FTTH 100/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

Είδες τελικά όμως που έφταιγε η δική σου καλωδίωση και όχι τα Speedport Plus που σου έφεραν και το FRITZ!BOX 7530 που αγόρασες (εγώ έχω αγοράσει το FRITZ!BOX 7590 μαζί με τα FRITZ!WLAN 3000-2400-1200 για την COSMOTE FTTH 100/10

Ναι αλλα ειχα δηλωση βλαβη και αλλες φορες και δεν επερναν καθολου μετρησεις δεν μπορουσα να καταλαβω αν φταιει το κουτι του οτε η η καλωδιωση. Ειχα χρονια 24αρα συγχρονιζα στα 22 και χρονια 30αρα στα 30 ακριβως χωρις αποσυνδεσεις χωρις τιποτα. Μολις μπηκε η 50αρα και με εφεραν το speedport ξεκινησαν. Που να σκεφτω να οτι φταιει η καλωδιωση του σπιτιου οταν ολα τα χρονια ημουν κομπλε? Οπως και να εχει χαλαλι το ρουτερ ειναι αρκετα καλυτερο απο αυτο του οτε καλυτερο wifi εβαλα και dns επαιξα λιγο και με το τηλεφωνο τα εχει ολα μεσα ομορφα τακτοποιημενα ακομα το ψαχνω ομως να δω τι αλλα κολπα εχει. Ποιος μας πιανει τωρα που φτιαχτηκε και το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις στο συγχρονισμό τόσο περισσότερα ελαττώματα εμφανίζονται στη γραμμή που δεν είναι "τέλεια".

Μην δοκιμάσεις για 100αρι πακέτο btw, 62Mbps είναι το attainable σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, Thresh είπε

Όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις στο συγχρονισμό τόσο περισσότερα ελαττώματα εμφανίζονται στη γραμμή που δεν είναι "τέλεια".

Μην δοκιμάσεις για 100αρι πακέτο btw, 62Mbps είναι το attainable σου.

Ακριβώς όπως τα λέει ο @Thresh μην το δοκιμάσεις εκτός αν αλλάξεις όλη την καλωδίωση στο σπίτι σου με UTP Cat6e και μετά την καλωδίωση από τον κατανεμητή του ακινήτου έως την καμπίνα που συνδέεσαι πάλι με UTP Cat6e μόνο τότε θα σηκώσεις τα 100 και πάνω.

Το είχα κάνει την εποχή που ήρθα παγκράτι και ήμουν από τους πρώτους στο ακίνητο που τόλμησα να βάλω VDSL έπεσα στην περίπτωση χάλασε η σάπια καμπίνα (καφαο) έτσι τους έκανα δώρο μια κουλούρα UTP Cat6e την οποία χρησιμοποίησαν και μου έβαλαν καλώδιο από την καμπίνα έως τον κατανεμητή τα υπόλοιπα μέτρα τα κράτησαν μαζί με δώρο μια εξάδα μπύρες και κάτι σουβλάκια (αυτό ήταν το κόστος για μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Ηρθε σημερα τεχνικος πραγματικα ο ανθρωπος ελεγξε τα παντα και τελικα ηταν καποιο θεμα στην καλωδιωση του σπιτιου. Πηρε μετρησεις απο πριζα και κουτι του οτε και κουμπωσαμε πανω στο κουτι του οτε απευθειας καλωδιο. Εκανα και τρυπα που περασα το καλωδιο κατευθειαν πανω στο ρουτερ και απο οτι φαινεται ολα κομπλε. Μετα απο 2 ωρες 0 error και σταθερα στα 55/5.5 η ταχυτητα. Τις προηγουμενες φορες οι αλλοι τεχνικοι δεν εκαναν τιποτα τετοιο σημερα ομως ηξερε τη δουλεια του ο ανθρωπος και ελεγξε οτι μπορουσε να ελεγχθει.

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Arkin, Αυτην την εργασία την έκανε ο τεχνικός του Cosmote δωρεάν ή είχε χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις στο συγχρονισμό τόσο περισσότερα ελαττώματα εμφανίζονται στη γραμμή που δεν είναι "τέλεια".

Μην δοκιμάσεις για 100αρι πακέτο btw, 62Mbps είναι το attainable σου.

Δεν έχουμε πάνω από 50 εδώ που είμαι θα βάλουν οπτική είπαν για μέχρι 200 όμως τώρα πότε κανείς δεν ξέρει. Κουμπώνω απευθείας πάνω στο κουτί του ΟΤΕ τώρα οπότε ακύρωσα τελείως την καλωδίωση του σπιτιού.

3 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Arkin, Αυτην την εργασία την έκανε ο τεχνικός του Cosmote δωρεάν ή είχε χρέωση?

Εντελώς δωρεάν δήλωσα βλάβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Δεν έχουμε πάνω από 50 εδώ που είμαι θα βάλουν οπτική είπαν για μέχρι 200 όμως τώρα πότε κανείς δεν ξέρει.

Καλύτερα, ότι πρέπει, υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Ακριβώς όπως τα λέει ο @Thresh μην το δοκιμάσεις εκτός αν αλλάξεις όλη την καλωδίωση στο σπίτι σου με UTP Cat6e και μετά την καλωδίωση από τον κατανεμητή του ακινήτου έως την καμπίνα που συνδέεσαι πάλι με UTP Cat6e μόνο τότε θα σηκώσεις τα 100 και πάνω.

Το είχα κάνει την εποχή που ήρθα παγκράτι και ήμουν από τους πρώτους στο ακίνητο που τόλμησα να βάλω VDSL έπεσα στην περίπτωση χάλασε η σάπια καμπίνα (καφαο) έτσι τους έκανα δώρο μια κουλούρα UTP Cat6e την οποία χρησιμοποίησαν και μου έβαλαν καλώδιο από την καμπίνα έως τον κατανεμητή τα υπόλοιπα μέτρα τα κράτησαν μαζί με δώρο μια εξάδα μπύρες και κάτι σουβλάκια (αυτό ήταν το κόστος για μένα)

Ας μπουν στον κόπο να φέρουν 200αρα και βλέπουμε. Για την ώρα έχω το μέγιστο της περιοχής μου. Την καλωδίωση στο σπίτι την ακύρωσα τελείως όπως ανέφερα οπότε είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ για όταν φέρουν μεγαλύτερη ταχύτητα. 

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Καλύτερα, ότι πρέπει, υπομονή...

Υπομονή ναι και μόνο που είμαι μόνιμα 55 5.5 δεν έχω παράπονο. Εφόσον λύθηκε το πρόβλημα γιατί με είχε παιδέψει αρκετά. Λίγο upload παραπάνω θα ήθελα αλλά το δίνουν με το σταγονόμετρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Εντελώς δωρεάν δήλωσα βλάβη. 

Εμένα μου είπε στο τηλεφωνο ο υπάλληλος οτι αν έρθει να μου φτιάξει την εσωτερική καλωδίωση ο τεχνικός θα έχει χρέωση..🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JTRGamer είπε

Εμένα μου είπε στο τηλεφωνο ο υπάλληλος οτι αν έρθει να μου φτιάξει την εσωτερική καλωδίωση ο τεχνικός θα έχει χρέωση..🙄

Εκεί θέλει ηλεκτρολόγο αλλά δεν μου την έφτιαξε απλα την ακυρωσαμε τελείως και κούμπωσε καλώδιο απευθείας στο εξωτερικό κουτί που έρχεται από την κολώνα του ΟΤΕ. Εγώ τρύπησα και το πέρασα. 5 λεπτά δουλειά ήταν. Καλά που βόλευε αυτή η λύση αν ήθελε αλλαγή  η καλωδίωση σπιτιού θα ήταν ζόρι μιας και το εσωτερικό κουτί που πάνε τα καλώδια του ΟΤΕ είναι πίσω από κλιματιστικό και δεν βολεύει καθόλου δεν είναι προσβάσιμο. 

Μόλις τώρα, speedman_26 είπε

Λέμε για 200αρα τι να την κάνεις αν δεν είσαι επάγγελμάτιας πιστεύω μέχρι 100 είναι ότι πρέπει 

Κυρίως το upload είναι αν είχα 55 20 δεν θα ήθελα κάτι παραπάνω. Αλλά όταν θέλω 10 ώρες για ένα αρχείο 20gb είναι πολύ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, speedman_26 said:

Λέμε για 200αρα τι να την κάνεις αν δεν είσαι επάγγελμάτιας πιστεύω μέχρι 100 είναι ότι πρέπει 

Μια χαρά την αξιοποιείς, ειδικά αν έχει κι άλλα μέλη στην οικογένεια που χρησιμοποιούν internet και κάνει ο καθένας τα "δικά" του.

Το πρόβλημα είναι η εξωφρενική τιμή της κι ότι έχουμε κολλήσει σε αυτή σαν μέγιστη εδώ και πολλούς μήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Thresh said:

Μια χαρά την αξιοποιείς, ειδικά αν έχει κι άλλα μέλη στην οικογένεια που χρησιμοποιούν internet και κάνει ο καθένας τα "δικά" του.

Το πρόβλημα είναι η εξωφρενική τιμή της κι ότι έχουμε κολλήσει σε αυτή σαν μέγιστη εδώ και πολλούς μήνες.

Σε άλλες εταίρες είναι πιο φθηνό ο ΟΤΕ το έχει ακόμα ακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, speedman_26 said:

Σε άλλες εταίρες είναι πιο φθηνό ο ΟΤΕ το έχει ακόμα ακριβο

52-53 στον ΟΤΕ, 55-57.5 σε Wind και Voda, προ επιδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...