Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τα φώτα σας παιδιά.

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τις μπαταρίες μου. Με φουλ φορτισμένη μπαταρία, μετά από καμιά ώρα αρχίζω και αισθάνομαι ότι δεν "τραβάει" και μετά από μερικά πατήματα του κουμπιού η ένδειξη της μπαταρίας φτάνει στο ένα κουτάκι. Αν το αφήσω για λίγο, η τζούρα επιστρέφει κανονικά και η ένδειξη της μπαταρίας επίσης επιστρέφει στο κανονικό της. Μετά από λίγη χρήση επαναλαμβάνεται το ίδιο.

Αυτό συμβαίνει και με τις 2 μπαταρίες και αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Τα έφτυσε το Mod (το οποίο δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο), ο φορτιστής των μπαταριών ή οι ίδιες οι μπαταρίες μιας και τις έχω χρόνια είναι η αλήθεια;

Στις 4/6/2021 στις 7:09 ΜΜ, Baator είπε

Και ΟΧΙ, δεν είναι δουλειά τους να στο φτιάξουν. Πρώτα απ' όλα, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Πραγματικά τόσα χρόνια κάνω Vape, αυτό πρώτη φορά το ακούω. Σε όσα μαγαζιά έχω πάει (και είναι αρκετά), πάντα διάλεγα υγρό, με ρωτάγανε τι νικοτίνη θέλω και μου το έφτιαχναν οι ίδιοι. Ποτέ δεν μου είπε κάποιος απαγορεύεται/δεν θέλει/δεν πρέπει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, είμαι άσχετος με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Εχω κάνει μεγάλο λάθος γιατί κάπνιζα απο τα 14-19, το έκοψα για 1 χρόνο, μετά σε ηλικία κάπου 25 το έκοψα πάλι για 2 χρόνια, και τις 2 φορές που το είχα κόψει είχα νεύρα, ήταν δύσκολα τις πρώτες ημέρες, πάντα όμως μου έλειπε το τσιγάρο για όσο χρονικό διάστημα δεν κάπνιζα, πάντα ήμουν καπνιστής του μισού πακέτου, τα τελευταία χρόνια 6-8 τσιγάρα την ημέρα.

Τώρα μου την έδωσε και το έκοψα πάλι μαχαίρι απο τις 04/07, δεν μου λείπει τόσο όσο παλιά, μόνο τις πρώτες 2 ημέρες είχα στερητικό σύνδρομο, σαν πονοκέφαλο.

Είναι κάτι στιγμές που θέλω να καπνίσω, έχω αποφασίσει να μην ξανακάνω κανονικό τσιγάρο, σκέφτομαι για ηλεκτρονικό.

1)Εσείς που καπνίζετε χρόνια, πιστεύετε πως είναι ελάχιστα βλαβερό;Εχετε πχ κάποια αρνητική αίσθηση πχ στους πνεύμονες η στο στόμα;

2)Πόσο "κοντά" είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο (Τσιγαρίσιο) στο κανονικό τσιγάρο;Η ποσότητα νικοτίνης μπορεί να ρυθμιστεί στα ίδια επίπεδα;

Επίσης δεν θέλω να κολλήσω και να το χρησιμοποιώ συνέχεια, αλλά όπως έκανα στην δουλειά, 1 τσιγάρο κάθε 2 ώρες και άλλα 2-4 στο σπίτι.Δηλαδή είχα μάθει τον οργανισμό μου έτσι, όμως και πάλι με ενοχλούσε, είχα φλέματα και μειωμένη αντοχή, το καταλάβαινα στις σκάλες και στο κολύμπι, είναι αρκετά τα χρόνια που κάπνιζα, τα τελευταία κάπου 5 χρόνια με ενοχλούσε.

1) Δεν έχει να κάνει με το τι πιστεύουμε εμείς, έχει να κάνει με έρευνες. Καλό είναι να αποφεύγονται αυτά και να μην διαβάζεις τα "επιστημονικά πορίσματα" του κάθε ένα. Άμα σε απασχολεί και θες να μάθεις μπορείς να ανατρέξεις σε έρευνες. Προτείνω να δείς/διαβάσεις αυτά που γράφει ο δρ. Φαρσαλινός και εννοείται άμα θες να ανατρέξεις και σε άλλες έρευνες. Άμα θες να διαβάσεις και απο χρήστες γνώμες (ως προς το τι βελτίωση είδαν και τί ενοχλήσεις είχαν) θα σου στείλω link σε pm γιατί είναι απο άλλο forum και δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω εδώ.

2) Η ποσότητα Νικοτίνης μπορεί να προσαρμοσθεί στα ίδια επίπεδα. Το πόσο κοντά είναι με το κανονικό εξαρτάται και με το τι κάπνιζες. Ακριβώς ίδια δεν είναι, νεύρα δε θα έχεις γιατί θα παίρνεις την νικοτίνη αλλά είναι πολύ πιθανό να σου λείψει το τσιγάρο λόγο της ιδιαίτερης γεύσης/χτύπημα λόγο της πίσσας και της καύσης.

 

Το άν θα κολλήσεις ή όχι είναι στο χέρι σου. Αν φοβάσαι ότι έχει κάτι μέσα και σε κάνει να το έχεις 24/7 στο χέρι, όχι δεν έχει. Είναι η ευκολία της χρήσης που σε κάνει να κολλάς, το έχεις πάνω σου, είναι ένα κουμπί, ούτε να ψάχνεις αναπτήρες ,τασάκια, κλπ. απλά κάνεις τζούρα και δεν αγχώνεσαι μη βρωμίσει ο χώρος και σου την πούνε.  Επίσης πολλοί κολλάνε γιατί δεν τους καλύπτει η νικοτίνη. Στην αρχή και εγώ έτσι ήμουν και μόλις ανέβασα την νικοτίνη το άφηνα κάτω στις 4 τζούρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω εδώ μια ερωτησούλα, γιατί όχι - 

Είχα πάρει πριν 3 χρόνια ΗΤ και το χρησιμοποίησα για κανά χρόνο, μετά ξαναγύρισα στο τσιγάρο και φέτος πριν κανά 3μηνο ξανά στο ΗΤ. Βασικά οι συσκευές πλέον ήταν πολύ ανώτερες, αντί για τις "σχετικά βλακείες" που κυκλοφορούσαν το '18-'19 πλέον πήρα ένα Innokin Kroma Z το οποίο και αγάπησα.

Ξαναξεκίνησα με 6 νικοτίνη, έχω 2 υγρά τέτοια (γλυκό/καπνικό) αλλά μετά πήρα και σε 9 νικοτίνη το αγαπημένο dinner lady lemon tart και το ατμίζω με χαρά. Η ερώτηση μου είναι:

Υπάρχει ένας σκασμός μάρκες με υγρά πλέον. Και πριν έτσι ήταν αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω το χρόνο καν να δω όλες τις μάρκες και τα υγρά στα σχετικά eshops. Υπάρχει κάποια μάρκα που να έχει υγρό καλής ποιότητας και να είναι στα "γενικά top σε προτίμηση"?

Ιστορικά, έχω ατμίσει περισσότερο κάποια καπνικά (δεν έχω βρει κάποιο ακόμα που να μου αρέσει, μάλλον σε κάποιο που να γλυκίζει πρέπει να κατευθυνθώ) και ορισμένα γλυκά στυλ cookie, donut, κτλ καθώς και κάποια με ουίσκι και ξηρούς καρπούς (της five pawns πρέπει να ήταν αυτό, μου το είχαν κάνει δώρο).

Είμαι ανοιχτός στο να δοκιμάσω κάτι που δεν ξέρω ήδη και να το "δω" με 9ρα νικοτίνη επίσης. Αρκεί να μην είναι χάλια το υγρό. Έχετε καμία πρόταση να κοιτάξω; Ευχαριστώ!!

ΥΓ: Επειδή δεν θα πάρω κάποια εξωτική συσκευή με πολλά W ή με άλλη αντίσταση εκτός της 0.8 που έχει το Kroma και των όσων watt φτάνει, αν χρειάζομαι super special gear για να έχει ωραία γεύση/άρωμα κάποιο υγρό, να μου λείπει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Αυτό συμβαίνει και με τις 2 μπαταρίες και αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Τα έφτυσε το Mod (το οποίο δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο), ο φορτιστής των μπαταριών ή οι ίδιες οι μπαταρίες μιας και τις έχω χρόνια είναι η αλήθεια;

Ξεκάθαρα οι μπαταρίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, asemnos είπε

Ξεκάθαρα οι μπαταρίες.

Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου.

Αλλά και οι 2 να βγάζουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα; Εκτός αν μετά φταίει ο φορτιστής και έκανε ζημιά. Θα δοκιμάσω με μπαταρίες φίλου κάποια στιγμή να δω αν τελικά φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου.

Αλλά και οι 2 να βγάζουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα; Εκτός αν μετά φταίει ο φορτιστής και έκανε ζημιά. Θα δοκιμάσω με μπαταρίες φίλου κάποια στιγμή να δω αν τελικά φταίει αυτό.

Να το δοκιμασεις για σιγουρια, αλλα ειναι 99% θεμα των μπαταριων - φυσικη φθορα απο τη χρονια χρηση. 

p.s. Εχω στην κατοχη μου 22 μπαταριες 18650, οι καλυτερες αυτη τη στιγμη ειναι οι Sony VTC6. Μενει να τεσταρω την αντοχη τους στο χρονο, οπου οι LG HG2 (καποιες απο αυτες τις εχω 5 χρονια) αποδειχτηκαν σκυλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα κολπακι να σταματησουμε εντελως το καπνισμα; Κανω ηλεκτρονικο απο το 2013 και παλι δεν μπορω να κοψω το τσιγαρο εντελως. Δεν παιρνω τσιγαρα μαζι μου στη δουλεια, και δεν καπνιζω ολη μερα παραμονο κατα τις 12 το βραδυ στο σπιτι (2-3 τσιγαρα). Επισης αν βγω για ποτο η φερω κοσμο στο σπιτι για ποτο, δεν μπορω να συνδιασω το αλκοολ με το ηλεκτρονικο, και εκει τσιγαρακι κανω. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα; Γνωμες απο ανθρωπους που κανουν ηλεκτρονικο εδω και χρονια οπως εγω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Sovjohn said:

Θα κάνω εδώ μια ερωτησούλα, γιατί όχι - 

Είχα πάρει πριν 3 χρόνια ΗΤ και το χρησιμοποίησα για κανά χρόνο, μετά ξαναγύρισα στο τσιγάρο και φέτος πριν κανά 3μηνο ξανά στο ΗΤ. Βασικά οι συσκευές πλέον ήταν πολύ ανώτερες, αντί για τις "σχετικά βλακείες" που κυκλοφορούσαν το '18-'19 πλέον πήρα ένα Innokin Kroma Z το οποίο και αγάπησα.

Ξαναξεκίνησα με 6 νικοτίνη, έχω 2 υγρά τέτοια (γλυκό/καπνικό) αλλά μετά πήρα και σε 9 νικοτίνη το αγαπημένο dinner lady lemon tart και το ατμίζω με χαρά. Η ερώτηση μου είναι:

Υπάρχει ένας σκασμός μάρκες με υγρά πλέον. Και πριν έτσι ήταν αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω το χρόνο καν να δω όλες τις μάρκες και τα υγρά στα σχετικά eshops. Υπάρχει κάποια μάρκα που να έχει υγρό καλής ποιότητας και να είναι στα "γενικά top σε προτίμηση"?

Ιστορικά, έχω ατμίσει περισσότερο κάποια καπνικά (δεν έχω βρει κάποιο ακόμα που να μου αρέσει, μάλλον σε κάποιο που να γλυκίζει πρέπει να κατευθυνθώ) και ορισμένα γλυκά στυλ cookie, donut, κτλ καθώς και κάποια με ουίσκι και ξηρούς καρπούς (της five pawns πρέπει να ήταν αυτό, μου το είχαν κάνει δώρο).

Είμαι ανοιχτός στο να δοκιμάσω κάτι που δεν ξέρω ήδη και να το "δω" με 9ρα νικοτίνη επίσης. Αρκεί να μην είναι χάλια το υγρό. Έχετε καμία πρόταση να κοιτάξω; Ευχαριστώ!!

ΥΓ: Επειδή δεν θα πάρω κάποια εξωτική συσκευή με πολλά W ή με άλλη αντίσταση εκτός της 0.8 που έχει το Kroma και των όσων watt φτάνει, αν χρειάζομαι super special gear για να έχει ωραία γεύση/άρωμα κάποιο υγρό, να μου λείπει :) 

Υποκειμενικό αυτό που ρωτάς, δεν υπάρχει μια επιλογή για όλους.
Προσωπικά χρησιμοποιώ:
Kit: https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal-Box-Mod-4ml.html
Αντίσταση: https://www.skroutz.gr/s/18131542/Innokin-Zenith-Plex-3D-Mesh-0-48ohm-5τμχ.html
Υγρό: https://www.skroutz.gr/s/24436821/Hexocell-Flavor-Shot-Special-Maxboro-100ml.html
 

Κάνω το ίδιο υγρό εδώ και χρόνια και ότι άλλο και να δοκίμασα δε με κράτησε ούτε 1 μέρα, πάντα το βαριόμουν. 
Παρατήρησα πως ό,τι έχει γεύση με μπουχτίζει. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη ούτε έχω δοκιμάσει ότι υγρό υπάρχει απλά τα παραπάνω "κούμπωσαν" και δε χρειάστηκε ποτέ να ξανακάνω κανονικό τσιγάρο.

My 2 cents.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Υποκειμενικό αυτό που ρωτάς, δεν υπάρχει μια επιλογή για όλους.
Προσωπικά χρησιμοποιώ:
Kit: https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal-Box-Mod-4ml.html
Αντίσταση: https://www.skroutz.gr/s/18131542/Innokin-Zenith-Plex-3D-Mesh-0-48ohm-5τμχ.html
Υγρό: https://www.skroutz.gr/s/24436821/Hexocell-Flavor-Shot-Special-Maxboro-100ml.html
 

Κάνω το ίδιο υγρό εδώ και χρόνια και ότι άλλο και να δοκίμασα δε με κράτησε ούτε 1 μέρα, πάντα το βαριόμουν. 
Παρατήρησα πως ό,τι έχει γεύση με μπουχτίζει. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη ούτε έχω δοκιμάσει ότι υγρό υπάρχει απλά τα παραπάνω "κούμπωσαν" και δε χρειάστηκε ποτέ να ξανακάνω κανονικό τσιγάρο.

My 2 cents.
 

Καλημέρα.

Εγώ που είμαι καπνιστής των 10 τσιγάρων την ημέρα και θέλω το λεγόμενο MTL (Τσιγαρίσιο) θα με καλύψει αυτό;Δεν θέλω να ξανακάνω κανονικό τσιγάρο για τους γνωστούς λόγους, έχω να καπνίσω κάπου 20 ημέρες.

Διαβάζω πολύ καλές αξιολογήσεις.Φαίνεται 1 απο τις καλύτερες επιλογές.

Βασικά θέλω να έχω επιλογές.Πχ αποσπώμενη μπαταρία, να μπορώ να βάλω αν θέλω διαφορετικές αντιστάσεις, να μπορώ να αυξομειώσω τα watt ανάλογα με την αντίσταση και αν γίνεται, να μην το φορτίζω η να το γεμίζω υγρό κάθε μέρα, αλλά πχ κάθε 2 η ημέρες.

Διαβάζω πως ο συγκεκριμένος λειτουργεί normal με αντίσταση 0.8 και στα 15-18 watt και είναι 4ml.

Ισως να το έχουν και σε κατάστημα στην περιοχή μου, να μου δείξουν τουλάχιστον και 1 φορά πως αλλάζεται η αντίσταση, πως βάζουμε υγρό κλπ.Τώρα για τα ανταλλακτικά, θα δω τιμές, όπου είναι πιο φθηνά.

1)Τι υγρά μπορεί να πάρει;50%PG+50% VG η μόνο 1 από τα 2;

2)1 καλή μπαταρία για αυτό πόσο κοστίζει;

Πόσο περίπου κρατάει 1 αντίσταση;

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αρχίσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και καμία βδομάδα και τις τελευταίες 1-2 μέρες έχω παρατηρήσει ενόχληση στο λαιμό και φλέγματα. Ευθύνεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή είναι τυχαίο γεγονός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα, έχω αρχίσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και καμία βδομάδα και τις τελευταίες 1-2 μέρες έχω παρατηρήσει ενόχληση στο λαιμό και φλέγματα. Ευθύνεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή είναι τυχαίο γεγονός;

Είναι φυσιολογικό. Αρκετοί που κάπνιζαν και το γύρισαν σε ηλεκτρονικό το παθαίνουν. Αν κάνεις ταυτόχρονα και τσιγάρα, να αποφασίσεις σε ένα από τα δύο γιατί θα κάνεις τον λαιμό σου καρναβάλι. Τώρα μπορείς να δοκιμάσεις και άλλο υγρό αν θες ώστε να το δεις και μόνος σου ή να ελαττώσεις την νικοτίνη (αλλά αν σε καλύπτει άσε την ως έχει). Πολλά μπορεί να φταίνε. Εμένα προσωπικά δεν μου κάνουν τα High VG υγρά (με πλειοψηφία γλυκερίνη δηλαδή) γιατί μου ξεραίνει τον λαιμό αρκετά.

Προσωπικά και εγώ είχα φλέματα στην αρχή όταν πρωτοξεκίνησα αλλά μετά πέρασαν. Για την ενόχληση ίσως είναι η νικοτίνη που την νιώθεις να σε "τσιμπάει" στον λαιμό.

Στις 23/7/2021 στις 11:31 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Καλημέρα.

Εγώ που είμαι καπνιστής των 10 τσιγάρων την ημέρα και θέλω το λεγόμενο MTL (Τσιγαρίσιο) θα με καλύψει αυτό;Δεν θέλω να ξανακάνω κανονικό τσιγάρο για τους γνωστούς λόγους, έχω να καπνίσω κάπου 20 ημέρες.

Διαβάζω πολύ καλές αξιολογήσεις.Φαίνεται 1 απο τις καλύτερες επιλογές.

Βασικά θέλω να έχω επιλογές.Πχ αποσπώμενη μπαταρία, να μπορώ να βάλω αν θέλω διαφορετικές αντιστάσεις, να μπορώ να αυξομειώσω τα watt ανάλογα με την αντίσταση και αν γίνεται, να μην το φορτίζω η να το γεμίζω υγρό κάθε μέρα, αλλά πχ κάθε 2 η ημέρες.

Διαβάζω πως ο συγκεκριμένος λειτουργεί normal με αντίσταση 0.8 και στα 15-18 watt και είναι 4ml.

Ισως να το έχουν και σε κατάστημα στην περιοχή μου, να μου δείξουν τουλάχιστον και 1 φορά πως αλλάζεται η αντίσταση, πως βάζουμε υγρό κλπ.Τώρα για τα ανταλλακτικά, θα δω τιμές, όπου είναι πιο φθηνά.

1)Τι υγρά μπορεί να πάρει;50%PG+50% VG η μόνο 1 από τα 2;

2)1 καλή μπαταρία για αυτό πόσο κοστίζει;

Πόσο περίπου κρατάει 1 αντίσταση;

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Θα σου πω εγώ την γνώμη μου (αν και δεν αναφέρεσαι σε εμένα) μιας και έχω ασχοληθεί με το άτμισμα σε έναν καλό θα έλεγα βαθμό

Καταρχάς μια καλή επιλογή αφού είσαι καπνιστής είναι οι MTL ατμοποιητές. Αν πάρεις DL (πνευμονικοί) θα μπουκώσεις πολύ. Και ειδικά με την νικοτίνη θα το παρατήσεις σύντομα (αν και αρκετοί κάνουν υψηλή νικοτίνη με πνευμονικούς). Για αρχή λοιπόν ας μείνουμε στους MTL

Τώρα πάμε στα υπόλοιπα. Η μπαταρία να βγαίνει είναι πιστεύω μια καλή επιλογή μιας και αν θες αλλάζεις με φρέσκια φορτισμένη και συνεχίζεις (χωρίς να ψάχνεις πρίζες ή powerbank). Όσο αναφορά το γέμισμα, γενικά σε χαμηλά watt δεν έχεις τεράστια κατανάλωση υγρού (δλδ σε MTL ατμοποιητές) αλλά αν δε θες να γεμίζεις συνέχεια, πάρε έναν ατμοποιητή με 4ml τζαμάκι (ή και 5 αν έχει. Τεσπα πάνω από 2ml). Το αν θα το φορτίζεις εσύ ή όχι μες τη μέρα είναι ανάλογα τη χρήση. Οι μπαταρίες που παίρνουν είναι συνήθως max 3500mAh άρα μια μέρα θα στη βγάλει πιστεύω. Τώρα για δεύτερη δε το νομίζω

Η αντίσταση αλλάζει πανεύκολα. Έχω χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο ατμοποιητή και είναι πολύ καλός. Απλά ξεβιδώνεις το κάτω μέρος κρατώντας ανάποδα (ώστε αν έχει υγρό να μη γίνεις χάλια), ξεκουμπώνεις την αντίσταση και κουμπώνεις την νέα. Βέβαια αν το βρεις σε μαγαζί και το έχουν, θα σου δείξουν και αυτοί.

Μετά έχουμε:
1) Αν πάρεις έτοιμα υγρά (10ml που δεν συμφέρουν οικονομικά αλλά άρχισε με αυτά. -Γνώμη μου-) τότε έχουν συγκεκριμένες περιεκτικότητες. Πχ 50VG-50PG, 60PG-40VG κλπ κλπ. Κανένα υγρό (10ml) δεν είναι 100% μόνο το ένα. Δλδ 100% VG ή 100%PG (Εκτός από σπάνιες περιπτώσεις αλλά πρέπει να ψαχτείς καλά μπας και βρεις, ΑΝ βρεις). Για τον ατμοποιητή αυτόν καλό είναι το VG να είναι το πολύ 50%. Διότι αν είναι παραπάνω μπουκώνει και ατμίζεις δύσκολα. Προς Θεού δε θα πάθεις τίποτα εσύ αλλά η αντίσταση μπορεί να αλλοιωθεί πιο γρήγορα.

2) Μπαταρίες εγώ είχα παλιά Samsung και Efest και μια χαρά απόδοση είχαν. Εγώ κατέληξα σε Nitecore όμως κάποια στιγμή επειδή μου είπαν ότι είναι οι καλύτερες. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος για αυτό (εμένα με ικανοποιούν) άρα καλύτερα σε αυτό το θέμα να σε βοηθήσει κάποιο άλλο μέλος

Τώρα για το κόστος αντίστασης, το max που έχω πετύχει είναι 3€ για την συγκεκριμένη. Υπάρχουν στο σκρουτζ πολλά καταστήματα να δεις κόστος αλλά αν είναι να πληρώσεις και μεταφορικά ίσως να μη συμφέρει τόσο (αν κάνει πχ 1,5€ η μια και δώσεις 2€ μεταφορικά καταλαβαίνεις)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ήδη αποφασίσει να πάρω αυτό το kit:

https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal-Box-Mod-4ml.html

Αυτές τις αντιστάσεις που φαίνεται πως είναι η normal επιλογή:

https://www.skroutz.gr/s/18131542/Innokin-Zenith-Plex-3D-Mesh-0-48ohm-5τμχ.html

Αλλά χρειάζεται και μπαταρία.Απο ότι βλέπω, αυτές των 8-10€ είναι στην πραγματικότητα λιγότερα MAh, ίσως στα 15€ να είναι λίγο καλύτερες.Οι τιμές φτάνουν μέχρι και 30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εχω ήδη αποφασίσει να πάρω αυτό το kit:

https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal-Box-Mod-4ml.html

Αυτές τις αντιστάσεις που φαίνεται πως είναι η normal επιλογή:

https://www.skroutz.gr/s/18131542/Innokin-Zenith-Plex-3D-Mesh-0-48ohm-5τμχ.html

Αλλά χρειάζεται και μπαταρία.Απο ότι βλέπω, αυτές των 8-10€ είναι στην πραγματικότητα λιγότερα MAh, ίσως στα 15€ να είναι λίγο καλύτερες.Οι τιμές φτάνουν μέχρι και 30€.

Μπαταρία θα πάρεις sony vtc5a ή sony vtc6 ή την lg hg2

0.48ohm για τσιγαρίσιο όχι. Αν θες για πio αεράτη τότε οκ.

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, fernw_thn_souvla είπε

Μπαταρία θα πάρεις sony vtc5a ή sony vtc6 ή την lg hg2

0.48ohm για τσιγαρίσιο όχι. Αν θες για πio αεράτη τότε οκ.

Δηλαδή η 0.48ohm είναι σαν light τσιγάρο;Ποιά προτείνεις;

 

PicsArt_07-29-11.24.07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εχω ήδη αποφασίσει να πάρω αυτό το kit:

https://www.skroutz.gr/s/22780411/Innokin-Kroma-R-Zlide-Kit-Gun-Metal-Box-Mod-4ml.html

Αυτές τις αντιστάσεις που φαίνεται πως είναι η normal επιλογή:

https://www.skroutz.gr/s/18131542/Innokin-Zenith-Plex-3D-Mesh-0-48ohm-5τμχ.html

Αλλά χρειάζεται και μπαταρία.Απο ότι βλέπω, αυτές των 8-10€ είναι στην πραγματικότητα λιγότερα MAh, ίσως στα 15€ να είναι λίγο καλύτερες.Οι τιμές φτάνουν μέχρι και 30€.

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο άλλο κιτ ο zlide τρομερός το kroma ωστόσο κάποια στιγμή θα χαλάσει εκτός αν σταθείς πολύ τυχερός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...