Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, butters είπε

Γεια σας, κάτι χαζό: Σε περίπτωση που το κρεμάσω στον τοίχο, μπορεί να βγει η βάση; Διάβασα το manual αλλά δεν βρήκα κάτι. 😐

Καλησπέρα φίλε μου, δυστυχώς στο συγκεκριμένο ρούτερ η βάση είναι ενσωματωμένη και δεν υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, butters είπε

Γεια σας, κάτι χαζό: Σε περίπτωση που το κρεμάσω στον τοίχο, μπορεί να βγει η βάση; Διάβασα το manual αλλά δεν βρήκα κάτι. 😐

Ξεκόλλα τα 2 σφουγγαράκια πρόσφυσης και θα δεις τα βιδάκια. Ξεβίδωσε τα κι έγινες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 5:04 ΜΜ, Andresalonika είπε

Ξεκόλλα τα 2 σφουγγαράκια πρόσφυσης και θα δεις τα βιδάκια. Ξεβίδωσε τα κι έγινες...

Το έκανα λίγο αφού έκανα το post 😛 Έξυπνος τρόπος για να κρύψεις τις βίδες. Το θέμα είναι ότι για να το κρεμάσεις, θέλει αρκετή απόσταση από τον τοίχο ώστε να χωράνε τα καλώδια δικτύου και ρεύματος, οπότε για να έχει αξία θα πρέπει τα καρφιά / βίδες να προεξέχουν σχεδόν όσο και το πλάτος της βάσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, butters είπε

Το έκανα λίγο αφού έκανα το post 😛 Έξυπνος τρόπος για να κρύψεις τις βίδες. Το θέμα είναι ότι για να το κρεμάσεις, θέλει αρκετή απόσταση από τον τοίχο ώστε να χωράνε τα καλώδια δικτύου και ρεύματος, οπότε για να έχει αξία θα πρέπει τα καρφιά / βίδες να προεξέχουν σχεδόν όσο και το πλάτος της βάσης. 

Ναι μπορεις να έχεις τις βίδες πιο έξω και να βάλεις καλώδια δικτύου "slim"  που είναι εύκαμπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους, σημερα αλλαξα το entry 2i και εβαλα το plus. Τα παντα ΟΚ, το μονο που δεν μπορω να βρω με τιποτα ειναι πως βλεπω απο το pc τον σκληρο δισκο που συνδεσα στη θυρα usb του router. Στις ρυθμισεις του router φαινεται κανονικα ο δισκος, εφτιαξα και user οπως ελεγε αλλα μετα που παω για να δω το δισκο δικτυακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μια ερώτηση να κάνω...
πρόσφατα απέκτησα το speedport plus απο τον ΟΤΕ (έβαλα οπτική ίνα και μου το έδωσαν με την αναβάθμιση).
Πριν απο λίγο τσέκαρα την λίστα των συσκευών που έχουν συνδεθεί στο δίκτυο (Overall of the devices in the home network) και είδα μια περίεργη συσκευή που σίγουρα δεν υπάρχει στο σπίτι μου.....
Στο router έχω αλλάξει το password πρόσβασης απο την αρχή που το πήρα, το δίκτυο είναι κλειδωμένο κανονικά.
Σκέφτομαι μήπως αυτή η συσκευή συνδέθηκε ασύρματα όχι στο κανονικό δικό μου δίκτυο αλλά μέσω OTE WiFi FON το οποίο είναι ενεργοποιημένο, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή να ψάξω κάτι παραπέρα;;;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες γινεται το συγκεκριμένο ρουτερ ..extender-repeater ????

 

 

το κατάφερα μέσω της λαν θύρας αφού το έκανα bridge mode kai dhcp off

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Το έχω εδώ και καιρό και έχω πάνω συνδεδεμένο ένα Unifi USG και είχα ενεργοποιήσει το PPPoE passthrough (αν λέγεται έτσι ακριβώς). 

Το θέμα είναι ότι προσπάθησα να μπω στο router πριν λίγο (με ethernet & laptop) και δεν μπαίνει με τίποτα. 

με ipconfig & μετά από restart δεν βγάζει τίποτα στο default gateway. wtf?

Α επίσης δοκίμασα και http://192.168.1.1/html/login/status.html που είδα σε κάποιο προηγούμενο post αλλα πάλι τπτ!

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΒκαλησπέρα παιδες. μολις αναβαθμισα την γραμμη σε 100 vdsl και ο οτε το ρουτερ για το οποίο συζητάμε. απο ταχυτητα ειμαι κομπλε όμως τα παιδια παραπονιουνται για συχνες αποσυνδεσεις.επισης εχω και θεμα και με το wifi απο τον ενα οροφο που ειναι το ρουτερ στο αλλο που δεν εχει καλο εως καθόλου σήμα. εχετε καποια προταση για καλο σημα στον άλλο όροφο εγω σκεφτομαι και powerline τι λετε ή καλυτερα καποιο repeater wifi? εχεις βλεπετε αποσυνδεσεις στατιστικα του ρουτερ?

wi fi stoixia.jpg

ROUTER SPEEDPORT PLUS.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bebis4 είπε

ΕΒκαλησπέρα παιδες. μολις αναβαθμισα την γραμμη σε 100 vdsl και ο οτε το ρουτερ για το οποίο συζητάμε. απο ταχυτητα ειμαι κομπλε όμως τα παιδια παραπονιουνται για συχνες αποσυνδεσεις.επισης εχω και θεμα και με το wifi απο τον ενα οροφο που ειναι το ρουτερ στο αλλο που δεν εχει καλο εως καθόλου σήμα. εχετε καποια προταση για καλο σημα στον άλλο όροφο εγω σκεφτομαι και powerline τι λετε ή καλυτερα καποιο repeater wifi? εχεις βλεπετε αποσυνδεσεις στατιστικα του ρουτερ?

wi fi stoixia.jpg

ROUTER SPEEDPORT PLUS.png

Από την στιγμή που δεν έχεις καμία παλιά συσκευή στο δίκτυο σου βγάλε τα b + g από το 2.4Ghz και άσε μόνο το n. Από την άλλη ανάλογα και εάν έχεις γειτονικά wifi ή όχι μπορείς να δεις εάν ίσως οι γείτονες σου έχουν και αυτοί στο ίδιο κανάλι 13. 

Από powerline vs extender 100% powerline. Ειδικά για άλλο όροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 9:50 ΜΜ, than2031995 είπε

Από την στιγμή που δεν έχεις καμία παλιά συσκευή στο δίκτυο σου βγάλε τα b + g από το 2.4Ghz και άσε μόνο το n. Από την άλλη ανάλογα και εάν έχεις γειτονικά wifi ή όχι μπορείς να δεις εάν ίσως οι γείτονες σου έχουν και αυτοί στο ίδιο κανάλι 13. 

Από powerline vs extender 100% powerline. Ειδικά για άλλο όροφο

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλα σκεφτομκαι και κατι αλλο. το ρουτερ ειναι στον πρώτο οροφο, εγω εχω κατεβασει καλωδιο απο το ρουτερ σε μια μπριζα ιντερνετ του ισογείο και εχω ενσυρματα. τωρα τι θελω και αν γινεται. υπάρχει Access Point η κατι άλλο που μπορω να το συνδεσω στην μπριζα ιντερνετ του ισογείου και απο έκει να έχω και ασυρματο και ενσυρματο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bebis4 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλα σκεφτομκαι και κατι αλλο. το ρουτερ ειναι στον πρώτο οροφο, εγω εχω κατεβασει καλωδιο απο το ρουτερ σε μια μπριζα ιντερνετ του ισογείο και εχω ενσυρματα. τωρα τι θελω και αν γινεται. υπάρχει Access Point η κατι άλλο που μπορω να το συνδεσω στην μπριζα ιντερνετ του ισογείου και απο έκει να έχω και ασυρματο και ενσυρματο ιντερνετ?

Ισόγειο με πρώτο όροφο ένα σπίτι δεν είναι; Δηλαδή όλο το ρεύμα είναι από το ίδιο πίνακα/ρολόι; Αν ναι τότε πολύ απλά powerline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, than2031995 είπε

Ισόγειο με πρώτο όροφο ένα σπίτι δεν είναι; Δηλαδή όλο το ρεύμα είναι από το ίδιο πίνακα/ρολόι; Αν ναι τότε πολύ απλά powerline

Ακριβώς αυτό!!

Το δουλεύω έτσι χρόνια και όλα είναι οκ.

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον βρηκα λυση εχω συνδεση στην μπριζα ιντερνετ του κατω οροφου ενα zte που ειχα και εχω και σημα wifi και απο τις εξοδου τους μπορω να εχω και ενσυρματη συνδεση. το μονο που χρειαζεται με το wifi ειναι οταν αλλαζω οροφο αποσυνδεεται απο το ενα ρουτερ και συνδεεται στο αλλο αλλα κατα τα αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...