Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Innersense είπε

Τι φάση, εβγαλε η Revolut μύνημα ότι υπάρχει πρόβλημα με τα εμβάσματα και μπορεί να καθυστερήσουν!

Πάνω που παίζει πτώση δηλαδή να μην μπορείς να αγοράσεις...

Ποσο αλυλενδετα είναι κάποιες φορές ολα...

Screenshot_20210517-230205_Revolut.jpg

Μόνο με έμβασμα κάρτας είχε πρόβλημα. Όλα τα άλλα εμβάσματα λειτουργούν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, zananiro είπε

Ναι αυτό εννοώ. Ξέρεις κανένα αξιόπιστο για binance? Προς το παρόν κοιτάζω τη quadency, pionex που έχουν και εφαρμογές στο playstore αλλά γενικά θέλει μελέτη το όλο θέμα. 

Δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς είχα κοιτάξει, αλλά είχα παρακολουθήσει αρκετές αναλύσεις.

Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι, παρόλο που χρειάζεται άπειρη παραμετροποίηση για να πραγματοποιεί συναλλαγές σύμφωνα με το προσωπικό σου στυλ, δεν παρουσιάζει και αξιόλογα κέρδη.

Επιπλέον παρατήρησα σε ορισμένα βίντεο ότι υπήρχαν συναλλαγές που έγραψαν σημαντικές απώλειες για συγκεκριμένες συναλλαγές.

Εν ολίγοις, αν έχεις χρόνο για πειραματισμούς αλλά δεν έχεις χρόνο να είσαι μπροστά σε μία οθόνη, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Για παράδειγμα, στις τωρινές καταστάσεις δεν αναγνωρίζει ότι πρέπει να είναι πιο προσεκτικό στις συναλλαγές του και πιθανόν να σημειώσει απώλειες.

Από την άλλη, όταν βγουν οι ταύροι στην αγορά, αυτό παίζει συντηρητικά χάνοντας την δυνατότητα να εξασφαλίσει περισσότερα κέρδη.

Εύκολα μπορείς να το βρεις ψάχνοντας μέσω γούγλη λέξεις όπως crypto bot trading.

48 λεπτά πριν, judge_manos είπε

Εξαρτάται το πως το εννοείς.
Μετά από κάψιμο, διάβασμα κ.λπ σχετικά με το trading (technical analysis κυρίως), θα γράψω τη πρόβλεψη μου για να την έχω και κάπου καταγεγραμμένη :P

Το BTC (όπως και όλα τα altcoins αφού επηρεάζονται από αυτό), κάνει περίπου 10ήμερα bull-bear cycles.
Το συγκεκριμένο bear cycle μας οδήγησε στις 42000 (περίπου), το οποίο ήταν χαμηλότερο από τις 46000 που έφτασε στο προηγούμενο bear cycle στις 25 Απριλίου.
Αυτό σημαίνει ότι έκανε για 2η φορά lowest low (η σειρά των lows για κάθε bear cycle είναι 1) 50.000 στις 25 Μαρτίου, 2) 46400 στις 25 Απριλίου και 3) 42200 στις 17 Μαίου). Αυτό σημαίνει ότι σε γενικές γραμμές είμαστε σε bear market, οπότε σε 20 μέρες-1 μήνα, ή τελοσπάντων στο επόμενο bear cycle, πάμε για τις 38000 και ίσως και χαμηλότερα.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πουλήσω τώρα;
Θα έλεγα όχι, καθώς μετά από κάθε bear cycle ακολουθεί ένα bull cycle, το οποίο επειδή είμαστε σε bear market θα κάνει χαμηλότερο high. Το προηγούμενο high ήταν στις 59.500 στις 10 Μαίου, οπότε η πρόβλεψή μου είναι ότι θα φτάσει στις 50-53000 τώρα. Γενικά το σωστό trading απαιτεί και validation, οπότε πρέπει να περιμένει όποιος θέλει να αγοράσει να περιμένει να επαληθευτεί ότι υπάρχει κάποια άνοδος (εγώ που ακολουθώ λίγο πιο risky στρατηγική άρχισα να ανοίγω positions από τις 43.000 και προφανώς άνοιξα αρκετά και στις 42.000 παρότι έβλεπα αρκετά κόκκινα από τις αγορές που είχα ήδη κάνει :P).

Πως μπορεί να αποφευχθεί το bear market;
Πολύ απλά, αν κάνουμε highest high και highest low. Δηλαδή αν στο bull cycle που θα ξεκινήσει φτάσουμε πάνω από τις 60 και ακολούθως δεν πέσουμε κάτω από τις 42. Δίνω μικρές πιθανότητες σε αυτό, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας τόσο πολύ :P

Προφανώς δεν λέω να ακολουθήσει κανένας τα παραπάνω, απλά είναι η εκτίμησή μου :P

Συμφωνώ με την εκτίμησή σου, μια και 2 γιουτιούμπερς που ακούω την γνώμη τους λένε το ίδιο (ή παρόμοιο) πράγμα.

Κάτω από 42Κ, όπως είχε πει και ο fragma, με λογική αντίσταση στα 40Κ και αν πέσει κάτω από 40 μέχρι 38 θα πέσουν πάνω του να το αγοράσουν όλοι.

Ήδη σήμερα έπιασε το 42001.

Ίσως αγοράσω και εγώ από την μεριά μου καρντάνο και να τα κρατήσω (ή αντε να τα πουλήσω αν δω ότι πέφτει πάλι η αγορά για να ξανααγοράσω χαμηλότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια μιας και το είχα πάντα απορία.

Ας πούμε ότι έχεις περιουσία σε crypto. πχ εκατοντάδες σε bitcoin.

Απλά τα πας εικονικά σε ένα ανταλλακτήριο και λες ήρθα να ρευστοποιήσω κάτι μύρια σε ευρώ;

Γίνεται άμεσα; Και δεν ανοίγει ρουθούνι; Υπάρχει τόσο ρευστότητα;

 

By the way, επειδή βλέπω ότι αρκετοί θέλουν να μπουν στα crypto, ας μας στείλουν κανένα μήνυμα να τους κάνουμε referral σε Revolut και Binance να κερδίσουμε τπτ και εμείς οι φτωχοί με τα δίφραγκα 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νέα της ημέρας προσωρινά η κατρακύλα σταμάτησε...αλλά πολλά μοντέλα συνεχίζουν να δείχνουν την επικείμενη πτώση μέσα στη βδομάδα. το νου σας μη παίρνετε θάρρος. έχουμε δρόμο

 

 

2 λεπτά πριν, zafevolution είπε

By the way, επειδή βλέπω ότι αρκετοί θέλουν να μπουν στα crypto, ας μας στείλουν κανένα μήνυμα να τους κάνουμε referral σε Revolut και Binance να κερδίσουμε τπτ και εμείς οι φτωχοί με τα δίφραγκα 😐

απαγορεύονται τα referrals φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία ενδιαφέρον άποψη για την πορεία της τιμής του μπιτκόιν.

Η καμπύλη Wyckoff σου δείχνει τον τρόπο να μεγιστοποιήσεις τα κέρδη σου για μία συγκεκριμένη περίοδο. (Edit: από την άποψη των κερδοσκόπων και αυτών που θέλουν να χειραγωγήσουν την τιμή)

Υπάρχει σχετικό βίντεο και πορεία της τιμής είναι καταπληκτικά ίδια με αυτή την καμπύλη Wyckoff.

Το βίντεο:

 

Επεξ/σία από volman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas314p είπε

Εμένα η εθνική σήμερα μου μπλόκαρε και να βάλω στην ρεβολουτ με κάρτα.  Εν τω μεταξύ μου πήρε προμήθεια 7 ευρώ για κατάθεση 100 . Υπάρχει άλλος τρόπος εμβάσματος με λιγότερη προμήθεια? 

φίλε μου δε παίζει αυτό.

Το έμβασμα μέχρι 12,500€ πάει 1€ αν θυμάμαι καλά και η eurobank το χρεώνει 1,2€.

Που έστειλες έμβασμα; Εκτός αν επέλεξες OUR, δηλαδή να χρεωθείς εσύ τα πάντα.

Παιδιά δε μπορώ να το πιστέψω ότι ασχολείστε με τέτοια πράγματα (crypto) και κάνετε παιχνίδι με ελληνικές τράπεζες.

Εγώ έχω ανοίξει λογαριασμούς σε ό,τι fintech σχεδόν κυκλοφορεί. Γεμίζω δωρεάν με κάρτα και στέλνω έμβασμα δωρεάν στο ανταλλακτήριο που θέλω. 

Πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνετε είναι να ανοίξετε λογαριασμό σε μια τέτοια και μετά να γραφτείτε σε ανταλλακτήριο. Αυτό με την εθνική το είχα διαβάσει και πριν αρκετό καιρό. Ίσως το είχα διαβάσει στο insomnia, δε θυμάμαι.

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Περιμένω εδώ και πολύ καιρό την κάρτα της binance, έχετε κι εσείς καθυστερήσεις; Λέω να τους στείλω μήνυμα ότι δεν την έχω λάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

φίλε μου δε παίζει αυτό.

Το έμβασμα μέχρι 12,500€ πάει 1€ αν θυμάμαι καλά και η eurobank το χρεώνει 1,2€.

Που έστειλες έμβασμα; Εκτός αν επέλεξες OUR, δηλαδή να χρεωθείς εσύ τα πάντα.

Παιδιά δε μπορώ να το πιστέψω ότι ασχολείστε με τέτοια πράγματα (crypto) και κάνετε παιχνίδι με ελληνικές τράπεζες.

Εγώ έχω ανοίξει λογαριασμούς σε ό,τι fintech σχεδόν κυκλοφορεί. Γεμίζω δωρεάν με κάρτα και στέλνω έμβασμα δωρεάν στο ανταλλακτήριο που θέλω. 

Πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνετε είναι να ανοίξετε λογαριασμό σε μια τέτοια και μετά να γραφτείτε σε ανταλλακτήριο. Αυτό με την εθνική το είχα διαβάσει και πριν αρκετό καιρό. Ίσως το είχα διαβάσει στο insomnia, δε θυμάμαι.

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Περιμένω εδώ και πολύ καιρό την κάρτα της binance, έχετε κι εσείς καθυστερήσεις; Λέω να τους στείλω μήνυμα ότι δεν την έχω λάβει.

Σε εμένα ήρθε κανονικά, σε 4-5 μέρες αν θυμάμαι καλά.

Μέχρι τότε είχαν εκδώσει μία ηλεκτρονική, αλλά για χρήση ηλεκτρονικών αγορών.

Ενημέρωσέ τους για την καθυστέρηση. Το πολύ πολύ εκδίδεις καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas314p είπε

Εμένα η εθνική σήμερα μου μπλόκαρε και να βάλω στην ρεβολουτ με κάρτα.  Εν τω μεταξύ μου πήρε προμήθεια 7 ευρώ για κατάθεση 100 . Υπάρχει άλλος τρόπος εμβάσματος με λιγότερη προμήθεια? 

Δεν σου μπλόκαρε την ρεβο. Μαλλον προσπαθησες να στειλεις σε ανταλακτηριο πρωτα και σου παγωσε τον λογαριασμο.
Στην ρεβο δεν στελνεις εμβασμα με το iban της, απο ελληνικες τράπεζες, γιατι ειναι εμβασμα εξωτερικου και στην εθνικη ξεκινάει απο 7 ευρω.
Επιλέγεις "προσθήκη" στην αρχική σελίδα της ρεβο και δηλώνεις μια κάρτα της εθνικής. (την χρεωστική σου ή και προπληρωμένη.) και ετσι φορτίζεις την ρεβο χωρίς κανένα κόστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Περιμένω εδώ και πολύ καιρό την κάρτα της binance, έχετε κι εσείς καθυστερήσεις; Λέω να τους στείλω μήνυμα ότι δεν την έχω λάβει.

 

1 ώρα πριν, fastmanakos είπε

Από όλους όσους έχω ακούσει έχει κάνει 2 μήνες περίπου .το ίδιο κ εγώ την περιμένω εδώ και πάνω από μήνα.

 

1+ μήνα και εγω και ακομα την περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zafevolution είπε

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια μιας και το είχα πάντα απορία.

Ας πούμε ότι έχεις περιουσία σε crypto. πχ εκατοντάδες σε bitcoin.

Απλά τα πας εικονικά σε ένα ανταλλακτήριο και λες ήρθα να ρευστοποιήσω κάτι μύρια σε ευρώ;

Γίνεται άμεσα; Και δεν ανοίγει ρουθούνι; Υπάρχει τόσο ρευστότητα;

 

By the way, επειδή βλέπω ότι αρκετοί θέλουν να μπουν στα crypto, ας μας στείλουν κανένα μήνυμα να τους κάνουμε referral σε Revolut και Binance να κερδίσουμε τπτ και εμείς οι φτωχοί με τα δίφραγκα 😐

Κάθε ανταλλακτήριο έχει τους δικούς του κανόνες για κάθε κυπτονόμισμα και για κάθε κατηγορία συναλλαγής (πχ Χcrypto -> Y crypto άλλη κατηγορία απο Ycrypto->Xcrypto και το ίδιο και με τα FIAT) 

 

Συγκεκριμένα για το binance και συγκεκριμένα για BTC->ευρώ einai 68.19789941ΒΤC max ανά συναλλαγή 

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Περιμένω εδώ και πολύ καιρό την κάρτα της binance, έχετε κι εσείς καθυστερήσεις; Λέω να τους στείλω μήνυμα ότι δεν την έχω λάβει.

Παίρνεις 2 μηνύματα

 

1) ότι επεξεργάστηκε η αίτηση

 

και μετά απο μερικές μέρες

 

2) ότι σου στείλανε την κάρτα

 

Απο την ημερομηνία που λαμβάνεις το 2ο μήνυμα περιμένεις τουλάχιστον +30 μέρες αν δεν περάσουν τουλάχιστον 40 μέρες μην μπεις καν στον κόπο να τους μιλήσεις δεν θα σου απαντήσουν. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εξήγηση αυτή εδώ γιατί η ενέργεια και το proof of work όχι μόνο δουλεύει αλλά και το μόνο σύστημα που προστατεύει το Bitcoin

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, StavrosD είπε

Το ότι έχουν την δική τους ατζέντα δεν σημαίνει ότι είναι εχθροί.

Προσωπικά με έχει βοηθήσει λόγω του paypal. Χωρίς αυτό δεν θα μπορούσα να αγοράσω πολλά τεχνολογικά εργαλεία. Τώρα κάνω μερικά κλικ και σε μια εβδομάδα είναι στην πόρτα μου. 

Ποιος μιλησε για εχθρους? Εννοω αυτο ακριβως που ειπα. Πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι και να μην θεοποιουμε ανθρωπους επειδη ευχομαστε οι κινησεις που κανουν να βασιζονται σε ιδεολογιες που τους προβαλλουμε στο μυαλο μας.

Αυτο δεν σημαινει οτι τους δαιμονοποιουμε. Απλα ας ειμαστε ρεαλιστες στην αναλυση των γεγονοτων και των κινησεων τους για να μην πεφτουμε απ'τα συννεφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...