Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, γεια! Χρειαζομαι τις πολυτιμες γνωσεις σας. 

Ειχα ξεκινησει η.τ. Με σκοπο να κοψω το καπνισμα, κρατησα μερικους μηνες και μετα γυρισα παλι στο καπνισμα. 
 

4 χρονια μετα ξεθαψα απο το συρταρι τον pico 75w με τον mello 3 mini και σκεφτηκα να του δωσω ακομα μια ευκαιρια. Διαβαζοντας λοιπον σχολια στην προηγουμενη ομαδα κ σε αυτη για να προλαβω τις εξελιξεις, κατεληξα στην αγορα μπαταριας, εξωτερικου φορτιστη και σκεφτομουν να παρω και τον zenith. Η βλακεια ερχεται μετα:  διαβαζοντας λοιπον για υγρα κτλ κατεληξα να παραγγειλω εντελως πειραματικα απο το σαιτ της pink mule που απ οτι λεει εδρευει στην Δανία. Ευρωπαικη ενωση λεω ειναι, κομπλε.  Δεν πηρα καμια φοβερη ποσοτητα βεβαια, ισα 2 αρωματα και μια green βαση 250ml με 6 νικοτινη την οποια οπως λενε στελνουν σε μπουκαλακια των 10ml. Διαβαζοντας ομως σχολια στο γκρουπ ειδα πως θεωρειται παρανομο;! Και ερωτω: τωρα εγω σε αυτη την περιπτωση τι κανω; Τους στελνω email για ακυρωση της παραγγελιας; Η δεν θα υπαρχει προβλημα και θα ερθει κανονικα εφοσον θα ειναι στην επιτρεπτη συσκευασια των 10 ml? Εχει καποιος παραγγειλει προσφατα; Η ακομα καλυτερα υπαρχει κανεις που να ακυρωσε παραγγελια γι αυτούς τους λογους; Αν ξερετε θα με βοηθούσε πολυ μια σχετικη καθοδηγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, Boolfin είπε

Παιδιά, γεια! Χρειαζομαι τις πολυτιμες γνωσεις σας. 

Ειχα ξεκινησει η.τ. Με σκοπο να κοψω το καπνισμα, κρατησα μερικους μηνες και μετα γυρισα παλι στο καπνισμα. 
 

4 χρονια μετα ξεθαψα απο το συρταρι τον pico 75w με τον mello 3 mini και σκεφτηκα να του δωσω ακομα μια ευκαιρια. Διαβαζοντας λοιπον σχολια στην προηγουμενη ομαδα κ σε αυτη για να προλαβω τις εξελιξεις, κατεληξα στην αγορα μπαταριας, εξωτερικου φορτιστη και σκεφτομουν να παρω και τον zenith. Η βλακεια ερχεται μετα:  διαβαζοντας λοιπον για υγρα κτλ κατεληξα να παραγγειλω εντελως πειραματικα απο το σαιτ της pink mule που απ οτι λεει εδρευει στην Δανία. Ευρωπαικη ενωση λεω ειναι, κομπλε.  Δεν πηρα καμια φοβερη ποσοτητα βεβαια, ισα 2 αρωματα και μια green βαση 250ml με 6 νικοτινη την οποια οπως λενε στελνουν σε μπουκαλακια των 10ml. Διαβαζοντας ομως σχολια στο γκρουπ ειδα πως θεωρειται παρανομο;! Και ερωτω: τωρα εγω σε αυτη την περιπτωση τι κανω; Τους στελνω email για ακυρωση της παραγγελιας; Η δεν θα υπαρχει προβλημα και θα ερθει κανονικα εφοσον θα ειναι στην επιτρεπτη συσκευασια των 10 ml? Εχει καποιος παραγγειλει προσφατα; Η ακομα καλυτερα υπαρχει κανεις που να ακυρωσε παραγγελια γι αυτούς τους λογους; Αν ξερετε θα με βοηθούσε πολυ μια σχετικη καθοδηγηση. 

Κανονικά είναι παράνομο και αν το βρούνε, θα το κατάσχουν. Άλλο πρόβλημα δεν θα 'χεις, δεν θα ασχοληθεί κανείς.

Παίζει και να είσαι τυχερός και να περάσει κανονικά, αλλά θα μιλάμε καθαρά για κωλοφαρδία. 

Η επιτρεπτή ποσότητα των 10ml είναι για τα εμπορικά καταστήματα, ιδιώτης (εσύ δηλαδή) δεν μπορεί να εισάγει νικοτίνη, υπάρχει ολόκληρη προβλεπόμενη διαδικασία, πληρώνεις Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης επειδή θεωρείται καπνικό προιόν, τέλη, κτλ. 

Ο μόνος νόμιμος τρόπος αυτή την στιγμή για να πάρεις νικοτίνη, είναι να αγοράσεις booster των 10ml από ατμομάγαζο.

Ακόμα και αυτά, μόνο boosters των 10ml και μαξ νικοτίνη 20mg/ml μπορούν να φέρουν, δεν μπορούν να φέρουν 5 λίτρα 50άρας νικοτίνης π.χ.

Επίσης, ακόμα και μηδενική βάση να φέρεις που είναι 50/50, σε ποσότητα πάνω από 10ml, επίσης είναι παράνομη, καθώς το κράτος το θεωρεί έτοιμο υγρό προς άτμιση και ως γνωστόν, μέχρι 10ml επιτρέπεται να είναι τα έτοιμα υγρά.

500ml σκέτης γλυκερίνης δηλαδή=νόμιμο.

500ml σκέτης προπυλενογλυκόλης=νόμιμο.

500ml 50/50 γλυκερίνη/προπυλενογλυκόλη="έτοιμο υγρό", άρα παράνομο.

Ό,τι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Baator είπε

Ό,τι να 'ναι.

Καλα κρασια.
Σ´ευχαριστω για την απαντηση.

Η αλήθεια ειναι πως μετα απο το ποστ αυτο μπηκα στο σαιτ τους και ζητησαν να την ακυρωσουν μου ηρθε κ αυτοματοποιημενο email με ticket ομως ξυπνησα σημερα το πρωι και ειδα καινουργιο email με tracking No με DHL και ορισμενο ως shipped. Οποτε δεν υπαρχει κατι αλλο να κανω για να ακυρωθει, σωστα; 

 

edit: εστειλα ακομα ενα email τωρα στο support ζητωντας την ακυρωση της παραγγελιας μηπως και αλλαξει κατι.
 

Ωστοσο επειδη πληρωσα με ρεβολουτ εκανα μολις ανακληση της συναλλαγης μηπως και παιρνοντας τα χρηματα πισω σταματησουν και την αποστολη. Δειχνει η ρεβολουτ πως εγινε επιστροφη της πληρωμης στον λογαριασμο μου.

Θα ενημερωσω για την εκβαση μηπως συμβει κατι αναλογο σε καποιον αλλον για να εχει μια αποψη. 

Επεξ/σία από Boolfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Boolfin είπε

Καλα κρασια.
Σ´ευχαριστω για την απαντηση.

Η αλήθεια ειναι πως μετα απο το ποστ αυτο μπηκα στο σαιτ τους και ζητησαν να την ακυρωσουν μου ηρθε κ αυτοματοποιημενο email με ticket ομως ξυπνησα σημερα το πρωι και ειδα καινουργιο email με tracking No με DHL και ορισμενο ως shipped. Οποτε δεν υπαρχει κατι αλλο να κανω για να ακυρωθει, σωστα; 

Αν έχει αποσταλεί ήδη, τι να μπορείς να κάνεις; Όχι.

Μην τρελαίνεσαι, στην χειρότερη απλά να κατασχεθεί, δεν θα σε πάνε μέσα για λαθρεμπόριο για τέτοια αστεία ποσότητα (ΑΝ αγχώνεσαι για κάτι τέτοιο), αντιθέτως είναι αρκετά πιθανό να περάσει κανονικά λόγω όγκου δεμάτων που έχουν να ελέγξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Baator είπε

Αν έχει αποσταλεί ήδη, τι να μπορείς να κάνεις; Όχι.

Μην τρελαίνεσαι, στην χειρότερη απλά να κατασχεθεί, δεν θα σε πάνε μέσα για λαθρεμπόριο για τέτοια αστεία ποσότητα (ΑΝ αγχώνεσαι για κάτι τέτοιο), αντιθέτως είναι αρκετά πιθανό να περάσει κανονικά λόγω όγκου δεμάτων που έχουν να ελέγξουν.

Τα λεφτά λυπάμαι κυρίως. Δεν είναι κανένα τεραστιο ποσό αλλά μπορώ να το διαθέσω σε άλλη αγορά εδώ αλλιώς θα το έχω πληρώσει διπλό. Και όπως είναι τα πράγματα δεν έχω ιδέα ποτέ θα πιάσω δουλειά για να μπει μισθός όποτε αναγκάζομαι να τσιγκουνευτώ 😕 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, τι ατμοποιητή να κοιτάξει την περίοδο αυτή? είχα ξεκινήσει πριν χρόνια με ναυτίλο.. μου αρέσει να ναι λίγο αεράτος, να βγάζει ωραίο και γευστικό ντουμάνι.

αυτό που δεν μπορούσα και το παράτησα ήταν οι διαρροές. υπάρχουν ατμοποιητές με καθόλου ίχνος διαρροής?

επίσης, επειδή έχω να ατμίσω από όταν παίρναμε βάσεις με νικοτίνη χωρίς πρόβλημα, για 10ml υγρού με νικοτίνη γύρω στο 6, πόσο να υπολογίζω για υγρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 2:33 ΜΜ, johnieXoX είπε

επίσης, επειδή έχω να ατμίσω από όταν παίρναμε βάσεις με νικοτίνη χωρίς πρόβλημα, για 10ml υγρού με νικοτίνη γύρω στο 6, πόσο να υπολογίζω για υγρό?

Έτοιμο υγρό, που αναγκαστικά πλέον είναι μόνο 10μελα, γύρω στα 5-6 ευρώ έχουν όλα.

Σε Shake and Vape, αναλόγως. Πολύ χονδρικά, τα 60ml γύρω στο 20ρικο (μπορεί φυσικά να βρεις και λίγο πιο φτηνά και λίγο πιο ακριβά) και 120ml γύρω στο 30άρι, πάλι λίγο πάνω, λίγο κάτω.

Μιλάμε για 6άρι πάντα, αν ανέβεις σε νικοτίνη, ανεβαίνει και το κόστος, για 6άρι 60μελο θες 2 boosters που τα βρίσκεις 2.5-3.5 ευρώ, για 120μελο 4boosters.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα στην παρεα. Ειμαι νεος ατμιστης (πρωην καπνιστης old holborn λευκα), ατμιζω εδω και 5 μερες και θελω να κοψω το τσιγαρο. Δυστυχως εχω δοκιμασει καποια καπνικα υγρα αλλα κανενα δεν μου εχει βγαλει καθαρα τσιγαρισια γευση. Γνωριζω πως επειδη ολα τα υγρα περιεχουν VG ολα αφηνουν μια γλυκια επιγευση. Δεν με πειραζει αυτο αρκει η βασικη τζουρα να θυμιζει tobacco χωρις γλυκαδες. Επισης θελω δινατο throat hit. Εχετε να μου προτεινεται καποιο υγρο που να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο τσιγαρο? Να εχει δηλαδη καθαρη γευση καπνου χωρις αρωματικα με μια οσο το δυνατον πιο απαλη γλυκια επιγευση και δυνατο throat hit. νομιζω οτι απο νικοτινη θα ειμαι καλα στα 12mg γιατι εχω δοκιμασει καποια υγρα σε 6mg  και το throat hit το νιωθω μονο στις πρωτες τζουρες και αν εχω αφησει το ηλεκτρονικο κανα τεταρτο στην ακρη. Μετα δεν νιωθω καθολου χιτ με αποτελεσμα να κανω το ηλτκτρονικο πιπιλα πραγμα που δεν θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jimaek22 είπε

Καλημερα στην παρεα. Ειμαι νεος ατμιστης (πρωην καπνιστης old holborn λευκα), ατμιζω εδω και 5 μερες και θελω να κοψω το τσιγαρο. Δυστυχως εχω δοκιμασει καποια καπνικα υγρα αλλα κανενα δεν μου εχει βγαλει καθαρα τσιγαρισια γευση. Γνωριζω πως επειδη ολα τα υγρα περιεχουν VG ολα αφηνουν μια γλυκια επιγευση. Δεν με πειραζει αυτο αρκει η βασικη τζουρα να θυμιζει tobacco χωρις γλυκαδες. Επισης θελω δινατο throat hit. Εχετε να μου προτεινεται καποιο υγρο που να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο τσιγαρο? Να εχει δηλαδη καθαρη γευση καπνου χωρις αρωματικα με μια οσο το δυνατον πιο απαλη γλυκια επιγευση και δυνατο throat hit. νομιζω οτι απο νικοτινη θα ειμαι καλα στα 12mg γιατι εχω δοκιμασει καποια υγρα σε 6mg  και το throat hit το νιωθω μονο στις πρωτες τζουρες και αν εχω αφησει το ηλεκτρονικο κανα τεταρτο στην ακρη. Μετα δεν νιωθω καθολου χιτ με αποτελεσμα να κανω το ηλτκτρονικο πιπιλα πραγμα που δεν θελω.

Ήμουν στην ίδια φάση με σένα πριν 2 μήνες.Πήρα από ενα μαγαζί στο Μενίδι σαν δοκιμή ένα υγρό μίξη golden virginia με έναν αμερικάνικο καπνό. Δεν με καλύπτει πλήρως αλλά ότι πιο κοντά εχω βρει σε γεύση καπνού.Υπόψιν αν έκανες old holborn λευκό θεώρω ότι θα σου είναι αρκετά βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Ήμουν στην ίδια φάση με σένα πριν 2 μήνες.Πήρα από ενα μαγαζί στο Μενίδι σαν δοκιμή ένα υγρό μίξη golden virginia με έναν αμερικάνικο καπνό. Δεν με καλύπτει πλήρως αλλά ότι πιο κοντά εχω βρει σε γεύση καπνού.Υπόψιν αν έκανες old holborn λευκό θεώρω ότι θα σου είναι αρκετά βαρύ.

Μπορεις να μου στειλεις πως λεγεται το υγρο. Επισης τι ποσοστο νικοτινης κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jimaek22 είπε

Μπορεις να μου στειλεις πως λεγεται το υγρο. Επισης τι ποσοστο νικοτινης κανεις?

12.Αλλά εγώ κάπνιζα πολύ,και κάπνιζα craven.Θα το δω μόλις γυρίσω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι. Ειμαι νεος ατμιστης. Εχω το Nautilus GT mini 2.8ml με geekvape aegis max 100W mod αλλα οτι και συνδιασμό αντιστάσεων / νικοτινης και να εχω δοκιμασει δεν εχω δυνατο throat hit. Εχω λιγο throat hit για 4-5 τζουρες και μετα παπαλα. Με το TMT Balkan Sobranie net εξαιρετικο καπνικο το οποιο θελω να παγιωσω σαν μονιμο με 12mg νικοτινη με αντιστασεις 0.7 mesh στα 18watt, 1.6bvc στα 10watt και 1.8 στα 10 watt δεν εχω καθολου hit πραγμα που θα επρεπε μιας και ειμαι νεος ατμιστης, ατμιζω 5 μερες και πριν καπνιζα old holborn λευκο. Μαλλον πρεπει να παω σε RTA. Θελω για καποιους μηνες να παιξω μονο με το Balkan Sobranie στα 12mg νικοτινης μεχρι να μειωθει η αναγκη για τσιγαρο και μετα βλεπουμε. Παρακαλω πολυ, εχετε να μου προτεινεται εναν καλο rta ατμοποιητη που να εχει ευκολο στησιμο, καλω airflow, να μην εχει διαρροες, να εχει ευκολο γεμισμα το τανκ και να παιρνει τουλαχιστον 2.8ml υγρο? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimaek22 είπε

Καλημερα στην παρεα. Ειμαι νεος ατμιστης (πρωην καπνιστης old holborn λευκα), ατμιζω εδω και 5 μερες και θελω να κοψω το τσιγαρο. Δυστυχως εχω δοκιμασει καποια καπνικα υγρα αλλα κανενα δεν μου εχει βγαλει καθαρα τσιγαρισια γευση. Γνωριζω πως επειδη ολα τα υγρα περιεχουν VG ολα αφηνουν μια γλυκια επιγευση. Δεν με πειραζει αυτο αρκει η βασικη τζουρα να θυμιζει tobacco χωρις γλυκαδες. Επισης θελω δινατο throat hit. Εχετε να μου προτεινεται καποιο υγρο που να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο τσιγαρο? Να εχει δηλαδη καθαρη γευση καπνου χωρις αρωματικα με μια οσο το δυνατον πιο απαλη γλυκια επιγευση και δυνατο throat hit. νομιζω οτι απο νικοτινη θα ειμαι καλα στα 12mg γιατι εχω δοκιμασει καποια υγρα σε 6mg  και το throat hit το νιωθω μονο στις πρωτες τζουρες και αν εχω αφησει το ηλεκτρονικο κανα τεταρτο στην ακρη. Μετα δεν νιωθω καθολου χιτ με αποτελεσμα να κανω το ηλτκτρονικο πιπιλα πραγμα που δεν θελω.

Υγρα τύπου ΝΕΤ (υγρο απο εκχύλισμα καπνού, αφήνω link για κάποιες παραπάνω πληροφορίες  https://ecigarettereviewed.com/net-e-liquid-flavor-vs-added-risk/. )  είναι ότι πιο κοντά σε τσιγάρο έχω κάνει.Δεν ειναι 100%, δεν μπορείς να έχεις 100% γιατί λείπει η καύση. Επίσης όλοι οι καπνοί που κυκλοφορούν στην Ελλάδα εχουν αρωματικες ύλες, για αυτό πολλοί καπνοί εισαγωγής μας φέρναν κακή γεύση όταν τους καπνίζαμε, εξω απαγορεύονται οι αρωματικες. ( δεν ξερω αν έχει αλλάξει αυτό πλέον, εχω καιρό να καπνίσω). Αυτό το γράφω γιατί μπορεί να πάρεις 100% καπνικό και δε σου αρέσει καθόλου, μάλλον πρέπει να ψαχτείς σε κάποιον συνδιασμό καπνικου με κάτι άλλο.Γενικά μη ρίχνεται άκυρα στα αρωματικα/συνταγές.Κατι ry4 και κατι after 8 smoke, tribecca  και άλλες τέτοιες συνταγές έχουν σώσει κόσμο.

ΝΕΤ και 100% καπνικά υπάρχουν πάρα πολλά αλλά κατά την γνώμη μου πρέπει να πας σε κατάστημα να δοκιμάσεις για να γίνει σωστά. Είναι λάθος το να σου προτείνουν γιατί πολύ απλά το να μου αρέσει κάτι δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε εσένα και θα χάσεις χρήματα και την όρεξη σου. Τα μόνα που ξέρω εγώ είναι τα black note.

Για throat hit.

Αναλογία υγρού 50vg-50pg ή 40vg - 60pg.(παραπάνω pg, μεγαλύτερο χτύπημα) και ανέβασε νικοτίνη να σε καλύπτει για να μη το έχεις πιπίλα (Επίσης παραπάνω νικοτίνη μεγαλύτερο χτύπημα).Nικοτίνη όχι αλάτων.Η αλάτων δεν προσφέρει χτύπημα. Ανέβασε λίγο τα watt και άνοιξε παραπάνω τον αέρα.Αμα πας σε rta παίζει ρόλο το σύρμα που θα βάλεις αλλά και το ύψος της αντίστασης οπότε εκεί πρέπει να πειραματιστείς γιατί παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής.

VG και να νιώθεις την γλύκα στο υγρό μάλλον πρέπει να αλλάξεις μάρκα.

 

4 ώρες πριν, jimaek22 είπε

Καλησπερα και παλι. Ειμαι νεος ατμιστης. Εχω το Nautilus GT mini 2.8ml με geekvape aegis max 100W mod αλλα οτι και συνδιασμό αντιστάσεων / νικοτινης και να εχω δοκιμασει δεν εχω δυνατο throat hit. Εχω λιγο throat hit για 4-5 τζουρες και μετα παπαλα. Με το TMT Balkan Sobranie net εξαιρετικο καπνικο το οποιο θελω να παγιωσω σαν μονιμο με 12mg νικοτινη με αντιστασεις 0.7 mesh στα 18watt, 1.6bvc στα 10watt και 1.8 στα 10 watt δεν εχω καθολου hit πραγμα που θα επρεπε μιας και ειμαι νεος ατμιστης, ατμιζω 5 μερες και πριν καπνιζα old holborn λευκο. Μαλλον πρεπει να παω σε RTA. Θελω για καποιους μηνες να παιξω μονο με το Balkan Sobranie στα 12mg νικοτινης μεχρι να μειωθει η αναγκη για τσιγαρο και μετα βλεπουμε. Παρακαλω πολυ, εχετε να μου προτεινεται εναν καλο rta ατμοποιητη που να εχει ευκολο στησιμο, καλω airflow, να μην εχει διαρροες, να εχει ευκολο γεμισμα το τανκ και να παιρνει τουλαχιστον 2.8ml υγρο? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Απο rta σε mid range είμαι λίγο outdated.Θα σου πώ να δείς ares και pioner αλλά δεν ξέρω αν έχει βγεί κάτι τελευταία που να είναι πολύ καλύτερο. Διαρροές = λάθος στο στήσιμο πλήν τον ελαττωματικών όπου τους πάς πίσω ή αν έχει φύγει κανα oring απλά το αλλάζει με κάποιο από αυτά που είναι στη συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...