Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους. Απο το πουθενά, βρέθηκε η μικρή μου με ενα χαρισμένο PS4. καθότι είμαι εκτος Ελλάδας τωρα, νομίζω ειναι το 500gb slim, αγρασμενο απο Ελλάδα. Να πω την αλήθεια προσωπικά δε τρελλάθηκα μιας και 1) ειμαι 10 με 11 μηνες το χρονο εκτος χωρας και 2) εχω ενα xbox 360 με kinect και ενα Razer Blade για δουλεια/παιχνιδια οπότε θεωρητικα ειμαι καλυμενος με νεες κυκλοφοριες μιας και δε εχω δει κατι στο ps που να θέλω και να μη εχω στο xbox ή στο pc. Τα exclusive του PS, δεν με εκαναν να θελω να το αποκτησω και το κοστος των παιχνιδων ειναι νομιζω σχετικα ψηλά.

Ομως θελω να το δοκιμάσω να δω αν πρακτικα χανω κατι μιας και τη δεδομενη στιγμη δινει προσβαση σε καινουργια παιχνιδια που παιζω μονο εγω στο laptop αντι να παιζω με τη κορη. το 360 την καλύπτει μεχρι ενα σημειο αλλα μεγαλωνει και θελει Fortnite, συμμαθητες που εχουν ps4 και κανω αυτο και εκεινο, κλπ.... Αν ειμουν μονος θα ειχε γινει ανταλλαγη με xbox one λογω του cross play, λογω του χειρισμου και λόγω διαφορας τιμων. Σε συγκριση 5 παιχνιδιων που θελω για κονσολα (rip 360 & kinect) η διαφορα στα ιδια παιχνιδια ειναι 40 εως 70 ευρω φθηνοτερα στην MS. Μη μου πειτε "αλλα τα exclusive κλπ" γιατι μεχρι τωρα δεν εχω "ψηθει" να παιξω κατι απο αυτα.

Εψαξα στο φορουμ, βρηκα καποιες απαντησεις (ασχετες οι περισσοτερες αλλα χρησιμες) οποτε αν θελετε να βοηθήσετε, ερωτω:

- διαβασα πως καθε store εχει δικα του dlc διαθεσιμα. Επισης διαβασα πως δισκακια παιζουν απο οποιαδηποτε χωρα, ομως οι κωδικοι οχι. Αμα αγοραστουν Αμερικη παιζουν με παιχνιδι απο Αμερικη, κλπ. Θυμαμαι στο 360 τα dlc ηταν διαθεσιμα για ολους τους χρηστες οταν αγοραζονταν. Δεν ξερω αν ισχυει για το one αλλα τι γινεται με το PS;

- συνεχεια του παραπανω, λογαριασμο προτεινετε στο Ελληνικο store, σε καποιο αλλο ή καθε λογαριασμο και διαφορετικη χωρα; διαβασα πως το PSN κλειδωνει στη χωρα που βαζεις. Αρα αν κανω account στο US Store, θα μπαινει μονο εκει; οποτε δεν παιζεις με Ελλάδα; Επιπλέον αν κατεβασω ενα DLC για παιχνιδι που αγορασα αμερικη, μπορουν να το παιξουν ολοι οι χρηστες οπως στο xbox ή κλειδωνει στο region;

- διαβασα πως για αγορες, πρεπει να εχεις πιστωτικη καρτα της περιοχης που εχεις δηλωσει (ίδια μπουρδα με την MS). αν παρω καρτα PSN απο Ελλαδα, μπορω να τη χρησιμοποιησω σε οποιοδηποτε account;

- κανοντας μια βολτα στα store, ειδα μεγαλες διαφορες σε content απο χωρα σε χωρα.

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

Μιλτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, hellcine είπε

καλησπέρα σε όλους. Απο το πουθενά, βρέθηκε η μικρή μου με ενα χαρισμένο PS4. καθότι είμαι εκτος Ελλάδας τωρα, νομίζω ειναι το 500gb slim, αγρασμενο απο Ελλάδα. Να πω την αλήθεια προσωπικά δε τρελλάθηκα μιας και 1) ειμαι 10 με 11 μηνες το χρονο εκτος χωρας και 2) εχω ενα xbox 360 με kinect και ενα Razer Blade για δουλεια/παιχνιδια οπότε θεωρητικα ειμαι καλυμενος με νεες κυκλοφοριες μιας και δε εχω δει κατι στο ps που να θέλω και να μη εχω στο xbox ή στο pc. Τα exclusive του PS, δεν με εκαναν να θελω να το αποκτησω και το κοστος των παιχνιδων ειναι νομιζω σχετικα ψηλά.

Ομως θελω να το δοκιμάσω να δω αν πρακτικα χανω κατι μιας και τη δεδομενη στιγμη δινει προσβαση σε καινουργια παιχνιδια που παιζω μονο εγω στο laptop αντι να παιζω με τη κορη. το 360 την καλύπτει μεχρι ενα σημειο αλλα μεγαλωνει και θελει Fortnite, συμμαθητες που εχουν ps4 και κανω αυτο και εκεινο, κλπ.... Αν ειμουν μονος θα ειχε γινει ανταλλαγη με xbox one λογω του cross play, λογω του χειρισμου και λόγω διαφορας τιμων. Σε συγκριση 5 παιχνιδιων που θελω για κονσολα (rip 360 & kinect) η διαφορα στα ιδια παιχνιδια ειναι 40 εως 70 ευρω φθηνοτερα στην MS. Μη μου πειτε "αλλα τα exclusive κλπ" γιατι μεχρι τωρα δεν εχω "ψηθει" να παιξω κατι απο αυτα.

Εψαξα στο φορουμ, βρηκα καποιες απαντησεις (ασχετες οι περισσοτερες αλλα χρησιμες) οποτε αν θελετε να βοηθήσετε, ερωτω:

- διαβασα πως καθε store εχει δικα του dlc διαθεσιμα. Επισης διαβασα πως δισκακια παιζουν απο οποιαδηποτε χωρα, ομως οι κωδικοι οχι. Αμα αγοραστουν Αμερικη παιζουν με παιχνιδι απο Αμερικη, κλπ. Θυμαμαι στο 360 τα dlc ηταν διαθεσιμα για ολους τους χρηστες οταν αγοραζονταν. Δεν ξερω αν ισχυει για το one αλλα τι γινεται με το PS;

- συνεχεια του παραπανω, λογαριασμο προτεινετε στο Ελληνικο store, σε καποιο αλλο ή καθε λογαριασμο και διαφορετικη χωρα; διαβασα πως το PSN κλειδωνει στη χωρα που βαζεις. Αρα αν κανω account στο US Store, θα μπαινει μονο εκει; οποτε δεν παιζεις με Ελλάδα; Επιπλέον αν κατεβασω ενα DLC για παιχνιδι που αγορασα αμερικη, μπορουν να το παιξουν ολοι οι χρηστες οπως στο xbox ή κλειδωνει στο region;

- διαβασα πως για αγορες, πρεπει να εχεις πιστωτικη καρτα της περιοχης που εχεις δηλωσει (ίδια μπουρδα με την MS). αν παρω καρτα PSN απο Ελλαδα, μπορω να τη χρησιμοποιησω σε οποιοδηποτε account;

- κανοντας μια βολτα στα store, ειδα μεγαλες διαφορες σε content απο χωρα σε χωρα.

ευχαριστω εκ τον προτερων

Μιλτος

Δεν είμαι σιγουρος για να σ απαντησω σε αυτα...  Αααν το κρατησεις ναι εχεις καλυτερες τιμες στο xbox αλλα το ps4 παιζει μπαλα μονο του  με last of us 2, uncharted,   god of war horizon κτλ...   Ααααν το κρατήσεις βρες τροπο να παιξεις με το vr sony   astrobot moss  blood and trooth.  Τα 2 πρωτα κ για τη κορη σου κ για σενα... Κ θα το πετάξεις το xbox,  θα νιώσεις σαν μικρο παιδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια,μετα το τελευταιο update,δε κρατησε το login στο youtube και οταν παταω να logαρω βγαζει error.

Tο επαθε κανεις αλλος αυτο?

Επεξ/σία από momotis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με το τελευταίο απτντειτ  κόλλησε και αναγκαστικά να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με ότι συνεπάγεται γι'αυτό 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mples είπε

Εμένα με το τελευταίο απτντειτ  κόλλησε και αναγκαστικά να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με ότι συνεπάγεται γι'αυτό

Ποιό είναι το τελευταίο update;Εγώ είχα περάσει πρίν λίγες ημέρες το 7.51 χωρίς πρόβλημα.

Κάντε όλοι upload τα saves, όσοι δεν έχουν Plus, κάντε back up σε usb stick (usb 3 για πολύ πιο γρήγορα).Αυτό για το offline campaign, στο online δεν υπάρχει πρόβλημα, το progress αποθηκεύεται στους servers.

Επίσης οι εγγραφές βίντεο και screenshots στο gallery, back up σε εξωτερικό δίσκο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το PS Now τι γίνεται; 

Παίζει κανείς από Ελλάδα με Αγγλικό η Αμερικανικό PSN λογαριασμό; 

Το σκέφτομαι μιας και θα μπει σε προσφορά η συνδρομή αυτές τις μέρες λόγω days of play. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Με το PS Now τι γίνεται; 

Παίζει κανείς από Ελλάδα με Αγγλικό η Αμερικανικό PSN λογαριασμό; 

Το σκέφτομαι μιας και θα μπει σε προσφορά η συνδρομή αυτές τις μέρες λόγω days of play. 

Παίζει αλλά αν φτιάξεις πχ έναν αμερικανικό λογαριασμό δεν θα μπορείς να παίζεις τα παιχνίδια του ps now στον Ελληνικό σου λογαριασμό γιατί τσεκάρει περιοχή που είχες δηλώσει. Θα μπορείς να παίζεις μόνο στο Αμερικανικό που είναι λίγο μαλάκια αν θες να έχεις τα trophies και τα saves μαζεμένα σε ένα σημείο ή αν έχεις plus στον κανονικό σου λογαριασμό. 

Επίσης Ελληνικές κάρτες και revolut δεν παίρναν σε αμερικανικό λογαριασμό. θα παίζεις μπάλα με prepaid 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, εγώ που το είχα ενεργοποιήσει σε Αμερικάνικο προφίλ στο Ελληνικό δεν μπορούσα να παίξω. Αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει και streaming αλλά και με ήδη κατεβασμένο παιχνίδι. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν συνέχισα την συνδρομή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως περίεργο δεν ξέρω μήπως το άλλαξαν εγώ το τσεκαρα Δεκέμβρη,επίσης άλλαξαν και την δυνατότητα free trial από Καναδά χωρίς πιστωτική η paysafe μπήκα πριν κάνα μήνα και δεν γινόταν, απορώ γιατι ακόμα δεν επεκτείνουν το ps now και σε άλλες χώρες...

Επεξ/σία από playtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2020 στις 10:12 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

 

ωραίο φαίνεται! θα στο πάρω δώρο :P

Ερώτηση, πόσο καιρό κάνουν να δώσουν το refund σε ένα παιχνίδι;
(πήρα το res7,χθες το απόγευμα,ούτε καν το κατέβασα. Αλλά ζήτησα refund το βράδυ,γιατί πήρα το mega pack του VR εν τέλει, που το χει μέσα)
(πληρωμή paypal)

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Αψογο παιχνιδι.

Μολις τελείωσα και το Lost legacy εν τω μεταξύ. Επίσης φοβερό αν και μικρότερο νομίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...