Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, skiathos7 είπε

σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ακριβως ετσι χρειαζομουν αναλυτικα το καθε τι...κατι τελευταιο η γευση που μου εδωσες ειναι με το χαμηλωτερο 0,3 νικοτινη χωρις δεν εχει καποια ?

https://www.playcenter.gr/after-8-smoke-x-10ml.html?combination=687_2998

Προσωπικά πάντως θα σε συμβούλευα να μην ξανακαπνίσεις / ξαναατμίσεις πλέον τίποτα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε μου για την βοηθεια σου!! 

5 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

https://www.playcenter.gr/after-8-smoke-x-10ml.html?combination=687_2998

Προσωπικά πάντως θα σε συμβούλευα να μην ξανακαπνίσεις / ξαναατμίσεις πλέον τίποτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, στην προσπάθεια να περιορίσει το κάπνισμα πείρα στον πατέρα μου έναν ατμιστη συγκεκριμένα τον innokin kraken-z μαζί με 100% VG ένα nicotine booster και άρωμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής, δουλεύει ο συγκεκριμένος με σκέτη γλυκερίνη νομίζω θέλει μείγμα PG/VG επίσης σε τι αναλογίες πρέπει να τα βάλω αυτά. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Επεξ/σία από giorgoskoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμοποιητή πήρες, όχι ατμιστή. Ατμιστής είναι ο πατέρας σου.

Επίσης Innokin Kroma-Z λέγεται, όχι Kraken.

Για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή υπάρχουν οι αντιστάσεις της σειράς Ζ της Innokin, αλλά με 100% VG όλες θα μπουκώσουν και δεν θα μπορούν να τροφοδοτούνται σωστά. Κανονικά τα υγρά με αυτές τις αντιστάσεις θα έπρεπε να είναι σε αναλογία 50/50 VG/PG. Το άρωμα είναι σίγουρα PG, αν και το μπουστεράκι είναι PG, λογικά κάτι μπορείς να κάνεις. Για σίγουρα, θα έπρεπε να αναφέρεις ποιο άρωμα πήρες και τι ποσοστό αραίωσης χρειάζεται.

Κακώς ο πωλητής δεν σου έδειξε τι πρέπει να κάνεις αν είσαι εντελώς αρχάριος, θα έπρεπε να σου πει ο ίδιος τι πρέπει να αγοράσεις για να δουλεύει σωστά η συσκευή. Όχι φυσικά ότι έγινε κάτι τραγικό και δεν σώζεται η φάση, απλά πιθανώς να πρέπει να πας στο κατάστημα ξανά και να αγοράσεις και ένα μπουκαλάκι PG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Baator είπε

Ατμοποιητή πήρες, όχι ατμιστή. Ατμιστής είναι ο πατέρας σου.

Επίσης Innokin Kroma-Z λέγεται, όχι Kraken.

Για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή υπάρχουν οι αντιστάσεις της σειράς Ζ της Innokin, αλλά με 100% VG όλες θα μπουκώσουν και δεν θα μπορούν να τροφοδοτούνται σωστά. Κανονικά τα υγρά με αυτές τις αντιστάσεις θα έπρεπε να είναι σε αναλογία 50/50 VG/PG. Το άρωμα είναι σίγουρα PG, αν και το μπουστεράκι είναι PG, λογικά κάτι μπορείς να κάνεις. Για σίγουρα, θα έπρεπε να αναφέρεις ποιο άρωμα πήρες και τι ποσοστό αραίωσης χρειάζεται.

Κακώς ο πωλητής δεν σου έδειξε τι πρέπει να κάνεις αν είσαι εντελώς αρχάριος, θα έπρεπε να σου πει ο ίδιος τι πρέπει να αγοράσεις για να δουλεύει σωστά η συσκευή. Όχι φυσικά ότι έγινε κάτι τραγικό και δεν σώζεται η φάση, απλά πιθανώς να πρέπει να πας στο κατάστημα ξανά και να αγοράσεις και ένα μπουκαλάκι PG.

Ναι συγνώμη μου έφυγαν από ταχύτητα. Τώρα που τα κοίταξα πιο προσεκτικά το άρωμα είναι διαλυμένο σε PG οπότε λογικά κάτι γίνεται, αυτά είναι τα υγρά αν βοηθάει, η νικοτίνη είναι 20mg/ml 

IMG_20210513_193037.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Booster είναι 100% VG απ' ότι βλέπω.

Αυτό που πήρες είναι Shake 'n Vape, υποθέτω από αυτά που βλέπω στο μπουκάλι ότι περιέχει

30ml αρώματος για να βγάλει  τελικά 100ml υγρού.

Για να το βγάλεις 50/50 vg/pg, θα πρέπει να προσθέσεις 20ml μηδενικής βάσης PG (που δεν έχεις), το μπουστεράκι που έχεις και 40ml από την μηδενική βάση γλυκερίνης που έχεις.

Θα βγει πολύ χαμηλό σε νικοτίνη βέβαια, για την ακρίβεια 2mg/ml, αλλά αυτό εσύ ξέρεις αν είναι πρόβλημα ή όχι.

Αν απλά πετάξεις μέσα το μπουστεράκι σου και συμπληρώσεις μέχρι πάνω με την μηδενική βάση που έχεις, τελικά θα βγει πάλι 2 νικοτίνη φυσικά, αλλά τώρα σε αναλογία 70/30 vg/pg. Με μια χαμηλή αντίσταση στο Kroma-Z, δεν το αποκλείω να δουλέψει μια χαρά, είσαι οριακά. Πάλι, ιδανικά, εγώ 50/50 θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Baator είπε

Το Booster είναι 100% VG απ' ότι βλέπω.

Αυτό που πήρες είναι Shake 'n Vape, υποθέτω από αυτά που βλέπω στο μπουκάλι ότι περιέχει

30ml αρώματος για να βγάλει  τελικά 100ml υγρού.

Για να το βγάλεις 50/50 vg/pg, θα πρέπει να προσθέσεις 20ml μηδενικής βάσης PG (που δεν έχεις), το μπουστεράκι που έχεις και 40ml από την μηδενική βάση γλυκερίνης που έχεις.

Θα βγει πολύ χαμηλό σε νικοτίνη βέβαια, για την ακρίβεια 2mg/ml, αλλά αυτό εσύ ξέρεις αν είναι πρόβλημα ή όχι.

Αν απλά πετάξεις μέσα το μπουστεράκι σου και συμπληρώσεις μέχρι πάνω με την μηδενική βάση που έχεις, τελικά θα βγει πάλι 2 νικοτίνη φυσικά, αλλά τώρα σε αναλογία 70/30 vg/pg. Με μια χαμηλή αντίσταση στο Kroma-Z, δεν το αποκλείω να δουλέψει μια χαρά, είσαι οριακά. Πάλι, ιδανικά, εγώ 50/50 θα το έκανα.

Έγινε ευχαριστώ, θα δοκιμάσω να το βγάλω κοντά στο 50/50 γύρω στα 60ml και αν μου πει ότι η γεύση είναι πολύ έντονη θα το πάω πιο κοντά στο 70/30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω έπρεπε να είχε προβεί σε ενημέρωση ο πωλητής και δεν ήταν κάτι να σου ετοιμάσει το υγρό! Οι αντιστάσεις που δουλεύει είναι οι ίδιες με τον zlide από προσωπική εμπειρία τα 70/30 θα τα δουλέψει φρόντισε να βρέξεις την αντιστάση πριν την τοποθέτηση και μετα από το γέμισμα ένα 5λεπτο  αναμονή πριν το ατμισμα!

Επίσης το υγρό θα δώσει διαφορετική γεύση με τον καιρό συνήθως δίνουμε κάποιες μέρες για να "δέσει" και να μας δώσει την γεύση/γεύσεις οπότε μπορεί με τον  καιρό να αποδώσει άλλη αίσθηση γεύσης ένταση σε λογικά πλαίσια δεν αλλάζει το υγρό σε άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να αγοράσω ενα pod. Διαβασα πολυ καλα σχολια για το Caliburn. Με ενδιαφερει η γευση και η αντοχη των αντιστασεων. Θελω να αγορασω το Caliburn αλλα δεν ξερω τι παιζει απο αποψης διαθεσιμοτητας στα καταστηματα. Εχετε καποια εμπειρια σχετικα με αυτο; 

Επισης, ποιες είναι οι εναλλακτικες; Τείνω προς το wenax της geekvape. Εχετε να προτεινετε κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. σκεφτομουν να αγορασω το Drag X της Voopoo αλλα διαβασα για τρελες διαρροες υγρου. Ισχυει αυτό; 
Αν ναι υπάρχει κάποιο παρόμοιο που προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν ισχύει.

Όποιον ακούς να λέει για "τρελές διαρροές" σε οποιαδήποτε συσκευή, κατά 99.9% είναι άσχετος και φταίει αυτός που τρέχει η συσκευή του. Αν μιλάμε για επισκευάσιμο, το ποσοστό πάει στο 100%, δεν ξέρει να στήνει.

Πάνε βάζουν υγρό με 80% PG και μετά έχουν τρελές διαρροές και η συσκευή είναι γτπ, δεν κάνει.

Ή το πετάνε όπως να 'ναι μέσα σε μια τσάντα και το ξεχνάνε καμιά βδομάδα, και μετά έχει υγρά γύρω γύρω.

Ή δεν κλείνουν καλά την συσκευή αφού βάλουν υγρό. Ή έχουν την ίδια αντίσταση κανάν μήνα.

Το Drag X συγκεκριμένα είναι συσκευάρα και ο ατμοποιητής που έχει ό,τι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν επισκευασιμοι που αν βαλεις 50-50 υγρο μπορει να εχουν λιγο θεμα,και αν βαλεις αρκετο βαμβακι να μην τραβαει σωστα..Θεωρω οτι αυτο που θες να πεις ειναι πως τετοια ποβληματα συνηθως φτιαχνονται ειτε με λιγο παραπανω βαμβακι,μεγαλυτερη αναλογια vg κλπ..Οπως υπαρχουν και εργοστασιακοι που εχουν αυξημενο ποσοστο χαλασμενων αντιστασεων,εκει δυστυχως πας σε αλλη αντισταση..Οσο για το drag x ,γνωστος που το εχει δεν εχει αναφερει τιποτα οποτε +1 και απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MaurosPiraths είπε

Καλησπερα. σκεφτομουν να αγορασω το Drag X της Voopoo αλλα διαβασα για τρελες διαρροες υγρου. Ισχυει αυτό; 
Αν ναι υπάρχει κάποιο παρόμοιο που προτείνετε; 

Εχει την μικροτερη διαρροη που εχω δει επισης εξεπλαγην με τον επισκευασιμο γιατι ενω γενικα εχουν διαρροες δεν ετρεχε καθολου.Οταν λεω διαρροη εννοω οτι καθε φορα που το γεμιζεις θελει ενα μικρο σκουπισμα απο κατω αλλα μεχρι εκει,δεν τρεχει απο το πλαι δεν θα σε λερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες βοήθεια οποιος μπορεί και γνωρίζει.

Ατμιστης απο το '13 και δεν εχω καπνισει απο τοτε ποτε ξανα και δεν χρειάστηκε. Ειμαι μονότονος στο ατμισμα και οι γευσεις ειναι στανταρτ και μονο καπνικα. 2 υγρα εχω κανει στα τοσα χρονια ναι μονο δυο. 

Το πρωτο υγρο το HALO TRIBECA απο το '13 εως το '17 και απο το ΄17 εως τωρα rope cut skipper .  Η νικοτίνη που κανω είναι 6mlg  και με κραταει καλα. Υπάρχει ομως θεμα εδω και καιρο με την διάθεση του rope cut skipper που εβγαινε σε concetrated 30ml και γινοταν 120ml και δεν το βρισκω πουθενά το μονο που υπάρχει ειναι το κλασικο 20ml που γινεται 60ml και δεν με συμφερει καθολου απο θεμα τιμης, να προσθεσω οτι το υγρο το εκαναν παντα  ανάμιξη στο μαγαζί μιας και δεν είχα μπει στην διαδικασία να ασχοληθώ με αναλογίες.

Στο θεμα τωρα, υπάρχει κατι αντίστοιχο του skipper? Ξερω η γευση δεν θα ειναι 100% ιδια αλλα εστω να πλησιαζει σε αυτο το καπνικο με κρεμα που βγαζει το skipper.

Οι ποσότητες που χρειάζομαι είναι 240ml τον μηνα μου έβγαινε ενα 50ρικο τα 120μελα ,εαν παω στο 60μελο θελω κοντά στα 100 και δεν θελω να τα δινω. Απο την αλλη μπορει να γινει περισσότερη αραίωση το 60μελο ετσι ώστε να κοπεί λιγο το κόστος προς τα κάτω?

 Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...