Προς το περιεχόμενο

Κόντι και πρόσθετα


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βλέπω κυρίως ξένες σειρές και ταινιες

μέχρι τώρα βλέπω μέσω του crew kai venom

παρατήρησα μια πτώση ταχύτητας σημαντική και στα 2 κουτιά  ....είδε κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο ??? η γραμμή μου είναι σταθερή 21 - 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2020 στις 12:03 ΜΜ, dikoulen είπε

Έχω το x96 max 4g .Πέρασα το coreelec σε usb αλλά δεν μπορώ να το κάνω να μπουτάρει. Καμιά βοήθεια; 

Έχεις δοκιμάσει την διαδικασία με την εφαρμογή Terminal Emulator ;Την κατεβάζεις από το play store,και βάζεις την εντολή reboot update

Αναφορά σε κείμενο

"Terminal Emulator: boot into Android, insert the CoreELEC prepared SD / USB, install Terminal Emulator app (either from Google Play or APKMirror), run it and type reboot update. Your device should reboot into CoreELEC."

 

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, musiccc444 είπε

Έχεις δοκιμάσει την διαδικασία με την εφαρμογή Terminal Emulator ;Την κατεβάζεις από το play store,και βάζεις την εντολή reboot update

Την εντολή την πληκτρολογώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 1:27 ΜΜ, musiccc444 είπε

Έχεις δοκιμάσει την διαδικασία με την εφαρμογή Terminal Emulator ;Την κατεβάζεις από το play store,και βάζεις την εντολή reboot update

Το δοκίμασα, όπως δοκίμασα και το reboot to libreelec και βγάζει μαύρη οθόνη όταν πάει να μπουτάρει. Το αρχείο που έχω μετονομάσει είναι το g12a_s905x2_4g_1gbit.dtb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για coreelec,αν έχεις s905x2,κατεβάζεις την generic Amlogic-ng έκδοση(αυτήν βγάζει αν επιλέξεις τον s905x2 στο download).Αφού περάσεις το αρχείο με το rufus στο usb,από τον φάκελο device_trees μετονομάζεις το κατάλληλο αρχείο σε dtb.img και το μεταφέρεις έξω από τον φάκελο device_trees,στο root του usb
Τσέκαρε οτι μετά την μετονομασία αλλάζει η μορφή του αρχείου σε .img,διαγράφεις και το .dtb και γράφεις dtb.img,δεν αλλάζεις μόνο το όνομα ώστε να προκύψει ένα αρχείο της μορφής dtb.img.dtb
Αν δεν μετατρέπεται το αρχείο σε .img μετά την αλλαγή,ενεργοποίησε τις "επεκτάσεις ονομάτων αρχείων" στις ιδιότητες του φακέλου,για να εμφανιστεί και ο τύπος του αρχείου

Δοκίμασε όλες τις θύρες usb γιατί μπορεί να bootάρει μόνο από μια συγκεκριμένη

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για boot που περιγράφονται στον παρακάτω οδηγό,στο δικό μου δεν είχα μπορέσει να βγάλω άκρη και χρησιμοποιώ το Terminal Emulator που είναι εύκολο και βολικό

https://discourse.coreelec.org/t/how-to-install-coreelec/677

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Βάζω το usb στη θύρα usb 3.0 γιατί στην usb 2.0 έχω το ποντίκι. Λες να φταίει αυτό; Ο φίλος μου  έβαλε το ποντίκι στην 3 και του το έκαψε.

Το δοκίμασα και στην άλλη θύρα. Δεν μπουτάρει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην θέση σου θα δοκίμαζα και τα παρακάτω:
-Εγκατάσταση από όλες τις θύρες usb χωρίς όμως να έχω κάτι κουμπωμένο στις υπόλοιπες
-Θα έτρεχα ένα προγραμματάκι(aida64)  για να δώ λεπτομερώς τα specs του κουτιού(cpu/ram/lan κτλ),ώστε να χρησιμοποιήσω τα κατάλληλα αρχεία,γιατί στα φασόν που βγάζουν οι κινέζοι είναι λίγο ότι να ναι καμιά φορά και συναντάς διαφορετικά components στο ίδιο box
-Άλλο στικάκι
-Με μια κάρτα sd αντί για usb
-Tην nightly έκδοση του coreelec


Για το συγκεκριμένο που το έψαξα λίγο δεν βρήκα αναφορές για πρόβλημα στην εγκατάσταση του coreelec,κάποια πρoβλήματα σε διάφορες λειτουργίες μετά την εγκατάσταση,κυρίως παλαιότερα που η υποστήριξη στον s905x2 ήταν ακόμη σε αρχικό στάδιο

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doubt είπε

Καλημέρα.

Νομίζω φτάνει με τα κουτάκια. Υπάρχουν και τα π.μ.

Συμφωνώ κι εγώ. Έχει σχεδόν δύο εβδομάδες που το thread από kodi έχει γυρίσει σε οδηγίες για το πως θα μπει libreelec σε tvbox και σε ποια θύρα να μπει το ποντίκι και το usb.

Είναι όντως εντελώς offtopic και καλά είναι να ανοιχτεί νέο thread αλλιώς θα χαθεί η μπάλα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά, ψάχνω ένα build να εγκαταστήσω στο Kodi (Xbox one s all digital) στο οποίο θέλω να βλέπω σειρές (ελληνικές και ξένες) 

Επίσης υπάρχει σε κάποιο πρόσθετο η ελληνικά σειρά άγριες μέλισσες (Αντ1);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ξενες ταινιες και σειρες βαζεις ενα απο τα πολλα προσθετα που προτεινονται εδω
https://old.reddit.com/r/Addons4Kodi/comments/haam5p/recommended_addons_3rd_quarter_2020/

Για ελληνικες ταινιες και σειρες εχεις μια επιλογη, το alivegr, το οποιο χρησιμοποιει το greek-movies.com για να βρει περιεχομενο
https://alivegr.net/el/

Τελος, το kodi στο xbox one ειναι πιο... περιορισμενο σε σχεση με τις αλλες πλατφορμες που υποατηριζει, οποτε αν καποιο προσθετο δεν σου δουλευει κανονικα, εινια λογω "προβληματικης" υλοποιησης της εφαρμογης για το xbox.

p.s. Το alivegr εχει το αγριες μελισσες που θες

screenshot002.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...