Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, K.TGS. είπε

Καλημέρα, από την ροζέτα ο κύλινδρος απέχει περίπου 4 mm,  οπότε ο 30-40 θα είναι μέσα 1-2 mm. Μάλλον πάω για Abloy protec 30-40, αν και έχω ενδοιασμούς για το όλο εγχείρημα, λόγω του ότι βγαίνοντας η ροζέτα ο κύλινδρος θα είναι αρκετά εκτεθειμένος και ίσως πρέπει να συνδυαστεί με disec LG 77 ή OG01.

Ο Abloy βγαίνει και σε 30-35. Και έτσι θα προεξέχει μόνο 4mm. Αλλάζεις και την διακοσμητική ροζέτα με μία πιο λεπτή ώστε να μην φαίνεται άσχημα που ο κύλινδρος θα είναι πιο μέσα και είσαι οκ. 
 

14 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Σπέρα στο thread,

Αναβαθμίζω και εγώ μάλλον σε CISA AP4s..

Δύο ερωτησούλες:

Αρχικά έχει μεγάλη διαφορά από rs3s; Υπάρχει δηλαδή κάποιο σημαντικό κριτήριο που πρέπει να λάβω υπόψη μου για να διαλέξω μεταξύ τους;

Επίσης, κατά την παράδοση (θα μπει σε νέα πόρτα) υπάρχουν συμβουλές τι πρέπει να προσέξω;

Έχει σημαντικές διαφορές ο RS3S με τον AP4S. Περισσότερες σειρές(3) από ενεργές μπίλιες και υπό γωνία, κ.λπ. Αλλά είναι και σημαντικά πιο ακριβός. Αν δηλαδή μπορούν να σου βάλουν τον RS3S με +50€, τότε είναι οκ. Αν και απίθανο μιας και κάνει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά ο RS3S. Ο AP4S είναι ένας καλός κύλινδρος. Αν δεν θες να ασχοληθείς, βάλε τον. Αν θες να το ψάξεις, μπορείς να ζητήσεις να μην σου βάλουν κάποιον από τους κυλίνδρους που βάζει η εταιρεία αυτή, να προμηθευτείς εσύ τον κύλινδρο της αρέσκειας σου (προφανώς κάτι καλύτερο από τον AP4S αλλά όχι όμως και τόσο ακριβό όσο κάνει ο RS3S) και να τους τον πας να τον βάλουν στην πόρτα.

Κατά την τοποθέτηση, δες αν θα βάλουν τελικά τσιμέντο ή αφρό πολυουρεθάνης για να κλείσουν το κενό ανάμεσα στην κάσα και τον τοίχο. Το τσιμέντο είναι προτιμότερο αλλά ακόμα πιο σημαντικό είναι η δουλειά που κάνει το συνεργείο κατά την τοποθέτηση. Το 2ο είναι σχετικά δύσκολο να το γνωρίζεις, οπότε τουλάχιστον ζήτα να βάλουν τσιμέντο.
 

13 ώρες πριν, fabiars είπε

Καλησπέρα , σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στην πόρτα , είναι πόρτα ασφαλείας του 2005 , καινούργιο διαμέρισμα και έχουμε το κλειδί που πήραμε από τον εργολάβο . 

Τι μου προτείνετε , μπερδεύτηκα με

ολα αυτά που διάβασα . 

Το σκέφτομαι σαν μια παραπάνω ασφάλεια , και τα κινητά και κανα χρυσό Σταύρο να πάρει κάποιος είναι λεφτά που θα ψάχνεις μετά. 

Καλησπέρα. Θα χρειαστούμε κάποιες φωτογραφίες όπου να φαίνεται η υπάρχουσα κλειδαριά (οι πίροι στο πλαϊνό προφίλ της πόρτας) για να σου πούμε τι επιλογές υπάρχουν. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.
 

5 ώρες πριν, jd-chalk είπε

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ο πεθερός μου έχει πόρτα ασφαλείας αρκετά παλιά  (30ετίας που κλειδώνει σε 9 σημεία) στην οποία έχει τοποθετήσει Omega plus κλειδαριά πριν από 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά μετά από δική μου προτροπή. Πρίν λίγο καιρό είδα ότι και οι κλειδαριές αυτές δέχονται το επόμενο defender Monolito Disec MRM29SK.

Θεωρείτε την προσθήκη του απαραίτητη? Ρωτάω γιατί ο κλειδαράς που τοποθέτησε την κλειδαριά όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι η συγκεκριμένη κλειδαριά δεν το χρειάζεται και είναι χάσιμο χρημάτων η τοποθέτηση του αφού δεν ανοίγει. Επίσης ότι είναι σχετικά δύσκολη η τοποθέτηση. Περιμένω την τοποθέτηση σας επί του θέματος και ιδίως των πιο ειδικών.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Η Omega παραμένει αδιάρρηκτη για την ώρα, συνεπώς δεν είναι απαραίτητη η προσθήκη του μαγνητικού defender. Μπορείς να παρακολουθείς το thread κατά καιρούς ώστε σε περίπτωση που γνωστοποιηθεί κάποιο βεβαιωμένο κρούσμα σε omega να δεις τι λύσεις υπάρχουν. 

Και καλύτερα μην το πάρεις από τώρα γιατί τα μαγνητικά defender βελτιώνονται και βγαίνουν νέες και καλύτερες εκδόσεις (βλέπε mrm29 και mrm23, όπου το 2ο έχει παραπάνω μαγνητάκια μέσα και άρα είναι πιο δύσκολο να παραβιαστεί). 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2018 στις 7:10 ΜΜ, K.TGS. είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, να προτιμήσω έναν ακριβότερο κύλινδρο (agb dck, evva ics,abloy protec 2) ή έναν φθηνότερο (50-60€) σε συνδυασμό με ένα defender από τα παραπάνω;

ακριβοτερο κυλινδρο.

Στις 21/7/2018 στις 12:07 ΠΜ, GothicCrusader είπε

Σπέρα στο thread,

Αναβαθμίζω και εγώ μάλλον σε CISA AP4s..

Δύο ερωτησούλες:

Αρχικά έχει μεγάλη διαφορά από rs3s; Υπάρχει δηλαδή κάποιο σημαντικό κριτήριο που πρέπει να λάβω υπόψη μου για να διαλέξω μεταξύ τους;

Επίσης, κατά την παράδοση (θα μπει σε νέα πόρτα) υπάρχουν συμβουλές τι πρέπει να προσέξω;

1. δεν ξερεις αν ειναι ελευθερο προφιλ ο ap4s.

2. δεν ειναι καλα κομμενα τα κλειδια και αρα δυσκολευονται στο να μπουν. το ιδιο παθαινει και ο Interactive+ που εχει χοντρες μπιλιες συνδιασμου.

3. να ειναι σφραγισμενα τα κλειδια.

Στις 21/7/2018 στις 1:24 ΠΜ, fabiars είπε

Καλησπέρα , σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στην πόρτα , είναι πόρτα ασφαλείας του 2005 , καινούργιο διαμέρισμα και έχουμε το κλειδί που πήραμε από τον εργολάβο . 

Τι μου προτείνετε , μπερδεύτηκα με

ολα αυτά που διάβασα . 

Το σκέφτομαι σαν μια παραπάνω ασφάλεια , και τα κινητά και κανα χρυσό Σταύρο να πάρει κάποιος είναι λεφτά που θα ψάχνεις μετά. 

πειτε μας τι κλειδαρια & τι πορτα εχετε για να σας βοηθησουμε.

Στις 21/7/2018 στις 8:45 ΠΜ, K.TGS. είπε

Καλημέρα, από την ροζέτα ο κύλινδρος απέχει περίπου 4 mm,  οπότε ο 30-40 θα είναι μέσα 1-2 mm. Μάλλον πάω για Abloy protec 30-40, αν και έχω ενδοιασμούς για το όλο εγχείρημα, λόγω του ότι βγαίνοντας η ροζέτα ο κύλινδρος θα είναι αρκετά εκτεθειμένος και ίσως πρέπει να συνδυαστεί με disec LG 77 ή OG01.

απο τη φωτογραφια κρινω οτι θα "πεταξεις" πολλα λεφτα χωρις ουσια. τσαμπα ο κυλινδρος & τσαμπα τα defender. 

η πορτα οπως ανοιγε πριν - με τον ιδιο τροπο θα ανοιξει και μετα απ'αυτα τα βηματα που θελεις να κανεις. 

αθορυβα και πολυ απλά = 1 λοστος. η πορτα σου κλειδωνει σε ενα σημειο. αυτο το σημειο ειναι 2-3 ποντοι μαξ και το αλουμινιο τσαλακωνει.

δωσε 100€ να σου περασουν μια κλειδαρια Cisa Multitop και μετα αν υπαρχει χρονος, χρημα & διαθεση τοποθετεις και αυτα που εχεις γραψει.

κριμα να πας να δωσεις τοσα λεφτα και να μην εχεις ασφαλισει ουτε 10% την πορτα σου.

φιλικά !

Στις 21/7/2018 στις 9:43 ΠΜ, jd-chalk είπε

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ο πεθερός μου έχει πόρτα ασφαλείας αρκετά παλιά  (30ετίας που κλειδώνει σε 9 σημεία) στην οποία έχει τοποθετήσει Omega plus κλειδαριά πριν από 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά μετά από δική μου προτροπή. Πρίν λίγο καιρό είδα ότι και οι κλειδαριές αυτές δέχονται το επόμενο defender Monolito Disec MRM29SK.

Θεωρείτε την προσθήκη του απαραίτητη? Ρωτάω γιατί ο κλειδαράς που τοποθέτησε την κλειδαριά όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι η συγκεκριμένη κλειδαριά δεν το χρειάζεται και είναι χάσιμο χρημάτων η τοποθέτηση του αφού δεν ανοίγει. Επίσης ότι είναι σχετικά δύσκολη η τοποθέτηση. Περιμένω την τοποθέτηση σας επί του θέματος και ιδίως των πιο ειδικών.

Ευχαριστώ

α) το defender υπηρχε και τοτε (προ 3ετιας) - δεν ειναι νεο.

β) δεν ειναι απαραιτητο & μαλλον οριακα κρινεται αχρείαστο αλλα θα γινει must στα επομενα 2 ετη. (με βαση τη δικη μου οπτικη).

γ) η κλειδαρια το δεχεται νορμαλ. η πορτα θελει λυσιμο ξανα. δε βλεπω κατι δυσκολο στην τοποθετηση. ισως κοστος & χρονο να θελει αλλα αυτο νομιζω ειναι δεδομενο !

 

Επεξ/σία από mclein
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mclein είπε

ακριβοτερο κυλινδρο.

1. δεν ξερεις αν ειναι ελευθερο προφιλ ο ap4s.

2. δεν ειναι καλα κομμενα τα κλειδια και αρα δυσκολευονται στο να μπουν. το ιδιο παθαινει και ο Interactive+ που εχει χοντρες μπιλιες συνδιασμου.

3. να ειναι σφραγισμενα τα κλειδια.

πειτε μας τι κλειδαρια & τι πορτα εχετε για να σας βοηθησουμε.

απο τη φωτογραφια κρινω οτι θα "πεταξεις" πολλα λεφτα χωρις ουσια. τσαμπα ο κυλινδρος & τσαμπα τα defender. 

η πορτα οπως ανοιγε πριν - με τον ιδιο τροπο θα ανοιξει και μετα απ'αυτα τα βηματα που θελεις να κανεις. 

αθορυβα και πολυ απλά = 1 λοστος. η πορτα σου κλειδωνει σε ενα σημειο. αυτο το σημειο ειναι 2-3 ποντοι μαξ και το αλουμινιο τσαλακωνει.

δωσε 100€ να σου περασουν μια κλειδαρια Cisa Multitop και μετα αν υπαρχει χρονος, χρημα & διαθεση τοποθετεις και αυτα που εχεις γραψει.

κριμα να πας να δωσεις τοσα λεφτα και να μην εχεις ασφαλισει ουτε 10% την πορτα σου.

φιλικά !

α) το defender υπηρχε και τοτε (προ 3ετιας) - δεν ειναι νεο.

β) δεν ειναι απαραιτητο & μαλλον οριακα κρινεται αχρείαστο αλλα θα γινει must στα επομενα 2 ετη. (με βαση τη δικη μου οπτικη).

γ) η κλειδαρια το δεχεται νορμαλ. η πορτα θελει λυσιμο ξανα. δε βλεπω κατι δυσκολο στην τοποθετηση. ισως κοστος & χρονο να θελει αλλα αυτο νομιζω ειναι δεδομενο !

Καλημέρα, επειδή η πόρτα αποτελεί δεύτερη είσοδο, η τοποθέτηση της μπάρας gevy είναι λύση για τη συγκεκριμένη πόρτα και σε τι ποσοστό βελτιώνει την ασφάλεια η κλειδαριά που προτείνεις. Επιπλέον ο χώρος προστατεύεται από αισθητήρες κίνησης.

Επεξ/σία από K.TGS.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, K.TGS. είπε

Καλημέρα, επειδή η πόρτα αποτελεί δεύτερη είσοδο, η τοποθέτηση της μπάρας gevy είναι λύση για τη συγκεκριμένη πόρτα και σε τι ποσοστό βελτιώνει την ασφάλεια η κλειδαριά που προτείνεις. Επιπλέον ο χώρος προστατεύεται από αισθητήρες κίνησης.

οποιαδηποτε μπαρα αποτελει δυνατο εξοπλισμο. ακομη και μια ξυλινη μπαρα αυτοσχεδια να κρεμασεις πισω απο την πορτα ειναι καλυτερο βημα απο τις αναφερομενες σκεψεις σου.

η κλειδαρια που προτεινω, ειναι 3 σημειων + 2 "νυχια" στον επανω + κατω πυρο οπου βγαινουν καθετα. διαθετει καταπελτη, οπου αν σπασει ο κυλινδρος κατα 80%~90% θελει επαναφορα πριν την απελευθέρωση.

αν φυσικα συνδιαστει και με εναν ατσαλινο κυλινδρο των 50€ τοτε εισαι στο καλυτερο δυνατο σημειο, κατα τη γνωμη μου !!!

υγ - μπορεις να τοποθετησεις και μονος σου την κλειδαρια αν πιανουν τα χερια σου & ετσι θα γλιτωσεις τα 40€. (κοστος αγορας = 50€ + φπα)

 

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι είχε ήδη αποφασιστεί να μπει κλειδαριά 3 σημείων πριν ξεκινήσει η κουβέντα σχετικά με το αν θα μπει κύλινδρος καλός ή μέτριος συν defender..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein είπε

 

α) το defender υπηρχε και τοτε (προ 3ετιας) - δεν ειναι νεο.

β) δεν ειναι απαραιτητο & μαλλον οριακα κρινεται αχρείαστο αλλα θα γινει must στα επομενα 2 ετη. (με βαση τη δικη μου οπτικη).

γ) η κλειδαρια το δεχεται νορμαλ. η πορτα θελει λυσιμο ξανα. δε βλεπω κατι δυσκολο στην τοποθετηση. ισως κοστος & χρονο να θελει αλλα αυτο νομιζω ειναι δεδομενο !

Γιατί το λες αυτό? Υποψιάζεσαι ότι θα γίνει ευκολότερο το άνοιγμα της κλειδαριάς και επομένως θα χρειαζόμαστε το defender για έξτρα προστασία? Πάντως είναι αρκετά ακριβό σε σχέση με τα άλλα για άλλες κλειδαριές. Γιατί άραγε? Ίσως επειδή είναι το μοναδικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, swayback είπε

Νόμιζα ότι είχε ήδη αποφασιστεί να μπει κλειδαριά 3 σημείων πριν ξεκινήσει η κουβέντα σχετικά με το αν θα μπει κύλινδρος καλός ή μέτριος συν defender..

αν μπει 3 σημειων, δεν υπαρχει σεναριο για defender. εκτος αν βαλει το φθηνο που δεν ερχεται ολοκληρωμενο στην ελλαδα.

21 λεπτά πριν, jd-chalk είπε

Γιατί το λες αυτό? Υποψιάζεσαι ότι θα γίνει ευκολότερο το άνοιγμα της κλειδαριάς και επομένως θα χρειαζόμαστε το defender για έξτρα προστασία? Πάντως είναι αρκετά ακριβό σε σχέση με τα άλλα για άλλες κλειδαριές. Γιατί άραγε? Ίσως επειδή είναι το μοναδικό? 

με βαση το ποσο γρηγορα κινουμαστε στην παραβιαση αρκετα ακριβων κυλινδρων, αν δεν αλλαξει κατι δραματικα στη δομη του μηχανισμου της Omega (ο οποιος ειναι απο τους πιο ευαισθητους τη στιγμη που μιλαμε) τοτε περιπου στο 2020-21, θα εχουμε ξεκινησει την αντιστροφη μετρηση για αυτου του τυπου τις κλειδαριες. φυσικα η Mul-T-Lock δε θ'αφησει ενα τετοιο προϊον να πεθανει ετσι απλά.

Επισης, καλο ειναι να συγκρινονται ομοια πραγματα. το mrm29 κοστιζει το ιδιο για μια κλειδαρια κυλινδρου & μια κλειδαρια Omega Plus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein είπε

αν μπει 3 σημειων, δεν υπαρχει σεναριο για defender. εκτος αν βαλει το φθηνο που δεν ερχεται ολοκληρωμενο στην ελλαδα.

 

Έτσι κι αλλιώς κι εγώ υπέρ του σεναρίου να μπει μόνο καλός κύλινδρος χωρίς defender είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein είπε

με βαση το ποσο γρηγορα κινουμαστε στην παραβιαση αρκετα ακριβων κυλινδρων, αν δεν αλλαξει κατι δραματικα στη δομη του μηχανισμου της Omega (ο οποιος ειναι απο τους πιο ευαισθητους τη στιγμη που μιλαμε) τοτε περιπου στο 2020-21, θα εχουμε ξεκινησει την αντιστροφη μετρηση για αυτου του τυπου τις κλειδαριες. φυσικα η Mul-T-Lock δε θ'αφησει ενα τετοιο προϊον να πεθανει ετσι απλά.

Επισης, καλο ειναι να συγκρινονται ομοια πραγματα. το mrm29 κοστιζει το ιδιο για μια κλειδαρια κυλινδρου & μια κλειδαρια Omega Plus.

Πιθανόν να κάνει βελτιώσεις στις νέες κλειδαριές και είναι λογικό αλλά για κάποιον που έχει ήδη τί θα μπορούσε να γίνει εκτός από αλλαγή της κλειδαριάς με νέα βελτιωμένη?

Εκτός του  mrm29 υπάρχει κάτι άλλο για omega plus ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα μία καλή πρόταση (από θέμα ασφάλειας) για την πόρτα που βλέπετε. Τα κλειδιά γράφουν tesio, είναι τύπου χρηματοκιβωτίου αν έχω καταλάβει καλά μετά από διάβασμα εδώ μέσα. Θα χρειαστεί αλλαγή και η κλειδαριά? defender και κύλλινδρο?

Ευχαριστώ

porta1.JPG

porta2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, jd-chalk είπε

Εκτός του  mrm29 υπάρχει κάτι άλλο για omega plus ?

Μου έρχονται δύο ακόμα προϊόντα στο μυαλό αλλά είναι σημαντικά πιο ακριβά από το Scorpio, σε βαθμό που να πλησιάζει(ή και να ξεπερνάει) το κόστος αντικατάστασης της omega με καλό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου. Και είναι και δυσεύρετα προϊόντα.

Οπότε το Scorpio είναι η «καλύτερη» λύση πριν πάμε σε αλλαγή ολόκληρης της κλειδαριάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jd-chalk είπε

Πιθανόν να κάνει βελτιώσεις στις νέες κλειδαριές και είναι λογικό αλλά για κάποιον που έχει ήδη τί θα μπορούσε να γίνει εκτός από αλλαγή της κλειδαριάς με νέα βελτιωμένη?

Εκτός του  mrm29 υπάρχει κάτι άλλο για omega plus ?

Νομιζω το mrm29, θα ειναι μια παρα πολυ καλη λυση. αν και εφοσον υπαρξει ποτέ πρόβλημα. εικάζουμε οτι ερχονται προβλήματα - δεν ειναι απαραιτητο οτι θα συμβει.

προς το παρον & το αμεσο μελλον, προκειται για κορυφαιο προϊον. το μοναδικο με 2ετη εγγυηση και με τα ελαχιστα δυνατα κολληματα.

1 ώρα πριν, cv3 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα μία καλή πρόταση (από θέμα ασφάλειας) για την πόρτα που βλέπετε. Τα κλειδιά γράφουν tesio, είναι τύπου χρηματοκιβωτίου αν έχω καταλάβει καλά μετά από διάβασμα εδώ μέσα. Θα χρειαστεί αλλαγή και η κλειδαριά? defender και κύλλινδρο?

Ευχαριστώ

porta1.JPG

porta2.JPG

Mul-T-Lock Los + Disec Bd200 + Abloy Protec2 = από 315€ + φπα

Mul-T-Lock Los + Disec Bd200 + Agb DCK = από 270€ + φπα

επειδη ομως υπαρχουν απειροι κυλινδροι, ο συνδιασμος LOs + Bd200 + κυλινδρος ανω των 80€ = πολυ καλο σεναριο.

γενικα στην Αττικη παιζουν διαφορες τιμες. το βασικο ειναι η κλειδαρια να ειναι Los και οχι Tesio, Iseo/Fiam ή κατι αλλο μη γραναζωτο & ανευ καταπελτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...