Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, mclein είπε

β) κυλινδρος cisa astral s / agb 9000 ή κατι μεχρι τα 50€~60€ (κι ας τους κοστολογει ο swayback στα 40€) !

Για τους 60ρηδες λέω ότι κάνουν 40κάτι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, K.TGS. είπε

Κάποια πρόταση για defender;

Θα σου πρότεινα το Disec SG08 αλλά αφού λέει ο mclein ότι δεν το εισάγουν ολόκληρο στην Ελλάδα (δηλαδή μαζί με το λαμάκι που μπαίνει από τη μέσα πλευρά και πιάνουν πάνω του οι βίδες του defender), είναι ανούσιο.

 

Αν θες οπωσδήποτε defender, θα έριχνα μία ματιά στα Disec LG77 και Disec OG01. Είναι αρκετά ακριβά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, swayback είπε

Θα σου πρότεινα το Disec SG08 αλλά αφού λέει ο mclein ότι δεν το εισάγουν ολόκληρο στην Ελλάδα (δηλαδή μαζί με το λαμάκι που μπαίνει από τη μέσα πλευρά και πιάνουν πάνω του οι βίδες του defender), είναι ανούσιο.

Αν θες οπωσδήποτε defender, θα έριχνα μία ματιά στα Disec LG77 και Disec OG01. Είναι αρκετά ακριβά όμως.

Ευχαριστώ για την απάντηση, να προτιμήσω έναν ακριβότερο κύλινδρο (agb dck, evva ics,abloy protec 2) ή έναν φθηνότερο (50-60€) σε συνδυασμό με ένα defender από τα παραπάνω;

Επεξ/σία από K.TGS.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, K.TGS. είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, να προτιμήσω έναν ακριβότερο κύλινδρο (agb dck, evva ics,abloy protec 2) ή έναν φθηνότερο (50-60€) σε συνδυασμό με ένα defender από τα παραπάνω;

Θα προτιμούσα έναν καλό κύλινδρο αλλά θα τον έπαιρνα σε διάσταση τέτοια ώστε να προεξέχει από έξω, όσο πιο λίγο γίνεται. Δηλαδή όχι πάνω από 5mm.

Αυτός που έχεις τώρα και προεξέχει 12mm, τι συνολικό μήκος έχει;

Για παράδειγμα, αν ο υπάρχον είναι 30-50(80mm), θα έβαζα κάποιον 30-40(70mm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 11:40 ΠΜ, mclein είπε

απο τον x-tra που ειναι ιδιαιτερα ακριβος, θα σου προτεινα να κινηθεις ειτε στο dck που ειναι στα μισα χρηματα - ειτε να πας σε evva ics / 4ks ή abloy protec2 !

φανταζομαι οτι εχεις cisa γλωσσα επανω αρα δεν ηθελε καποιο ιδιαιτερο προφιλ. απλα παραγγειλες μια cisa γλωσσα επανω 60mm :D 

 

Ναι cisa γλώσσα πάνω εχω...αλλά δεν το έγραφε πουθενά....και δεν το ρίσκαρα με μόνη ένδειξη το κλειδί 

Τον  abloy protec2 τον ζαχαρώνω και εγώ...αλλά δεν ήξερα αν ταίριαζε με το  defender BD200 ....αν ταιριαζει και ξέρει κάνεις κάνα ιντερνετικο μαγαζί με καλή τιμή...ειμαι όλος αυτιά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, swayback είπε

Θα προτιμούσα έναν καλό κύλινδρο αλλά θα τον έπαιρνα σε διάσταση τέτοια ώστε να προεξέχει από έξω, όσο πιο λίγο γίνεται. Δηλαδή όχι πάνω από 5mm.

Αυτός που έχεις τώρα και προεξέχει 12mm, τι συνολικό μήκος έχει;

Για παράδειγμα, αν ο υπάρχον είναι 30-50(80mm), θα έβαζα κάποιον 30-40(70mm).

Αυτός που έχω είναι iseo r6 30-45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ArisOtis είπε

Ναι cisa γλώσσα πάνω εχω...αλλά δεν το έγραφε πουθενά....και δεν το ρίσκαρα με μόνη ένδειξη το κλειδί 

Τον  abloy protec2 τον ζαχαρώνω και εγώ...αλλά δεν ήξερα αν ταίριαζε με το  defender BD200 ....αν ταιριαζει και ξέρει κάνεις κάνα ιντερνετικο μαγαζί με καλή τιμή...ειμαι όλος αυτιά :D

Φυσικά και ταιριάζει με το BD200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, K.TGS. είπε

Αυτός που έχω είναι iseo r6 30-45.

Και προεξέχει από έξω 14mm;;;

Αν όντως έτσι είναι και δεν έχει γίνει κάποιο λάθος, προσωπικά θα προτιμούσα να βάλω έναν ~60ρη (31-31).

 

Βεβαιώσουν αν θέλεις πάλι ότι όντως προεξέχει τόσο ο κύλινδρος από την έξω πλευρά και ότι όντως είναι 30-45 ο υπάρχον κύλινδρος. Γιατί αν σου κάνει 60ρης (περίεργο για πόρτα αλουμινίου), ο Abloy Protec 2 παίζει σε καλή τιμή σε αυτή τη διάσταση (ίσως και κάτω από 100€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, swayback είπε

Και προεξέχει από έξω 14mm;;;

Αν όντως έτσι είναι και δεν έχει γίνει κάποιο λάθος, προσωπικά θα προτιμούσα να βάλω έναν ~60ρη (31-31).

Βεβαιώσουν αν θέλεις πάλι ότι όντως προεξέχει τόσο ο κύλινδρος από την έξω πλευρά και ότι όντως είναι 30-45 ο υπάρχον κύλινδρος. Γιατί αν σου κάνει 60ρης (περίεργο για πόρτα αλουμινίου), ο Abloy Protec 2 παίζει σε καλή τιμή σε αυτή τη διάσταση (ίσως και κάτω από 100€).

Παραθέτω φωτογραφία της πόρτας. Τα 14 mm αφορούν απόσταση από το σώμα της πόρτας.

2018-07-20_22-36-43_109.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, K.TGS. είπε

Παραθέτω φωτογραφία της πόρτας. Τα 14 mm αφορούν απόσταση από το σώμα της πόρτας.

2018-07-20_22-36-43_109.jpg

 

Όπως το βλέπω, μου φαίνεται ο 60ρης θα είναι πολύ μέσα και πέρα από το ότι θα φαίνεται άσχημα με αυτή τη ροζέτα (επειδή θα είναι πολύ μέσα), μπορεί επίσης να μην μπαίνει εύκολα το κλειδί.

Θα έπαιρνα 30-35 ή 30-40 το πολύ. Δεν νομίζω να βρεις τον AGB Scudo DCK σε αυτές τις διαστάσεις, οπότε θα κοίταζα για EVVA ICS ή Abloy Protec 2. Ή κάποιον άλλο έως 100€ το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπέρα στο thread,

Αναβαθμίζω και εγώ μάλλον σε CISA AP4s..

Δύο ερωτησούλες:

Αρχικά έχει μεγάλη διαφορά από rs3s; Υπάρχει δηλαδή κάποιο σημαντικό κριτήριο που πρέπει να λάβω υπόψη μου για να διαλέξω μεταξύ τους;

Επίσης, κατά την παράδοση (θα μπει σε νέα πόρτα) υπάρχουν συμβουλές τι πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στην πόρτα , είναι πόρτα ασφαλείας του 2005 , καινούργιο διαμέρισμα και έχουμε το κλειδί που πήραμε από τον εργολάβο . 

Τι μου προτείνετε , μπερδεύτηκα με

ολα αυτά που διάβασα . 

Το σκέφτομαι σαν μια παραπάνω ασφάλεια , και τα κινητά και κανα χρυσό Σταύρο να πάρει κάποιος είναι λεφτά που θα ψάχνεις μετά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, swayback είπε

Όπως το βλέπω, μου φαίνεται ο 60ρης θα είναι πολύ μέσα και πέρα από το ότι θα φαίνεται άσχημα με αυτή τη ροζέτα (επειδή θα είναι πολύ μέσα), μπορεί επίσης να μην μπαίνει εύκολα το κλειδί.

Θα έπαιρνα 30-35 ή 30-40 το πολύ. Δεν νομίζω να βρεις τον AGB Scudo DCK σε αυτές τις διαστάσεις, οπότε θα κοίταζα για EVVA ICS ή Abloy Protec 2. Ή κάποιον άλλο έως 100€ το πολύ.

Καλημέρα, από την ροζέτα ο κύλινδρος απέχει περίπου 4 mm,  οπότε ο 30-40 θα είναι μέσα 1-2 mm. Μάλλον πάω για Abloy protec 30-40, αν και έχω ενδοιασμούς για το όλο εγχείρημα, λόγω του ότι βγαίνοντας η ροζέτα ο κύλινδρος θα είναι αρκετά εκτεθειμένος και ίσως πρέπει να συνδυαστεί με disec LG 77 ή OG01.

 

Επεξ/σία από K.TGS.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ο πεθερός μου έχει πόρτα ασφαλείας αρκετά παλιά  (30ετίας που κλειδώνει σε 9 σημεία) στην οποία έχει τοποθετήσει Omega plus κλειδαριά πριν από 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά μετά από δική μου προτροπή. Πρίν λίγο καιρό είδα ότι και οι κλειδαριές αυτές δέχονται το επόμενο defender Monolito Disec MRM29SK.

Θεωρείτε την προσθήκη του απαραίτητη? Ρωτάω γιατί ο κλειδαράς που τοποθέτησε την κλειδαριά όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι η συγκεκριμένη κλειδαριά δεν το χρειάζεται και είναι χάσιμο χρημάτων η τοποθέτηση του αφού δεν ανοίγει. Επίσης ότι είναι σχετικά δύσκολη η τοποθέτηση. Περιμένω την τοποθέτηση σας επί του θέματος και ιδίως των πιο ειδικών.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...