Προς το περιεχόμενο

πρόστιμα για ανασφάλιστα οχήματα


The Lord K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pptsmps είπε

καλή συνέχεια είπαμε.

Δεν μπορείς να κατανοήσεις 5 αράδες θες να κάνει κι ερωτήματα...

Ο @YourTrueLegend σου εξηγεί τους λόγους που η ασφάλιση πρέπει να είναι υποχρεωτική με επιχειρήματα γράφοντας κατεβατά και εσύ γράφεις ασάφειες άρες μάρες κουκουνάρες.Τι δεν καταλαβαίνεις;Το παίζεις χαζούλης και την είδες να τρολλάρεις;

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική και πάλι υπάρχουν χιλιάδες ανασφάλιστα.Αν δεν ήταν υποχρεωτική θα γινόμαστε ζούγκλα.

Εχουμε και τον @KoreanW που γράφτηκε χθές και τρολλάρει απαντώντας με ερωτήματα.Συγκρίνει τα σπίτια με τα αυτοκίνητα.Μήλα με πορτοκάλια.

Ναι!Το αμάξι πρεπει να είναι ασφαλισμένο που κινείται στον δρόμο και μπορεί ανα πάσα στιγμή να σκοτώσει άνθρωπο/ους.Το σπίτι όχι,αν έχεις λεφτά ασφάλισέ το.Δεν αποτελεί τον ίδιο κίνδυνο.Είτε σας αρέσει είτε όχι αυτό είναι το σωστό.Σοβαρευτείτε.Το θέμα δεν είναι χαβαλές.

Αν εχετε τα κότσια βγείτε ανασφάλιστοι έξω,αλλιώς σταματήστε τις τρολοθεωρίες σας.Μετά γράψτε μας τα αποτελέσματα.

Φαίνεται οτι έχετε κόντρα-αντιπάθεια με τον @YourTrueLegend και να θέλετε διαμάχη γράφοντας απο 2α και 3α accounts...

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ασφαλιση των αυτοκινούμενων οχημάτων πρέπει να ειναι υποχρεωτική, όπως υποχρεωτική πρέπει να ειναι και η ανταποδοτικότητα των ασφαλιστικών εταιριών.

Αυτή τη στιγμή, το κράτος ρίχνει καλώς προστιμα σε ανθρώπους που δεν ασφαλιζουν τα οχήματά τους, αλλά δεν κάνει τιποτε για τις ασφαλιστικές που καθυστερουν χαρακτηριστικά να πληρώσουν τον πελάτη, ενώ πάνε απο δικη σε δικη για να καθυστερουν, εξαντλίωντας πολλές φορές οικονομικά τον δικαιούχο που στο τέλος αναγκάζεται να συμβιβαστεί με ποσά που ουδεμία σχέση έχουν με τη ζημιά που έχει υποστεί.

Αν το κράτος έριχνε προστιμο στις ασφαλιστικές που εντός 10ημερου δεν έχουν πληρώσει τη ζημιά, δηλαδη δεν έχουν κάνει αυτο που ξεκάθαρα λέει ο νόμος και που ειναι ο λόγος ύπαρξής τους, τα πράγματα θα ηταν πολύ καλύτερα και δε θα υπήρχε δικαιολογία.

Ελάχιστες ειναι οι ασφαλιστικές εταιρίες που συμπεριφέρονται σωστά στον πελάτη τους και αυτο μετά απο πιέσεις των ασφαλιστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/05/2018 at 04:06, AntiCambeR said:

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα όμως: 1)Εχεις ανασφάλιστο το αμάξι για 1-2 ημέρες η παραπάνω μέχρι να βρείς χρήματα και πρέπει να το μετακινήσεις γιατί είναι μπροστά σε είσοδο πολυκατοικίας και κάποιος θέλει να μετακομίσει,μου έχει τύχει με τους από πάνω 2ο και 3ο όροφο 4-5 φορές τουλάχιστον.Δεν το είχα ανασφάλιστο,θα μπορούσα όμως.Αν την ώρα που το μετακινούσα γίνει κάτι;

2Π)Πέφτει κάποιος μ@@@@ας πάνω στο δικό σου η ακόμα πιθανότερη περίπτωση που μου έχει τύχει να παρκάρει μπροστά στο δικό μου,έκανε πίσω με κοτσαδόρο και μου έβαλε μέσα τον προφυλακτήρα.Μπροστά δεν είχε άλλο αμάξι είχε αρκετό χώρο να παρκάρει και νταλίκα.

Αν λοιπόν τύχει 1 απο τα 2 και έρθει αστυνομία η φροντίδα ατυχήματος θα καταγραφεί το ανασφάλιστο όχημα.Εκεί τι γίνεται,δεν μπλέκεις;

Είπαμε ποια είναι η διαδικασία; Έγκυρη καο εγκαιρη ασφάλιση ειδάλλως παράδοση πινακίδων και παραρκαρισμα σε ασφαλές σημείο. 

Όλες οι δικαιολογίες κατανοητες αλλά αβασιμες στο μάτι του Νόμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το κανω νιανιά...και ίσως το καταλάβουν κάποιοι.

1. Πρέπει να είναι ασφαλισμένα τα οχήματα.

2. Η πολιτεία κάνει τα θελήματα...των ασφαλιστικών.

3. Να βλέπουμε/αντιμετωπίζουμε και τους άλλους με την ιδέα που έχουμε για την πάρτη μας. Δεν υπάρχουν γίδια στο δρόμο αν δεν είμαστε κι εμείς γίδια.

4. Να πληρώνω για ότι "κερδίζω" κι όχι για ότι θέλουν οι ασφαλιστικές.

5. Είναι αυτό που δεν εννοούν να καταλάβουν οι οπαδοί των ασφαλιστικών και της Εσθονίας....Όταν το όχημα είναι σε κίνηση να είναι ασφαλισμένο. ΤΕΛΕΙΑ....Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν το χρησιμοποιώ να μην πληρώνω το νταβατζιλίκι των ασφαλιστικών=πρόστιμο. Και ΟΧΙ δεν θέλω να παραδώσω πινακίδες.

6. Με τα ΑΝ ....με χτυπήσει ανασφάλιστο...ή μετεωρίτης ή σας χτυπήσει ο φίλος σας κυνηγός...δε στήνουμε ερωτήματα. Γιατί ποιός θα πληρώσει το καγιεν του φίλου που το χτύπησα εγώ με ασφαλισμένο όχημα αλλά εντελώς ντιρλα?

Να καταλάβουν κάποιοι ότι και τα ασφαλισμένα οχήματα προκαλούν ατυχήματα και δε σε πληρώνει πάντα η ασφαλιστική....τόσο εύκολα.

 

Για  το αν εχω όχημα...στο όνομα μου και άλλα τέτοια: Ναι, έχω - ένα suzukı swift του 2008.

 

 

Επεξ/σία από pptsmps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, pptsmps είπε

Θα το κανω νιανιά.

Νιανιά στο έκανε ο ακριβώς από πάνω σου, αλλά δε λες να το καταλάβεις 

Άπαξ και δεν έχεις παραδώσει πινακίδες για το όχημά σου, αυτό οφείλει βάσει νόμου να είναι ασφαλισμένο 

Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seithan είπε

Είπαμε ποια είναι η διαδικασία; Έγκυρη καο εγκαιρη ασφάλιση ειδάλλως παράδοση πινακίδων και παραρκαρισμα σε ασφαλές σημείο. 

Όλες οι δικαιολογίες κατανοητες αλλά αβασιμες στο μάτι του Νόμου. 

Αν δεν είχες χρήματα για 2-3 ημέρες θα παρέδιδες πινακίδες;Ασφαλές σημείο είναι μόνο για τους προνομιούχους που έχουν γκαράζ η μένουν σε ερημιά.

32 λεπτά πριν, pptsmps είπε

Θα το κανω νιανιά...και ίσως το καταλάβουν κάποιοι.

1. Πρέπει να είναι ασφαλισμένα τα οχήματα.

2. Η πολιτεία κάνει τα θελήματα...των ασφαλιστικών.

3. Να βλέπουμε/αντιμετωπίζουμε και τους άλλους με την ιδέα που έχουμε για την πάρτη μας. Δεν υπάρχουν γίδια στο δρόμο αν δεν είμαστε κι εμείς γίδια.

4. Να πληρώνω για ότι "κερδίζω" κι όχι για ότι θέλουν οι ασφαλιστικές.

5. Είναι αυτό που δεν εννοούν να καταλάβουν οι οπαδοί των ασφαλιστικών και της Εσθονίας....Όταν το όχημα είναι σε κίνηση να είναι ασφαλισμένο. ΤΕΛΕΙΑ....Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν το χρησιμοποιώ να μην πληρώνω το νταβατζιλίκι των ασφαλιστικών=πρόστιμο. Και ΟΧΙ δεν θέλω να παραδώσω πινακίδες.

6. Με τα ΑΝ ....με χτυπήσει ανασφάλιστο...ή μετεωρίτης ή σας χτυπήσει ο φίλος σας κυνηγός...δε στήνουμε ερωτήματα. Γιατί ποιός θα πληρώσει το καγιεν του φίλου που το χτύπησα εγώ με ασφαλισμένο όχημα αλλά εντελώς ντιρλα?

*Να καταλάβουν κάποιοι ότι και τα ασφαλισμένα οχήματα προκαλούν ατυχήματα και δε σε πληρώνει πάντα η ασφαλιστική....τόσο εύκολα.

Για  το αν εχω όχημα...στο όνομα μου και άλλα τέτοια: Ναι, έχω - ένα suzukı swift του 2008.

5)Σιγά μην σου έκανε την χάρη να μην πληρώνεις ασφάλεια αν είναι σε ακινησία.

*Αν η ασφαλιστική είναι μούφα μπορεί να καθυστερήσει την πληρωμή.Να μην πληρώσει καθόλου δεν νομίζω.Πλέον υπάρχουν πιο αυστηροί όροι για να ξεκινήσει 1 ασφαλιστική και ίσως για να είναι σε λειτουργία.

ΥΓ:Μόλις μπήκα να τσεκάρω μήπως έχω φάει πρόστιμο και στην κατάσταση οχημάτων γράφει:"Κανονική πληρωμή σε κίνηση" και στα εισερχόμενα δεν υπάρχει κάτι.Οπότε είμαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pptsmps είπε

Θα το κανω νιανιά...και ίσως το καταλάβουν κάποιοι.

1. Πρέπει να είναι ασφαλισμένα τα οχήματα.

2. Η πολιτεία κάνει τα θελήματα...των ασφαλιστικών.

3. Να βλέπουμε/αντιμετωπίζουμε και τους άλλους με την ιδέα που έχουμε για την πάρτη μας. Δεν υπάρχουν γίδια στο δρόμο αν δεν είμαστε κι εμείς γίδια.

4. Να πληρώνω για ότι "κερδίζω" κι όχι για ότι θέλουν οι ασφαλιστικές.

5. Είναι αυτό που δεν εννοούν να καταλάβουν οι οπαδοί των ασφαλιστικών και της Εσθονίας....Όταν το όχημα είναι σε κίνηση να είναι ασφαλισμένο. ΤΕΛΕΙΑ....Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν το χρησιμοποιώ να μην πληρώνω το νταβατζιλίκι των ασφαλιστικών=πρόστιμο. Και ΟΧΙ δεν θέλω να παραδώσω πινακίδες.

6. Με τα ΑΝ ....με χτυπήσει ανασφάλιστο...ή μετεωρίτης ή σας χτυπήσει ο φίλος σας κυνηγός...δε στήνουμε ερωτήματα. Γιατί ποιός θα πληρώσει το καγιεν του φίλου που το χτύπησα εγώ με ασφαλισμένο όχημα αλλά εντελώς ντιρλα?

Να καταλάβουν κάποιοι ότι και τα ασφαλισμένα οχήματα προκαλούν ατυχήματα και δε σε πληρώνει πάντα η ασφαλιστική....τόσο εύκολα.

Για  το αν εχω όχημα...στο όνομα μου και άλλα τέτοια: Ναι, έχω - ένα suzukı swift του 2008.

Φιλε  μου πραγματικα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου.

Για το 1. αρα συμφωνούμε

Για το 2. υπαρχει νόμος που λέει οτι αμάξια που κυκλοφορούν πρεπει να είναι ασφαλισμένα και να φέρουν πινακίδες, κανένας νοήμων δεν θα διαφωνίσει,αρα τι θελήματα κάνει η πολιτεία στις ασφαλιστικές

Για το 3. λάθος,δεν είναι όλοι ίδιοι,

Για το 4. τα ασφάλιστρα βγαίνουν βαση του αυτοκινήτου και του οδηγου όχι βαση του τι κερδίζεις

Για το 5. αφού δεν το χρησιμοποιείς τοτε τι τις θέλεις τις πινακίδες, παρέδωσε τες,δεν σου ανήκουν να τις κρατησεις επειδη εσυ ετσι γουσταρεις και δεν πληρωνεις φραγκο

Για το 6.η ασφάλεια σου κυνηγάει να τα πάρει από τον ντιρλα.

Όσο για το οτι δεν πληρώνει εύκολα,φυσικά.Γιαυτό λέω μην βαζετε στο αμάξι πραγματα οπως μαιμου xenon,ζαντες,ελαστικα,εξατμισεις που δεν έχουν έγκριση επισημη γιατί εκεί θα πατήσει η ασφάλεια και δεν παίρνεις φράγκο.

Υπαρχουν νόμοι,καλώς ή κακώς αυτοι είναι.Εσύ δεν το θεωρείς σωστο.Και εγώ δεν θεωρώ σωστο να μην μου κάνουν μεικτή ασφάλεια λόγω παλαιότητας,παρόλο που θα την πληρωνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελετε να καταλαβαιτε τι μπουρδελο κρατος ειμαστε ?

Προστιμο για ανασφαλιστο οχημα για μοτοσυκλετα που κλαπηκε το 2004 στο ΟΑΚΑ στους Ολυμπιακους αγωνες ........

Η κλοπη ειχε δηλωθει απο τον συγχωρεμενο τον πατερα μου και δεν βρισκουμε το χαρτι σε ποιο τμημα την ειχε κανει... (ΟΑΚΑ,Μαρουσι,ή καποιο που εκλεισε ?)

Η αλλη λυση λεει πληρωστε λεει το προστιμο και τα τελη κυκλοφοριας για 15 χρονια x 2 και μετα παραδωστε την πινακιδα και την αδεια...

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Θελετε να καταλαβαιτε τι μπουρδελο κρατος ειμαστε ?

Προστιμο για ανασφαλιστο οχημα για μοτοσυκλετα που κλαπηκε το 2004 στο ΟΑΚΑ στους Ολυμπιακους αγωνες ........

Η κλοπη ειχε δηλωθει απο τον συγχωρεμενο τον πατερα μου και δεν βρισκουμε το χαρτι σε ποιο τμημα την ειχε κανει... (ΟΑΚΑ,Μαρουσι,ή καποιο που εκλεισε ?)

Η αλλη λυση λεει πληρωστε λεει το προστιμο και τα τελη κυκλοφοριας για 15 χρονια x 2 και μετα παραδωστε την πινακιδα και την αδεια...

Sorry αλλά δεν φταίει το κράτος αν ο πατέρας σου έκανε μόνο τη μισή δουλειά,  με τη βεβαίωση κλοπής από την αστυνομία(το χαρτί που δεν βρίσκετε) έπρεπε να ενημερώσει και τη διεύθυνση συγκοινωνιών και την εφορία.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται πως το σύστημα έχει "θέματα" και ότι πρέπει να φτιαχτούν πολλά.

Από την άλλη όμως κι εμείς (οι πολίτες) λέμε κουλαμάρες προκειμένουν να τεκμηρώσουμε τη "θέση" μας.

Μία από αυτές που λατρεύω είναι αυτούς που (κατά δήλωσή τους) δεν κινούν το αυτοκίνητο, δεν θέλουν να καταθέσουν πινακίδες για να εξαιρεθούν από την υποχρέωση της ασφάλισης (που να τρέχουμε τώρα), αλλά τα "έχουν πάρει" με το κράτος που δεν τους...πιστεύει :huh: ότι δεν κινούν το όχημα.

"Μα αφού σας λέω, δεν το κυκλοφορώ κύριέ μου" :P

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν φταίει το κράτος αν ο πατέρας σου έκανε μόνο τη μισή δουλειά,  με τη δήλωση κλοπής από την αστυνομία(το χαρτί που δεν βρίσκετε) έπρεπε να ενημερώσει και τη διεύθυνση συγκοινωνιών και την εφορία.

Oχι φιλε μου το 2004 δεν επρεπε να ενημερωσεις τιποτα.... Απλα δηλωνες την κλοπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Oχι φιλε μου το 2004 δεν επρεπε να ενημερωσεις τιποτα.... Απλα δηλωνες την κλοπη...

Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν τώρα ίσχυαν και τότε, δεν έχει αλλάξει τίποτα. Πρέπει να δηλώσεις την κλοπή και στην αστυνομία, και στην εφορία, και στη διεύθυνση μεταφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Θελετε να καταλαβαιτε τι μπουρδελο κρατος ειμαστε ?

Προστιμο για ανασφαλιστο οχημα για μοτοσυκλετα που κλαπηκε το 2004 στο ΟΑΚΑ στους Ολυμπιακους αγωνες ........

Η κλοπη ειχε δηλωθει απο τον συγχωρεμενο τον πατερα μου και δεν βρισκουμε το χαρτι σε ποιο τμημα την ειχε κανει... (ΟΑΚΑ,Μαρουσι,ή καποιο που εκλεισε ?)

Η αλλη λυση λεει πληρωστε λεει το προστιμο και τα τελη κυκλοφοριας για 15 χρονια x 2 και μετα παραδωστε την πινακιδα και την αδεια...

Δεν παίρνεις αντίγραφο;Αντε πες οτι έχεις κρατήσει την άδεια.Την πινακίδα πως θα την παρέδιδες,αφού είναι πάνω στην μηχανή;

Πρέπει να θυμηθεί σε ποιό τμήμα την είχε κάνει.Πόσο μακριά να έφτασε;Λογικά θα πήγε στο πιο κοντινό τμήμα.Η στο σημείο που κλάπηκε,η στο πιο κοντινό στο σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ο μπ'σταρδος υπαλ του μηχανολογικού είχε 20 χρόνια κάτω από το γραφείο χαρτιά ανθρώπων που τους κυνηγανε τωρα γιατί δεν έχουν περαστεί για πες τι γίνεται ;

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν παίρνεις αντίγραφο;Αντε πες οτι έχεις κρατήσει την άδεια.Την πινακίδα πως θα την παρέδιδες,αφού είναι πάνω στην μηχανή;

Πρέπει να θυμηθεί σε ποιό τμήμα την είχε κάνει.Πόσο μακριά να έφτασε;Λογικά θα πήγε στο πιο κοντινό τμήμα.Η στο σημείο που κλάπηκε,η στο πιο κοντινό στο σπίτι του.

Δυστυχως ο πατερας μου μας αφησε χρονους δυο χρονια μετα.... 

Αντε τωρα να ψαχνω στα χαρτια του (τα εχω πεταξει πλεον μετα 12χρονια)

Ευτυχως μου ειπαν για εναν νομο που λεει εαν εχει λεει καταστραφει πριν 1/4/2004 με 20€ παραβολο το διαγραφεις πλεον..

Θα παω και θα δηλωσω καταστροφη πριν απο 15ετια και καθαρισα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...