Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, trelaras22 είπε

 

Χμμ!! Μ έψησες για ξεχωριστό ατμοποιητή και  mod. 

Ταιριάζουν όλα με όλα ξέρω γω; Θα προτιμούσα τσιγαρίσιες κι όχι πνευμονικές, οπότε, έχεις να μου δώσεις ένα στανταρ ζευγάρι ξέρω γω, που να είναι ποιοτικό και να βρίσκω κι εύκολα αντιστάσεις κλπ κλπ;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Καλημέρα,συγνώμη για την αργοπορία.

Ναι δεν θα έχεις θέμα στο πάντρεμα ατμόποιητη με μοντ,αρκεί να δεις ότι το μοντ σου είναι αρκετά βαττ ώστε να καλύψει την αντίσταση σου(κάθε εργοστασιακή αντίσταση έχει ένα εύρος βαττ στο οποίο δουλεύει).

 

Τώρα να σου προτείνω εγώ,αλλά είναι κάτι το τελείως υποκειμενικό.

Η πιο ασφαλής επιλογή για ατμόποιητη θεωρώ ότι  είναι ο Nautilus 3,nautilus gt και ο zenith της Innokin.(ας προσθέσει κ όποιος άλλος γνωρίζει από εργοστασιακούς ,γιατι έχει λίγο καιρό που γύρισα σε επισκευασιμους και δεν ξέρω τι άλλο παίζει).

Πάμε στα μοντ τώρα

Vapor storm puma baby,23€ πολλοί χρωματικοί συνδυασμοί,80w οπότε καλυπτει όλους τους τσιγαρισιους ατμοποιητες ,κουμπώνει ωραία στο χέρι , διακριτικό,καλή πλακέτα .

Voopoo argus gt,28€,διάφορα χρώματα μαζί με δερμάτινη,150w.εδω όμως είμαστε σε 2μπαταρο που σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη αυτονομία,αλλά κ μεγαλύτερο σε όγκο(μην τρομάζεις,σχετικά είναι όλα .το έχω μ εγώ για καθημερινό ,δουλειά καφέδες ποτά,μπαινοβγαίνει σε μπουφάν τσέπες τσαντάκια).έχει ωραία πλακέτα για έναν αρχάριο γιατί διαβάζει την αντίσταση σου και σου λέει ότι "ώπα μεγάλε ,Μαξ μέχρι τόσα βαττ".

Aegis solo 100w.ειναι αδιάβροχο κ ανθεκτικό σε πτώσεις κ χτυπήματα.

Αλλά καλό θα ήταν να πεις κ ένα budget να δούμε τι ακριβώς μπορούμε να κοιτάξουμε.

Ενα ωραίο έτοιμο σετάκι ακόμα

https://www.skroutz.gr/s/29457075/Innokin-Coolfire-Z80-Zenith-2-Leather-Black-Box-Mod-Kit-5-5ml.html?from=catspan αλλά το βασικό είναι ΝΑ δοκιμάσεις μόνος σου.οτι και να σου πω,εμένα μπορεί να μου βγάζει απίστευτη γεύση ,εσένα όχι.εμενα μπορεί να μου βγάζει πολύ έντονα τις κρέμες ,εσένα όχι.οποτε όλα είναι κ λίγο σχετικά

 

 

 

6 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εγώ ξεκίνησα κατευθείαν με kit (mod+ατμοποιητή), γιατί κατάλαβα πως αυτά που παίρνουν κάψουλες είναι πανάκριβες.Οπως και σε άλλα κάποια φθηνά mod, δεν μπορείς να ρυθμίσεις watt, αέρα κλπ , άλλα παίρνουν 1-2 στάνταρ αντιστάσεις, έχουν ενσωματωμένη μπαταρία κλπ.

Στο mod μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα, τα watt, να βάλεις διαφορετικές αντιστάσεις MTL η RDL.

Το θέμα είναι πως ο ατμοποιητής η MTL η RDL θα είναι, εκτός αν πάρεις 2 διαφορετικούς.Εκεί έχεις το πλεονέκτημα πως μπορείς να έχεις 2 διαφορετικά υγρά στον κάθε ατμοποιητή για να μην έχεις κορεσμό γεύσης.

Στο RDL θες μπαταρία τουλάχιστον 21700, η ακόμα και mod με 2 μπαταρίες, αλλά αυτά είναι ογκώδη.Εχεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού και μπαταρίας, δηλαδή περισσότερα έξοδα.

Αυτό πήρα σε μαύρο που έχει δέρμα, πχ το γκρί έχει σφουγγάρι και ποτίζει, ότι χειρότερο.Το έχω κάπου 3.5 μήνες, δεν έχω δεί πιο μαζεμένο mod, όμως νομίζω πως δεν παίρνει 21700.Ομως στα 16 watt με αντίσταση 0.8Ω που ατμίζω, δεν με απασχολεί.Δεν έχω δει πιο μαζεμένο mod.Ο ατμοποιητής του είναι κυρίως MTL, αλλά παίρνει  και αντιστάσεις για RDL, εκεί φυσικά αλλάζεις και το drip tip (Επιστόμιο).

https://www.skroutz.gr/s/29457075/Innokin-Coolfire-Z80-Zenith-2-Leather-Black-Box-Mod-Kit-5-5ml.html?from=frequently_bought_together

Εχω πάρει και 1 εξωτερικό φορτιστή και 2 μπαταρίες, θα πάρω και άλλες 2.Εδωσα για όλα κάπου 100€, αλλά εφόσον ήθελα κάθε μήνα για τσιγάρα 50-60€ έχω ήδη κάνει απόσβεση.Δεν είναι ασφαλές να φορτίζεις απευθείας στο mod και καταπονείται.

Μάλλον το δύσκολο είναι να βρείς mod που να μην έχει διαρροή υγρού, εμένα έχει κάθε τόσο και πρέπει να ξεβιδώνω το δαχτυλίδι και να το σκουπίζω, είναι το μόνο που με ενοχλεί.

Αν θες κάτι ανθεκτικό σε πέσιμο, πας πχ σε Aegis σαν αυτό που σου είπε ο προηγούμενος, μόνο μην πάρεις το μοντέλο που έχει πρόβλημα με το ρεύμα, νομίζω το Aegis το μεγάλο.

Δεν γνωρίζω να σου προτείνω κάποιο, όμως αν θες σου στέλνω όμως pm να ρωτήσεις τα παιδιά που ασχολούνται σε forum ατμιστών.Εγώ απο'κεί το είδα, μετά πήγα σε κατάστημα, είδα ότι είχε και διάλεξα αυτό λόγω εμφάνισης.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα στα 48€ που πήρα αυτό, ίσως ακόμα και σε πιο ακριβά.

"Πώς να τρομάξεις έναν αρχάριο ατμιστη"

Γενικως τα λες πολύ σωστά Φιλε μου,αλλά είναι πράγματα που δεν "θέλει" να ακούσει ένας νέος ατμιστης.ο κάθε καινούργιος,είτε θέλει να κόψει το κάπνισμα,είτε θέλει ωραία ντουμάνια/γεύσεις κ απλά ψάχνει το κιτ .όλοι έτσι ξεκινήσαμε.

Το ότι δακρύζε ο ατμό ,υπάρχουν πολλές αιτίες από πίσω.αλλα φαντάζομαι θα ήταν από την πυκνότητα του υγρού.

Ναι δεν φορτίζουμε τις μπαταρίες πάνω στο μοντ,"πέφτει" η απόδοση τους (φίλος τις φορτίζει 2 χρόνια πάνω σε μοντ κ δεν έπαθαν τπτ) κ λες ότι κάποια στιγμή μπορεί να χαλάσει η υποδοχή του φορτιστή.οποτε το καλύτερο είναι εξωτερικός φορτιστής κ αν ποτέ χρειαστείς φόρτιση εκτός σπιτιού να λειτουργεί η είσοδος για το βύσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, 7psyx0s είπε

"Πώς να τρομάξεις έναν αρχάριο ατμιστη"

Γενικως τα λες πολύ σωστά Φιλε μου,αλλά είναι πράγματα που δεν "θέλει" να ακούσει ένας νέος ατμιστης.ο κάθε καινούργιος,είτε θέλει να κόψει το κάπνισμα,είτε θέλει ωραία ντουμάνια/γεύσεις κ απλά ψάχνει το κιτ .όλοι έτσι ξεκινήσαμε.

Το ότι δακρύζε ο ατμό ,υπάρχουν πολλές αιτίες από πίσω.αλλα φαντάζομαι θα ήταν από την πυκνότητα του υγρού.

Ναι δεν φορτίζουμε τις μπαταρίες πάνω στο μοντ,"πέφτει" η απόδοση τους (φίλος τις φορτίζει 2 χρόνια πάνω σε μοντ κ δεν έπαθαν τπτ) κ λες ότι κάποια στιγμή μπορεί να χαλάσει η υποδοχή του φορτιστή.οποτε το καλύτερο είναι εξωτερικός φορτιστής κ αν ποτέ χρειαστείς φόρτιση εκτός σπιτιού να λειτουργεί η είσοδος για το βύσμα.

Καταρχήν δεν έγραψα πως παθαίνουν κάτι οι μπαταρίες, η απόδοσή τους πέφτει με τον καιρό όμως.

Ο φορτιστής έχει άλλα πλεονεκτήματα, φορτίζεις ταυτόχρονα έως και 4 μπαταρίες, πχ 2 για το τσιγάρο και 2 για φακό.Βλέπεις την κατάσταση και τα ποσοστά της μπαταρίας (mAh+Volt).

Με 10-15€ παίρνεις φορτιστή 2 θέσεων και με 30€ 4 θέσεων.Nitecore η Xtar.

Καταλαβαίνω τι εννοείς.

Καλό όμως είναι να γνωρίζουμε κάποια πράγματα πρίν ξεκινήσουμε κάτι όπως το άτμισμα, αν δεν διαβάσεις απο παλιούς ατμιστές, θα κάνεις λάθος επιλογές.Τουλάχιστον σε υπάλληλο που έχει ασχοληθεί και έχει όρεξη να σου εξηγήσει.

Αν είχε διαβάσει 10 πράγματα πιο πρίν, δεν θα πετούσε τα χρήματα να πάρει pod.Σιγά το μεγάλο χρηματικό ρίσκο, αν το mod καεί πχ σε 2 χρόνια θα πάρω άλλο, θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

Εμένα πάντως έκανε διαρροή με υγρό 70/30 αλλά και τώρα με 50/50.σε βαθμό που να θεωρείται φυσιολογική, δεν μιλάω για υπερχείλιση.Αλλά αν δεν το σκουπίσω, δεν υπάρχει σωστή ροή αέρα και γουργουρίζει.Παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος σε σχέση με την διαφορά θερμοκρασίας υγρού, εκτός απο την σύσταση και αναλογία PG/VG του υγρού.

Πχ το έχω σταθερά πάνω σε έπιπλο, κάνω 10 τζούρες.Μετά απο 1 ώρα, πάω να κάνω πάλι και έχει κατέβει υγρό χαμηλά στην αντίσταση και γουργουρίζει, κάποιες φορές ζεσταίνεται λίγο η αντίσταση και φτιάχνει, άλλες όχι και άλλες  φτιάχνει μετά απο 1 ώρα που θα ατμίσω.

Αν δεν φτιάχνει, καταλαβαίνω πως έχει μαζευτεί λίγο υγρό στο δαχτυλίδι.Πρέπει να ξεβιδώνω και να βιδώνω πάλι τον ατμοποιητή και το δαχτυλίδι.Αν ήταν κουμπωτό, δεν θα είχα πρόβλημα.

Ποιό mod και ατμοποιητή έχεις;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Καταρχήν δεν έγραψα πως παθαίνουν κάτι οι μπαταρίες, η απόδοσή τους πέφτει με τον καιρό όμως.

Ο φορτιστής έχει άλλα πλεονεκτήματα, φορτίζεις ταυτόχρονα έως και 4 μπαταρίες, πχ 2 για το τσιγάρο και 2 για φακό.Βλέπεις την κατάσταση και τα ποσοστά της μπαταρίας (mAh+Volt).

Με 10-15€ παίρνεις φορτιστή 2 θέσεων και με 30€ 4 θέσεων.Nitecore η Xtar.

Καταλαβαίνω τι εννοείς.

Καλό όμως είναι να γνωρίζουμε κάποια πράγματα πρίν ξεκινήσουμε κάτι όπως το άτμισμα, αν δεν διαβάσεις απο παλιούς ατμιστές, θα κάνεις λάθος επιλογές.Τουλάχιστον σε υπάλληλο που έχει ασχοληθεί και έχει όρεξη να σου εξηγήσει.

Αν είχε διαβάσει 10 πράγματα πιο πρίν, δεν θα πετούσε τα χρήματα να πάρει pod.Σιγά το μεγάλο χρηματικό ρίσκο, αν το mod καεί πχ σε 2 χρόνια θα πάρω άλλο, θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

Εμένα πάντως έκανε διαρροή με υγρό 70/30 αλλά και τώρα με 50/50.σε βαθμό που να θεωρείται φυσιολογική, δεν μιλάω για υπερχείλιση.Αλλά αν δεν το σκουπίσω, δεν υπάρχει σωστή ροή αέρα και γουργουρίζει.Παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος σε σχέση με την διαφορά θερμοκρασίας υγρού, εκτός απο την σύσταση και αναλογία PG/VG του υγρού.

Πχ το έχω σταθερά πάνω σε έπιπλο, κάνω 10 τζούρες.Μετά απο 1 ώρα, πάω να κάνω πάλι και έχει κατέβει υγρό χαμηλά στην αντίσταση και γουργουρίζει, κάποιες φορές ζεσταίνεται λίγο η αντίσταση και φτιάχνει, άλλες όχι και άλλες  φτιάχνει μετά απο 1 ώρα που θα ατμίσω.

Αν δεν φτιάχνει, καταλαβαίνω πως έχει μαζευτεί λίγο υγρό στο δαχτυλίδι.Πρέπει να ξεβιδώνω και να βιδώνω πάλι τον ατμοποιητή και το δαχτυλίδι.Αν ήταν κουμπωτό, δεν θα είχα πρόβλημα.

Ποιό mod και ατμοποιητή έχεις;

Απο ατμό:zlide,zeus sub ohm,skyline clone κ ψάχνω spica pro αν ποτέ τον βρω πουθενά μεταχειρο.

Μοντ:argus gt,aegis legend κ σκέφτομαι να πάρω κ το baby puma.διαβαζει φοβερά τις αντιστάσεις κ είναι απίστευτα βολικό όταν το είδα σε φίλο

 

 

 

30 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Καταρχήν δεν έγραψα πως παθαίνουν κάτι οι μπαταρίες, η απόδοσή τους πέφτει με τον καιρό όμως.

Ο φορτιστής έχει άλλα πλεονεκτήματα, φορτίζεις ταυτόχρονα έως και 4 μπαταρίες, πχ 2 για το τσιγάρο και 2 για φακό.Βλέπεις την κατάσταση και τα ποσοστά της μπαταρίας (mAh+Volt).

Με 10-15€ παίρνεις φορτιστή 2 θέσεων και με 30€ 4 θέσεων.Nitecore η Xtar.

Καταλαβαίνω τι εννοείς.

Καλό όμως είναι να γνωρίζουμε κάποια πράγματα πρίν ξεκινήσουμε κάτι όπως το άτμισμα, αν δεν διαβάσεις απο παλιούς ατμιστές, θα κάνεις λάθος επιλογές.Τουλάχιστον σε υπάλληλο που έχει ασχοληθεί και έχει όρεξη να σου εξηγήσει.

Αν είχε διαβάσει 10 πράγματα πιο πρίν, δεν θα πετούσε τα χρήματα να πάρει pod.Σιγά το μεγάλο χρηματικό ρίσκο, αν το mod καεί πχ σε 2 χρόνια θα πάρω άλλο, θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

Εμένα πάντως έκανε διαρροή με υγρό 70/30 αλλά και τώρα με 50/50.σε βαθμό που να θεωρείται φυσιολογική, δεν μιλάω για υπερχείλιση.Αλλά αν δεν το σκουπίσω, δεν υπάρχει σωστή ροή αέρα και γουργουρίζει.Παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος σε σχέση με την διαφορά θερμοκρασίας υγρού, εκτός απο την σύσταση και αναλογία PG/VG του υγρού.

Πχ το έχω σταθερά πάνω σε έπιπλο, κάνω 10 τζούρες.Μετά απο 1 ώρα, πάω να κάνω πάλι και έχει κατέβει υγρό χαμηλά στην αντίσταση και γουργουρίζει, κάποιες φορές ζεσταίνεται λίγο η αντίσταση και φτιάχνει, άλλες όχι και άλλες  φτιάχνει μετά απο 1 ώρα που θα ατμίσω.

Αν δεν φτιάχνει, καταλαβαίνω πως έχει μαζευτεί λίγο υγρό στο δαχτυλίδι.Πρέπει να ξεβιδώνω και να βιδώνω πάλι τον ατμοποιητή και το δαχτυλίδι.Αν ήταν κουμπωτό, δεν θα είχα πρόβλημα.

Ποιό mod και ατμοποιητή έχεις;

Μα όντως πέφτει η απόδοση τους κ χαλάει η πλακέτα του μοντ συ αν τα φορτίσεις μαζί.δεν σε ειρωνεύτηκα.

Τον φίλο μου τον ανέφερα σαν παράδοξο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 7psyx0s είπε

Απο ατμό:zlide,zeus sub ohm,skyline clone κ ψάχνω spica pro αν ποτέ τον βρω πουθενά μεταχειρο.

Μοντ:argus gt,aegis legend κ σκέφτομαι να πάρω κ το baby puma.διαβαζει φοβερά τις αντιστάσεις κ είναι απίστευτα βολικό όταν το είδα σε φίλο

Μα όντως πέφτει η απόδοση τους κ χαλάει η πλακέτα του μοντ συ αν τα φορτίσεις μαζί.δεν σε ειρωνεύτηκα.

Τον φίλο μου τον ανέφερα σαν παράδοξο 

Εχεις φτιάξει προίκα βλέπω, μια χαρά.Εγώ προς το παρόν μένω έτσι, ίσως κάποια στιγμή να πάρω 1 ατμοποιητή για να έχω εκεί 1 διαφορετικό υγρό.Ξεκίνησα με 3 snv καπνικά-ημικαπνικά και πρίν 3-4 ημέρες έφτιαξα 2 DIY, αλλά πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 2 εβδομάδες.Soho+RY4 30 ml το καθένα, στα 60 ml τα βαριέμαι.

Ακριβά σχεδόν όλα τα snv, μόνο της Philotimo είναι φθηνά.Πάντως στα 30 ml το πολύ, αλλάζω αντίσταση γιατί χάνεται η γεύση, για μέχρι 40 ml πρέπει το υγρό να είναι πολύ καθαρό.

Τι υγρά ατμίζεις;

Με τον τρόπο που έγραψες με μπέρδεψες, ήταν στυλ πρόεδρος Εδεσσαϊκού. 😄

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εχεις φτιάξει προίκα βλέπω, μια χαρά.Εγώ προς το παρόν μένω έτσι, ίσως κάποια στιγμή να πάρω 1 ατμοποιητή για να έχω εκεί 1 διαφορετικό υγρό.Ξεκίνησα με 3 snv καπνικά-ημικαπνικά και πρίν 3-4 ημέρες έφτιαξα 2 DIY, αλλά πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 2 εβδομάδες.Soho+RY4 30 ml το καθένα, στα 60 ml τα βαριέμαι.

Ακριβά σχεδόν όλα τα snv, μόνο της Philotimo είναι φθηνά.Πάντως στα 30 ml το πολύ, αλλάζω αντίσταση γιατί χάνεται η γεύση, για μέχρι 40 ml πρέπει το υγρό να είναι πολύ καθαρό.

Τι υγρά ατμίζεις;

Με τον τρόπο που έγραψες με μπέρδεψες, ήταν στυλ πρόεδρος Εδεσσαϊκού. 😄

Παίζω κυρίως σε ημικαπνικα.αγαοημενο ήταν το tribeca της halo ,αλλά πλέον δεν νιώθω την καραμέλα (όχι δεν έχω covid😂😂).έχω πάθει σοκ με το goofy της steampunk ,ο σκυλινε βγάζει φοβερά τα ξηροκαρπια.

Θα παίξω κ καμία κρέμα κασταρντ με καπνικο,αγγλικό καπνό με φυστίκι,virginia με φυστίκι κ κρέμα φυστικοβουτυρο.

Αλλά έχω κ μια λεμονοταρτα της dinner lady για τον Ζευς.κυριως για να σπάω τον κορεσμό ,όπως λες κ συ.

Κ εγώ έχω σταματήσει να παίρνω έτοιμα υγρά.πολυ σπάνια κ μόνο κάποια συγκεκριμένα,τύπου five pawns castlelong.κ είμαι συνεχώς ότι φτιάχνω κ αφήνω για ωρίμανση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, 7psyx0s είπε

Παίζω κυρίως σε ημικαπνικα.αγαοημενο ήταν το tribeca της halo ,αλλά πλέον δεν νιώθω την καραμέλα (όχι δεν έχω covid😂😂).έχω πάθει σοκ με το goofy της steampunk ,ο σκυλινε βγάζει φοβερά τα ξηροκαρπια.

Θα παίξω κ καμία κρέμα κασταρντ με καπνικο,αγγλικό καπνό με φυστίκι,virginia με φυστίκι κ κρέμα φυστικοβουτυρο.

Αλλά έχω κ μια λεμονοταρτα της dinner lady για τον Ζευς.κυριως για να σπάω τον κορεσμό ,όπως λες κ συ.

Κ εγώ έχω σταματήσει να παίρνω έτοιμα υγρά.πολυ σπάνια κ μόνο κάποια συγκεκριμένα,τύπου five pawns castlelong.κ είμαι συνεχώς ότι φτιάχνω κ αφήνω για ωρίμανση 

 

Αυτό το tribeca πρέπει να το έχει ατμίσει πολύς κόσμος και ως ξεκίνημα, έχει βγάλει και η Philotimo, όμως με μεγάλο ποσοστό αραίωσης όπως το Soho.

Απο ότι κατάλαβα, σε snv παίρνεις μόνο όσα δεν υπάρχουν σε DIY.Οι νικοτίνες ανεβάζουν πολύ το κόστος, ειδικά απο 9 mg/ml και πάνω.Εκτός αν βρείς νικοτίνη σε 250-500 ml.Ομως ακόμα δεν ψάχτηκα για νικοτίνη σε μεγάλη συσκευασία, πήρα 10 τεμάχια των 10 ml 50/50 20€ και έχω 2x250 VG+PG.Εγώ ξεκίνησα και έχω μείνει στα 6mg/ml με 1.5 ml την ημέρα και μετά απο 3 μήνες ανέβηκα στα  2-2.5 ml την ημέρα.

Ούτε εγώ καταλαβαίνω την καραμέλα και την βανίλια μετά τα 25-30 ml στο Cuban Cigar της Philotimo 30/60 που κάνω τώρα.Μόλις τελειώσει σε περίπου 1 εβδομάδα θα ανοίξω μάλλον το Soho πρώτο, γιατί το άλλο το FA RY4 είναι και αυτό καραμελωμένος καπνός με βανίλια.Του έβαλα και hazelnut.Η θα βγεί ωραίο η σαν μερέντα. 😄

Το Soho δεν το ανάμειξα με άλλο, στέκεται μόνο του και η οποιαδήποτε μίξη θα καλύψει άλλα στοιχεία του.Ελπίζω να ταιριάζει με καφέ γιατί η βανίλια καραμέλα όχι, με ποτό δεν δοκίμασα, με χυμό ανανά όμως ταιριάζει. 😁

Μου άρεσε ως βαρύ καπνικό το Desert Ship της FA, αυτό ταιριάζει.με ρούμι και λογικά θα ταιριάζει και με ποτό.Εχω υπόψην και το maxblend σε συνδυασμό με κάποιο άλλο για να σπάσει η γλυκάδα του.

Εχεις προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία για DIY;Εγώ απλά ξεκίνησα με της Flavor Art γιατί διάβασα καλά σχόλια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αυτό το tribeca πρέπει να το έχει ατμίσει πολύς κόσμος και ως ξεκίνημα, έχει βγάλει και η Philotimo, όμως με μεγάλο ποσοστό αραίωσης όπως το Soho.

Απο ότι κατάλαβα, σε snv παίρνεις μόνο όσα δεν υπάρχουν σε DIY.Οι νικοτίνες ανεβάζουν πολύ το κόστος, ειδικά απο 9 mg/ml και πάνω.Εκτός αν βρείς νικοτίνη σε 250-500 ml.Ομως ακόμα δεν ψάχτηκα για νικοτίνη σε μεγάλη συσκευασία, πήρα 10 τεμάχια των 10 ml 50/50 20€ και έχω 2x250 VG+PG.Εγώ ξεκίνησα και έχω μείνει στα 6mg/ml με 1.5 ml την ημέρα και μετά απο 3 μήνες ανέβηκα στα  2-2.5 ml την ημέρα.

Ούτε εγώ καταλαβαίνω την καραμέλα και την βανίλια μετά τα 25-30 ml στο Cuban Cigar της Philotimo 30/60 που κάνω τώρα.Μόλις τελειώσει σε περίπου 1 εβδομάδα θα ανοίξω μάλλον το Soho πρώτο, γιατί το άλλο το FA RY4 είναι και αυτό καραμελωμένος καπνός με βανίλια.Του έβαλα και hazelnut.Η θα βγεί ωραίο η σαν μερέντα. 😄

Το Soho δεν το ανάμειξα με άλλο, στέκεται μόνο του και η οποιαδήποτε μίξη θα καλύψει άλλα στοιχεία του.Ελπίζω να ταιριάζει με καφέ γιατί η βανίλια καραμέλα όχι, με ποτό δεν δοκίμασα, με χυμό ανανά όμως ταιριάζει. 😁

Μου άρεσε ως βαρύ καπνικό το Desert Ship της FA, αυτό ταιριάζει.με ρούμι και λογικά θα ταιριάζει και με ποτό.Εχω υπόψην και το maxblend σε συνδυασμό με κάποιο άλλο για να σπάσει η γλυκάδα του.

Εχεις προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία για DIY;Εγώ απλά ξεκίνησα με της Flavor Art γιατί διάβασα καλά σχόλια.

Halo tribeca θεωρώ ότι είναι το πιο γνωστό καπνικό υγρό παγκοσμίως.

Με Αγρίνιο της atmos lab με νικοτίνη αλάτων είχα κόψει το τσιγάρο (όχι ότι κάπνιζα καιρό,αλλά η νικοτίνη αλάτων κάνει δουλειά).

Τώρα ναι όσον αφορά τα μπουστερ δεν συμφέρουν.εγω στην αρχή έκανα 18αρα όποτε έπαιρνα μόνο 10μλ γεύσης.πλεον με τις φτιαχτες αντιστάσεις παίζω στα 9mg νικοτίνης

Επεξ/σία από 7psyx0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με nicotine salt συσκευές;
Την σκέφτομαι για την σύντροφο μου. Το έχει γυρίσει στο myBlue που είναι χάλια. Όλο καίγονται οι συσκευές και όλο διαρροές έχουν.
Είχε δοκιμάσει παλιά κανονικό ηλ τσιγ και δεν την είχε βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Καλή χρονιά με υγεία και τύχη. 

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Χρόνια χρήστης IQOS αλλά είναι ακριβό σπορ οπότε είπα να δοκιμάσω τον "άλλον" κόσμο. 

Ξεκίνησα με ένα vaptio air go πριν κανένα 2βδομαδο. Δεν έχω ξανακάνει IQOS έκτοτε.

Μικρή συσκευούλα, βολική καθώς ειδικά για έναν αρχάριο όπως εγώ δεν ήθελα να μπλέξω τα μπούτια μου με αντιστάσεις, γκουμούτσες σε μέγεθος κλπ. Ήθελα και θέλω ένα simplicity στην καθημερινή χρήση και η αλήθεια είναι ότι μου το προσφέρει αυτό. Γεμίζω το ποντ με υγρό και ατμίζω. Τελειώνει η μπαταρία το βάζω στην θηκούλα, φορτίζει και πάλι από την αρχή. 

Πάμε στο κυρίως. Όλα όσα ανέφερα για το vaptio και την επιλογή του ισχύουν ακόμα. Θέλω κάτι μικρό, φορητό και απλό στην χρήση. Απλώς να είναι καλύτερο, να μην έχει leaks, να έχει περισσότερη δύναμη και προφανώς να είναι κόμπακτ και όμορφο(υποκειμενικό). Να τονίσω ότι προτιμώ mtl.

Βρήκα αυτό και η αλήθεια είναι ότι με έχει κερδίσει από εμφάνιση και σχόλια στα βιντεάκια που είδα. Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο; Ή κάποια αντιπρόταση; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aris_rom είπε

Καλησπέρα παίδες. Καλή χρονιά με υγεία και τύχη. 

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Χρόνια χρήστης IQOS αλλά είναι ακριβό σπορ οπότε είπα να δοκιμάσω τον "άλλον" κόσμο. 

Ξεκίνησα με ένα vaptio air go πριν κανένα 2βδομαδο. Δεν έχω ξανακάνει IQOS έκτοτε.

Μικρή συσκευούλα, βολική καθώς ειδικά για έναν αρχάριο όπως εγώ δεν ήθελα να μπλέξω τα μπούτια μου με αντιστάσεις, γκουμούτσες σε μέγεθος κλπ. Ήθελα και θέλω ένα simplicity στην καθημερινή χρήση και η αλήθεια είναι ότι μου το προσφέρει αυτό. Γεμίζω το ποντ με υγρό και ατμίζω. Τελειώνει η μπαταρία το βάζω στην θηκούλα, φορτίζει και πάλι από την αρχή. 

Πάμε στο κυρίως. Όλα όσα ανέφερα για το vaptio και την επιλογή του ισχύουν ακόμα. Θέλω κάτι μικρό, φορητό και απλό στην χρήση. Απλώς να είναι καλύτερο, να μην έχει leaks, να έχει περισσότερη δύναμη και προφανώς να είναι κόμπακτ και όμορφο(υποκειμενικό). Να τονίσω ότι προτιμώ mtl.

Βρήκα αυτό και η αλήθεια είναι ότι με έχει κερδίσει από εμφάνιση και σχόλια στα βιντεάκια που είδα. Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο; Ή κάποια αντιπρόταση; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Μικρό και όμορφο,  προτείνω dotmod aio ή dotmod aio se που είναι μισή τιμή. Η διαφορά είναι στα υλικά κατασκευής, το ακριβό είναι αλουμίνιο και το άλλο έχει πλαστικά και το μέταλλο δεν είναι αλουμίνιο. Έτοιμες αντιστάσεις, χωρίς πολλά πολλά και στο μέλλον αν θες μπορείς να αγοράσεις εσωτερικό τανκ να έχεις επισκευάσιμο. (δες βιντεο για να καταλάβεις αυτό με τα τανκ ) .

Επίσης και το Dotstick είναι πολύ όμορφο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να στο προτείνω.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aris_rom είπε

Καλησπέρα παίδες. Καλή χρονιά με υγεία και τύχη. 

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Χρόνια χρήστης IQOS αλλά είναι ακριβό σπορ οπότε είπα να δοκιμάσω τον "άλλον" κόσμο. 

Ξεκίνησα με ένα vaptio air go πριν κανένα 2βδομαδο. Δεν έχω ξανακάνει IQOS έκτοτε.

Μικρή συσκευούλα, βολική καθώς ειδικά για έναν αρχάριο όπως εγώ δεν ήθελα να μπλέξω τα μπούτια μου με αντιστάσεις, γκουμούτσες σε μέγεθος κλπ. Ήθελα και θέλω ένα simplicity στην καθημερινή χρήση και η αλήθεια είναι ότι μου το προσφέρει αυτό. Γεμίζω το ποντ με υγρό και ατμίζω. Τελειώνει η μπαταρία το βάζω στην θηκούλα, φορτίζει και πάλι από την αρχή. 

Πάμε στο κυρίως. Όλα όσα ανέφερα για το vaptio και την επιλογή του ισχύουν ακόμα. Θέλω κάτι μικρό, φορητό και απλό στην χρήση. Απλώς να είναι καλύτερο, να μην έχει leaks, να έχει περισσότερη δύναμη και προφανώς να είναι κόμπακτ και όμορφο(υποκειμενικό). Να τονίσω ότι προτιμώ mtl.

Βρήκα αυτό και η αλήθεια είναι ότι με έχει κερδίσει από εμφάνιση και σχόλια στα βιντεάκια που είδα. Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο; Ή κάποια αντιπρόταση; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Πάρε ένα Nevoks Feelin Pod ή ένα Nevoks Pagee. Και τα 2 γύρω στα 25 ευρώ είναι και είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aris_rom είπε

Θέλω κάτι μικρό, φορητό και απλό στην χρήση. Απλώς να είναι καλύτερο, να μην έχει leaks, να έχει περισσότερη δύναμη και προφανώς να είναι κόμπακτ και όμορφο(υποκειμενικό). Να τονίσω ότι προτιμώ mtl.

 

Συστήνονται ανεπιφύλακτα: Geek Vape Wenax Stylus και Aspire AVP Cube

 

6 ώρες πριν, aris_rom είπε

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

 

Να είστε καλά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 5:56 ΜΜ, ekkli είπε

Έχει κανείς εμπειρία με nicotine salt συσκευές;
Την σκέφτομαι για την σύντροφο μου. Το έχει γυρίσει στο myBlue που είναι χάλια. Όλο καίγονται οι συσκευές και όλο διαρροές έχουν.
Είχε δοκιμάσει παλιά κανονικό ηλ τσιγ και δεν την είχε βολέψει.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν συσκευές που προορίζονται για νικοτίνες αλάτων.Λογικά μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε συσκευή, pod η mod..

Απο ότι έχω καταλάβει, οι νικοτίνες αλάτων έχουν σκοπό να ατμίζεις λιγότερη ποσότητα υγρού και να παίρνεις την νικοτίνη πιο γρήγορα, ίσως και σε μικρότερο ποσοστό mg/ml.

Αν ατμίσεις όπως πρίν η παραπάνω, λογικά θα έχεις ζαλάδες, ειδικά σε υψηλά mg/ml.

Εχουν μικρότερο χρόνο απορρόφησης απο τον οργανισμό, αλλά μικρότερο χτύπημα στον λαιμό, ίσως και να καταπονούν περισσότερο τις αντιστάσεις.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τα τσεκάρω αυτήν τη στιγμή΄.

Άλλη μία ερώτηση. Ένας φίλος μου πρότεινε το voopoo argus air. Έχει κανείς άποψη για το προιόν αυτό;

Επεξ/σία από aris_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...