Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως να είναι θέμα πόρτας..

Νομίζω πως το Plus και το H300S είναι πανομοιότυπα σε hardware, οπότε γιατί να υπάρχει θέμα ασυμβατότητας..

Από κάποιο γνωστό μπορείς να δανειστείς κάτι άλλο να δεις πως συμπεριφέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ίσως να είναι θέμα πόρτας..

Νομίζω πως το Plus και το H300S είναι πανομοιότυπα σε hardware, οπότε γιατί να υπάρχει θέμα ασυμβατότητας..

Από κάποιο γνωστό μπορείς να δανειστείς κάτι άλλο να δεις πως συμπεριφέρεται;

Από εχτες το απόγευμα μέχρι το μεσημέρι Σέρα είχα συντονιστεί 102+ σταθερά!το μεσημέρι έκανε 2 αποσυνδέσεις καπάκια και σύντονισε από 80-60 ανέβα κατέβα χωρίς αποσύνδεση !

Σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα με το τεχνικό τμήμα την τεταρτη τους είπα για αλλαγή πόρτας και το σημείωσε.Σημερα Κυριακή και ενώ δεν είχαμε καμία ενημέρωση για την πορεία της βλάβης(στο app το έδειχνε δηλωμένο βλάβη και συνήθως στέλνουν μύνημα για την πορεία της) μας πήραν από το εμπορικό να μας πουν οτι δεν γίνεται τίποτα και ότι ελεχθηκε το πρόβλημα  από τεχνικό(ανάθεμα και αν ήρθε κανείς εμάς δεν μας ενημέρωσαν ότι θα έρθει.ουτε καν μύνημα ότι θα περάσει κάποιος) και δεν βρήκε κατι και ότι είναι θέμα ασυμβατότητας γραμμής(έτσι αόριστο )και ότι θα μας κατεβάσουν στο πρόγραμμα 50 mbps!δυστυχώς πήραν την γυναίκα μου και εγώ έλειπα και δεν ρώτησε αν έγινε αλλαγή πόρτας!τους πέρασε όμως ένα πάσο με καντήλια η γυναίκα μου δεν δέχθηκε την υποβάθμιση τους απείλησε με καταγγελία(έχει γίνει ήδη στην ΕΕΤΤ από την πέμπτη)και περιμένω!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον με άλλο μόντεμ για να δοκιμάσω κάτι άλλο 

τσεκαρα μια τωρα στατιστικα και εχω αυτα...το περιεργο ειναι οτι ενω εφαγα 2 αποσυνδεσεις το μεσημερι δειχνει οτι ειναι μιαμιση μερα χωρις αποσυνδεση...σαν να μην την κατεγραψε....
 

Spoiler
Date/time
2021-09-26 21:02:11
DSL downstream
67920 kBit/s
DSL upstream
11255 kBit/s
System uptime
1 days, 5 hours, 48 minutes, 3 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
57529
FEC errors
12
SNR (Down/Up)
6.4 / 38.3 dB
Attenuation (Down/Up)
5.5 / 10.5 dB
Firmware version
09022001.00.031_OTE2
Boot code version
2.50.0
DSL modem code version
v135k35B-v901 07-27-18g
Hardware version
001
Serial number
J802AO008746

 

Επεξ/σία από vectrapearl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

είχα 50αρα με το speedport entry και έβαλα 100αρα, με το entry συγχρονίζω στα 90mbit και μου στείλαν και ένα plus. Το plus διαβάζει μέχρι 200 οπότε θα μπορέσω να κλειδώσω στα 100? εαν όχι, δεν το αλλάζω το entry με αυτά που διαβάζω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με το plus δεν συγχρόνιζα καθόλου :lol: (στην περιοχή που είμαι τώρα, ενώ με το ίδιο συγχρόνιζα κανονικά σε άλλη περιοχή). Δοκίμασε ακόμη δύο plus ο άνθρωπος εδώ, όταν και του είπα "δώσε μου ένα entry να τελειώνουμε". Τότε είχα 50ρα και ήμουν σταθερά 55/11. 

Παίζει τα 100 το entry αλλά δεν είναι πολύ σταθερό. 

Π.χ. τώρα είμαι έτσι:

Actual Rate(Up/Down) 11000/98925 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 34788/99770 kbps

Λίγες φορές έχω δει 11000/99999 και το attainable 35999/99999, δεν ξέρω τι στην ευχή συμβαίνει, αλλά εικάζω ότι φταίει το entry, καθώς η περιοχή μου δίνει μέχρι 200. Μαζεύω και κάμποσα λάθη από κάποια στιγμή και μετά, η γραμμή ίσως; Δεν ξέρω αλλά κάτω από 90 εδώ και πολύ καιρό, δεν έχω πέσει.


Δεν ξέρω μήπως φταίει η γραμμή σου; Μήπως να ζητούσες το smart? Αλλά αυτό το πληρώνεις 2.5€ το μήνα, τι λέω.. Το plus θα το απέφευγα πάντως, αν είσαι ευχαριστημένος, μην μπλέκεις με το plus. 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια απορία.

Μπαίνω στο Plus και βλέπω έχει τσεκαρισμένο το band steering για τις δύο μπάντες. Αν θέλω να αναγκάσω κάποιες συσκευές να χρησιμοποιούν την μια μπάντα, πρέπει να το ξε-τικάρω για να φτιαχτούν τα δύο ξεχωριστά SSID; Μήπως αρκεί να τις κάνω whitelist/blacklist με τις διευθύνσεις MAC από το μενού;

51468119_Screenshot2021-12-04162808.png.096606542341cc55954f5747fa175368.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  ! 

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μια αναβάθμιση πακέτου από Vdsl 50 σε Vdsl 100 διοτι χρειάζομαι μεγαλύτερη σύνδεση λόγο τις δουλείας μου.

Το ερώτημα μου είναι, εάν με τα  χαρακτηριστικά  της γραμμής μου θα άξιζε τον κόπο  η να παραμείνω  σε Vdsl 50 ?

 

 

Pouter.jpg

Επεξ/σία από VaggelisAn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VaggelisAn είπε

Καλησπέρα  ! 

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μια αναβάθμιση πακέτου από Vdsl 50 σε Vdsl 100 διοτι χρειάζομαι μεγαλύτερη σύνδεση λόγο τις δουλείας μου.

Το ερώτημα μου είναι, εάν με τα  χαρακτηριστικά  της γραμμής μου θα άξιζε τον κόπο  η να παραμείνω  σε Vdsl 50 ?

 

 

Pouter.jpg

Με τα τωρινά στατιστικά δε θα δεις διαφορά, η καλωδίωση σου είναι "βέλτιστη" για VDSL?

Για τσέκαρε: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Με τα τωρινά στατιστικά δε θα δεις διαφορά, η καλωδίωση σου είναι "βέλτιστη" για VDSL?

Για τσέκαρε: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Η καλωδίωση  είναι η βέλτιστη στον χώρο μου και έγινε πρόσφατα, βρίσκομαι εκτός πόλης σε οικισμό που έχει περάσει οπτική ίνα και παίρνω από καμπίνα που βρίσκετε περίπου στα 500 μέτρα. 

Η καλωδίωση χαλκού του ΟΤΕ που υπάρχει στον οικισμό είναι αρκετά αρχαία και με πολλά προβλήματα που μερικά σπίτια  δύσκολα φτάνουν τα 10 Mbps. 
 

Εγω έχω σταθεί λίγο πιο τυχερός καθώς  παίρνω κάπου στα 42 Mbps.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίκτυο είναι εναέριο;

Μήπως να δηλώσεις βλάβη να έρθουν να μετρήσουν και να δουν σε τι κατάσταση είναι οι συνδέσεις στα σιδερένια κουτιά στις κολώνες;

Ακόμα πες αν είναι δυνατό να σε αλλάξουν κάποιο ζεύγος μήπως τερματίσεις τα 50..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Το δίκτυο είναι εναέριο;

Μήπως να δηλώσεις βλάβη να έρθουν να μετρήσουν και να δουν σε τι κατάσταση είναι οι συνδέσεις στα σιδερένια κουτιά στις κολώνες;

Ακόμα πες αν είναι δυνατό να σε αλλάξουν κάποιο ζεύγος μήπως τερματίσεις τα 50..

Το δίκτυο είναι υπόγειο στο μεγαλύτερο μέρος του,μετά γίνεται εναέριο ώστε να φτάσει στα σπίτια. 

Εχουν γίνει αντικαταστάσεις κάποιον τμημάτων καλωδίων στο παρελθόν καθώς το μέγιστο συγχρονισμού ήταν τα 18Mbps μετά από αυτό είμαι κάπου στα 43mbps με κάποιες φορές να φτάνω στα 46 Mbps. 
 

Έχουν δοκιμάσει και αλλαγές ζευγών με θετικά αποτελέσματα, και ίσως το πρόβλημα να βρίσκεται σε κάποιο παλιό τμήμα καλωδίου.

Με βάση την απόσταση που έχω από την καμπίνα τι νούμερα θα έπρεπε να έχω στο ρουτερ μου υπό φυσιολογίες συνθήκες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα έχει τρελαθεί το plus να δίνει αυτά τα errors

2021-12-09 00:26:47DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205,2a02:587:101:0:195:170:0:1 replies Server Failure(2). (P008)

2021-12-09 00:24:57DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

2021-12-09 00:23:22DHCP is active: 09.12.2021 00:23:22 LAN yeelink-light-bslamp2_mibt2706 04:cf:8c:15:27:06 192.168.1.110 255.255.255.0 192.168.1.1; 192.168.1.1 1814400 (H001)

2021-12-09 00:20:59DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205,2a02:587:101:0:195:170:0:1 replies Server Failure(2). (P008)

 

Και κάθε φορά χάνω connectivity. Δοκίμασα και απενεργοποίησα το ipv6 απο το LAN και δοκίμασα να βάλω και καρφωτούς τους ipv6 DNS της cloudflare αλλά το ίδιο αποτέλεσμα. Ο cosmote εχει κλεισει το τηλεφωνικο (βγαζει οτι ειναι ολοι κατελημένοι και ρίχνει την γραμμή) οπότε βραδιάτικα δεν μπορώ να το δηλώσω βλάβη. Καμια ιδέα?

 

 

Στις 19/1/2020 στις 10:10 ΠΜ, VasBoss είπε

Καλημέρα...παρατήρησα 2-3 φορες την ημερα αποσυνδεεται και επανακκινειται , και εμφανιζει στα logs αυτα τα μηνυματα εαν καταλαβα καλα...

...αυτο 2-3 φορες οταν επανακκινειται---->Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003)

....και μετα αυτο καμια 20αρια φορες---> DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:195:170:0:1 replies Server Failure(2). (P008)

...καποια γνωμη?

επειδή με έχει τρελάνει και εμένα σήμερα με αυτό το error, ειχες βγάλει ακρη?

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/10/2018 στις 12:04 ΜΜ, RaNd είπε

β.Μπηκα με τον χρηστη admin που δινει ο OTE  ( στο αυκοκολητο κατω απο το router).

root access δεν εχω βρει credentials ....

μηπως τελικα βρηκες τα root credential για το speedport plus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Έκανα σήμερα αίτηση για  FTTH 200άρα και ενώ διαβαζω εδώ και μια βδομάδα σχετικά με το  εξοπλισμό επιλογές κτλ

Το Speedport plus, χρησιμοποιειται στις FTTH ως ως απλό router?

Το ρωτάω γιατί αν δουλεύει ως απλό router, που αυτό έχω καταλάβει, θέλω να βάλω το fritz 4060 

Αν δουλεύει ως modem/router υποχρεωτικά θα βάλω το fritz 7590ax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, όποιος μπορεί ας βοηθήσει λίγο γιατί έχω χάσει το μυαλό μου. Χτες άλλαξα και εγώ ρούτερ, πήγα απο το entry 2i στο plus. Ενω στο speedtest τρέχω σταθερά με 47-48-49 download kai 4-5 upload, όταν δοκιμάζω να κατεβάσω το οτιδήποτε, τα downloads σερνονται. Μιλάμε για 2-3-4 kb και μετα απο λίγο σταματάει εντελώς κιολας. ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ίσως φταίει το firewall του ρούτερ το οποίο όμως απ όσο διάβασα και απ όσο έψαξα, δεν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης. Ας με βοηθήσει κάποιος, έχω αρρωστήσει απο χτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...